Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

teapa partener telekom


17 raspunsuri la acest subiect

#1
gabriela_tutuianu

gabriela_tutuianu

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.151 mesaje

Postat 04 februarie 2016 - 19:35

buna seara

 

am nevoie de cateva sfaturi legate de un abonament de telefonie incheiat intre mine- pers juridica si telekom . abonamentul a fost incheiat cu un partener telekom , oferta care nu este publica , adica 30.5 euro/luna - 24 de luni . la incheiere angajata acestui partener - nu stiam ca este un intermediar, mi-a spus ca dureaza cca 10 zile timp in care voi primi un sms sa imi ridic telefonul ( samsung S6edge la suma de 620 ron tva inclus ) si atunci incepe furnizarea serviciilor de catre telekom . dupa cateva zile , primesc factura de plata pt abonament si realizez ca deja fusese activata cartela fara sa ma anunte nimeni . sun d-na cu care am semnat ctr si nu stie nimic despre activare , nu stie nimic despre telefon . sun catre telekom , nu stie nimic despre abonament ca nu e semnat de ei in magazin si nici online , sun seful d-nei care nu stie nimic de nici un telefon pe care trebuie sa il primesc , sun telekom sa imi sisteze abonamentul pt ca am fost pacalita in favoarea lor . nu se poate . nici sa imi ofere tel promis la suma negociata , nici sa reziliez ca nu se poate , nu pot merge la protectia consumatorului ca nu se ocupa de pers juridicie . 

 

ce sa fac ? chiar nu ma pot adresa nimanui ?

 

nu am nici un drept ?

 

multumesc 



#2
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 04 februarie 2016 - 19:40

Politie - serviciul economic - plangere - inselaciune



#3
Deceneus

Deceneus

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.099 mesaje

Postat 04 februarie 2016 - 22:01


ce sa fac ? chiar nu ma pot adresa nimanui ?

 

nu am nici un drept ?

 

multumesc 

Cineva spunea ca "telefonul nu se poate pune la dosar"!

 

Litigile nu se rezolva cu telefonul.

Daca ai contract in care scrie ca ai dreptul la un telefon si nu ai ridicat aparatul poti refuza plata facturii. Sa  te dea in judecata.

Daca o platesti se considera contract acceptat.

Poti trimite un email pentru rezilierea contractului.

https://www.telekom.ro/asistenta/



#4
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 05 februarie 2016 - 10:32

cat a trecut de la semnarea contractului ? nu ai in contract o clauza de reziliere care sa-ti permita sa faci acest lucru intr-un anumit interval, fara sa fii nevoita sa dai explicatii sau sa platesti eventuale despagubiri ?



#5
anya

anya

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.957 mesaje

Postat 05 februarie 2016 - 11:07

Ai un contract scris si semnat de parti? Ce scrie in contract?



#6
gabriela_tutuianu

gabriela_tutuianu

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.151 mesaje

Postat 05 februarie 2016 - 11:18

am semnat ctr in data de 19 ianuarie si ei spun ca mi-au activat numarul ( care era cartele reincarcabila ) pe 22 ian . in data de 29 ian , cand a asosit factura , am sunat si am inregistrat o plangere catre telekom . 

 

in ctr nu scrie nimic de perioada de reziliere si ei imi spun ca nefiind oferta publica nu se poate renunta la el , insa scrie ca trebuie sa platesc 2500 ron daca am ridicat telefon . nu am ridicat nici un telefon , insa ei imi spun ca ar fi trebuit sa ridic telefon si am de plata oricum cei 2500 ron . i-am amenintat ca inchid firma si mi-au spus ca imi transfera datoria de 2500 ron pe pers fizica si ma blocheaza prin preventel in  toate retelele . le-am transmis ca asa sa faca, nu am de gand sa le platesc . 

 

mi se spuns ca ra fi trebuit sa semnez ctr si o disa de comanda pt acel telefon unde aparea si suma care sa o platesc pt el . este clar ca duduia dorea sa imi traga teapa , nesesmnand acea fisa si mintindu-ma cu privire la procedura . am fost naiva pt ca la vodafone am procedat exact asa ( am semnat ctr si mi-au trimis tel dupa cateva zile acasa prin curier si am platit diferenta . 

 

insa eu nu stiam cand am semnat ca am semnat cu un partener care trebuie si el sa traiasca si au modificat ctr in favoarea lor , de aceea nu pot renunta . intermediarii astia exclud din ctr varianta de reziliere  . 

 

multumesc



#7
anya

anya

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.957 mesaje

Postat 05 februarie 2016 - 11:28

Reclamatie scrisa la Telekom. In cadrul reclamatiei scrii ca depui reclamatie si la ANPC si o si faci.



#8
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 05 februarie 2016 - 12:09

Reclamatie scrisa la Telekom. In cadrul reclamatiei scrii ca depui reclamatie si la ANPC si o si faci.

E incheiat pe persoana juridica contractul, de aceea nu se poate adresa catre ANPC. Si teparii astia probabil ca mizeaz si pe asta.

Dar fa ceea ce zice Marius, alaturi de reclamatie scrisa catre Telekom, plangere la politie pt inselaciune. Este o infractiune economica. 

 

Nu cred ca are importanta ca este Telekom sau un partener, partenerii astia sunt subcontractati de Telekom, deci lucreaza in numele Telekom deci Telekom respunde de ei.



#9
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 05 februarie 2016 - 13:22

Telekom s-a prostit rau de tot.

 

Eu ma duc saptamana viitoare sa fac plangere la OPC si apoi la politie cred.



#10
laisha

laisha

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 10 mesaje

Postat 05 februarie 2016 - 13:35

Reclamatie la Telekom cum ca unul din parteneri ii fura. Nu se poate ca un reprezentant Telekom sa incheie astfel de contracte. Mai mult, daca telefonul nu a intrat in posesia ta, nu e al tau ce mai. Ce sa platesti? Si f bine ca ai reclamatia/plangerea din 29. Eu zic sa insisti, sa mai trimiti reclamatii. 




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Ieri, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Ieri, 08:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -