Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Umilirea copilului la scoala

scoala elev profesor

75 raspunsuri la acest subiect

#11
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 06 februarie 2016 - 20:31

Ministrul invatamantului a deschis, totusi, o ancheta.

 

Daca parintii au luat atitudine ma gandesc ca e ceva in neregula.

 

In rest, om trai si om vedea.

 

Dar, da este foarte usor sa tarasti pe cineva in noroi folosindu-te de mediul virtual.



#12
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 06 februarie 2016 - 20:32

Dar... subiectul asta a fost pe toate canalele de stiri de pe TV.

 

Chiar asa de tampiti sa fie astia si sa nu verifice?



#13
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.304 mesaje

Postat 06 februarie 2016 - 20:36

Mie varianta expusa de elevi imi pare foarte ,foarte plauzibila!

 

Nu cred ca un profesor cu ceva portofoliu la activ,dintr-unul dintre cele mai bune licee din tara,sa mareasca nota unui elev la teza,mai ales in urma unui asemenea procedeu.

 

Oricum,urla FB-ul de cazul asta si noroiul aruncat s-ar putea s alase urme mari,



#14
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 06 februarie 2016 - 20:41

Ce prostie, daca nu e adevarat e urat ca a fost calomniat si ca presa e ... vai de capul nostru sa nu zic al ei... iar daca e adevărat iar e urat ca exista asa fel de profesori... Concluzia pentru mine este doar sa cred ce vad si aud personal , ca nimeni nu mai e de incredere, mai ales in presa..

#15
Iris2014

Iris2014

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 70 mesaje

Postat 06 februarie 2016 - 22:42

Eu nu cunosc acest caz dar aud, de la familie si prieteni din Romania, despre umilirea elevilor zilnic... copilasi de clasa 1 care sunt scosi in fata clasei ca nu au scris nspe pagini cu betisoare sau litere... :( ... a fost motivul pentru care o prietena de-a mea si-a scos copilul din invatamantul de stat si face eforturi sa plateasca invatamant particular.

Mi se pare oricum aberante teme de casa la clasa 1, dar, dincolo de acest lucru, mi se pare aberant sa fie scos in fata clasei un copil pt ca a facut sau nu mai mult sau mai putin bine tema de casa... Serios!!! Mi se pare aberant ca un copil de scoala primara sa mearga stresat la scoala, in loc sa mearga cu bucurie... mi se pare aberant sa se dea premii si coronite si mai stiu eu ce... ca si cum acei copii care au rezultate mai putin bune nu conteaza... mi se pare aberant sa se stie exact cine a luat 10 si cine a luat 4... si sa se faca si comparatii... Nu conteaza cine e primul si cine e ultimul la rezultate in clasa...conteaza ca fiecare copil sa invete cat se poate de mult la capacitatea lui si sa mearga cu placere la scoala, locul in care isi intalneste prietenii si invatatorul sau profesorul... Nu e importanta memorarea de date si cifre, ci intelegerea evenimentelor istorice si sociale... aplicarea cunostintelor in viata de zi cu zi... si, la fel de important, socializare si invatarea regulilor de comportament in societare... 

 

De la familia mea din Romania aud comentarii de la copii: X e prost ca e repetent... Y e prost ca a luat 6 la extemporal... aici aud de la copiii mei: X repeta clasa pentru a aprofunda materia... mami, iti dai seama ca deja stie o gramada de lucruri, va fi probabil foarte bun!!! Notele aici nu se spun tare in clasa, se dau personal, copiilor li se cere sa nu isi faca notele cunoscute... (copiii sunt copii si si le mai spun, reactia copilului meu la un copil care i-a spus ca a luat un rezultat mai putin bun: mami, Y a luat atit, dar a muncit enorm pentru asta si invatatoarea a zis ca e important cat muncim pentru ceva :) )... 

 

Si, ca exemplu de mentalitate, un test printre copiii olandezi: de ce credeti ca se dau testele nationale bianuale (acestea sunt teste importante din scoala primara, pe baza lor se merge la liceu), Raspunsul copiilor: ca invatatoarea sa vada ce a explicat gresit si sa explice din nou... 



#16
capcaunul

capcaunul

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.981 mesaje

Postat 06 februarie 2016 - 23:24

Ca întotdeauna în astfel de cazuri, majoritatea înecate încă din faşă în acest fel, apar:

- grupurile de părinţi supermulţumiţi de profesorii respectivi;

- elevii care fac galerie;

- patrioţii care se bat în piept cu medaliile altora;

- inspectorii care n-au primit niciodată vreo sesizare;

Toţi, în cor, pun imediat la zid orice încercare de a scoate la lumină adevărul.


Editat de capcaunul, 06 februarie 2016 - 23:26 .


#17
eumada

eumada

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 14.106 mesaje

Postat 07 februarie 2016 - 08:54

Am vazut si azi dimineata la stiri....ma gandesc ca e si asa zisul bullying acolo...sunt copii normali si copii mai buni...cei normali clar sunt sicanati.

 

Se pare ca e adevarat totusi....

Capcaunul are mare dreptate...dar eu stau si ma intreb...

 

 

Condamnam un parinte care a scapat o palma la fundulet si aapreciem unul care abuzeaza clar copiii?

 

 

Pentru ca in clasa ui doi tocesc la matematica?Sa-l ia naiba...

 

Observ ca sunt condamnati parintii dar cei care abuzeaza copiii la scoal,dascalii snt tinuti in brate.Peste tot in lume sunt dumnezei.As baga vrei doi la parnaie sa vada ce si cum.



#18
danielag

danielag

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.114 mesaje

Postat 07 februarie 2016 - 10:22

Am fost elevă la actualul Tudor Vianu (pe vremea mea era Liceul de Informatică nr. 1) dar nu l-am prins pe domnul Moldoveanu. Am citit și eu știrea inițială și comentariile și câteva lucruri nu sunt clare. Se spune că domnul Moldoveanu a fost până anul trecut director și este ”săpat” de alții pentru rezultatele din timpul directoratului, mai ales pentru că a eliminat corupția de la admitere. Ce corupție poate fi la admitere, când repartizarea se face computerizat, de către Ministerul Educației? Mister, nu îmi dau seama. Aveți idee la ce se poate referi chestia asta cu ”corupția de la admitere”?



#19
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.052 mesaje

Postat 07 februarie 2016 - 11:48

pfff... ce chestie.



#20
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 07 februarie 2016 - 12:13

Am fost elevă la actualul Tudor Vianu (pe vremea mea era Liceul de Informatică nr. 1) dar nu l-am prins pe domnul Moldoveanu. Am citit și eu știrea inițială și comentariile și câteva lucruri nu sunt clare. Se spune că domnul Moldoveanu a fost până anul trecut director și este ”săpat” de alții pentru rezultatele din timpul directoratului, mai ales pentru că a eliminat corupția de la admitere. Ce corupție poate fi la admitere, când repartizarea se face computerizat, de către Ministerul Educației? Mister, nu îmi dau seama. Aveți idee la ce se poate referi chestia asta cu ”corupția de la admitere”?

Ca sa pot raspunde ar trebui sa citesc fraza intreaga.

 

Dar e foarte posibil sa fie vorba de admiterea in clasa V-a si de transferurile ulterioare.





Etichetat si cu scoala, elev, profesor

Panic Questions

  • Cum să scap rapid de ciuperca picioarelor È™i unghiilor?

    MaryJane999
    - Astăzi, 14:34

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Analizele au arătat o deteriorare a stării ficatului. Ce să fac?

    MaryJane999
    - mar 21 2024 12:16

  • Progesteron

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

Last Blogs

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Astăzi, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:30

  • Morfologie 2

    Erika91
    - Astăzi, 12:04

  • Locul de muncă È™i sarcina

    Ioone
    - Ieri, 23:41

  • Kinetoterapie

    Vasilescu Georgeta
    - Ieri, 23:32

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -