Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Ce ar dori sa auda femeile care trec prin lupta cu infertilitatea

infertilitate

15 raspunsuri la acest subiect

#1
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 01 martie 2016 - 21:35

Infertilitatea: Ce ar dori sa auda femeile care trec prin lupta cu infertilitatea

 

Infertilitatea: Ce ar dori sa auda femeile care trec prin lupta cu infertilitatea Edit Title: Infertilitatea: Ce ar dori sa auda femeile care trec prin lupta cu infertilitatea

Pe scurt

    Ce ar dori sa auda femeile care trec prin drama infertilitatii.

    

    Infertilitatea de cuplu - o problema reala in Romania
    Ce ar dori sa auda femeile care trec prin lupta cu infertilitatea
    Ghid pentru cuplurile infertile: cum puteti invinge infertilitatea in ziua de azi
    Fertilizarea in vitro, povesti de succes
    SUPORT: Suntem o comunitate puternica si unita, haideti alaturi de noi!
    Forumuri recomandate - FORUMURILE ASPIRANTELOR

 

despre-infertilitate-312016.jpg



#2
olyy

olyy
  • Membri
  • 4 mesaje

Postat 26 martie 2016 - 21:39

Ma bucur ca am gasit acest subiect, femeile care se lupta cu neputinta de a avea un copil , Eu ,doresc sa vorbeasca cu alte femei cu problemeca  si ele, impartasirea experientelor este cel mai bun psiholog. Insa intrebarile celor din jur care nu ne inteleg ne duc cu moralul la pamant, gen cand faceti copii ?, de ce nu va doriti  copii ?, nu o sa aveti pe nimeni in viata, ,cat mai asteptati ? , aceste intrebari sunt cele mai nedorite si dureroase pt un cuplu care nu poate avea copil.



#3
Lara_plus

Lara_plus

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 16 mesaje

Postat 08 aprilie 2016 - 19:49

Eu as vrea sa aud povesti de success in care s-a invins inferitilitatea. Poate o sa fiu si eu mai optimista si increzatoare



#4
Bianya

Bianya

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 13 mesaje

Postat 24 iunie 2016 - 12:02

Asa este olly,asa m-am saturat si eu de intrebarile astea.Numai asta aud ,ai peste 30 de ani ..ce astepti? Cand faci copii?Vecinii sunt teroare pe subiectul asta.Chestia e ca eu nu ma apuc sa explic fiecaruia ca avem probleme ,sunt lucruri personale si dureroase pe care nu le discuti cu toata lumea.

#5
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 24 iunie 2016 - 12:07

uite-le aici 



#6
ellenitta

ellenitta
  • Membri
  • 1 mesaje

Postat 03 iulie 2016 - 22:02

Dragelor mamici aspirante, Am sa va spun pe scurt povestea mea si sper sa va fie de folos.Am 33 si de ani jumatate si sunt insarcinata in 6 saptamani... Cum s-a intamplat minunea? Pai dupa 1 an de incercari esuate cand credeam ca avem o problema,mai ales ca timp de vreo 8 ani am folosit anticonceptionale,cateodata spre prostia mea luam si cate 2 pachete fara pauza sa imi aman ciclu pentru ca vroiam sa merg la plaja mai mut :(. Ne-am apropiat mai mult de Dumnezeu si intr-o mi-a fost promis un cadou :o panglica sfantita la Muntele Athos,care a foat tinuta 40 de zile pe braul Maicii Domnului. Cumparasem si teste de ovulatie si in a 10 zi de la prima zi de ciclu menstrual,am facut testul...era 30 mai 2016 ceea ce imi indica ca in urmatoarele 24 de ore voi ovula.Ne am pus pe treaba in ziua reapectiva si urmatoarea.Apoi miercuri pe 1 Iunie de ziua copilului,am primit panglica, pe care mi-am pus-o la mijloc.Am gasit informatii mai multe despre panglica pe internet unde scria ca va trebui sa nu intretin relatii sexuale cat port panglica, sa tin post miercurea si vinerea sa merg la sfanta Liturgie, sa iau Sfanta Impartasanie. Am citit in fiecare zi si m-am rugat la Sfanta Ana, mama Sfintei Fecioare sa ma ajute sa raman insarcinata.Si deja dupa 10 zile aveam ceva simptome, apoi ciclul mi-a intarziat, am facut 2 teste,a urmat condultatia la medic...Sunt insarcinata si sunt foarte fericita!!!!Ii multumesc lui Dumnezeu pentru aceasta binecuvantare,si Sfintei Ana si Sfintei Fecioare si ma rog pentru sanatatea pruncului, sa se nasca puternic si frumos si sa aiba tot ce e mi bun pe lume. Am vrutvsa va impartasesc experienta mea, si tin sa mentionez ca inca am panglica la mijloc si vreau sa o port cel putin pana voi trece trimestrul 1. Mult succes si Dumnezeu sa va ajute.

#7
MACARIE

MACARIE

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 842 mesaje

Postat 31 august 2016 - 13:18

Sa va spun si povestea mea pe scurt -) 

Am facut ani de zile tratamente , operatii laparoscopice pentru desfundat tromple si curatat aderente 

rpima sarcina  a fost imediat dupa prima operatie cu doctorita anca moisa a spus clar ca doar prin FIV voi avea un copil, pana si dr a fost mirat ca am ramas imediat , are 8 an fetita mea -) apoi au urmat inca o serie de tratamente, luam tot felul de hormoni de credeam ca o sa imi creasca par si in cerul gurii -) , tras de sot , el avea treaba multa la munca el il taram prin toate centrele posibile , dupa 4 sarcini pierdute (mici 5-6 saptamani ) si dupa inca 5 laparascopii , a venit si minunea 2 tot o fetita , are 4 ani 

Acum parca as mai vrea un copilas  dar nu stiu cat mai suporta corpul 

Deci se poate  trebuie doar sa credeti cu tarie

 Eu eram atat de convinsa ca voi reusi  incat stiam exct cu le va chema ....

Va doresc mult succes cat mai curand posibil  si daca vreti sa vb sunt aici -)



#8
isabelaisa

isabelaisa

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 12 mesaje

Postat 04 ianuarie 2017 - 14:21

Buna Macarie , am si eu o poveste asemanatoare cu a ta  destul de lunga de vreo 4-5 ani .... si la fel cu trompele infundate pe care mi le-au desfundat laparoscopic printr-o incizie in fiecare trompa, asta la alegerea sotului  pentru ca medicii il presau sa semneze pentru mine sa imi scoata trompele spunand ca asa nu voi avea nici o sansa pentru ca se vor umple imediat inapoi ... in fine , am ales aceasta metoda si acum asteptam o minune, doctorul ne-a spus sa incercam o luna-doua pe cale naturala si daca nu se poate , facem fiv , dar vom face intai  histerosalpingografie sa vedem daca nu s-au infundat inapoi . Tu cum le-ai desfundat ? tot prin aceasta metoda cu incizia laparoscopic , sau ti le-a inlaturat si ai facut fiv ? adica nu s-au infundat inapoi pana sa faci fiv-ul ? 



#9
Laura73

Laura73
  • Membri
  • 3 mesaje

Postat 20 februarie 2017 - 17:43

Fiecare femeie vare sufera de infertilitate si de orice alta boala  isi doreste sa auda de la cei dragi ca este iubita, pretuita si nicidecum jignita!!!



#10
Anajoy

Anajoy
  • Membri
  • 2 mesaje

Postat 22 februarie 2018 - 19:34

Nu stiu de ce fel de infertilitate suferim noi. De 3 ani speram s incercam sa avem un copilas si nu reusim. Daca imi intarzie menstruatia cateva zile apar sperantele, framantarile si in final dezamagirea. :(  am hipotiroida, dar o tin sub control cu eutyrox, endocrinologul meu zice ca e ok , nu ar trebui sa fie piedici la concepere. Ginecologul....m-a trimis acasa sa ma relaxez si sa mai incerc. Cand aud de cupluri care s-au rugat 7, 10 ani pt a avea un copilas ma trec fiorii.  Iertati-ma ca ma plang aici. Nici nu stiu de ce o fac. Cred ca imi doresc inca o incurajare si exemple a altora care au mai trecut prin situatii asemanatoare, ajungand si la deznodamantul fericit.





Etichetat si cu infertilitate

Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Ieri, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Ieri, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Ieri, 14:42

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -