Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * - 3 voturi

Cele 10 porunci


117 raspunsuri la acest subiect

#31
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.697 mesaje

Postat 25 februarie 2016 - 18:45

Iar Apostolul Luca era el insusi  iconar deci Noul Testament .

.

ce inseamna iconar, ca facea icoane? din cite stiu era doctor.

 

si chiar daca sa zicem ca a pictat(ca hobby) o icoana cu un anumit sfint...asta inseamna ca a vrut ca acel sfint /icoana sa fie venerate?



#32
mamica11

mamica11

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.980 mesaje

Postat 25 februarie 2016 - 19:36

Michelle, nu ma intereseaza sa conving pe nimeni de nimic mai ales pe tine ce presupun ca de la inceput in USA esti prin neopr deci esti mult intrata deja in organizatie dar mi se pare normal cand iti sustii parerile cu atata tarie sa specifici ca este ideea NP nu a tuturor ceea  ce spui.  De aceea fa ce vrei pe subiectul tau de aici incolo dar poate constiinta te va ajuta.

 

1.Lăuda-Te-voi, Doamne, cu toată inima mea, că ai auzit cuvintele gurii mele şi înaintea îngerilor Îţi voi cânta.

 

8.Atunci toţi cei cu minte iscusită, care se îndeletniceau cu facerea locaşului sfânt, au făcut pentru cort zece covoare de în răsucit şi de mătase violetă, stacojie şi vişinie; şi în ţesătura lor au făcut chipuri de heruvimi, alese cu iscusinţă.

 

Şi a făcut în Sfânta Sfintelor doi heruvimi de lemn de măslin, înalţi de zece coţi.

 

PS. Apostolul Luca a zugravit o in icoane doar pe Maica Domnului  pe care o vazuse in realitate. A fost contemporan deci nu putea zugravi sfinti. Nu erau atunci. da era  medic. 


Editat de mamica11, 25 februarie 2016 - 20:03 .


#33
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 25 februarie 2016 - 19:40

michelle,eu asociez prima porunca si cu schimbarea religiei...te rog sa-mi spui cum vede religia ta aspectul asta?

Cum interpreteaza biserica ta,schimbare areligiei?



#34
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.697 mesaje

Postat 25 februarie 2016 - 20:25

michelle,eu asociez prima porunca si cu schimbarea religiei...te rog sa-mi spui cum vede religia ta aspectul asta?

Cum interpreteaza biserica ta,schimbare areligiei?

vad ca discutia  a trecut iar pe latura personala.

 

anda, nu are absolut nici o legatura prima porunca cu schimbarea religiei.

 

biserica mea si toate alt biserici de pe aici nu are absolut nicio problema cu asta pt ca nu e important...nu e club, avem card, nu ne intreaba nimeni cine, unde si ce facem...



#35
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 25 februarie 2016 - 20:40

Nu e nicio latura personala,insa vad ca asa o iei tu,desi spui ca religia ta accepta cu usurinta schimbarea asta.(deci nu vad de ce o iei personal)

 

Deci in religia ta poti trece de la crestinism,la budism,la musulmanism fara nicio problema?


Editat de andacos, 25 februarie 2016 - 22:07 .


#36
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.697 mesaje

Postat 25 februarie 2016 - 21:13

Nu e nicio latura personala,insa vad ca asa o iei tu,desi spui ca religia ta accepta cu usurinta schimbarea asta.(deci nu vad de ce o iei personal)

 

Deci in religia ta poti trece de la crestinism,la budism,la musumlamanism far nicio problema?

 

ce vrei sa spui prin "biserica ta?" ...e o intrebare personala din pucntul meu de vedere.

 

biserica/cile de aici ...accepta pe toata lumea sa ii treaca pragul...si accepta orice persoana care vrea sa treaca de la religia lor la crestinism.

 

dar asta este o discutie de loc productive...aici vb de cele 10 porunci.\

 

ti-am spus  si daca vrei sa intelegi bine, daca nu nu...ai si tu google, carti ,bibloteci...dar prima porunca nu se refera la schimbarea religiei/credintei...si nu inteleg cum ai ajuns la aceasta corelatie.

 

daca mai ai intrebari specifice despre biserica, credinta, religia mai vechi despre biserici din America...


Editat de michelle-usa, 25 februarie 2016 - 21:13 .


#37
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.697 mesaje

Postat 25 februarie 2016 - 21:16

Michelle, nu ma intereseaza sa conving pe nimeni de nimic mai ales pe tine ce presupun ca de la inceput in USA esti prin neopr deci esti mult intrata deja in organizatie dar mi se pare normal cand iti sustii parerile cu atata tarie sa specifici ca este ideea NP nu a tuturor ceea  ce spui.  De aceea fa ce vrei pe subiectul tau de aici incolo dar poate constiinta te va ajuta.

 

1. ce vrei sa spui prin asta?

 

PS. Apostolul Luca a zugravit o in icoane doar pe Maica Domnului  pe care o vazuse in realitate. A fost contemporan deci nu putea zugravi sfinti. Nu erau atunci. da era  medic. 

 

 

2. si chiar daca apostolul Luca a zugravit/pictat pe Maica Domnului...ce legatura are asta cu venerarea, inchinarea la icoane?



#38
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 25 februarie 2016 - 21:22

Eu am spus religia ta...dar ma rog,e clar ca tu dai o nota personala discutiei.

 

Pentru mine ,pentru religia mea prima porunca are si semnificatia asta,asa cum si inchinarea ,venerarea ingerilor,a sfintilor are alta semnifictaie.

 

Deci pina la urma si poruncile(ca si Biblia de altfe),aplicare loe depinde de cultul d ecare aprtii,ca nu toti crestinii...sunt crestini la fel.



#39
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.697 mesaje

Postat 25 februarie 2016 - 21:30

Eu am spus religia ta...dar ma rog,e clar ca tu dai o nota personala discutiei.

 

Pentru mine ,pentru religia mea prima porunca are si semnificatia asta,asa cum si inchinarea ,venerarea ingerilor,a sfintilor are alta semnifictaie.

 

Deci pina la urma si poruncile(ca si Biblia de altfe),aplicare loe depinde de cultul d ecare aprtii,ca nu toti crestinii...sunt crestini la fel.

 

nu stiu ce religie /credinta ai tu...si despre care vorbesti?

 

deci ce semnificatie au poruncile 1  si 2 pt tine/religia ta?



#40
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 25 februarie 2016 - 21:52

Ah michelle.lasa teatru ca stii bine! [:D]

 

Pentru mine ca si crestin ortodox,deci asta este ce-mi transmite mie prima porunca,este sa-ti iubesti Dumnezeul religiei in care ai fost nascut si crescut.Trecerea la alta religie,inseamna un mare pacat in religia crestin ortodoxa,insa e drept ca asa este religia mai putin permisiva.

 

Deci eu nascuta si crescuta in ortodoxie(chiar daca la maturitate m-am indepartat destul d emult de credinta,Dumnezeu,biserica),nu m-as putea vreodata lepada de Dumnezeul meu,de Isus cu care ne unim prin botez ,pentru ca e considerat pacat suprem.

 

A doua porunca este exact as acum suna:nu te inchina la statui ,la lucru cioplit d emina omului dindui denumirea de Dumnezeu.(vezi Budha si statuia lui de exemplu)

 

Explicatiile sunt cu cuvintele mele ,fara studiu prea mult pe tema asta,este exact ceea ce-mi transmit mie cuvintele lui Dumnezeu.




Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Ieri, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Ieri, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Ieri, 14:42

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -