Sari la conținut

Sari la conținut


Maratonul temelor pentru acasa

teme scoala

71 raspunsuri la acest subiect

#11
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.052 mesaje

Postat 05 februarie 2016 - 18:02

Aqai - te inteleg, si eu am trecut prin acelasi gen de frustrare cand copilul meu era la o scoala olandeza.

Dupa 3 ani de tabla inmultirii nu o stia - (si face si acum niste greselte de tabla inmultirii - iar eu presupun ca de la acei ani)

 

In Olanda, scoala nu incuraja copiii inteligenti. Acolo e un fel de - toata lumea stie, toata lumea e buna - sunt incurajati sa raspunda doar cei cu rezultate proaste ... restul se plictiseste in clasa.

 

De fapt, acolo (la acea scoala - si nu generalizez) se incurajeaza mediocritatea. In loc de teme pentru acasa - avea de facut jucarii de carton, coloraturi, lipituri ...nu s-a insistat nici la cum se fac literele, cifrele ...

 

Acum, la o alta scoala, la un alt sistem - scoala e extrem de interesata de a gasi valori, de a le stimula. S-au facut clase speciale pentru varfuri.  Insa temele pentru acasa nu se mai termina....

Are atat de putin timp liber incat ma intreb unde e balanta ...

 

Daca stai la scoala 7 ore si mai ai si teme pentru acasa 5 ore zilnic ... mi se pare ca e volum de munca mult prea mare pentru un copil.



#12
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 05 februarie 2016 - 18:11

In Romania in clasele V-VIII sunt foarte, foarte multe teme.

Pe langa invatat au teme de casa la toate materiile.



#13
Qarina

Qarina

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.744 mesaje

Postat 05 februarie 2016 - 18:38

 

 

De fapt, acolo (la acea scoala - si nu generalizez) se incurajeaza mediocritatea. In loc de teme pentru acasa - avea de facut jucarii de carton, coloraturi, lipituri ...nu s-a insistat nici la cum se fac literele, cifrele ...

 

 

 

yup, la fel si la noi



#14
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 05 februarie 2016 - 19:00

Clasa I, 20 de elevi in clasa, teme romana si matematica, maximum 1h30min / zi. Si nu in fiecare zi.



#15
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 05 februarie 2016 - 19:02

In Romania in clasele V-VIII sunt foarte, foarte multe teme.

Pe langa invatat au teme de casa la toate materiile.

 

Si IX - XII la fel, din cate stiu.



#16
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 05 februarie 2016 - 19:27

Si IX - XII la fel, din cate stiu.

Probabil la Real. La Uman e mai mult de toceala sii depinde si de copil.



#17
Iris2014

Iris2014

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 70 mesaje

Postat 05 februarie 2016 - 19:37

Noi, in Olanda, la scoala Dalton, avem experienta diferita fata de redactor, Copiii mei sunt foarte incurajati sa fie diferiti, sa fie mai buni... orele se predau pe trei nivele, la trei nivele de copii. Sunt 18 copii in clasa la grupa a 5a si 20 la grupa a 2a... care sunt impartiti in trei nivele, care la randul lor sunt impartite in nivele...au o invatatoare si o asistenta de invatatoare si de obicei o mamica ce lucreaza voluntar... (eu, de exemplu, sunt prezenta doua ore la un copil si o ora la altul, saptaminal). Copilul cel mare a fost ales intr-o clasa speciala, datorita rezultatelor. Merge saptaminal 6 ore la alta scoala unde lucreaza patru copii cu un profesor specializat in copilasi cu rezultate foarte bune... in grupa a 3a (7 ani) se stie citi fluent, scrie (spelling) foarte bine, aduna si scadea din cap pana la 20, se citesc intre 30-60 cuvinte pe minut (eu exersez cu copilasii asta asa ca stiu) se cunoaste in mare geografia Olandei si a lumii, se cunosc regulile de circulatie, se stie inota si merge pe bicicleta. In grupa a 5a (9 ani) se stie tabla inmultirii pana la 13 (nu ma intrebati de ce, dar eu exersez asta cu ei si trebuie sa stie), se citesc intre 80-110 cuvinte pe minut (da, tot eu exersez asta cu copilasii), se cunoaste geografia zonei, capitalele Europei, tarile pe continente (in mare sau cauta singuri dar se descurca).. Teme nu se dau multe dar copiii stiu foarte multe, ultimele saptamini cea mica si cea mare erau interesate de sistemul solar si eu trebuia sa caut pt google sa le raspund la intrebari... cum am zis, se lucreaza pe nivele... copiii mei lucreaza deocamdata foarte mult independent, pt ca sunt un pic inaintea colegilor de varsta... Li se dau mape si un profesor (indrumator) special cu care se intalnesc saptaminal si stabilesc ce vor realiza, au o mapa cu temele ce le fac (in timpul scolii). Copilul in grupa a 3a participa la 75 procente din lectii, in rest i se dau teme saptaminale (isi face planul singur) si invata singur... Cel din grupa a 5-a lucreaza cam 50 procente cu clasa, in rest singur, la computer, cu programa adaptata... mi se pare ENORM efortul facut de scoala pt a se adapta fiecarui copil, la nivelul lui... eu lucrez cu copilasi dislectici la nivelul lor (alte programe de citire, litere mari, rapiditatea textului e ajustata de mine) si cu copilasi cu inteligenta peste medie... (care ma ajuta sincera sa fiu la ajustarea programelor :) ). Sunt, sincera sa fiu, chiar impresionata de efortul scolii de a se adapta fiecarui copil, la nivelul lui... DAR... nu am auzit niciodata, de la nici un copil (sau de la ai mei), comentarii negative cu privire la prestatiile scolare ale altor copilasi... notele nu se dau public, premii sau whatever nu exista... 



#18
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.052 mesaje

Postat 05 februarie 2016 - 19:41

Iris, ma bucur sa aud asta. Exista desigur multe sisteme de invatamant in Olanda, si fiecare e diferit. [flo2]

 

Din cate stiam eu - scolile Dalton fac parte din sistemul privat de educatie.

Eu am avut copilul la o scoala publica olandeza.



#19
Iris2014

Iris2014

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 70 mesaje

Postat 05 februarie 2016 - 19:43

Si pentru a raspunde intrebarii:  la 7 ani nu sunt teme de casa (nu am exersat niciodata nimic dar citeste o carte pe zi :) ) si la 9 ani cam 20-30 minute pe zi pt clasa pe oras, care e o data pe saptamina la alta scoala (un copil fericit ca are, in sfarsit, teme de casa :) )... acolo au stabilit cu profesoara ce teme vor sa faca, parintii pot urmari pe un site cam ce teme sunt... copilul meu nu (prea) accepta sfaturi, nu usor in nici un caz, eu incerc sa urmaresc ce se intampla prin prezenta constanta la scoala, la ore. (voluntar, sa ne intelegem). La 9 ani stie sa faca prezentatii in Powerpoint si sa prezinte in public teme, pe diverse subiecte (o face lunar)... Au cursuri (la scoala speciala pe oras) cu invitati arhitecti, muzicieni, geologi, speologi, biologi... Acum proiectul e o cladire proiectata de ei (cu ajutorul unui arhitect) la care trebuie sa aleaga singuri si materialele de constructie :) 



#20
mamiy

mamiy

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.146 mesaje

Postat 05 februarie 2016 - 19:46

Clasa I, 20 de elevi in clasa, teme romana si matematica, maximum 1h30min / zi. Si nu in fiecare zi.

 

 

1h 30???? Atat de mult pentru clasa 1????





Etichetat si cu teme, scoala

Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • Incepem pregatirile

    madalinaiuliana27
    - Ieri, 20:10

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Ieri, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Ieri, 14:03

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -