Sari la conținut

Sari la conținut


Maratonul temelor pentru acasa

teme scoala

71 raspunsuri la acest subiect

#31
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 06 februarie 2016 - 13:22

1h 30???? Atat de mult pentru clasa 1????

 

Nu mi se pare mult, mai ales ca nu se intampla zilnic.

 

Lucreaza mult la matematica, in schimb. Au invatat vreo 7-8 metode diferite de descompunere si jongleaza cu ele in exercitii. Uneori, au cate 10 exercitii de rezolvat prin doua metode de descompunere diferite.



#32
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 06 februarie 2016 - 13:27

Manualul nostru de matematica se numeste acum "Matematica si cunoasterea mediului". Partea de "cunoasterea mediului" vreau s-o fac acasa, la scoala nu a mai fost timp pentru ea.



#33
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 06 februarie 2016 - 16:30

pepco - ce fel de manual de matematica este ala? are doua materii combinate??



#34
DarkBendis

DarkBendis

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.055 mesaje

Postat 06 februarie 2016 - 20:04

WOW, Dark, super!! Dragos, 7 ani, clasa pregatitoare: joaca, joaca, joaca :)) Stie sa scrie singur, citeste super cursiv in romaneste si poticnit in germana, stie scaderi si adunari simple, acum invata inmultirea cu 1,2,5 si 10 (singur, acasa, mai in gluma mai in serios). teme cateodata: fise la engleza, germana, matematica si de la clubul de germana. Citim cate1-2 pagini de poveste in germana pe saptamana si 4 pagini de cuvinte noi. Invatam si noi, parintii, pe langa el, caci niciunul nu vorbeste germana :))

 

Acum ca si activitate suplimentara i-am pus in brate enciclopedia copiilor din care citeste cand are chef, ne uitam pe globul pamantesc, invatam tari si continente.  Oricum, mi se pare suuuuper relaxare viata lui de scolar.   [biz] Eu, la varsta lui, am citit singura Aventurile lui Tom Sawyer si Huckleberry Finn, iar la 8 ani citeam La Medeleni.

 

Dra nici nu am cu cine: rabdare putina, totul in joaca, totul trebuie concentrat in maxim 30 de minute.

 

Si astia micii de aici, in clasa 1 se jucau cam toata ziua, iar cand invatau ceva, o faceau prin joaca. Intr-a doua, partea de joaca s-a redus si a crescut oleaca partea de studiu, dar abia acum, intr-a treia, e mai mult studiu decat joaca... desi inclusiv acum au timp sa se joace cate un pic. Pana anul trecut puteau sa isi duca jucariile la scoala, anul asta pot doar vineri, cand au program de joaca la sfarsitul zilei, cam o ora "the golden time". In restul zilelor, au program "de voie" mai scurt, in care se fac jocuri,  pot urmari cate ceva la televizor (ales de invatatoare), dar... ideea e ca il au. 

 

Jupanul meu e mare pasionat de enciclopedii, de carti si atlase de stiinte, corpul uman, univers... mai putin de literatura, dar citeste si din acestea. Sunt foarte mult incurajati sa citeasca, imi place asta.

 

Si da, asa cum au mentionat alti membri de pe forum inainte, nu isi bat capul cu "x face mai bine decat y, z este cel mai bun din clasa la... ", nu la varsta asta. Sunt impartiti pe grupe si lucreaza la niveluri de dificultate diferite, fiecare dupa cat poate, sunt incurajati sa faca ei din ce in ce mai bine, sa se autodepasteasca... aici nu auzi "dar x cum se descurca in comparatie cu tine, a facut mai bine la test decat y?"



#35
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 06 februarie 2016 - 20:27

Manualul nostru de matematica se numeste acum "Matematica si cunoasterea mediului". Partea de "cunoasterea mediului" vreau s-o fac acasa, la scoala nu a mai fost timp pentru ea.

Nu se cheama " Matematica si explorarea mediului"?



#36
Ella73

Ella73

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.297 mesaje

Postat 07 februarie 2016 - 14:51

Fiica-mea e in anul 1 de secundara (12 ani - implineste 13 in curand, clasa a 7a in Romania)...

aici temele sunt asa : in cl.1a : 10 min pe zi, a 2a: 20 min, a 6a : 60 min...acum au max 1.5h teme zilnic...

profesoarele (2 principale, care predau diverse materii; una face cu ei germana, engleza, franceza; cealalta : mate, geometrie, geografie, biologie, istorie, sport; mai au prof de cor, profa de bucatarie, profa de inot) ne-au spus ca daca vedem ca le tb mai mult timp pt lectii, sa le informam....

aici au acum 36 de ore de scoala pe saptamana....inainte aveau minim 30 de ore...

scoala aici insa e si dupa-masa (fiica-mea are liber marti si miercuri dupa-masa); la pranz vin acasa, mananca, apoi pleaca iar la scoala...scoala incepe la 7.20 [zirea], lunea de ex termina la 5 (are 9 ore, 5 dimineata, 4 dupa-masa), ajunge acasa la 5.30...in rest, termina la 4.15 (are 8 ore), ajunge inainte de 5 acasa...deci timpul ramas pt teme e scurt...

are de facut referate din cand in cand, testele sunt cateva pe saptamana...au aparut si testele neanuntate (in cl 1-6 se anuntau toate testele)...

 

Aici notele sunt secrete, copiii nu au voie sa le mentioneze celorlalti...si nu exista premii sau premianti...

 

Elvetia are sistem dual de invatamant (tinerii prefera in general sa invete intai o meserie, apoi sa studieze), de studiat poti studia la orice varsta; cei care merg la liceu sunt cam 20% din ablsolventi...facultate fac cam 30% din absolventi...aici se poate trai ft bine si fara sa ai facultate...

Elvetia este tara cu un nivel de trai ft ridicat, printre primele din lume  [:I] asta desi nr celor cu studii superioare este mic...eu am fost socata cand am auzit lucrul asta, fiind invatata cu Romania, unde fara studii superioare nu faci nimic  [ph34r]


Editat de Ella73, 07 februarie 2016 - 15:12 .


#37
Ella73

Ella73

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.297 mesaje

Postat 07 februarie 2016 - 15:11

Aici la note se tine cont de teste, dar si de cum isi fac temele si de cum raspund la ore...elevii nu sunt scosi la tabla de catre profesor, ridica ei mana cand vor sa raspunda...

 

Notele nu sunt importante, pe foaia matricola (nu au carnet de note; testele ni se trimit acasa si tb sa le semnam) exista o a 2a sectiune care cuprinde calificative : cum se prezinta la ore, daca intarzie, sunt activi sau nu, isi fac temele constiincios si curat, respecta regulile scolii, se inteleg bine cu colegii si profesori etc

In momentul in care aplica pt invatarea unei meserii, firmele iau in considerare mai mult calificativele respective decat notele. 


Editat de Ella73, 07 februarie 2016 - 15:12 .


#38
anya

anya

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.957 mesaje

Postat 08 februarie 2016 - 12:36

   La noi temele sunt motivul pt care nu le place la scoala. La clasa a 4-a (10 ani) are cam 2 ore/zi in timpul saptamanii si ceva mai mult pe weekend. Culmea e ca nu suntem in top cu "multe lectii". Cunoastem copii care au mult mai mult. In conditiile in care are zilnic si antrenament, ajungem cu invatatul la ora 10 seara sau dimineata la micul dejun. Mai o cereala, mai un munte sau o batalie.... Stiu copii carora le dau parintii scris ca nu au facut toata tema si ca vor recupera in weekend. Ca sa nu creada invatatoarea ca a mintit copilul si daca are ceva de comentat sa ia legatura cu parintele.



#39
eumada

eumada

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 14.106 mesaje

Postat 09 februarie 2016 - 12:08

Clasa pregatitoare..6 ani si 6 luni Teme pe weekend recapitulatie la ce s-a lucrat in timpul saptamanii.Teste saptamanale...matematica si romana,gazeta matematica lucrata la after,cateodata teme pentru acasa...gen terminat fisa de la scoala,una doua fise de facut,citit cate ceva....

 

Noi ne axam mult pe citit(e avida de cunostinte noi si matematica..si limbi straien.

 

Matematica acasa face din placere,ii place sa vada ca stie...de citit citeste cursiv insa nu prea are rabdare....daca ii place subiectul citeste cate doua trei povesti pe seara....

 

La fel de curiozitate a vrut s afaca ce face vecina ei care e in clasa 1...s-a decsurcat binisor...e mai interesant  ca sunt mai multe chestii.

De doua ori mergem la bazin,inot odata la engleza si cateodata...la dans.

 

Per total are si timp de joaca...si de un film..si de stat degeaba....distractia favorita e cumparatul de carti..i-am luat care explica cum e pamantul,cum s-a format,cum sunt continentele..oceanele...ce e sistemul solar...si carti de istorie....civilizatia mesopotamiana...egipteana...e fascinata..citeste si intreaba....in ultimul timp in loc de sene sau film de copii ne uitam la documentare care prezinta viata animalelor9e fascinata) sau istorice despre vechi civilizatii....sau despre descoperiri stiintifice...

 

Daca vad ca vine obosita de la scoala....la 16.30 adica termina...atunci plecam la plimbare si cumparam o carte.....

 

Insa clar la scola nu s epoate aprofunda...sunt multi si timpul e insuficient.Si notiunile sunt multe.Ce face ea acum  eu faceam spre sfarsitul clasei I si inceputul clasei a doua.A si scrie de mana destul de bine.



#40
mcoca

mcoca

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.651 mesaje

Postat 09 februarie 2016 - 12:16

 

Insa clar la scola nu s epoate aprofunda...sunt multi si timpul e insuficient.Si notiunile sunt multe.Ce face ea acum  eu faceam spre sfarsitul clasei I si inceputul clasei a doua.A si scrie de mana destul de bine.

 

Eu am comparat programa de la clasa 0 din ro cu cea de aici. In ro este inca gradi. 

Nu inteleg ce mari chestii face fata ta. Ceva nu se leaga.





Etichetat si cu teme, scoala

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Astăzi, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Astăzi, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Astăzi, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -