Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Atentie - Generatia Screenagers


12 raspunsuri la acest subiect

#1
Admin

Admin

    Membru senior

  • Administrators
  • 3.322 mesaje

Postat 14 martie 2016 - 10:28

Este unul din subiectele mele preferate iar acest film vine in sprijinul mesajelor de constientizare pentru parinti pe care le public pe forum din cand in cand. Va sfatuiesc - ca parinti - sa aveti rabdare si sa vizionati acest film.

 

 

Ca parinte va pot spune ca baiatul meu a avut aceasta adictie digitala. Inca o mai are dar intr-o forma redusa.

Cateva exemple:

- eu am introdus XBOX-ul in casa. Lucarand la Microsoft aveam reduceri majore la consola si la jocuri. Ne-a fost greu sa il convingem sa reduca timpul de joc dar am reusit. Acum daca ii mai da drumul la XBOX o data la 2-3 luni. Sfatul meu: nu cumparati o consola de jocuri. Nu ajuta cu nimic. Este timp 100% pierdut!

- Telefonul = inamicul nostru. Telefonul si conexiunea permanenta la retele sociale i-au afectat baiatului nostru performanta la scoala, si chiar in viata. Am reusit sa-i explicam cat de important este sa se deconecteze de la lumea digitala si sa se focuseze cand isi face temele! Am reusit: acum, fara sa-i spunem noi isi lasa telefonul in sufragerie cand merge la teme. Este constient ca il distrage. In continuare petrece mult timp pe telefon dar cred ca este in limitele normale ale generatiei sale.

 

Sansa noastra a fost pasiunea pentru muzica! Cand are timp se ocupa de muzica. In plus baiatul nostru este social si ii place sa iasa din casa, sa se intalneasca cu prietenii. Saptamana viitoare - organizat de scoala - merge in weekend cu cortul pe munte. O noapte. Este super incantat.

 

Sfatul meu: incercati pe cat puteti sa tineti sub control generatia Screenagers. Cred sincer ca merita sa va implicati si sa nu lasati lucrurile in voia soartei. Noi am reusit sa ne implicam discutand, cu exemple, prin promovarea si stimularea altor activitati. Nu prin interzicere! A interzice nu ajuta.

 



#2
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 14 martie 2016 - 11:53

Din punctul meu de vedere se numeste a cauta si a apela la alternative. Fiecare om fie el copil sau adult va apela la alternative daca acestea exista. Fiecare alternativa reprezinta o solutie pentru acel moment in rezolvarea nevoilor reale si/sau imaginare. 

In clipa in care apare o alternativa mai tentanta nu se va sfii sa schimbe. Ca se numeste sport/muzica/lectura/hiking deja este doar o concretizare.

In concluzie oferiti-le altenative, participati cu ei si nu este deloc exclus la un moment dat sa opteze pentru una (sau mai multe) dintre acestea in mod natural.

Cel putin aceasta este opina mea.



#3
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 14 martie 2016 - 12:03

Mda :)) Eu nu mi fac probleme de fi-mea, ci de taticul ei, om in toata firea, care abia respira fara telefon /laptop... bineînțeles ca scuze exista multe, e ceva de cautat, ceva de aflat, ceva de lucru, tot timpul ceva care e musai de rezolvat pe net... Asa ca m-ar interesa cum sa conving un adult care se comporta ca un teenager ? Alternative sunt, dar nu ma pot ocupa de el ca de un copil....

#4
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.602 mesaje

Postat 14 martie 2016 - 13:06

Mda :)) Eu nu mi fac probleme de fi-mea, ci de taticul ei, om in toata firea, care abia respira fara telefon /laptop... bineînțeles ca scuze exista multe, e ceva de cautat, ceva de aflat, ceva de lucru, tot timpul ceva care e musai de rezolvat pe net... Asa ca m-ar interesa cum sa conving un adult care se comporta ca un teenager ? Alternative sunt, dar nu ma pot ocupa de el ca de un copil....

 

[:-)))] [:-)))] [:-)))]

tai cablul de net sau anulezi abonamentul de net de la furnizor.

 

acum serios : are vreo pasiune, vreun hobby sau talent, ii place ceva aproape la fel de mult ca statul pe net ?

uite, in ploiesti s-a deschis recent un escape-room. poate il tentezi/motivezi sa participati amandoi la o astfel de aventura.

ar mai fi si recent deschisa anti-cafenea, un concept care mi se pare interesant, am o colega care a fost acolo si i-a placut foarte mult.

sau sa va inscrieti la o sala de sport, sa faceti miscare impreuna ?

eu, daca as avea cu cine sa merg la sala, m-as duce fara ezitare. singura, nu-mi place, n-am tragere de inima, ma stinghereste doar ideea in sine...



#5
szivarvany

szivarvany

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 23.449 mesaje

Postat 14 martie 2016 - 13:17

De parca noi nu ne dam pe forum zilnic  [:-)))]



#6
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 14 martie 2016 - 13:20

Of, nu am cum sa comentez ca meseria lui presupune sa lucreze mult la computer si s a obisnuit asa, cu ochii in ecran... miscare doar sa l ameninț cu batul... de cand avem copil a mers pe jos cat in toata viata lui.. ca nu putea impinge căruciorul cu masina... problema e ca atunci cand e cu device ul in mana.. nu mai vede nu mai aude... am patit de multe ori sa aud "pai nu mi ai spus...x", dar eu spusesem, doar ca era in lumea lui...

#7
Adriana mica

Adriana mica

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.200 mesaje

Postat 14 martie 2016 - 13:30

Admin, la ce varsta i-ati luat XBOX-ul? 

 

Noi am luat de curand, din banii stransi de copil in pusculita. O fi din cauza asta sau pt ca am vorbit inainte cu el, deocamdata copilul se comporta rezonabil, este neasteptat de cumpatat. Jocurile pe care le are (majoritatea din colectia LEGO) mi s-au parut ca stimuleaza atentia si concentrarea, si chiar indemanarea. De asta intreb, poate e vreun lucru pe care ne-ar ajuta sa-l evitam... 

 

Deocamdata (la 9 ani si jumatate) nu are acces la retele sociale insa sfaturile primite ne sunt de ajutor pt mai tarziu. Acum are preocupari muzicale si sportive care il tin ocupat, pe de alta parte este atras de tehnologie. Nu avem o problema cu asta (este materia lui preferata la scoala), insa ne straduim sa fie cu masura, alternand partea de distractie cu lucruri care ar putea sa-i fie utile mai tarziu


Editat de Adriana mica, 15 martie 2016 - 16:10 .


#8
Cristina_C

Cristina_C

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.478 mesaje

Postat 14 martie 2016 - 21:44

Baiatul meu de 13 ani are timp limitat de net cu limite puse pe router pe toate device-urile tocmai pentru a-l feri de acea "adictie" digitala de care spune Admin. Singura problema mai este cu telefonul cu abonament 3G pe care poate sta chiar daca e oprit netul de la router. Din fericire, abonamentul asta se termina repede daca abuzeaza de el si atunci telefonul devine un device ca oricare altul cu net doar intre anumite ore. Inainte nu era asa si am vazut ca aluneca spre adictie...De asta i-am pus limite si vad ca e ok cu ele. Aceleasi limite sunt in weekend si in vacanta si dintr-odata are mai mult timp liber pe care si-l umple cu alte activitati, alternative care pana atunci nu-l atrageau atat de mult ca statul pe net sau la jocuri. N-are X-Box, are PS4, dar joaca doar cand ii vin colegi in vizita, singur foarte rar, doar cand are un joc nou si sunt putine, pentru ca majoritatea sunt de la 16+. Sincer, si mie imi pare rau ca i l-am cumparat. Ar fi fost un "screen" in minus.

 

 



#9
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.052 mesaje

Postat 15 martie 2016 - 10:18

Sunt multe mamici care dau din umeri la aceste riscuri pentru ca au copilasi mici si nu isi pot imagina ca asa ceva li se pot intampla lor. Insa riscul este major.

 

Copilul meu are acum 16 ani si nu mai este atras de jocuri pentru ca are timpul liber limitat si are alte activitati care ii consuma energia: sportul si muzica.

 

A fost insa o vreme - in jur de 11 - 14 ani cand mi se parea ca nu mai scapam de jocuri - ideea este ca juca in retea si avea mereu invitatii de la colegi sau prieteni.

Acum a inteles ca era TIMP PIERDUT si nu mai are timp pentru asa ceva - insa si acum are colegi care asta fac toata ziua (libera)

 

Eu personal, nu cred ca jocurile ii dezvolta vreo abilitate - asta este o scuza draguta cu care se mint parintii. [flo2] [:)]



#10
szivarvany

szivarvany

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 23.449 mesaje

Postat 15 martie 2016 - 10:33

 

 

 

Eu personal, nu cred ca jocurile ii dezvolta vreo abilitate - asta este o scuza draguta cu care se mint parintii. [flo2] [:)]

 

Categoric, sunt de acord. Absolut nicio abilitate, doar timp pierdut, ochii tinuti intr un ecran ore n sir aiurea. Deci un mare NU si din partea mea.




Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Vouchere materna

    Deutzuk
    - Astăzi, 14:48

  • Curs prenatal: nastere naturala

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:35

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • Incepem pregatirile

    madalinaiuliana27
    - Ieri, 20:10

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -