Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Lege in Florida: dupa divort timp egal de petrecut cu parintii


46 raspunsuri la acest subiect

#1
Admin

Admin

    Membru senior

  • Administrators
  • 3.322 mesaje

Postat 17 martie 2016 - 12:11

Propunerea legislativa care asteapta legalizarea spune ca in cazul unui divort copilul trebuie sa-si petreaca jumatate din timp cu fiecare parinte. Aceasta este deci norma: 50% - 50%.

 

Initiatorii spun ca in America, 90% din persoanele ramase fara domiciliu si 71% din copiii care recurg la abandon scolar provin din familii in care parintii au divortat.

 

Propunerea legislativa forteaza o schimbare majora de mentalitate: actual se merge pe ideea ca unul din parinti este responsabil de cresterea copilului iar celalalt participa episodic (mai mult sau mai putin).



#2
mamica11

mamica11

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.980 mesaje

Postat 17 martie 2016 - 12:28

 

 

Initiatorii spun ca in America, 90% din persoanele ramase fara domiciliu si 71% din copiii care recurg la abandon scolar provin din familii in care parintii au divortat.

Asta ca tot ne contraziceam la alt subiect despre  noul " trend "  si se explica cum  vor fi " normalitatea"  in America  familiile cu 1-2-3 divorturi in spate si asupra copiilor asta nu ar avea nici o influenta negativa ci totul va fi roz asa .


Editat de mamica11, 17 martie 2016 - 12:37 .


#3
alyx

alyx

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 620 mesaje

Postat 17 martie 2016 - 14:02

Hm, nu stiu ce sa spun despre aceasta propunere legislative si mai ales, nu stiu cat de benefica ar fi ea pentru copii. Adica, mcel putin la acest moment, mi se pare oarecum greu de pus in practica, mai ales in acele cazuri in care parintii nu mai locuiesc in aceeasi zona, sau, la un moment dat, unul dintre ei chiar paraseste statul. Nu reusesc sa imi imaginez, la acest moment, cum s-ar pune in aplicare o astfel de lege in astfel de situatii.

In plus, nu stiu (pentru ca nu cunosc nici macar proiectul de lege) daca se prevede si posibilitatea de a se tine cont si de parerea minorului la stabilirea timpilor petrecuti cu fiecare dintre parinti.



#4
dianama

dianama

    Membru senior

  • Banned
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.152 mesaje

Postat 17 martie 2016 - 16:31

Mie mi se pare in sfarsit o lege normala pt copii dupa un divort.

#5
Lea_des_bois

Lea_des_bois

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 730 mesaje

Postat 17 martie 2016 - 16:49

parerea mea e ca cel care vrea sa se ocupe, se ocupa. si nici o lege nu va face un om sa fie parinte daca el nu vrea si nu simte.

sigur ca o astfel de lege e buna in cazurile de conflicte intre parinti (cand amandoi vor implicare si fiecare trage sa o aiba pe cea mai mare) insa nu poti "trimite" un copil unui parinte pe care-l doare la basca si a divortat de tot; nevasta, copii, obligatii



#6
a_alinta

a_alinta

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.780 mesaje

Postat 18 martie 2016 - 05:41

parerea mea e ca cel care vrea sa se ocupe, se ocupa. si nici o lege nu va face un om sa fie parinte daca el nu vrea si nu simte.

sigur ca o astfel de lege e buna in cazurile de conflicte intre parinti (cand amandoi vor implicare si fiecare trage sa o aiba pe cea mai mare) insa nu poti "trimite" un copil unui parinte pe care-l doare la basca si a divortat de tot; nevasta, copii, obligatii

parerea mea e ca ca cel care accepta sa aiba un copil  are toate drepturile afererete.

 

edit . conteaza si femeia care ii face un copil.


Editat de a_alinta, 18 martie 2016 - 05:42 .


#7
ch_dana

ch_dana

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.546 mesaje

Postat 18 martie 2016 - 10:42

a_alinta, are doar drepturi, nu si obligatii ? Stii ca in RO exista tati care au ajuns sa traiasca din executarea silita a mamelor, fiindca copilul nu vrea sa mearga la ei si ei se prevaleaza de faimoasa "alienare parentala" ?

 

 

Cazul meu, concret: eu locuiesc in sectorul 2 (Pantelimon), taica-su in 4 (Berceni). Copilul merge la gradinita langa casa mea. Vreau si eu sa stiu cum o va duce tatal la gradinita, scoala etc, el stand in capatul celalat al orasului.

 

Alta chestie negandita...ca sa nu fiu mai dura.



#8
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 18 martie 2016 - 10:58

Depinde foarte mult si cum s-au despartit parintii, cum a fost casnicia si atmosfera din familie pana la divort. 

De ex. exista foarte multi barbati violenti, care au semanat spaima in familie, de care sotia/mama a scapat cu greu (stie toata lumea cat de greu scapa femeile de cate un barbat violent...spaima, amenintari...). Copiii ingroziti ca aoleu, vine tata acasa si incepe scandalul si o ia pe coaja iarasi de la tatal lui. Si apoi o ia si maica-sa. 

Nu stiu cat cat de benefica este o astfel de lege pentru un copil trauzatizat de violenta. Adica sa fie obligat sa petreaca jumatate din timp cu parintele violent... POate doar daca acel parinte violent s-ar duce la un centru de reeducare si reuseste sa dovedeasca ca s-a schimbat radical. 

 

In rest, a mai zis cineva inainte, dupa un divort, daca se doreste implicare din partea parintelui, se pt oate si fara legi. Daca vrei sa te implici in viata copilului tau, o poti face fara probleme. SUnt atatea cazuri de parinti despartiti in care ambii de ocupa de educatia copilului, petrece timp cu copilul etc. Poate nu chiar 50-50, ca nu se poate in unele cazuri (program serviciu, distanta etc).



#9
oana_s

oana_s

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 889 mesaje

Postat 18 martie 2016 - 11:10


 

Cazul meu, concret: eu locuiesc in sectorul 2 (Pantelimon), taica-su in 4 (Berceni). Copilul merge la gradinita langa casa mea. Vreau si eu sa stiu cum o va duce tatal la gradinita, scoala etc, el stand in capatul celalat al orasului.

 

Alta chestie negandita...ca sa nu fiu mai dura.

 

Ha....sau Bucuresti-Ploiesti, cazul meu.



#10
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.696 mesaje

Postat 18 martie 2016 - 21:27

legea asta cu 50/50 da bine pe hirtie dar f greu e pusa in practica si rareori cu succes.

 

in primul rind prea putini parinti se despart in termeni buni...mai ales in america unde divortul e f greu, de durata si costisitor...la sf doar ca nu-si iau gitul (da , stiu sutn si exceptii...) dar de cele mai multe ori din cauza custodiilor/ divortului...auzi de ele la stirile de la ora5

 

copiilor le e foarte greu trimisi de la ana la caiafa...cand la mama, cand la tata...cu haine, teme...obiceiuri...educatie diferita...iar cand mai intervin si alte relatii si alti copii...situatia e cit se poate de incurcata.

 

sincer nu cred ca e o solutie. e bine pt tati ca au mai mult acces la copii, si nu raman tati de ocazie...dar e greu, f greu si asa.

 

asta e rodul divortului cand sunt copii in ecuatie...rareori viata e pe roze.


Editat de michelle-usa, 19 martie 2016 - 00:15 .



Panic Questions

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

  • Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 18:13

  • demetererika554@gmail.com
    - mar 30 2024 22:38

Last Blogs

  • Cum a fost testul de toleranță la glucoză?

    Ddeenniissaaa
    - Astăzi, 00:45

  • Pregatiri

    Julix94
    - Ieri, 22:25

  • Burtica rotunda

    Roxana3001
    - Ieri, 18:47

  • Ecooo

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 17:38

  • Trimestrul 2 de sarcină

    BiancaDragnea
    - Ieri, 07:41

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -