Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

ALERTA PARINTI: Branza dulce vrac cu E-Coli de la Lactate Brădet

alerta e-coli

44 raspunsuri la acest subiect

#11
dianama

dianama

    Membru senior

  • Banned
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.152 mesaje

Postat 02 martie 2016 - 12:39

Nu ,nu cred ca de aici de la Fabrica asta provine nenorocirea. Avem cam 80% marfa de export pe piata. ..si hop tocmai 25 de kg de branza a imbolnavit 60 de copii. .nu este deloc credibil. Iar se ascunde ...iar bagam sub pres

#12
372018

372018

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.350 mesaje

Postat 02 martie 2016 - 12:45

Elyda, neregulile semnalate de tine sa nu crezi ca sunt apanajul Argesului. Situația aceasta este si prin muuulte alte județe.

Desi încep sa apăra semnale cu copii bolnavi la sute de km distanța de Ag, discuțiile sunt limitate doar la Ag. Deja se menționează Aradul in presa. Doar menționează.

Mai spun adiacent de București, pt ca, sub umbrela copiilor argeșeni spitalizati, suta depașită de copii in doar câteva ore la urgentele unui spital de capitala, este pusă exclusiv in cârca panicii parinților. Eu nu o exclud, e probabilă, dar eu cred ca mulți nu își cara copiii mici pe acolo, sa ii expună la tot felul alăturându- i altora bolnavi de diverse, pt niște ore, cât sunt in așteptare ca sa le vina rândul la control, așa, de florile mărului.



#13
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 02 martie 2016 - 13:22

Si ca sa revin la subiectul legat de branza respectiva. 

Aceasta branza in care s-a gasit bacteria respectiva este comercializata vrac.Deci nu este adusa in magazine ambalata sa nu poata nimeni umbla in cutie .

 

Infestarea se putea face in fabrica,in timpul transportului SAU in magazin ,adica acolo unde a fost desfacuta si pusa in galantar.

 

Ministrul agriculturii a dat vina numai pe fabrica ceea ce mi se pare incorect si lipsit de responsabilitate.A distrus efectiv fabrica aia din cateva vorbe fara sa fie sigur ca ceea ce spune este corect si sigur.

 

Eu nu cred ca a fost branza si de aceea atacul acesta mi se pare mizerabil.

Daca afirmatia nu va fi confirmata ministrul agriculturii va avea parte de un proces cu daune mari nu o sa-i ajunga 10 vieti sa plateasca ce va pierde in proces.

Nimeni nu este oprit sa faca ce afirmatii vrea insa in egala masura nimeni nu este oprit sa-l actioneze in judecata si sa ceara (si chiar sa castige) daune uriase.



#14
brilla

brilla

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.053 mesaje

Postat 02 martie 2016 - 13:35

Daca afirmatia nu va fi confirmata ministrul agriculturii va avea parte de un proces cu daune mari nu o sa-i ajunga 10 vieti sa plateasca ce va pierde in proces.

Nimeni nu este oprit sa faca ce afirmatii vrea insa in egala masura nimeni nu este oprit sa-l actioneze in judecata si sa ceara (si chiar sa castige) daune uriase.

Nu prea cred. Nici atunci când au fost cazurile din Germania și s-a crezut că sunt de vină castraveții, salata etc. iar la nivelul Europei s-au pierdut miliarde de euro, nu a plătit cineva daune. Pur și simplu nu este o știință exactă. Dacă mai sunt și alte ascunzișuri, vom vedea dacă se va afla.



#15
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.305 mesaje

Postat 02 martie 2016 - 13:53

Nu prea cred. Nici atunci când au fost cazurile din Germania și s-a crezut că sunt de vină castraveții, salata etc. iar la nivelul Europei s-au pierdut miliarde de euro, nu a plătit cineva daune. Pur și simplu nu este o știință exactă. Dacă mai sunt și alte ascunzișuri, vom vedea dacă se va afla.

 

 

Imi pare rau dar fermierii spanioli au fost despagubiti,ca nu asa cum voiau ei...e alta treaba,insa au fost despagubiri banesti la momentul respectiv.



#16
brilla

brilla

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.053 mesaje

Postat 02 martie 2016 - 14:28

Imi pare rau dar fermierii spanioli au fost despagubiti,ca nu asa cum voiau ei...e alta treaba,insa au fost despagubiri banesti la momentul respectiv.

Da, acum văd și eu, nu numai spaniolii au fost despăgubiți, toți cei care au avut pierderi, dar suma era mică față de pierderile estimate. Dar a fost o hotărâre luată la nivel de UE a fost cumva considerat un dezastru la nivel continental. Aci la noi... rămâne de văzut.



#17
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 02 martie 2016 - 14:45

[:)]  Avocatii sunt dati naibii daca sunt platiti. 



#18
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.305 mesaje

Postat 02 martie 2016 - 14:48

[:)]  Avocatii sunt dati naibii daca sunt platiti. 

Plus ca exista si asigurari exact pentru situatii de genul asta.



#19
brilla

brilla

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.053 mesaje

Postat 02 martie 2016 - 14:57

[:)]  Avocatii sunt dati naibii daca sunt platiti. 

Dar asta nu garantează reabilitarea, în cazul în care chiar n-au nicio vină. Dacă vor pierde contractele, dacă produsele lor nu se vor mai cumpăra, despăgubirea nu prea îi încălzește cu nimic.



#20
372018

372018

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.350 mesaje

Postat 02 martie 2016 - 15:09

Proba a fost luata dintr- un magazin saptamana trecuta. Acum au zis la tv. QED.





Etichetat si cu alerta, e-coli

Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Curs prenatal: nastere naturala

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:35

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • Incepem pregatirile

    madalinaiuliana27
    - Ieri, 20:10

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Ieri, 19:29

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -