Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * - 9 voturi

Fab Cafe on 40th Avenue


996 raspunsuri la acest subiect

#991
Lea_des_bois

Lea_des_bois

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 730 mesaje

Postat 11 aprilie 2016 - 13:12

Letitia, JG, Dana, pisicile nu necesita mare ingrijire si daca aveti o viata alergata, nu necesita plimbare :-)). Doar deparazitarea anuala (asta daca iese afara mai ales) si un vaccin parca; + la fiecare 3luni max pus dupa ceafa produs pt purici si capuse (si asta iarasi, daca matza iese afata)

 

Altfel obisnuite cu crochete (veterinarul mi-a spus ca sunt suficiente crochetele, n-are rost sa ne complicam viata cu conserve si alte cele); daca o obisnuiesti cu conserve sau mancare, trebuie spalat cu regularitate blidul caci de multe ori se cam usuca mancarea in el; asa cu crochetele nu ai grija, nu ai nimic de spalat. Exista distributoare de crochete si chiar si de apa; pe care le speli cand s-au golit (1X/sapt) caci se mai aduna par.

pe pisoiul meu nearistocrat il iau la periat 1X/sapt, in gen cand mananca (oricum altfel nu prea sta); si nu mi se pare ca dau mai des cu aspiratorul fata de perioada fara animalutz

 

daca pisica iese afara si este de soi curata, ati scapat rapid de litiera caci prefera sa-si faca nevoile afara; daca nu iese, eu am avut intotdeauna o litiera mica, cu o bucatica de ziar in ea si putina litiera; a facut, am aruncat direct. cand e multa litiera, oricat ai lua cu lopatica si oricat de parfumat si fara miros e produsul, tot mi se pare ca miroase prin zona.

Ideal e sa fie castrata repede, mai ales daca e motan; astfel riscul de a-si marca teritoriul scade considerabil daca nu devine inexistent.

 

pt mine singurul inconvenient cu pisica sunt vacantele; caci f greu gasesti o pensiune pt matze si oricum, nu sunt prea fericite cand le scoti din mediul lor; nu trebuie uitat ca o pisica se ataseaza de loc, nicidecum de stapan. daca aveti pe cineva care poate trece la 2-3zile sa mai puna apa si mancare si eventual sa schimbe litiera... e bine. oricum, asteptati-va ca matza sa sufere de singuratate pe perioada vacantei si la intoarcere, aveti ceva par de aspirat si teoretic va fi extrem de iubareatza pe 2-3zile.

 

cam asta e experienta mea pisicioasa. am uitat un lucru important: atentie la educatie :-))



#992
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.256 mesaje

Postat 11 aprilie 2016 - 13:21

Leti, trei saptamani! Noi avem vreo 10 zile, pana dupa Pasti, apoi nimic pana se termina scoala, pe 25 Iun. Pe mine anul asta scolar m-a obosit foarte tare.

 

Eu as vrea sa ne luam pisica, dar evident ar cadea pe mine toata munca, de aceea ezit. Carla ar fi in extaz, barbate-miu pana la urma ar accepta... dar desi imi plac la nebunie pisicile, ma mai gandesc.

Da, pare mult, dar el incepe zilnic scoala la 8 si termina la 4, apoi vacanta mare e de pe 10 iulie pe 1 septembrie. Scolile de stat au vacanta de pe 20 iulie pe 1 septembrie (more or less). E facut in asa fel incit parintii sa nu trebuiasca sa-si ia prea mult liber de la servici si sa nu plateasca child care de sa se dihoace. Vacante multe si dese, cheia marilor succese. [:)]  Ar iesi parintii in strada daca vacanta de vara ar fi de 3 luni consecutive. Eu m-am obisnuit si imi place asa.



#993
dana vio

dana vio

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.970 mesaje

Postat 11 aprilie 2016 - 13:36

Pai, eu ma gandeam ca ceva par tot lasa prin casa, dar e mai putin vizibil fiind scurt. Oricum, cat par de-al lui Alex am aspirat/adunat eu de pe covoare, cred ca pisica ar fi nimic. [fri]  Eu fac, eu desfac. [batcap]

La noi ploua, aseara a fost furtuna si acum e mai rece.

Trebuie sa fac niste snitele de pui si ceva cumparaturi.

Imi caut o coafeza noua.



#994
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.256 mesaje

Postat 11 aprilie 2016 - 13:47

Lea, ce sint crochelete? Barbata-meu aseara deja sapase si aflase unde sint cele mai apropiate hoteluri de pisici si cica ar costa 10 lire/zi.

 

Deparazitatea si vaccinurile nu sint problema, am cabinete veterinare in oras si nu sint extrem de scumpe. Buna ideea cu ziarul in litiera Lea.

 

Dana asa e, la un moment dat am naprilit si eu (luam ceva medicatie), am strins la par ceva de groaza! [:)]



#995
Laura25

Laura25

    Membru VIP

  • Moderators
  • 20.664 mesaje

Postat 11 aprilie 2016 - 13:50

Uitati pisica lui vara-meu, asa o sa arate si a noastra, daca o sa o luam vreodata! [soricel]

 

Ma bag ca musca, ma scuzati! Pare a fi "Albastru de Rusia", asa pisica avem noi de 4 ani. Pot sa iti spun din experienta cum e. In primul an de viata, cat e pui, parca are ardei in popou, e foarte, foare jucausa, sare peste tot, alearga dupa orice misca , e una din foarte putinele rase pe care cica le poti invata sa faca aport [:D]. A noastra avea un delfin mic de plus furat de la copii pe care il cara prin casa in gura, il arunca in sus si sarea peste el, era foarte amuzata. Sunt vanatori inascuti  si garantat te scapa de orice soricel ratacit prin zona (a noastra de cand iese afara ne aduce periodic vrabiute, cica e modul lor de a avea grija de familie, aduc hrana).

Dupa 1 an noi am sterilizat-o pe a noastra (e pisica) si s-a mai potolit cu agitatia. Sunt pisici foarte curate, lasa putin par si doar in perioada cand naparlesc de obicei pisicile. Nu si-a facut niciodata nevoile aiurea prin casa, numai la litiera si afara.  E o pisica foarte tacuta, rar o auzi mirlaind anemic. Nu e foarte dragastoasa, dar are perioadele ei cand vine si ti se baga in suflet, da cu capul sa o mangai si o sa bagi in seama. 

Una peste alta e usor de ingrijit, poti sa pleci de acasa 2-3 zile si sa ii lasi boabe si apa, nu are nevoie de ingrijire speciala. 



#996
DidiAlex

DidiAlex

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.128 mesaje

Postat 11 aprilie 2016 - 14:26

Salutare ,

 

oh Buflea, cum esti azi?

 

La Mine s- au epuizat prajiturile  [alcool]

Miniaturi atasate

  • image.jpeg


#997
Qarina

Qarina

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.754 mesaje

Postat 11 aprilie 2016 - 14:36

oau, didi, ce prajituri apetisante!!!!

 

ladies, am sa fac capitol nou. si fiindca am intinerit peste iarna dar tot fabuloase am ramas, de acu inainte daca nu va e cu suparare si nu venici cu alte idei, ne vom chema 

 

Cafe 35 on Fab Avenue

 

cu capitole. ca neuronul meu functioneaza greu uneori :)




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Ieri, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Ieri, 08:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -