Sari la conținut

Sari la conținut

* * * * - 4 voturi

Mamici de Noiembrie 2016 (Brumarei de Noiembrie 2016)

sarcina gravida noiembrie 2016

1278 raspunsuri la acest subiect

Alena11

Alena11

Nou venit

• Membri
  • Punct
  • 79 mesaje

Postat 21 martie 2016 - 06:57

Cristinacrisa, am ramas masca la ce am citit :((((( nu inteleg cu ce ajuta paracetamolul...la noi nu se recomanda niciodata ca si ajutor de sustinere a sarcinii din cate stiu :(((

Imi pare tare rau .... Si cred ca cea mai buna decizie e sa incerci din nou in Ro , ca se pare ca acolo nu ai niciun sprijin.

Otilia si la noi in general se programeaza primul eco la 7sapt, dar medicii sunt mult mai flexibili, adica daca vrei poti face oricand un eco . La mine dra mea sustine ca sarcina se vede pe eco de la 2-3 zile de intarziere .... dar eu cred ca asta se intampla doar la cele cu un CM de 28, cu ovu in ziua 14...eu de ex am ovu in z16-17 deci ecografic e mai mica sarcina.

Incerc si eu din rasputeri sa gandesc pozitiv, ma consoleaza destul de mult ca acum iau tratament de sustinere...data trecuta nu mi a dat nimic :((

Editat de Alena11, 21 martie 2016 - 06:58 .

• 0

roli25

roli25

Membru de baza

• Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.189 mesaje

Postat 21 martie 2016 - 10:21

Cristinacrisa, imi pare rau ca ai trecut prin asta. Te vad puternica si optimista. Data viitoare va fi bine. Asa cum spui, conteaza mult gandurile pozitiva.

Sistemul norvegian e spartan cu gravidele. Cred ca principiul lor e selectia naturala. Am o prietena, medic dealtfel care a plecat din Ro insarcinata si a nascut acolo. A preferat sa-si faca in Ro controalele, desi era casatorita si stabilita acolo, iar nasterea acolo a fost dificila si cu probleme. 

• 0

cristinacrisa

cristinacrisa

Nou venit

• Membri
  • Punct
  • 81 mesaje

Postat 21 martie 2016 - 11:16

Alena, paracetamolul este pentru dureri. Aici orice problema ai avea..un singur raspuns primesti: paracetamol. Eu am fost dezamagita deoarece plangeam si imploram medicul de garda sa ma trimita la ecograf si abia intr-un final a sunat la spital pentru programare. In ceea ce priveste nasterea, am 3 prietene care au nascut si nu au avut probleme, dar am o prietena care a nascut acum pe 16 si au chinuit-o 2 saptamani. Le-a spus ca ea nu se poate dilata. Este problema ereditara..si mama si bunica ei au avut aceasta problema. Dar medicii au spus ca incearca. Si 2 saptamani au chinuit-o cu multe procedee.. a depasit termenul cu o saptamana si abia cand fata a cedat psihic i-au facut cezariana. Baietel de 4,800 kg. Sunt curioasa tare ce imi vor spune maine la control. Norocul meu este ca doctorul meu de la spital este spaniol, are alta mentalitate si chiar am fost multumita de modul in care m-a tratat cand am fost la ecograf. Am scris o gramada iar..incep sa va plictisesc poate, dar as vrea sa stiti ca forumul acesta chiar a fost si este benefic pentru mine. Eu cred ca doar o graviduta poate intelege starile prin care trec eu acum. Eu va doresc tuturor sarcini usoare si fara probleme!
  • 0

Alena11

Alena11

Nou venit

• Membri
  • Punct
  • 79 mesaje

Postat 21 martie 2016 - 14:47

Nu pot zice din nou cat de rau imi pare... De multe ori o sarcina oprita din evolutie are un defect genetic si nu poate fi remediat nici cu progesteron, nici cu nimic. Dar macar atunci cand luam tratament de sustinere stim ca am facut tot ce tinea de noi ca si oameni. Mie data trecuta nu mi-a dat ca sunt tanara, era prima sarcina, alti copii nu am , si a zis ca e ok. Si mi-am reprosat multa vreme ca nu m-am tinut de ea sa mi dea...sau chiar sa iau de capu meu, ca acu la 9 din 10 sarcini se da progesteron de sustinere.

Atunci a fost o sarcina mult asteptata ....ca si aceasta de altfel si am suferit f mult, mi-am revenit f greu din pacate.

Eu zic sa fii tare, si sa incerci din nou si sa nu ti pierzi speranta.

Dincolo de orice, eu cred ca Dumnezeu are pentru fiecare din nou un plan, iar nimic nu este intamplator, desi unele lucruri sunt greu de inteles pentru noi...

Pupicei multi [flo2] [flo2]

• 0

otilia86

otilia86

Membru incepator

• Membri
  • PunctPunct
  • 195 mesaje

Postat 21 martie 2016 - 17:38

Buna fetelor,

cristinacrisa asa se da si aici, Paracetamol pentru orice :-(

Stii cumva ce fel de control iti face maine? Eco sau analize sau altceva...Eu am nervi de nu mai pot pentru ca nu gasesc un medic sa-mi urmareasca sarcina. Toti sunt ocupati pe trei patru luni. Pfff  [:(]  [:(]  Acum mi-a zis o prietena ca o sa vb cu un dr si imi spune sapt viitoare. Imbatranesc cu sistemul lor  [zirea]

• 0

cristinacrisa

cristinacrisa

Nou venit

• Membri
  • Punct
  • 81 mesaje

Postat 22 martie 2016 - 00:42

Alena, eu la orice mica durere am fost la medic. Am insistat mereu sa imi faca ecograf. La 4 saptamani si jumatate mi-au facut abdominal doar, dar nu a reusit sa vada nimic in uter, dar nici semne ca ar fi sarcina extrauterina ( toata sarcina am avut dureri in partea stanga). In primele zile si eu m-am tot gandit la ce am facut, mancat, baut in fiecare zi de sarcina. Dar am incetat deoarece orice ar fi, timpul inapoi nu il mai pot da. In vara aceasta am programata nunta ( era programata cu mult inainte de sarcina, dar am vrut bebe cat mai repede). Si ma voi focusa pe planuirea acesteia. Sunt fericita deoarece a fost prima incercare din viata mea de a ramane gravida si am reusit. Si doctorul mi-a spus acelasi lucru ( mai ales ca am endometrioza si fertilitatea era sub semnul intrebarii). Si da, si eu cred ca totul se intampla cu un scop. La fel cum sunt sigura ca mereu dupa zile negre apare si soarele. Otilia, maine sigur ecograf. Nu stiu daca imi fac si analize. Maine vom dezbate strict problema avortului, v-am spus, data trecuta nu s-au pronuntat 100% ca ar fi avort spontan. O sa va tin la curent cu informatii ( daca nu v-am plictisit deja).
  • 0

otilia86

otilia86

Membru incepator

• Membri
  • PunctPunct
  • 195 mesaje

Postat 22 martie 2016 - 14:53

cristinacrisa ceva vesti? Cum a fost la dr? Cum sa te gandesti ca ne plictisesti??? [mai]

Pe mine cel putin ma intereseaza, cam acelasi sistem sanitar e si aici. 

Ma bucur ca esti optimista :-) O sa vina barzuca din nou  [pup]

Fetelor ceva senzatii de sarcina??? Eu inca nimic  [:D]

• 0

Alena11

Alena11

Nou venit

• Membri
  • Punct
  • 79 mesaje

Postat 22 martie 2016 - 16:55

Cristina nu ne plictisesti deloc, sa ne povestesti ce ai facut astazi! Te rog tare mult sa te tii de aceasta atitudine pozitiva!!! Mai ales ca ai un eveniment asa de frumos de organizat!!!!

Otilia nici la mine nu au aparut mai multe semne...desi m-as fi asteptat la cat arefam iau. Tot ce sper e sa fie bine bebe. O să merg la sfarsitul saptamanii la eco...dar numai cand ma gandesc mor de emotii [ascuns]  [ascuns]  [ascuns] 

Totusi legat de medic daca ai facut Fiv nu ai avut un medic care să te supravegheze? Tare rau mi se pare asa... Deci sa inteleg ca nici tu nu iei nimic?

Mai ales la Fiv la noi se da o sacosica de medicamente....

Editat de Alena11, 22 martie 2016 - 16:59 .

• 0

otilia86

otilia86

Membru incepator

• Membri
  • PunctPunct
  • 195 mesaje

Postat 22 martie 2016 - 18:17

Alena11 medicul de FiV inca ma urmareste ca sa zic asa, adica mi-a facut Beta in ziua 15 si acum la 7+ am primul eco si atat. Dupa ce se aude inimioara lui bb trebuie sa ma supravegheze un gineco normal. Pe care nu-l gasesc... [batcap] Acuma mai astept pana sapt viioare, tre sa fie unul si pentru mine  [:)]  Iau si trat de sustinere binenteles dar ma gandesc ce voi face de luni, am emotii  [sad]

• 0

Alena11

Alena11

Nou venit

• Membri
  • Punct
  • 79 mesaje

Postat 22 martie 2016 - 18:30

Otilia o sa gasesti cu siguranta, vei vedea! Ma bucur sa aud ca iei tratament de susținere. Dupa eco de 7sapt ai putintel timp sa gasesti un medic. 

Pe mine m a luat o stare de neliniste și am inceput să trebaluiesc prin casa...poate poate nu ma mai gandesc la nimic  [batcap] 

• 0

Etichetat si cu sarcina, gravida, noiembrie 2016

Intrebari Panica

• De ce îmi curg sâni??

Darius Gabriel
    - Astăzi, 00:13

• Diaree bebe 3 luni

Caty28
    - Ieri, 15:31

• Sarcina

andreiacristina
    - Ieri, 13:05

• Sperietura

Elly94
    - Ieri, 08:15

• Sângerare usoara

burlacunicotoma@gmail.com
    - Ieri, 00:08

Grupuri

• Mamici însărcinate

mocanulaviniageorgiana2@gmail.com
    - ian 11 2022 22:41

• Mamici de Septembrie 2022 (Dovlecei de Septembrie)

Anda08
    - ian 03 2022 08:54

• Mamici de August 2022 (Pepenasi de August)

Anda08
    - dec 17 2021 15:21

• Mamici de Iulie 2022 (Trandafirasi de Iulie)

Anda08
    - nov 09 2021 09:56

• Mamici de Iunie 2022 (Capsunele de Iunie)

Anda08
    - sep 27 2021 15:42

Bloguri

• Nastere naturală sau cezariana

Megatreide
    - Ieri, 19:57

• Camera fetitei

Raisa22
    - Ieri, 19:38

• Curs de puericultura

lili.95
    - Ieri, 19:30