Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 3 voturi

Clubul "babelor FIV-oase",capitolul 126


512 raspunsuri la acest subiect

#21
QiaoBing

QiaoBing

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.160 mesaje

Postat 11 februarie 2016 - 16:25

meryro schemele nu pot ajuta pe nimeni altcineva decat pe tine, pt ca ar trebui sa fie personalizate in functie de dezechilibrele tale. Acupunctura nu e ca o pastila - iei una pt endometru, una pt ovocite, alta pt durere de cap etc. Problemele noastre sunt rezultatul unor dezechilibre care au cauze fizice si/sau emotionale (o mare parte a patologiilor au cauze emotionale). Si fiecare cu "bubele" lui, mai multe sau mai putine, mai usoare sau mai grave. Inainte sa ma duc la colegiu, ma apucasem de studiat de una singura si gasisem 5 "cobai" dintre fetele de aici. Le-am facut la fiecare cate o fisa si nu am fost 2 la fel, deci si tratamentele trebuiau sa fie diferite. Am revazut si eu de curand niste studii pt acupunctura in timpul FIV-ului, am si eu 2 carti tot pe tema asta, a 3-a e pe drum (apropo, daca iti aduci aminte sa imi zici si mie cum se numea cartuloiul [pup]). Studiile stiintifice au mers pe niste chestii generale, fara sa tina cont de individualitatea fiecaruia, daca functioneaza bine, daca nu, au fost suficienti de prevazatori incat sa nu faca ceva care sa poata afecta negativ. Nu sunt gresite, dar poate un pacient nu are nevoie de tot, sau, dimpotriva, ii trebuie mai mult de atat. In carti sunt prezentate cazuri particulare si ce scheme au fost aplicate pt fiecare in parte. Un terapeut stie sa identifice dezechilibrele si sa conceapa o schema pt fiecare pacient in parte.

Aparatul de "detectat" pct e cu dus si intors. Am testat si noi la scoala vreo 2 si nu ne-au convins. Daca, de ex, ai pielea f uscata nu prea gaseste nimic, daca o sa umezesti putin o zona, bazaie mai tare acolo. Mai bine te invata sa ti le localizezi singura. Sper ca iti da un model care detecteaza si face si electrostimulare, ca sa nu trebuiasca sa infigi ace. E mai comod si il poti folosi singura si in zone unde poate ti-ar fi peste mana sa infigi ace.



#22
QiaoBing

QiaoBing

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.160 mesaje

Postat 11 februarie 2016 - 16:33

mititica stimularile nu afecteaza rezerva ovariana. In fiecare luna noi avea acei foliculi antrali din care, intr-un cilul natural, doar unul (rar 2) devine dominat, ceilalti intrand in atrezie (nu evolueaza si la un mom dat mor). Prin tratamente se urmareste cresterea tuturor antralilor, nu se scot "din rezerva" altii in plus. Din cauza asta se fac monitorizari si pt protocoalele scurte, de ex, se urmareste (sau asa ar fi indicat) o luna "buna", cu multi antrali.

AMH-ul scade, iar de la o anumita varsta se pravaleste efectiv. 



#23
dea78

dea78

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.098 mesaje

Postat 11 februarie 2016 - 16:44

    Chiar Qiao,nu functioneaza ca pastila?! [:-)))]  [:-)))]  [:-)))]

    Mery daca iti explica cu identificarea punctelor e usor:)))

    Eu sunt caput,pe ziua de azi am terminat cu lemnele...daca lucram in ritmul asta poate terminam saptamana asta.Probabil maine ma voi trezi paralizata,dar voi lua niste magne si baia cu sare de deseara sper sa ma faca functionala.

    Hai sa va spun de ce urasc sa spal geamuri:cand eram copil-domnisoara,asta era treaba mea in casa si aveam apartament cu 3camere,2bai,1bucatarie,geamuri mari peste tot,cu sticla dubla ca asa era modelul.Cand m-am angajat la terminarea liceului,am lucrat la un fast-food,unde toata sala de servire era practic numai din sticla,iar treaba casierului era sa spele geamurile zilnic(a mea)...apoi a urmat alt job unde iar eram ca intr-o vitrina...deci am spalat in tineretea scurta geamuri cat pt inca 10vieti.Astea ce le am acum sunt usor de spalat,dar nu a existat data cand dupa spalare sa nu fie imediat plouate sau prafuite de vant.E ca o munca fara sfarsit:(((



#24
m3ryro

m3ryro

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 733 mesaje

Postat 11 februarie 2016 - 16:58

Qiao carti avea trei pe masa dar una din ele era si deschisa. Si avea asa, ca le-am facut o poza cand m-a lasat singura in birou  [soricel]

The infertility cure

Treatment of infertility with chinese medicine

The essential guide to acupuncture in pregnancy and childbirth

 

Ultima banuiesc ca nu are nicio treaba cu mine. Ea mi-a facut si toate meridianele si am un raport in care mi-a spus unde sunt problemele mele. Si a zis ca pe langa procedura pentru infertilitate o sa rezolvam si acele probleme. 

 

Aparatul da a zis ca e ceva cu electrostimulare dar o sa-ti spun exact cand o sa il am. Ea a zis ca face toata chestia asta cu aparatul gratuit pentru mine ca sa vada cum raspund, pentru ca mai are vreo 2 fete care merg la ea tot pentru infertilitate si sa stie daca ajuta sau nu cumva. 

Procedurile sunt destul de scumpe. Inainte facem cu 25 lei/sedinta, iar la ea 10 sedinte sunt 775 lei. Dar mi-a cerut toate analizele si schema propusa a spus ca e in functie de analize si meridiane. Cert este ca la raportul ala la poza de final la mine cele doua linii se intersectau chiar in zona ovarelor.

 

A, si mi-a mai spus sa nu disper ca problemele se vor rezolva cumva si pentru mine. Are o clienta la cursul de Lamaze care dupa cateva fiv-uri a reusit sa ramana natural la 39 ani, iar ea are un baietel infiat pentru ca a zis ca niciodata nu ar fi putut suporta toate tratamentele la care ne supunem noi. Asa ca intr-un fel sau altul, cu fiv, cu donate, cu adoptie, se poate rezolva.



#25
QiaoBing

QiaoBing

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.160 mesaje

Postat 11 februarie 2016 - 17:03

dea mie cand eram mica imi placea sa splal geamurile acasa - 3 camere cu rama dubla, la camera mea era chiar tripla (!), balcon, baie ... Acum le spal cand mi se nazare ca s-au jigarit, sunt dimineti cand nu stie soata de ce nu mai ies din dormitor ... si eu spal geamurile. Bine, astea noi se si splala usor. Daca am fi vecine am face un toc - eu spal geamuri, tu gatesti [soricel]



#26
moon16

moon16

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.503 mesaje

Postat 11 februarie 2016 - 17:09

dea mie cand eram mica imi placea sa splal geamurile acasa - 3 camere cu rama dubla, la camera mea era chiar tripla (!), balcon, baie ... Acum le spal cand mi se nazare ca s-au jigarit, sunt dimineti cand nu stie soata de ce nu mai ies din dormitor ... si eu spal geamurile. Bine, astea noi se si splala usor. Daca am fi vecine am face un toc - eu spal geamuri, tu gatesti [soricel]

 

 

Fetelor eu am 5 camere, 2 bai, bucatarie si o terasa cu multe geamuri, dar cu 'aspiratorul" ala de la Karcher merge super usor. Am "primit cadou" de la sot la un moment dat o tanti care venea la 2 saptamani la curatenie, dar nu ne-am inteles, nu punea rufe/vase la masini, nu calca, nu spala geamuri, si daca le spala le spala cu ziar si solutie. Asa ca tot eu/noi facem cand apucam.

 Poate candd oi fi gravi, mai cautam alta tanti.



#27
dea78

dea78

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.098 mesaje

Postat 11 februarie 2016 - 17:26

dea mie cand eram mica imi placea sa splal geamurile acasa - 3 camere cu rama dubla, la camera mea era chiar tripla (!), balcon, baie ... Acum le spal cand mi se nazare ca s-au jigarit, sunt dimineti cand nu stie soata de ce nu mai ies din dormitor ... si eu spal geamurile. Bine, astea noi se si splala usor. Daca am fi vecine am face un toc - eu spal geamuri, tu gatesti [soricel]

    O varianta convenabila ar fii sa ne mutam pe la jumatatea drumului [:-)))] ,dar nu stiu ce zona preferi:muntele sau shesul?

    Inainte sa ma marit aveam o colega de apartament.Aveam o intelegere:eu gateam si ma ocupam de partea administrativa,ea de spalat si curatenie.Era super...ce n-as da pt o colega de "casa":)))



#28
mari_ghicu

mari_ghicu

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 424 mesaje

Postat 11 februarie 2016 - 17:32

buna dea,

imi plac la nebunie povestile tale. tot timpul cand le citesc, imi vine sa ma mut la tara. vreau si eu o "sala" in aer liber si nu una cum sunt pe aici, pe la noi.

urasc si eu sa spal geamurile, mai bine gatesc pentru o nunta, insa de... trebuie facute si astea... m-ar interesa optiunea descrisa de moon, cu aspiratorul karcher.... insa sa vad ce imi mai rezerva viitorul.

mara,

mai stau un pic pe bara, luna aceasta, iar apoi incerc din nou pentru ultima data. Si da, tot cu drA. Am repetat analizele care mi le-a cerut atunci la discutia post-esec.

 

Am fost si la gastroenterolog sa vad ce fac cu problema mea cu colonul. Mi-a dat si acesta sa repet o parte din analize. A trebuit sa astept sa treaca rusii si apoi saptamana viitoare sa fac analizele cerute de gastroenterolog si sa revin la consult la el.

 

Intre timp, m-am programat la A. si am repetat si secretiile. Sunt ok aici. As vrea sa mai fac histero inainte de FIV, ca sa stiu ca e in regula... vedem.

Tu ce faci?! Ce te-ai hotarat?!

 

PS. La Farmacia tei merg din nou de ieri comenzile online, chiar daca scria ca revin pe 15 februarie.

 

pupici la toate fetele [flo2]



#29
dea78

dea78

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.098 mesaje

Postat 11 februarie 2016 - 17:45

   MariG poti veni putin in "proba" sa vezi daca ti se potriveste traiul la tara:))).E frumos,aer curat...dar si f mult de lucru.Sunt lucruri si pro si contra si nu toate depind de noi ca sa le rezolvam.Cand stai intr-un sat mai indepartat sunt si multe lipsuri,dar te poti adapta.Intr-un sat mai apropiat de orasele sunt mai multe facilitati,dar si cheltuieli mai mari...nicicum nu e bine.



#30
moon16

moon16

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.503 mesaje

Postat 11 februarie 2016 - 18:29

pt delectare: 

Miniaturi atasate

  • BH1.jpg



Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Astăzi, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Astăzi, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Astăzi, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -