Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * - 4 voturi

Mamici de Noiembrie 2016 (Brumarei de Noiembrie 2016)

sarcina gravida noiembrie 2016

1278 raspunsuri la acest subiect

#21
Alena11

Alena11

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 79 mesaje

Postat 19 martie 2016 - 09:37

Abia aștept să îi aud și eu inimioara...data trecută nu am mai apucat....

Dar acum o să fie bine  [aerob]  [aerob]  [aerob] 



#22
minnie7

minnie7
  • Membri
  • 1 mesaje

Postat 19 martie 2016 - 12:14

Din pacate am pierdut sarcina :( la 6 saptamani si 4 zile am inceput sa sangerez maro..am fost la urgente si a doua zi la ecograf (ieri). Raspuns sac embrionar gol.. doctorul a spus ca 90% am suferit un avort spontan si 10% ar fi posibilitatea ca sarcina sa aiba sub 6 saptamani. Sunt programata saptamana viitoare la un nou ecograf, dar eu stiu ca este din pacate prima varianta.. de ieri sangerez continuu exact ca la menstruatie, iar simptomele de sarcina au disparut de 3 zile. Va urez sarcina usoara!

>:D<



#23
otilia86

otilia86

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 195 mesaje

Postat 19 martie 2016 - 15:44

Cristinacrisa, off imi.pare asa rau ;-( ;-( cuvintele sunt de prisos :-( N-ai luat nimic tratament de sustinere? Analizele cum au iesit? Sau n-ai apucat sa faci? Poate e o problema de coagulare, de trombofilie.

#24
otilia86

otilia86

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 195 mesaje

Postat 19 martie 2016 - 15:49

Alena11 iei ceva de sustinere? Sa inteleg ca esti la a doua sarcina [:)]



#25
Alena11

Alena11

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 79 mesaje

Postat 19 martie 2016 - 17:36

Cristina îmi pare atât de rău..  E atat greu ....știu ce înseamnă....iar cuvintele sunt de prisos. Fii tare!!

 

Otilia,da,e a doua,prima acu doi ani cam,pierdută la 7sapt, fără cauza depistată.

Acum iau arefam 800/zi,1 aspenter,nospa la nevoie, elevit, și o săptămână de antibiotic, augmentin. Mi e frică și mie tot timpul,dar mă rog ca bebe să crească bine și sănătos.


Editat de Alena11, 19 martie 2016 - 17:42 .


#26
cristinacrisa

cristinacrisa

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 81 mesaje

Postat 20 martie 2016 - 00:59

Nu sunt in Romania. Sunt in Norvegia si aici, din punctul meu de vedere, nu au un sistem tocmai ok pentru gravide. Primul control il fac dupa 8 saptamani de sarcina si iti fac un singur ecograf in jurul saptamanii 18. Eu am acuzat dureri in saptamana 5 si de la urgente m-au trimis acasa sa iau paracetamol. La cateva zile am lesinat la munca..am ajuns din nou la urgenta. Mi-au facut analize doar de anemie, analize la care nu am primit nici un rezultat. In momentul in care am avut prima sangerare, la urgente mi-au luat doar tensiunea si m-au trimis acasa cu recomandarea sa iau paracetamol!!! Si sa revin a doua zi pentru analize la sange. Ghinionul meu a fost ca nu este nici o clinica privata in apropiere si spitalul este la 70km si conform procedurii lor trebuie sa ma consulte medicul din clinica cea mai apropiata (un fel de cabinet medical fara ecograf sau apara tura prea sofisticata). Dar sa revin. Am implorat medicul de garda sa ma trimita la urgenta la spital pentru ecograf si intr-un final m-au programat in dimineata urmatoare. Marti ar trebui sa merg la un nou ecograf (inca nu am primit mesaj cu ora la care sunt programata). Atunci voi afla si rezultatul analizelor la sange. Pacat de aparatura din spital..ca sistemul este inapoiat tare.

#27
cristinacrisa

cristinacrisa

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 81 mesaje

Postat 20 martie 2016 - 01:01

Urmatoarea incercare o voi face sigur cand voi fi in Romania. Nu as vrea sa repet experienta de aici

#28
cristinacrisa

cristinacrisa

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 81 mesaje

Postat 20 martie 2016 - 09:25

Iness, incearca sa gandesti cat mai pozitiv. Stiu ca este greu deoarece la prima durere mica crezi ca s-a intamplat ceva cu sarcina, dar incearca sa te gandesti doar la lucruri frumoase. Eu de la inceput am gandit spre negativ..am avut si "prietene" care m-au ajutat si mai tare sa gandesc asa. Si uite unde am ajuns. Atrage in jurul tau doar energiile pozitive. Sarcina usoara si sper sa auzim doar de bine

#29
otilia86

otilia86

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 195 mesaje

Postat 20 martie 2016 - 21:57

cristinacrisa imi pare asa rau :-( dar mabucur ca esti optimista si nu te dai batuta.    Neaparat daca ajungi in tara sa iti cumperi Nospa, ajuta f mult si in afara nu exista, stiu pt ca nici eu nu stau in Ro si mi-am luat doua cutii cand am fost in vizita.

La fel de proasta e monitorizarea si aici. Si eu merg la primul eco in sapt 7+ si apoi cine stie cand, ei mizeaza pe faptul ca trebuie lasat sa decurga natural :-(  [batcap]  [batcap]

Dar binenteles ca am fost inRo si am facut eco acolo. Acum am emotii pana in 29, parca nu mai trec zilele [fri]



#30
cristinacrisa

cristinacrisa

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 81 mesaje

Postat 21 martie 2016 - 00:01

Aici primul ecograf ar fi fost la 18 saptamani. No-spa am 4 cutii acum (au fost 2 persoane in Romania si le-am rugat separat sa imi cumpere cate 2 cutii ) . Doar optimismul mi-a mai ramas. Primele 3 zile au fost de cosmar..momentan ma lupt cu durerile de burta si astept ziua de marti, atunci am programare la medic iar



Etichetat si cu sarcina, gravida, noiembrie 2016

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Saptamana 28

    Deutzuk
    - Astăzi, 11:08

  • Testul de toleranta la glucoza

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:36

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Ieri, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:33

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -