Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * - 4 voturi

Mamici de Noiembrie 2016 (Brumarei de Noiembrie 2016)

sarcina gravida noiembrie 2016

1278 raspunsuri la acest subiect

#1261
puiul11

puiul11

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 456 mesaje

Postat 22 noiembrie 2016 - 14:39

Felicitari raluk!!!

Cum va merge cu bebelusi acasa?



#1262
Astrid_

Astrid_

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 107 mesaje

Postat 22 noiembrie 2016 - 15:09

Noi trecem prin puseul de la 3 săptămâni deci alaptari fără număr mârâieli și nemulțumiri [batcap]



#1263
raluk0207

raluk0207

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 159 mesaje

Postat 22 noiembrie 2016 - 22:33

Noi speram sa ne externam maine. Bebe mananca de rupe. Noroc ca am avut colostru de pe la 7 luni. Anyway, ca fapt divers, nu recomand cezariana. Ca un sfat pentru fetele cate au rămas : daca nu exista motive medicale serioase, nu faceti asa ceva. Este groaznic!

#1264
ramoandre

ramoandre

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 297 mesaje

Postat 23 noiembrie 2016 - 12:31

Pe 18 am nascut si eu un baietel minunat si super cuminte . A avut  doar 2700 g , desi inainte cu 3 zile la eco avea 3000g . Am noroc ca e mancacios si sper  ca ia repede in greutate . Mi-am revenit foarte bine dupa cezariana , mai am usoare dureri dar suportabile . O zi frumoasa tuturor!



#1265
Anca_2015

Anca_2015

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 627 mesaje

Postat 23 noiembrie 2016 - 21:30

Pe 18 am nascut si eu un baietel minunat si super cuminte . A avut  doar 2700 g , desi inainte cu 3 zile la eco avea 3000g . Am noroc ca e mancacios si sper  ca ia repede in greutate . Mi-am revenit foarte bine dupa cezariana , mai am usoare dureri dar suportabile . O zi frumoasa tuturor!

Felicitari, Ramoandre! Sa ai recuperare usoara si mult laptic ptr micuț!



#1266
raluk0207

raluk0207

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 159 mesaje

Postat 02 decembrie 2016 - 10:14

Neata, mamici! Cum mai sunteti?

Eu sunt mega zombie. Copilul meu DACA doarme 8 ore/zi.

Aseara i-am facut baita pe la ora 20 si am reusit sa-l adormim abia la 3.30. In intervalul asta, efectiv ne-a terminat pe amandoi. E cu ochii cat cepele. Daca il pun la san se chirceste in timp ce suge (deci clar- colici), in orice pozitie l-as legana, nu e bine, e greut si m-a cocosat de spate. 

Nu stiu ce sa mai fac sa doarma noaptea. Ziua mai prinde cate-un somn bun de 5 ore. Imi vine sa nu-l mai las sa doarma atat, ca sa se odihneasca noaptea.



#1267
Tutoianu

Tutoianu

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 84 mesaje

Postat 02 decembrie 2016 - 11:20

Raluk si al meu are ceva prob cu somnul... Ptr colici eu merg pe probioticele ProteCtis care sincer parca isi fac efectul...avem si o jucarie cu samburi de cirese de pus pe burtica dar sincer nu.si merita bani. Nopti cat mai usoare



#1268
Flaviaa

Flaviaa

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 26 mesaje

Postat 02 decembrie 2016 - 12:54

Bună mămici!  Felicitări tuturor pt îngerași,sa va fie sănătoși!  Multa dragoste și răbdare în creșterea lor! Parca mai ieri trăiam emoția testului pozitiv iar azi suntem mămici! Am citit cu emoție toate poveștile vostre  de naștere.....

Noi: bebelina mea grăbită face 7 săptămâni de viata azi!  7 săptămâni de dragoste necondiționată, emoții,  lacrimi de bucurie, fericire suprema,nopți nedormite... Simt ca trăiesc un vis și mai am momente în care ma întreb dacă e totul real.... 

Bebe Flavia e sănătoasă, papă doar sân, crește armonios!  Este un înger de copil, o ador!  ne trezim la 2-3 ore noaptea de obicei, dar avem nopți în care ne uitam în tavan și inspectam fiecare colt al camerei cu orele și uitam să mai adormim, dar chiar și atunci o ador asa zombi cum sunt!  De 3 zile vrea non stop la sân, e mai agitata ca de obicei,aseară cred ca am dormit 3 ore legate, acum s-a liniștit în sfârșit,sper sa prind și eu o ora doua  .... Sunt epuizata însă când ma uit la chipul ei senin ma încarc cu energie!

Va pup mămici, va doresc putere sa rezistați!



#1269
Anca_2015

Anca_2015

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 627 mesaje

Postat 02 decembrie 2016 - 17:34

Salutari si din partea noastra. Si noi avem zile mai bune, zile mai rele. Si eu ii dau Protectis, pare a funcționa si la noi. Pernuta cu samburi am luat si noi, insa nu am folosit-o. Pupici si de la noi.



#1270
Astrid_

Astrid_

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 107 mesaje

Postat 02 decembrie 2016 - 21:49

Bună seara și de la noi, mă bucur ca se mai scrie și pe aici, eu verific mereu ca tot cu ochii n telefon stau la zecime de sesiuni de alaptat:) Al meu rar mănâncă la 3h, o data pe noapte, apoi le 2h pana dimineața și ziua cam tot așa. 

Raluk am și eu acasă un exemplar care a stat la 3 săptămâni treaz 5 ore..Nu plângea stătea în brațe și admira peisajul...și nu a fost prieten cu somnul niciodată . ..sper ca al tău sa nu I semene. Cu chircitul la sân nu sunt musai colici, de multe ori nu le convine fluxul de lapte, ori e prea rapid ori prea lent pentru gustul lui...Dacă face des așa cere sfatul unui consultant în lactatie.

Pe mine mă ajuta sa l țin în wrap, se liniștește și n patutul care are sunete și legănare automată și probabil o sa mi cumpăr și un leagăn. ..cu doi copii mici acasă e mai greu sa te împarți. 





Etichetat si cu sarcina, gravida, noiembrie 2016

Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

  • Burtica 35

    Roxana3001
    - Astăzi, 09:02

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -