Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * - 3 voturi

Cele 10 porunci


117 raspunsuri la acest subiect

#51
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 26 februarie 2016 - 09:03

De ce spuneti ca e pacat sa migrati la alta religie. 

Dumnezeu nu e unic pentru crestini, pentru mozaici, pentru islamisti?



#52
Laura25

Laura25

    Membru VIP

  • Moderators
  • 20.662 mesaje

Postat 26 februarie 2016 - 12:03

Adica toti cei care renunta /au renuntat de-a lungul istoriei la alte religii si s-au facut crestini, sunt de fapt pacatosi de moarte? Atunci de ce sunt cinstiti in religia crestina persoane care s-au convertit la crestinism schimbandu-si de fapt religia in care s-au nascut si au fost crescuti?( Constantin si Elena sunt exemplele care imi vin acum in minte) Sau regula asta se aplica numai ortodoxiei? 



#53
mamica11

mamica11

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.980 mesaje

Postat 26 februarie 2016 - 13:14

1. ce vrei sa spui prin asta?

2. si chiar daca apostolul Luca a zugravit/pictat pe Maica Domnului...ce legatura are asta cu venerarea, inchinarea la icoane?

1.Parca nu era despre tine subiectul:)  voiam sa spun ca majoritatea NP din America sunt foarte intrati in organizatie deci  a-ti fi ultimii la care ar incerca cineva sa va convinga de altceva. Adica, viata toata este in genere in jurul organizatiei, serviciul , activitatile extra, prieteniile ,etc la multi chiar insasi plecarea din Ro a fost organizata prin NP ori sotul ori sotia ori varul ori nepotul  etc "rebotezat" , a fost la inceput stalpul de temelie pe meleaguri noi deci ar fi si nerecunostinta daca si-ar nega rebotezarea. Eu am o vara ce s-a "rebotezat " prin 80 impreuna cu sotul si au plecat asa. Ilegal au trecut vama. Efectiv doar cu hainele de pe ei. Au ajutat-o foarte mult .Bravo lor. Au realizat in primii 10 ani in USA cu ajutorul baptistilor (relatii, gazduire initiala, etc) ceea ce nu au realizat altii plecati Legal cu tirul de lucruri personale si cu bani in banca .  In nici un caz nu as incerca sa te conving de ceva. Treaba ta daca crezi ca recunoasteti biblia dar nu ingerii, etc

Ceea ce este deranjant este repet, nespecificarea curentului din care faci parte de cate ori  faci afirmatii categorice .

2. oricum nu conteaza pentru tine.


Editat de mamica11, 26 februarie 2016 - 14:40 .


#54
Laura25

Laura25

    Membru VIP

  • Moderators
  • 20.662 mesaje

Postat 26 februarie 2016 - 14:23

mamica11, michelle nu a ascuns niciodata ritul de care apartine , stie tot forumul, e aiurea sa te iei asa de ea. Poti sa iti exprimi punctul de vedere fara sa te iei de ea personal, pe bune!



#55
mamica11

mamica11

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.980 mesaje

Postat 26 februarie 2016 - 14:39

Laura25 nu ai dreptate pentru ca forumul este public deci acum sau peste 5 ani poate intra cineva nou ce nu are de unde cunoaste orientarea religioasa a fiecarui user. Inainte sa inceapa sa faca afirmatii pe un subiect nou cu un titlu de poate aduce cititori si cu un simplu google corect este sa spuna de ce denominatiune tine. 

 

Michelle deschide multe subiecte ce raman in arhiva deci pot fi citite mult timp dupa nementionandu-si cultul decat daca apare altcieva ce puncteaza asta exact pe subiectul respectiv. Este o tactica specifica . Cu cat mai multa lume ce nu are cunostinte bazice despre crestinism aude variantaNP ca prima varianta, ea se  inregistreaza in subconstient si cu  atat mai multi vor trece atunci cand li se va pomeni despre teoria asta. Pentru ca logic, nu li se pare nimic in neregula . 

E dreptul ei dar nu e cinstit.

Cand vrei sa fii invatatorul altora cinstit este sa te descoperi tu mai intai.


Editat de mamica11, 26 februarie 2016 - 14:52 .


#56
Laura25

Laura25

    Membru VIP

  • Moderators
  • 20.662 mesaje

Postat 26 februarie 2016 - 14:45

Dar tu cand ai inceput sa scrii la acest subiect, ai inceput cu fraza "Atentie! Eu sunt adeptul religiei .....!"  ? ca nu imi amintesc sa fi citit in vreouna din postarile tale ce religie ai. 



#57
mamica11

mamica11

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.980 mesaje

Postat 26 februarie 2016 - 14:50

In general cand cineva scrie in romaneste se presupune ca este ortoox de aceea capcana e mare si prinde fara mentionari suplimentare. Ei nici nu mint :) pentru ca nu spun ca nu ar fi dar celalalt intelege in 90 % din cazuri gresit.

Subiectul nu e al meu si nu eu vreau sa le  "explic" altora ce vor legile sa spuna de aceea nu este important in cazul meu dar daca te intereseaza asa mult eu sunt ortodoxa.  



#58
Laura25

Laura25

    Membru VIP

  • Moderators
  • 20.662 mesaje

Postat 26 februarie 2016 - 15:00

 .. si dupa cum bine stim, doar ortodocsii detin adevarul , singurii care au dreptate, singura credinta adevarata.  

 

Nu, nu ma interesa absolut deloc, dar tu ai fost cea care ai pus aceasta chestiune pe tapet, somand-o pe michelle sa isi precizeze religia. 



#59
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.697 mesaje

Postat 26 februarie 2016 - 16:37

1.Parca nu era despre tine subiectul:)  voiam sa spun ca majoritatea NP din America sunt foarte intrati in organizatie deci  a-ti fi ultimii la care ar incerca cineva sa va convinga de altceva. Adica, viata toata este in genere in jurul organizatiei, serviciul , activitatile extra, prieteniile ,etc la multi chiar insasi plecarea din Ro a fost organizata prin NP ori sotul ori sotia ori varul ori nepotul  etc "rebotezat" , a fost la inceput stalpul de temelie pe meleaguri noi deci ar fi si nerecunostinta daca si-ar nega rebotezarea. Eu am o vara ce s-a "rebotezat " prin 80 impreuna cu sotul si au plecat asa. Ilegal au trecut vama. Efectiv doar cu hainele de pe ei. Au ajutat-o foarte mult .Bravo lor. Au realizat in primii 10 ani in USA cu ajutorul baptistilor (relatii, gazduire initiala, etc) ceea ce nu au realizat altii plecati Legal cu tirul de lucruri personale si cu bani in banca .  In nici un caz nu as incerca sa te conving de ceva. Treaba ta daca crezi ca recunoasteti biblia dar nu ingerii, etc

Ceea ce este deranjant este repet, nespecificarea curentului din care faci parte de cate ori  faci afirmatii categorice .

2. oricum nu conteaza pentru tine.

 

1.nu inteleg ce legatura are situatia rudelor tale cu mine si mai ales cu subiectul.

 

2. nu fac parte din nici o denominatiune. merg la biserici crestine baptiste,

presbiteriene...si char la biserici fara denominatiune (exista si din astea...).

 

dar pt cine vrea sa ma clasifice, sa imi puna o anume eticheta ca nu poate sa conceapa notiunea de a fi "doar  un simplu crestin"...poate sa spuna ca sunt born again . cum sunt majoritatea americanilor care frecventeaza biserica (nu conteaza care)....si care se boteaza la virsta adulta.

 

3. nu am ajuns in America prin intermediul biserici...daca la asta te-ai referit.

 

4. noi nu cerut si nu am primit niciodata absolut nimic de la biserica(exceptie facand cafeaua de duminica dimineata-gratis pt toata lumea)

 

5. nu fac prozelitism aici, nu sunt platita de nimeni pt asta, nu ma intereseaza.

scriu din placere, studiul bibliei e un hobby pt mine. scriu din ce stiu ,ce am invatat prin studii de aprox 15 ani, imi face placere sa raspund la intrebari....pt ca ma adincesc mai mult in studiu.

 

6.intotdeauna am indemnat  fiecare sa cerceteze pt el insusi,  sa isi cunoasca credinta si religia de care apartine. 


Editat de michelle-usa, 26 februarie 2016 - 16:38 .


#60
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.697 mesaje

Postat 26 februarie 2016 - 16:41

De ce spuneti ca e pacat sa migrati la alta religie. 

Dumnezeu nu e unic pentru crestini, pentru mozaici, pentru islamisti?

nu pt islamisti .

Alah nu este Dumnezeul evreilor. Alah nu are fiu pe Domnul Isus si nu e Trinitate.




Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

  • Burtica 35

    Roxana3001
    - Astăzi, 09:02

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -