Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Jocul in aer liber la gradi


9 raspunsuri la acest subiect

#1
mamica35

mamica35

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 24 mesaje

Postat 20 februarie 2016 - 19:23

Sunt interesata de gradinite de stat din Romania la care copiii sunt scosi cu regularitate afara pentru a desfasura activitati in aer liber.

Daca se poate sa dati mai multe detalii; eu sufar mult pentru ca baietelul meu a nimerit la o gradinita la care copiii sunt tinuti toata ziua inchisi in aceeasi incapere practic; daca va mai avea un fratior poate reusesc sa il duc in alta parte.

Multumesc



#2
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 20 februarie 2016 - 19:35

Gradinita nr. 248, strada Artur Vartejeanu, sector 1. Strada se face Titulescu.

 

http://gradinitanr24...rvicii-oferita/



#3
mamica35

mamica35

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 24 mesaje

Postat 20 februarie 2016 - 20:06

Viviana, iti multumesc mult. Daca imi dai voie as vrea sa te mai intreb unele lucruri: 1. Este initiativa gradinitei sau parintii trebuie sa fie majoritari ca sa se aplice acest lucru? 2. Exista si parinti care sunt impotriva activitatilor in aer liber? Daca da, ce fac acei copii cat timp colegii sunt afara? 3. Sunt scosi copiii si in anotimpul rece daca nu sunt geruri si alte intemperii? Iti multumesc inca o data.

#4
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 20 februarie 2016 - 22:30

Mamica35, fata mea are acum aproape 18 ani. A frecventat gradinita 248. Pe vremea aia nici nu se punea problema sa nu-i scoata afara sau sa votam chestia asta la sedinta.

Nici acum nu cred ca s-au schimbat.

Ca sa nu mai spun ca si atunci, ca si acum copiii erau dusi in excursii cu autocarul, la teatru, la iarba verde sau veneea teatrul in gradi.

 

Gradinita are o curte foarte mare. 

Azi curtea este doatata la nivel european si seamana cu un parculet in care se joaca copiii. Din septembrie au inlocuit iarba cu gazon artificial ceea ce e bine ca e moale in caz de cazatura.

In fiecare zi vad copii la joaca in curte. Dupa-amiaza. Asta inseamna ca ies si  ca nimeni nu face nazuri.

 

Luni am sa fac o poza de la geam.

 

Chestia ca stai sa vezi ca iarna, transpira pana se imbraca toti e aiureala. Exista personal in afara de educatoare care ii ajuta sa se imbrace + ca educatoarele ii invata sa se imbrace singuri + ca ele cer ca incaltamintea de interior/exterior sa fie cu arici.



#5
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 20 februarie 2016 - 22:39

Rog sa nu se supere cineva...cum adica trebuie o majoritate a parintilor ca sa iasa copiii afara? Sunt parinti care sa spuna ca vor sa le stea odraslele numai la interior?



#6
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 21 februarie 2016 - 00:34

Rog sa nu se supere cineva...cum adica trebuie o majoritate a parintilor ca sa iasa copiii afara? Sunt parinti care sa spuna ca vor sa le stea odraslele numai la interior?

Da, Rufus, se intampla la gradinita unde e acum copilul lui mamica35.

 

Nici prin cap nu mi-a dat ca exista vreo gradinita care sa nu-i lase copii sa profite de beneficiile jocului in aer liber.

 

Iar motivele parintilor sunt, nu stiu cum sa zic....

Ca sunt prea multi copii in grupa, ca transpira pana se imbraca toti....

 

Pai la fii-mea erau 25 in grupa, o singura educatoare, s-au jucau in curtea aia 4 ani de zile fara sa fie vreun incident.

Incidente au existat, in schimb, in interior.



#7
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 21 februarie 2016 - 11:43

Poza de la et 7. E duminica nu-s copii. E curtea din spate. In fata si pe lateral inca spatii verzi si locuri de joaca.

 

20160221_113642.jpg



#8
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 21 februarie 2016 - 11:57

Eu nu inteleg ce atita mirare,ba mie mi s epare ciudat ca de exemplu viviana ridica la grad de normalitate gradinitia fiicei ei(si da...asa ar trebui s afie)in timp ce de fapt realitatea e ca cea prezentata de mamica.

 

Nici la gradinita lui fii mio nu-i scotea afara desi aveau loc d ejoaca,ba chiar furmos,la umbra...acolo erau doar vara scosi dupa amsa pina veneau parintii...in rest,inauntru.

 

Eu ramin la ce am spus la celalat subiect,fara directiva d ela minister...niciio sansa .

 

Pe de alta parte ,iar nu inteleg cum unele gradinite mici si ingramadite,primesc aviz de functionare,insa daca cineva doreste sa-si deschida gradinita particulara,i se pun mii de conditii.



#9
mamica35

mamica35

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 24 mesaje

Postat 21 februarie 2016 - 15:22

Viviana, iti multumesc foarte mult pentru detalii si pentru imagine. Si la gradiinita baietelului meu este la fel de spatios si frumos amenajat, doar ca in loc de gazon artificial fiecare segment de joaca este dotat cu tartan. Sincer va spun ca mi se rupe sufletul stiind ca sta acolo 10 ore pe zi de vreo 4 luni incoace. Rufus, nu mi-a venit nici mie sa cred cand am auzit parintii tac sau fac front comun cu educatoarea care indruga fel si fel de explicatii aberante.Dar asta e realitatea... De asta caut sa inteleg cum e posibil ca in alte parti sa se poata face acest lucru, iar in altele nu. Dimineata nu se poate fiindca sunt activitati si optionale si fiindca programa e incarcata (acesta e unul dintre multele argumente), iar dupa-amiaza...nu se mai stie de ce... Mai este si categoria parintilor care pasamite inteleg nevoia copiilor de a se manifesta in aer liber, dar considera ca nu are rost sa ne enervam, sa ne agitam, sa cautam solutii, sa ne luptam, fiindca oricum nu sunt sanse sa se schimbe ceva. Multumesc mult inca o data.

#10
ElaAnto

ElaAnto
  • Membri
  • 9 mesaje

Postat 16 aprilie 2016 - 21:05

Consider ca legea ar trebui sa prevada, asa cum este in tarile civilizate, un procent de timp petrecut afara, in functie de vreme/anotimp. Stiti sa existe prevederi?




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Control

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 21:41

  • Ce am învățat până acum în sarcină?

    Ana1298
    - Ieri, 20:26

  • Bye bye la job

    FloreClau
    - Ieri, 19:30

  • Palpitatii puternice

    RoxiMada
    - Ieri, 17:33

  • Care este cel mai frumos lucru în a fi însărcinată?

    Ddeenniissaaa
    - Ieri, 15:52

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -