Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Cum ne pregatim un adolescent sa devina independent? Sfaturi

sfaturi adolescent facultate

46 raspunsuri la acest subiect

#1
Admin

Admin

    Membru senior

  • Administrators
  • 3.322 mesaje

Postat 01 martie 2016 - 09:48

Peste 2 ani si jumatate, baiatul nostru o sa-si ia zorul si o sa mearga la facultate. Este o piatra de hotar in viata de parinte. Cred ca este important sa ne pregatim din timp copilul sa devina independent si sa fie pregatit pentru acest moment. Asa ca m-am gandit sa incep din timp si sa va intreb ce sfaturi aveti?

 

  • O parte dintre voi au trecut prin acest moment ca parinti si ne pot spune cum este (Marius?)
  • Altii au trecut prin aceasta perioada in rolul de adolescent care a plecat (poate va mai amintiti)
  • Iar altii se confrunta cu situatia chiar acum sau se pregatesc pentru ea.

Deci, Cum ne pregatim adolescentul sa-si ia zborul si sa devina independent?

 

Iata cateva idei:

  • Trebuie sa aibe cateva notiuni de gatit? Eu cred ca da! Voi ce parere aveti? Poate la fete este mai usor dar eu cred ca si baietii trebuie sa fie macar in stare sa-si faca oua ochiuri, o frptura la tigaie, etc. Ce parere aveti?
  • Sculatul de dimineata? Inca ii treziti voi? Noi am hotarat sa-l lasam sa se trezeasca singur cu ceas desteptator. Este o rutina simpla dar care cred ca ajuta. Sau intram prea mult in detalii?
  • Spalat? De la pusul la masina de spalat pana la a spala o camasa de mana. Cred ca este important macar sa inteleaga sortarea hainelor pentru masina. Aveti sfaturi utile aici?
  • Calcat? Mie prima camasa calcata mi-a luat vreo ora. Nu este simplu sa intelegi cum sa eviti cute enervante. Cat de tare sa incalzesti fierul de calcat? Ce sfaturi avem aici?
  • Cusut? Macar un nasture....
  • Carnet de sofer? In multe locuri a avea masina este important. Sunteti in favoarea carnetului auto luat chiar la 18 ani? Eu am carnet de la 18 ani si mi-a prins bine!
  • Orientarea intr-un oras? Harti, mijloace de transport. Deseori cand mergem in vacanta impreuna, baiatul nostru are propia harta in mana. Ne uitam impreuna pe hartile de metrou, pe rutele mijloacelor de transport in comun. Sunt si acestea niste necesitati in opinia mea.
  • Finantele - ei bine, cand o sa fie student o sa aiba grija de finante. Evident ca parintii - daca pot - dau o mana de ajutor dar adolescentul trebuie sa inteleaga ce inseamna sa economisesti bani, ce inseamna un lucru scump, ce inseamna sa cumperi lucruri prea ieftine, ce inseamna un raport bun pret/calitate, etc.
  • Munca, Voluntariatul - eu am muncit pe perioada facultatii, predam cursuri de IT la o scoala particulara. Apoi in Germania, in paralel cu facultatea am lucrat la o companie. Cred ca este important ca un tanar (si chiar o tanara) sa aiba experiente de "munca" sau de voluntariat inca de la varsta de 13-14 ani. Si nu ma refer ca daca da cu aspiratorul primeste 10 RON. Ma refer la munca pe bune! Ce parere aveti?
  • Conditii minime de igiena si curatenie. De multe ori bunica sterge praful in camera adolescentului, mama aduna canile si paharele, s.a.m.d. Cred ca este important ca un tanar sa stie cum sa dea cu aspiratorul, cum sa schimbe sacul la aspirator, cum sa spele vasele (economisind apa), cum sa curete toaleta, cum sa dea cu matura, cu T-ul, etc. Ce parere aveti?

 

Lista de mai sus este un brain dump. Dar astept de la voi si alte idei si sfaturi. 

 

Hai sa facem impreuna un GHID DE SUPREVIETUIRE AL ADOLESCENTULUI. Ce trebuie sa stie un adolescent care pleaca de acasa....

 



#2
mianda

mianda

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.267 mesaje

Postat 01 martie 2016 - 12:17

Eu sunt de parere ca daca nu ne-am pregatit pana acum copiii, degeaba incercam s-o facem acum.

La varsta asta a copiilor nostri, nu mai suntem luati in serios! [:)]



#3
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.304 mesaje

Postat 01 martie 2016 - 12:51

Eu sunt de parere ca daca nu ne-am pregatit pana acum copiii, degeaba incercam s-o facem acum.

 

Si eu cred la fel.

 

Plecarea de acasa e un fel de examen al cunostintelor acumulate,a invataturilor date de noi.


Editat de andacos, 01 martie 2016 - 12:52 .


#4
emanouela

emanouela

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.971 mesaje

Postat 01 martie 2016 - 12:52

Corect....la independenta trebuie lucrat de cand sunt mici....si nu e doar ca nu mai suntem luati in serios, e ca ei nu vor sti sa gestioneze situatiile cu care se confrunta. 



#5
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.304 mesaje

Postat 01 martie 2016 - 13:04

Acum ,luind asa punct cu punct cele enumerate de admin(ramin la ideea ca astea trebuiesc deja stiute,plecarea de acasa doar vine cu pusul in practica,fara supravegherea sau indrumarea parintilor):

 

-da,e bine sa aibe notiuni d egatit,chiar si minime,insa e bine

 

-sculatul dimineata nu e treaba mea,nu a fost niciodata ,adica dupa clasa a 2 a cred ca s-a trezit fara sa intervin eu

 

-masinile de spalat nu-s atit de complexe incit sa nu le poata folosi ,chiar daca nu au facut-o niciodata(fii mio nu si-a bagat niciodata la spalat pina acum,insa stie ca se sorteaza hainele,albe de colorate,si  e bine sa le spele conform etichetei )

 

-la calcat,nu s-a bagat nicodata,nu a fost cazul,insa astazi sunt si camasi care nu necesita calcat.

 

-cusut;se descurca la nevoie

 

-carnetul de sofer este necesar in ziua de astazi,acum depinde si unde e scoala distanta d ecasa,in oras daca locuieste nu are neaparata nevoie de masina,mai ales ca elevii/studentii au ceva avantaje la transportul in comun si apoi mai vine si problema cu poluarea.

 

-orientarea in oras:au gps-uri pe telefoane deci problema rezolvata

 

-finantele...aici depinde de fiecare parinte,el stie sa trebuie sa se incadreze intr-o anumita suma

 

-voluntariatul...hmm...personal cred ca are un mare rol in ziua de astazi,sper sa inteleaga si fii mio asta cindva

 

-curatenia in camera.iar nu e treaba mea de cind avea vreo 10 ani cred...

 

La mine multe sunt la nivel de teorie ca fii mio inca e acasa ,cu noi,insa sunt sigura ca s-ar descurca fara probleme,daca ar trebui sa stea separat!



#6
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 01 martie 2016 - 13:14



Eu sunt de parere ca daca nu ne-am pregatit pana acum copiii, degeaba incercam s-o facem acum.

La varsta asta a copiilor nostri, nu mai suntem luati in serios! [:)]

Nu ai deloc dreptate, Mianda. 

 

De abia de acum de la cei 18 ani ai lor suntem luati in serios - au trecut deja peste perioada de acomodare cu ei insisi, cu lumea din jur, cu hormonii,  societatea si grupurile din jurul lor au inceput sa prinda contur, incep sa se pregateasca pentru viata de adult, e etapa deciziilor, noi parintii devenim parteneri egali de discutii (relatiile se reintaresc, devenind normale), nu mai sunt egoisti, egocentrici - devin interesati de cei din jurul lor nu numai de propria persoana.

 

Intre 18 si 21 de ani este ultima etapa a adolescentei. Daca ma intrebati pe mine este una dintre cele mai frumoase etape pe care le traieste un parinte. O etapa in care atat parintele cat si adolescentul se redescopera, iar parintele gaseste in adolescent ceea ce a sadit in atatia ani de zile.

Dupa primele etapele critice ale adolescentei, bucurie mai mare decat asta nu exista.

 

Si totusi, in etapa asta parintele are un rol enorm. Acela de a finisa.

 

=======

 

Am sa spun ce face fata mea din tot ce a enumerat Admin. ce nu face si ce nu o sa o invat sa faca in mod special.

  • are notiuni de gatit, in masura in care a stat pe langa mine si a mai facut una in alta din proprie inititiva, de cand era mica.
  • de anul asta se scoala singura, sunt zile cand nici nu o aud. 
  • spalatul - a incercat si stricat haine pe propria piele, a invatat din gresala ei. Nu e mare branza sa citesti niste instructiunii.
  • calcat - nu. Nu am invatat-o. Presupun ca nevoia o sa o invete fara a-i da eu lectii speciale.
  • cusut - nu, nici macar un nasture si nici nu am sa o fac. Tot asa atat timp cat stie sa bage ata in ac si la ce foloseste acul se va descurca cu siguranta fara lectii suplimentare.
  • carnet de sofer - DA
  • cu orientarea in oras am invatat-o deja.
  • cu finatele e ok, astea trebuie invatate, dar nu le vor intra in cap pana nu vor fi cu adevarat pe picioarele lor.
  • Munca pe bune, da, am sfatuit-o vorbim des de gasirea unui job din facultate sau sa faca macar voluntariat.
  • conditii minime de igiena - a vazut, a facut singura, nu e o problema.


#7
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.224 mesaje

Postat 01 martie 2016 - 13:32

Vai de mine, al meu nimic nu face din ce a enumerat admin ! Nimic, nimic. 

 

Singurul lucru pe care o sa-l faca pina merge la facultate, o sa lucreze in vara.

 

Nici macar nu se trezeste singur (adica cu ceas), dar nu cred ca ar fi o problema. N-am tras niciodata de el sa se scoale.

 

Cu hainele, o sa le sorteze dupa etichete si culoare pentru spalat, dar nu a facut-o niciodata. Sper sa se descurce.

 

De cusut si calcat nici vorba. L-am pus sa calce o data, doamne, parca sarea fierul ala la el! 

 

De orientat, se orienteaza, are si harta pe telefon. Chiar daunzi l-a folosit, a pierdut autobuzul de scoala si s-a descurcat sa ajunga singur la autogara de unde a luat autobuzul local. Iar orasul unde e scoala e foarte mare si el nu il cunoaste deloc.

 

De gatit nici vorba. Si tot am insistat sa ma ajute de cind avea vreo 8 ani, dar nu l-a pasionat. Nu stiu ce o sa manince, ca e si sclifosit tare. Nu stiu cum o sa fie deloc,

 

De condus nu stiu inca. Initial am zis ca o sa-si ia masina si carnet cind o sa-si permita. Atunci o sa fie si suficient de matur. Insa daca o sa fie imperios necesar o sa platim noi si pentru asta.



#8
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 01 martie 2016 - 13:38

Asta incerc sa spun: aveti incredere in ce ati sadit in copil, va da roade chiar daca in etapa in care sunteti acum nu credeti asta.

 

Acum cateva luni nici prin cap nu-mi trecea ca fii-mea o sa se scoale singura dimineata, o sa-si faca sandvisuri singura. Ba, chiar ma vedeam trezind-o si peste 10 ani.



#9
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.224 mesaje

Postat 01 martie 2016 - 14:03

Asta incerc sa spun: aveti incredere in ce ati sadit in copil, va da roade chiar daca in etapa in care sunteti acum nu credeti asta.

 

Acum cateva luni nici prin cap nu-mi trecea ca fii-mea o sa se scoale singura dimineata, o sa-si faca sandvisuri singura. Ba, chiar ma vedeam trezind-o si peste 10 ani.

Sint absolut deacord. Si eu am avut niste surprize de astea, nici nu m-am gindit ca se poate descurca in anumite situatii si s=a descurcat de minune.



#10
Admin

Admin

    Membru senior

  • Administrators
  • 3.322 mesaje

Postat 01 martie 2016 - 15:02

Pe langa comentarii cu privire la lista mea va rog sa va ganditi si ce am mai putea adauga pe lista. Lucruri practice [:)]

 

Si eu sunt de acord ca nu poti sa lasi totul pe ultimul moment si ca pana la urma este rezultatul la ce ai sadit inca din frageda copilarie DAR exista si lucruri practice care se pot invata rapid. De exemplu cusutul unui nasture. Data viitoare cand i se rupe un nasture ... de ce sa nu il coasa singur. 

 

Eu sunt un om destul de planificat si cred ca este bine sa planificam din timp pana si "zborul de acasa".

 

O sa creez si un subiect separat despre: Ghidul de supravietuire al parintelui cand pleaca copilul de acasa. Cred ca si acolo este "munca serioasa". Lucruri de la: cum rezolvi cazarea la camin/apartament/student house/ etc. pana la problemele emotionale ca nu mai este copilul acasa, casa goala, etc.





Etichetat si cu sfaturi, adolescent, facultate

Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Ieri, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Ieri, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Ieri, 13:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -