Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Două tinere musulmane, bătute în Bucureşti pe Calea Mosilor


242 raspunsuri la acest subiect

#21
DarkBendis

DarkBendis

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.055 mesaje

Postat 01 aprilie 2016 - 14:18

Eu banui ca in legislatia Ro nu e prevazut daca au voie sau nu sa poarte valul in public. Parca in Belgia e interzis. In No e interzis in scoli, cladiri administrative, etc.

Poate ar fi timpul sa se discute aspectul acesta si in Ro si sa fie adus la cunostinta oamenilor ce e voie si ce nu e voie. Ca pe bun simt nu te poti baza, altfel e cand e scris negru pe alb in lege ca se pedepseste.

 

Pe de alta parte eu daca merg intr-o tara araba, din cele traditionaliste, cred ca trebuie sa ies acoperita. Adica sa ma adaptez la regulile acelei tari.

 

Dar era val din acela care acopera complet fata (niqab) sau capul si corpul (burqa), sau doar din acela care acopera pur si simplu parul (hijab)? Cred ca nicaieri nu este interzis cel care acopera pur si simplu parul, lasand fata libera.


Editat de DarkBendis, 01 aprilie 2016 - 14:18 .


#22
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 01 aprilie 2016 - 14:29

Ca atata I-a dus mintea pe acei tineri? In fiecare tara, in fiecare natiune exista si exemplare dintr-astea, dar nu inseamna neaparat ca-s reprezentativi pentru un popor, ca astfel de atitudini caracterizeaza o natie.

 

Alta era intrebarea.

Ma refeream la motiv.



#23
AdiS

AdiS

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 966 mesaje

Postat 01 aprilie 2016 - 14:44

dar despre ce val e vorba? Din cel ce acopera fata sau din cel ce acopera capul?

 

pe mine ma sperie cel ce acopera fata. Aku' na, sigur nu as lua lumea la bataie.



#24
Amira82

Amira82

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 10 mesaje

Postat 01 aprilie 2016 - 14:52

Buna ziua tuturor

Da,intr-adevar gestul lor este de nescuzat ceea ce au facut,deoarece,parerea mea personala,inainte de a fi 2 tinere musulmane cu valul pe cap sunt 2 fete tinere,care din varii motive,cunoscute doar de ele au ajuns in Romania.Pe de o parte cred ca si ele(nu doar aceste tinere)ar trebui sa se adapteze la regulile fiecarei tari unde ajung,asa cum si noi romanii ne adaptam la legile altor tari unde muncim si mai ales in primele luni unde imediat noi le invatam limba pt a comunica cu ei,si unde ei strainii nu invata limba noastra cand ajung la noi in tara,ba mai mult noi facem cursuri si invatam si le vorbim pe limba lor in tara noastra.Deci o mica parte din vina o au si ei pt neadaptarea si incapatanarea lor.Acum pe de alta parte,cum suntem noi majoritatea din romani ospitalieri si deschisi la"diferit" cum spunea cineva mai sus,le respectam religia si felul lor de a fi.

 

 

 

Acum,cum ele nu pot fi catalogate ca toti sau toate musulmancele care fac rau,asa sa nu generalizam si noi cu acesti tineri descreierati care cine stie din ce motive au facut ceea ce au facut.Avem si tineri olimpici  cu rezultate excelente la foarte multe universitati din strainatate.Subiectul oricum este unul foarte vast cu pareri impartite.

 

O zi buna tuturor.



#25
rall

rall

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.248 mesaje

Postat 01 aprilie 2016 - 14:56

daca au gresit si n-au avut motive

 

Ce motive ar fi putut avea care sa ii scuze?

Sau crezi ca erau in legitima aparare si se temeau de cele doua fete de 18 ani?
 



#26
372018

372018

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.350 mesaje

Postat 01 aprilie 2016 - 15:00

ce fel de val purtau fetele, nu s- a spus. tipa care a vorbit cu presa ( nefiind vreuna dintre victime ) avea  capul acoperit, nu fatza, cu un val colorat frumos, pastel, discret.  cred ca si hainele erau mai tipice lor, stil infasurat :P, dar tot asa, frumos colorat, nimic negru, deci ok.

dar tinuta asta atacatorii au asociat- o cu teroristii musulmani, ca le- au spus ca " voi sunteti din alea..."


Editat de lucialu, 01 aprilie 2016 - 15:02 .


#27
Otiliav

Otiliav

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.235 mesaje

Postat 01 aprilie 2016 - 15:04

Dar era val din acela care acopera complet fata (niqab) sau capul si corpul (burqa), sau doar din acela care acopera pur si simplu parul (hijab)? Cred ca nicaieri nu este interzis cel care acopera pur si simplu parul, lasand fata libera.

 

M-ai convins sa scotocesc prin pres aromaneasca. Din articolul de aici eu inteleg ca aveau fata acoperita.



#28
eumada

eumada

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 14.106 mesaje

Postat 01 aprilie 2016 - 18:07

Pai si pe mine ma sperie fata acoperită.nu stii ce cautat general e dedesubt. A venit odată un amic la noi...direct de la munca sa ia niste acte trimise de mama lui...pe la 3 dimineata ...fiind frig si a lasat cagula.cand a sunat si am vazut mascat am sunat poliția.am zis ca e hot care verifica terenul.au venit...colegii lui.noroc ca ne stiam cu toții.

#29
eumada

eumada

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 14.106 mesaje

Postat 01 aprilie 2016 - 18:14

In fond si la urma urmei frica scoate ce e mai rau din om.

#30
eumada

eumada

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 14.106 mesaje

Postat 01 aprilie 2016 - 18:23

Ca veni vorba...cand vreun brav musulman a agresat sexual o nemțoaică ..li s a luat apărarea.daca intr o tara arabă o româncă ar purta fusta scurtă si pleata in vânt..bănuiesc ca ar fi lapidata....in prealabil violată.... Asa vajnic a poliție s a bagat in seama....pe ala care a omorat un om pe trecere l a eliberat..acu brusc i a apucat harnicia....


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:13

  • Control

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 21:41

  • Ce am învățat până acum în sarcină?

    Ana1298
    - Ieri, 20:26

  • Bye bye la job

    FloreClau
    - Ieri, 19:30

  • Palpitatii puternice

    RoxiMada
    - Ieri, 17:33

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -