Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

ALERTA PARINTI: Branza dulce vrac cu E-Coli de la Lactate Brădet

alerta e-coli

44 raspunsuri la acest subiect

#21
brilla

brilla

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.053 mesaje

Postat 02 martie 2016 - 15:17

Păi și au făcut să pară producătorul vinovat, înainte de a stabili exact dacă infecția provine de la producător, de la ferma de unde se aproviziona sau din magazin ?



#22
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 02 martie 2016 - 15:21

Dar asta nu garantează reabilitarea, în cazul în care chiar n-au nicio vină. Dacă vor pierde contractele, dacă produsele lor nu se vor mai cumpăra, despăgubirea nu prea îi încălzește cu nimic.

Reabilitarea da insa pierderile comerciale pot fi mari si greu de recuperat. De aceea am spus ca pe min agriculturii nu-l vad bine....financiar discutand.



#23
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 02 martie 2016 - 15:24

Păi și au făcut să pară producătorul vinovat, înainte de a stabili exact dacă infecția provine de la producător, de la ferma de unde se aproviziona sau din magazin ?

Pai producatorul chiar e vinovat. In branza lui au gasit o bacterie care nu are ce cauta acolo.

 

Parintii a 2 copilasi au spus ca au mancat acea branza. De unde stim noi ca loturi mai vechi nu erau si ele infectate?



#24
brilla

brilla

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.053 mesaje

Postat 02 martie 2016 - 15:33

Pai producatorul chiar e vinovat. In branza lui au gasit o bacterie care nu are ce cauta acolo.

 

Parintii a 2 copilasi au spus ca au mancat acea branza. De unde stim noi ca loturi mai vechi nu erau si ele infectate?

Păi nu avem cum să știm, dar am înțeles că în fabrică nu au găsit bacteria, urmau să controleze fermele de unde se aproviziona cu lapte. Fiind brânză vrac, infectarea putea avea loc și în magazin. Nu am înțeles dacă la magazin au făcut controale.



#25
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 02 martie 2016 - 15:38

Păi și au făcut să pară producătorul vinovat, înainte de a stabili exact dacă infecția provine de la producător, de la ferma de unde se aproviziona sau din magazin ?

 

Dar daca au descoperit si nu anuntau totusi ca au gasit e coli in branza vrac, chiar daca nuve responsabila pentru bebelusi ci poate pentru alte infectari la alte persoanr... totusi nu era corect nici asa...si sa pastreze informatia confidentiala iar nu era bine... ca apoi presa face din tantar... orice altceva, asta ii e meseria, mie una nu mi-ar fi convenit sa nu anunțe. ..



#26
brilla

brilla

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.053 mesaje

Postat 02 martie 2016 - 15:48

Dar daca au descoperit si nu anuntau totusi ca au gasit e coli in branza vrac, chiar daca nuve responsabila pentru bebelusi ci poate pentru alte infectari la alte persoanr... totusi nu era corect nici asa...si sa pastreze informatia confidentiala iar nu era bine... ca apoi presa face din tantar... orice altceva, asta ii e meseria, mie una nu mi-ar fi convenit sa nu anunțe. ..

Cum nu prea mă uit la tv, nu am decât informațiile din presa scrisă despre asta și acolo deja reiese că firma este vinovată, că patronul a apărut plângând la televizor (așa e?) deși înțeleg acum că nu sunt finalizate toate cercetările. Desigur că e corect să se anunțe produsul, dar trebuia să fie cumva precizat că nu se știe exact cum a ajuns bacteria acolo. Am înțeles că numai în acel lot de produs vrac a fost descoperită bacteria, nu în alte produse, nu în fabrică, nu la lucrătorii din fabrică, deși de atunci s-or mai fi spălat și ei pe mâini, în fine ... Brânza e produsă pe 22.02, adică a stat deja o săptămână în magazin? Concluzia ar fi că produsele vrac în general nu sunt sigure din punct de vedere al încărcăturii microbiologice.


Editat de brilla, 02 martie 2016 - 15:48 .


#27
372018

372018

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.350 mesaje

Postat 02 martie 2016 - 17:31

 "Deşi au lăsat să se înţeleagă că de vină pentru criză este brânza de vaci produsă la o mică fabrică din Argeş, ultimele informaţii sunt că de fapt probele incriminate nu au fost ridicate din fabrică, ci dintr-un magazin.

Adică putea apărea oriunde contaminarea, din moment ce inspectorii nu au fost la fabrica să ridice probele."

 

 

http://www.antena3.r...ite-343975.html

 

 

da, a plans. 

 

inteleg ca in afacere sunt implicate si fonduri europene, pe care va trebui sa le returneze, daca astia il mazilesc. :(


Editat de lucialu, 02 martie 2016 - 17:38 .


#28
brilla

brilla

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.053 mesaje

Postat 02 martie 2016 - 18:24

Dar au spus în care magazin au găsit lotul infestat?



#29
elyda

elyda

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.011 mesaje

Postat 02 martie 2016 - 20:41

Dar au spus în care magazin au găsit lotul infestat?

 

Dar au spus în care magazin au găsit lotul infestat?

 

Branza respectiva a fost gasita in Auchan Pitesti.

Asa cum am mai spus putea fi infestata in magazin din moment ce in fabrica nu au gasit E coli.Si nu toti copiii bolnavi  au mancat brânză.



#30
brilla

brilla

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.053 mesaje

Postat 02 martie 2016 - 22:51

Acuma să vedem dacă se face control și îm magazin.

Oricum, rezultatele astea nu sunt mereu exacte. Compar din nou cu acel caz din Germania din 2011 când s-au îmbolnăvit mii de persoane, și au descoperit bacteria în niște cereale germinate care se puneau în salate din câte am înțeles. Și nu știu dacă toate miile alea de oameni care s-au îmbolnăvit chiar au mâncat cereale din acelea. Este destul de greu de stailit exact sursa infecției.





Etichetat si cu alerta, e-coli

Panic Questions

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - Ieri, 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

  • Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 18:13

Last Blogs

  • Geanta bebelusului

    LarisaG89
    - Ieri, 22:32

  • Cezariana È™i recuperarea

    AnaDemsa
    - Ieri, 12:03

  • Friiig

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 10:16

  • Geanta bebelusului

    ely4
    - Ieri, 10:14

  • Alegerea numelui

    BiancaDragnea
    - Ieri, 09:39

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -