Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Primii dintisori


4 raspunsuri la acest subiect

#1
Dediut

Dediut

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 329 mesaje

Postat 31 martie 2016 - 23:20

Astept sfaturi, pareri, mici  de la alte mamici, povesti despre cum s-a trecut peste etapa eruptiei dentare. Bebita are 2 dintisori jos, aparuti fara prea multe manifestari , dar acum de vreo luna si mai bine ne luptam cu cei de sus. Ne luptam sau ne jucam de-a v-ati ascunselea, ca incapatanatii refuza sa se arate. Nu ar fi o problema, dar de vreo saptamana facem nopti albe, vreo 2 zile s-a lasat cu febra pana la 39 si varsaturi. Acum am terminat cu febra, a ramas doar irascibilitatea si noptile nedormite.

Cat dureaza pana dintii isi fac aparitia? Ce putem face sa le calmam durerea? Folosesc gelul calmant, Nurofen, un fel de pulbere cu care masez gingia, inele dentare la care nu prea le da importanta.



#2
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 01 aprilie 2016 - 07:10

Nu stiu ce sa zic, ca fiind atat de mici, nu prea poti testa pe pielea lor... :( eu am folosit baby oragel, bunut sa zic, dar mi-era mereu teama sa nu dau prea mult ( risc de amortit limba.. pana la sufocate ), la recomandarea pwdiatrului i -am dat calciu fiole 10 zile si dupa asta i-au erupt 4 !!, folosim suzeta, si-a gasit tot felul de jucarii din carpa si musca, aproape ca le sfasia cu dintii, i-am pus muzica de bebei pe tableta si am lasat-o sa se uite, pe principiul ca fiind atenta la altceva mai uita de durere ( cand e intuneric si liniște pe mine una parca ma doare si mai tare)...

#3
Anda08

Anda08

    Membru senior

  • Administrators
  • 4.849 mesaje

Postat 01 aprilie 2016 - 09:01

nu stiu ce sa zic..fiecare bebe e diferit, dar mai multi medici mi-au spus ca o temperatura de 39 brusc nu este datorata eruptiilor dentare, este posibil sa fi avut rosu in gat, de obicei de asta fac temperatura...

si la noi a fost dificil la inceput, de abia la 9 luni i-au iesit primii dintisori, dar nu a avut efect nici jucaria rece tinuta la frigider, nici gelurile speciale, nici suzeta fiindca nu a vrut-o de micut, nici nimic din pacate. Multa rabdare. Mai rodea la fel, ce prindea, in special pumnisorii si degetelele :)



#4
Dediut

Dediut

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 329 mesaje

Postat 01 aprilie 2016 - 22:11

Si eu am crezut ca nu e febra de la dinti si cum aici a fost Pastele, iar medicul de familie nu lucra , luni am dus copilul la spital la urgente. Au consultat-o si nu I-au gasit nimic, deci concluzia dintii sunt de vina.I-au dat Nurofen si ne-au trimis acasa.


Editat de Dediut, 05 aprilie 2016 - 23:32 .


#5
Ioana_Pos

Ioana_Pos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 18.083 mesaje

Postat 10 aprilie 2016 - 06:36

Dediut, si la noi la fel cu dintii: cei de jos la 7l (unul dupa altul, la o saptamana au spart), cei de sus, pauza. Si ei ii afecteaza somnul, asa ca suntem colege de suferinta.


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Astăzi, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Astăzi, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -