Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

alopecia-areata la copii


11 raspunsuri la acest subiect

#1
amaliaro

amaliaro

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.335 mesaje

Postat 23 martie 2016 - 16:53

A doua fetite gemene de nici 3 ani intr o zi am observat la una dintre ele un gol de par in varful capului in decurs de 24 de ore i au aparut 5 goluri de par de marimea unei monezi de 5 centi am fost cu ea la dermatolog diagnosticul alopecia-areata cica nu exicta un tratament pentru asta care sa dea rezultate mi au dat crema advantan si un sprei regaine 2% timp de o luna  sunt cu sufetul la gura ce va fi cu fetita mea .A mai trecut cineva prin asa ceva stiti peroane care au avut aceasta boala in spetembrie va merge la gradinita si ma gandesc cu groaza daca ii va mai cadea parul sa nu o supere alti copilasi .Suntem distrusi le am asteptat 12 ani si au venit cand ne pregateam sa traim din plin viata sunt la varsta cea mai frumoasa a venit asta ca un trasnet ,cauzele nu sut stiute din ce am citit  poate fi si o boala autoimmuna in afara de analize hormonale medici nu mi au recomandat nimic le am facut au iesit ok toate analizele generale au iesit bune nu stiu de la ce ar putea fi acum vreo 5-6 luni a cazut si sa lovit la cap in spate la baza craniului l am sunat pe pediatru la momentul respectiv sa il intreb ce sa facem locuim in Grecia  mi a zis sa o urmaresc si daca doarme sa o trezesc dupa o ora sa o intreb ceva si daca imi raspunde ok si nu vomita sau lesina sa ma linistesc acum ma tot candesc ar fi putut lovitura aa sa provoace aceasta boala ?! Am in cam o mie si una de ganduri  ,va rog daca stiti ceva despre boaa asta ajutati ma si pe mine



#2
mihaelabascov

mihaelabascov
  • Membri
  • 1 mesaje

Postat 23 martie 2016 - 18:35

Eu am avut , dar la 34 ani, din cauza unor probleme hormonale(tiroidita hashimoto).Am trecut de pe eutirox pe nature-throid(nu se gaseste in Romania) si nu am mai avut probleme,parul mi-a crescut,dar probabil ca organismul meu s-a reglat in timp, hormonal.

Acum la copilasul dvs.nu stiu ce sa va recomand, stiu ca alopecia aerata este o boala autoimuna,poate aparea singura sau in corelatie cu alte boli autoimune(in cazul meu ,hipotiroidia).

Consultati mai multi doctori, bafta multa si nu disperati.



#3
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 23 martie 2016 - 19:09

Eu am auzit de multe cazuri la copii si adulti. Eu insami am avut asta cans eram mica si ca remediu mama a renuntat la orice sampon si a folosit doar galbenus de ou 1 an de zile. Acum am un par superb, nu stiu ce sa iti recomand, nu sunt medic,,dar voiam sa iti povestesc cazul meu, poate te ajuta putin !

#4
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 23 martie 2016 - 19:10

A, nu am luat pastile sau ceva,,doar a eliminat orice produs cosmetic din parul meu...

#5
dea78

dea78

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.098 mesaje

Postat 23 martie 2016 - 21:08

    Amalia,nu ai verificat daca nu cumva are vreo afectiune la ficat?



#6
Mia_mia

Mia_mia

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 266 mesaje

Postat 24 martie 2016 - 20:29

Nu e de la cazatura. La doi ani m-am lovit tare la cap, de coltul caloriferului. Nu am avut pb cu parul, a avut alte consecinte...neanchiderea fontanelei complet, care mi-a creat pb cu hipofiza ca adult. Dar la mine lovitura a fost zdravana-zdravana...



#7
amaliaro

amaliaro

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.335 mesaje

Postat 31 martie 2016 - 09:43

Am gasit solutia o sa postez aici poate cineva va avea nevoie .

CE ESTE PRP? CUM FUNCTIONEAZA? DE CE SUNT TROMBOCITELE SPECIALE?
foto-par1-400x400.jpg
Ce este PRP? Cum functioneaza? De ce sunt trombocitele speciale?

PRP (Platelet Rich Plasma)   Tratamentul cu plasmă autologă îmbogățită cu trombocite este cel mai modern tratament în domeniul regenerării pielii și părului prin forțe proprii, care presupune recoltarea și concentrarea factorilor de creștere din propriul sânge și reinjectarea  după procesare în țesutul cutanat, stimulând astfel procesele de reparare celulară,  sinteza de neocolagen pe termen lung și stimularea creșterii firelor de păr.

Folosit inițial în ortopedie, în refacerea tendoanelor și oaselor după fracturi, apoi în stomatologie în regenerarea gingivală, în chirurgie plastică în cicatrizare, tratamentul cu sânge propriu este tot mai mult folosit în întreaga lume în reîntinerirea pielii feței, a gâtului, a decolteului și a mâinilor, dar și pentru refacerea podoabei capilare.

Persoanele care vor să-și folosească propriile resurse de regenerare , fără risc de alergie sau de a face infecții, pentru obținerea unor rezultate cât mai naturale și cu menținerea proprietăților de elasticitate, fermitate și strălucire a pielii pe termen lung pot beneficia de o astfel de terapie.

Care sunt beneficiile acestui tratament? Ce zone se pot trata?

Terapia este indicată acelor persoane care au nevoie de revitalizarea pielii pe față, gât, decolteu, când aceasta este lipsită de tonus și elasticitate, deshidratată, când prezintă semne ale îmbătrânirii de tipul ridurilor fine/profunde, șanțuri, pete pigmentare, pori dilatați. Terapia este utilă și la persoane cu cicatrici post acnee, singură sau în combinație cu alte tratamente împotriva căderii difuze a părului, în accelerarea procesului de refacere a pielii după un peeling laser sau chimic, în cicatrizarea din ulcerul de gambă. În funcție de modul în care este preparată și adâncimea la care este injectată  în piele, plasma cu factori de creștere poate avea efect fie de regenerare și revitalizare, fie de filler natural dând volum (de ex cu scopul de a umple șanțurile nasolabiale) și stimulând fibroblastul să creeze colagen.

Cum se efectuează procedura?

Se recoltează o cantitate mică de sânge (până în 20 ml) într-o eprubetă sterilă, se procesează rapid pentru a selecta plasma cu trombocite, celule ce conțin factorii de creștere și reparare, apoi se injectează  cu un ac extrem de subțire în pielea donorului, în derm, în puncte aflate la o distanță de aprox 1 cm. Toate aceste etape de recoltare și preparare se efectuează rapid, în fața pacientului pentru ca acesta să aibă siguranța administrării propriului sânge și a acurateței procedurii. Pentru a preveni durerea, se aplică pe zona de tratat o cremă anestezică anterior procedurii cu 45 min.

La cât timp după procedură te poți întoarce la lucru/ activitățile întreprinse?

Recuperarea post terapie este rapidă după tratamentele pentru păr, se poate relua activitatea imediat. Pentru tratamentele pe față pot fi necesare însă până la 12 ore de recuperare acasă, timp în care eritemul (roșeața) și eventualul edem (mici umflături la locul de injectare) să dispară. În ziua următoare se pot aplica produse de machiaj.

La ce interval se efectuează și când se observă rezultatele?

Pentru textura pielii, riduri sau cicatrici sunt necesare minim 3 ședinte la distanță de 1 lună. Pentru căderea părului (alopecie difuză)  planul terapeutic se stabilește în funcție de particularitățile cazului. Rezultatele încep să se observe după prima lună de tratament și se îmbunătățesc după următoarele ședințe.

Poate fi repetat tratamentul?

Efectuarea tratamentului pentru piele și păr este recomandată la interval de 4-6 săptămâni, fiind necesare  3-6 ședințe pe an.

Există efecte secundare, contraindicatii, riscuri?

Riscul de fenomene  imunologice, alergice este complet absent , produsul propriu organismului fiind biocompatibil perfect.

Există riscul de a face mici hematoame (vânătăi) la locul de injectare care dispar în câteva zile, iar după injectare poate să apară un minim proces inflamator local, cu înroșire și edem  ușor.

Persoana tratată trebuie să aibă o stare de sănătate bună, să nu fie în episod febril, să nu aibă tulburări de coagulare, afecțiuni de colagen, tumori, afecțiuni autoimune, aceleași contraindicații ca pentru orice altă intervenție estetică minim invazivă.

 



#8
mamica11

mamica11

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.980 mesaje

Postat 11 aprilie 2016 - 07:40

amaliaro, vor aplica aceasta procedura medicii fetitei?

 

Sanatate va doresc si rezolavarea cat mai rapida.



#9
amaliaro

amaliaro

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.335 mesaje

Postat 12 aprilie 2016 - 13:50

amaliaro, vor aplica aceasta procedura medicii fetitei?

 

Sanatate va doresc si rezolavarea cat mai rapida.

da deja am inceput terapia vom face 8 sedinte pe 1 aprilie a fost prima si deja am vazut ca unul din goluri a fost acoperit de par  terapia esteadaptata la varsta ei 



#10
roxanaz

roxanaz

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.452 mesaje

Postat 12 aprilie 2016 - 14:33

unde se face terapia asta, in Grecia?




Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Vouchere materna

    Deutzuk
    - Astăzi, 14:48

  • Curs prenatal: nastere naturala

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:35

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • Incepem pregatirile

    madalinaiuliana27
    - Ieri, 20:10

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -