Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

1.Să nu ai alţi dumnezei afară de Mine.


35 raspunsuri la acest subiect

#1
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.669 mesaje

Postat 26 februarie 2016 - 21:05

prima din cele 10 porunci spune ca :

1.Să nu ai alţi dumnezei afară de Mine.

 

iar Domnul Isus a spus:

 

"Sa iubesti pe Domnul Dumnezeul tau, cu toata inima ta, cu tot sufletul tau, cu tot cugetul tau si din toata puterea ta." 

 

 

Problema idolatriei, este o problema a vremurilor trecute cum este a vremurilor noastre, omul, avand tendinta de a substitui pe adevaratul Dumnezeu dupa mintile si dorintele fiecaruia.

 

Dumnezeu este unul si acelasi din totdeauna...nu se schimba, nu evolueaza. Atributele lui Dumnezeu sunt clare, nu putem taia , elimina din ele...dupa bunul nostru plac.

Este iubitor, milos, iertator, dar si creatorul si suveranul nostru, este drept,judecator, gelos.

 

Nu vom putea intelege niciodata cu mintile noastre cine este Dumnezeu , mai mult decit ne este deja dat prin Cuvintul Lui.

Cand cream un dumnezeu dupa tiparul dorintelor noastre, si cu care suntem confortabili...acela nu este Dumnezeul adevarat- Dumnezeul descris in Cuvintul Sau (Biblia)

 

Dumnezeul crestinilor este format din Trinitatea:

Dumnezeu-Tatal,

Dumnezeu -Fiul (Isus Christos)

Dumnezeu-Duhul Sfint


Editat de michelle-usa, 26 februarie 2016 - 21:08 .


#2
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.669 mesaje

Postat 26 februarie 2016 - 21:11

Ca sa credem si sa-l alegem pe Dumnezeu trebuie sa stim cine este acest Dumnezeu adevarat...incat sa nu avem, alegem, urmam alti dumenzei-care bineinteles sunt falsi.

si ca  sa -l iubim pe Dumnzeu trebuie sa-l cunoastem mai intii.



#3
Alizee

Alizee

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.337 mesaje

Postat 26 februarie 2016 - 21:28

Michelle, toti sfintii desenati sau sculptati nu sunt dumnezeu si nici dumnezei, ci sfinti. Noi, ortodoxii, credem ca, rugandu-ne la o icoana, cuvantul nostru este auzit mai bine de Dumnezeu. Asa ca, nu incalcam nicio porunca biblica.

Cred ca biblia refera la interzicerea ca oamenii sa se roage la mai multi zei, cum erau religiile in antichitate.



#4
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.669 mesaje

Postat 26 februarie 2016 - 21:45

viviana intreba:

"Dumnezeu nu e unic pentru crestini, pentru mozaici, pentru islamisti?"

si ii multumesc pt intrebare [flo2]

 

nu cred ca e acelasi Dumnezeu pt ca:

 

Islamul crede ca :

-Dumnezeu Nu este Trinitate

-Dumnezeu este impersonal, distant, ...nicidecum Tata, si Dumnezeu iubitor.

-Domnul Isus a fost un profet (mai putin important decit mahomed)nu Salvatorul, Mintuitorul-Dumnezeu intrupat.

-pacatele nu ne sunt spalate prin sangele Domnului Isus...si mintuirea nu poate fi obtinuta prin El.

 

deci spun eu...deosebiri f mari...care se bat rau cap in cap....

 

la evrei...lucrurile stau un pic mai diferit si recunosc ca mi-a dat un pic bataie de cap.

 

-evreii VT credeau in acelasi Dumnezeu ca al crestinilor de astazi.

sunt multe versete care redau notiunea trinitatii.

Dar cand a venit Domnul Isus (stiau ca va venii...de fapt stiau si data...)l-au respins de ce?

Cuvintele lui Isus ne spune ca(ioan 5:46):

"Căci, dacă aţi crede pe Moise, M-aţi crede şi pe Mine, pentru că el a scris despre Mine."

 

desigur multi evrei dupa l-au urmat pe Domnul Isus...multi il urmeaza si acum. si ce se intimpla e ca Dumnezeu are un plan aparte pt poporul ales, pt Israel....

deci evreii care nu cred in DOmnul Isus si slavesc pe dumenzeu nu slavesc pe Dumnezeul adevarat al strabunilor lor.

 

De asta Paul, apostolii, biserica dintotdeauna a proclamat si au accentuat f mult  credinta in Dumnezeu ca trinitate-si la evrei si la neamuri.

 

deci evreii aveau si au nevoie sa nu se departeze de Dumnezeul VT-Dumnezeul  lui Abraham ,Isaac si Jacob. Iar cei care astazi continua sa nu creada in Domnul Isus, nu slavesc acelasi Dumnezeu ca al crestinilor.

 

 

daca nu se intelege ce am spus...o sa caut sa-mi reformulez raspunsul.



#5
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.669 mesaje

Postat 27 februarie 2016 - 07:31

Michelle, toti sfintii desenati sau sculptati nu sunt dumnezeu si nici dumnezei, ci sfinti. Noi, ortodoxii, credem ca, rugandu-ne la o icoana, cuvantul nostru este auzit mai bine de Dumnezeu. Asa ca, nu incalcam nicio porunca biblica.

Cred ca biblia refera la interzicerea ca oamenii sa se roage la mai multi zei, cum erau religiile in antichitate.

 

vreau sa inteleg mai bine accest punct de vvedere,

 

vrei sa spui ca nu sunt icoane cu Dumnezeu, Domnul Isus???

 

si cand nu erau icoane ...cum crezi ca-i mai auzea Dumnezeu?

 

dar pelerinajul la ramasitele unor sfinti...de ce se fac?



#6
Alizee

Alizee

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.337 mesaje

Postat 27 februarie 2016 - 09:15

vreau sa inteleg mai bine accest punct de vvedere,

 

vrei sa spui ca nu sunt icoane cu Dumnezeu, Domnul Isus???

 

si cand nu erau icoane ...cum crezi ca-i mai auzea Dumnezeu?

 

dar pelerinajul la ramasitele unor sfinti...de ce se fac?

 

Pt mine, Isus este fiul lui Dumnezeu, mesagerul cuvantului Sau, nu insusi Dumnezeu. 

 

Daca ai fost atenta, Dumnezeu nu exista in picturi, ci numai parintii terestri ai lui Isus si diversi sfinti ortodoxi.

 

E adevarat, ca nici nu tin cont de interdictii ale altor religii, una dintre ele fiind asta cu chipul cioplit. La urma urmei, care-i pacatul ca oamenii vor sa vada un chip la care sa se roage si sa se inchine, nu ca la Dumnezeu, ci ca la un mesager al lui Dumnezeu ?

 

Religiile inventeaza reguli si pacate tocmai pt a-si castiga noi adepti.

 

Credinta in Dumnezeu, care se afla deasupra noastra a tuturor, este dincolo de orice forma de religie si a divergentelor dintre acestea.


Editat de Alizee, 28 februarie 2016 - 06:59 .


#7
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.669 mesaje

Postat 29 februarie 2016 - 01:45

Pt mine, Isus este fiul lui Dumnezeu, mesagerul cuvantului Sau, nu insusi Dumnezeu. 

 

Daca ai fost atenta, Dumnezeu nu exista in picturi, ci numai parintii terestri ai lui Isus si diversi sfinti ortodoxi.

 

E adevarat, ca nici nu tin cont de interdictii ale altor religii, una dintre ele fiind asta cu chipul cioplit. La urma urmei, care-i pacatul ca oamenii vor sa vada un chip la care sa se roage si sa se inchine, nu ca la Dumnezeu, ci ca la un mesager al lui Dumnezeu ?

 

Religiile inventeaza reguli si pacate tocmai pt a-si castiga noi adepti.

 

Credinta in Dumnezeu, care se afla deasupra noastra a tuturor, este dincolo de orice forma de religie si a divergentelor dintre acestea.

 

alizee, cuvintul lui Dumnezeu a fost dat si pana la venirea Domnului Isus.

 

nu cred ca e cazul sa iti pun linkuri cu icoane din romania in care este chiar infatisat Dumnezeu...daca te uiti bine la biserici le vezi si tu.

 

eu (si nu sunt singura)...asa am inteles porunca cu chipul cioplit si normal ca asa o urmez.

 

Ideea de a nu te inchina la sfinti, ingeri etc...pt ca ele sutn finite create de Dumenzeu.

astfel noi alegem sa ne inchinam la creatie, in loc sa ne inchinam la Creator.

 

cand merge lumea in pelerinaj...sau la nu stiu ce oseminte...sa se lecuiasca de boli etc...ei isi pun credinta in ceva mult mai prejos decit Dumnezeu...in ceva in ce vad...in loc sa accepte binecuvintarea si sa aiba incredere deplina direct in Dumnezeu.

 

acum fiecare are libertatea sa studieze, si sa creada pt el insusi...nu sa se ia dupa ce spun altii.

eternitatea sufeltului e o chestie prea importanta ca omul sa o ia cu usurinta...trebuie sa fie sigur in ce isi pune increderea.

 

regulile astea biblice , nu cred ca sunt inventia religiei sau a bisericii...chiar cred ca sutn de la Dumenzeu si date cu un scop. sa ne arata cine este, ce vrea de la noi, cum ne protejeaza.


Editat de michelle-usa, 29 februarie 2016 - 01:51 .


#8
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.669 mesaje

Postat 29 februarie 2016 - 01:46

libertatea care o avem in viata sociala e limitata,in folosul nostrum prin reguli...asa si Dumnezeu ne-a dat libertate dar  limitata din dragoste si spre protectia noastra.

 

credinta in Dumnezeu e mai presus de orice religie...de aceea nu ma intereseaza religia si nici o grupare religioasa in particular.

 

Dar pt mine si pt crestini Isus este Dumnezeu si stim ca numai prin el putem fi mintuiti...altfel , fara Isus, vom sta in fata Lui Dumnezeu cu pacatele noastre ...chair si numai un pacat daca am facut...toate faptele bune nu au cum sa-l sterga.

de asta e importanta credinta in Isus, el ne-a promis, ca prin single lui ne sunt spalate pacatele.

 

dar ca sa acceptam nevoia mantuiri , avem neoie sa intelegem adincimea pacatelor in care ne aflam....de asta cele 10 porunci sunt importante.



#9
a_alinta

a_alinta

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.780 mesaje

Postat 04 martie 2016 - 05:40

de ce ai deschis un alt subiect?  



#10
a_alinta

a_alinta

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.780 mesaje

Postat 04 martie 2016 - 18:45

alizee, cuvintul lui Dumnezeu a fost dat si pana la venirea Domnului Isus.

 

nu cred ca e cazul sa iti pun linkuri cu icoane din romania in care este chiar infatisat Dumnezeu...daca te uiti bine la biserici le vezi si tu.

 

eu (si nu sunt singura)...asa am inteles porunca cu chipul cioplit si normal ca asa o urmez.

 

Ideea de a nu te inchina la sfinti, ingeri etc...pt ca ele sutn finite create de Dumenzeu.

astfel noi alegem sa ne inchinam la creatie, in loc sa ne inchinam la Creator.

 

cand merge lumea in pelerinaj...sau la nu stiu ce oseminte...sa se lecuiasca de boli etc...ei isi pun credinta in ceva mult mai prejos decit Dumnezeu...in ceva in ce vad...in loc sa accepte binecuvintarea si sa aiba incredere deplina direct in Dumnezeu.

 

acum fiecare are libertatea sa studieze, si sa creada pt el insusi...nu sa se ia dupa ce spun altii.

eternitatea sufeltului e o chestie prea importanta ca omul sa o ia cu usurinta...trebuie sa fie sigur in ce isi pune increderea.

 

regulile astea biblice , nu cred ca sunt inventia religiei sau a bisericii...chiar cred ca sutn de la Dumenzeu si date cu un scop. sa ne arata cine este, ce vrea de la noi, cum ne protejeaza.

eu cred ca e cazul sa pui si link-urile astea. nu de alta , dar eu draci in biserica nu am vazut pana la tine.

 

edit: si chiar nu stiu cum arata dumnezeu si as vrea sa-l vad. 


Editat de a_alinta, 04 martie 2016 - 19:35 .



Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Analizele au arătat o deteriorare a stării ficatului. Ce să fac?

    MaryJane999
    - mar 21 2024 12:16

  • Progesteron

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

Last Blogs

  • Locul de muncă È™i sarcina

    Ioone
    - Ieri, 23:41

  • Kinetoterapie

    Vasilescu Georgeta
    - Ieri, 23:32

  • Ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 21:29

  • Starile de rau si greata din timpul sarcinii

    Mica13
    - Ieri, 20:13

  • Dansul bebelusului in burtica

    AdrianaBlo
    - Ieri, 14:56

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -