Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Reguli si limite de parenting

reguli parenting limite

22 raspunsuri la acest subiect

#11
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 26 ianuarie 2016 - 09:59

Da, la un copil e ceva mai lejer. Dar nici asa nu poti face reguli scrise si parafate dinainte pentru ca se ivesc o gramada de situatii cand trebuie tu ca parinte sa renunti la ele.

 

aici nu vorbesc de regulile de baza de igiena si educatie.

 

Apropo de ce zicea Monica: "De la 18 ani, teoretic, nici nu mai trebuie sa-ti dea socoteala copilul, unde umbla"

Eu zic ca parintele nu trebuie sa-i ceara socoteala la fel ca inainte, sa lase lesa aia mai lejer. Ca el oricum iti va da povesti din proprie intiativa daca este invatat asa.

Am schimbat in fraza "socoteala" cu "a povesti" pentru ca din punctul meu de vedere e o diferenta.

 

apoi cum totul nu este alb sau negru sunt situatii in care copilul nu merge la teatru, la Mall, la fil, in vizita, la petrecere, la cafenea, la bar etc. si pur si simplu iese la plimbare:

- unde te duci?

- afara

- afara, afara dar, unde?

- afara sa ma plimb, de unde sa stiu eu de acum pe unde ma plimb, unde ajung, daca ma opresc in drum undeva.

- bine sa nu intarzii mai mult de ora 22, sa imi raspunzi la telefon.

 

Asta, dupa parerea mea e un caz tipic cand copilul/adolescentul are nevoie de spatiul lui, sa scape de dadaceala. Si tu ca parinte trebuie sa accepti.



#12
mamica11

mamica11

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.980 mesaje

Postat 26 ianuarie 2016 - 10:15

Hai mai ca ora 22 e Super naspa :) sa vorbesc asa in limbajul lor mai ales la 18 ani .

Eu pe cea mai mare ce  are peste 18 o intreb asa: ai de gand sa ma scoli din somn sa te aduc acasa cand se termina petrecerea sau iti iei periuta de dinti si dormi si tu la M ca o fata buna ce esti?

 Ce sa mai zica saraca [:)]  bine, nici nu am remuscari, nu aruncati piatra. Am mare incredere in ea si stiu ce copil am crescut.

 

La cei de varste mici da, citind ce a scris lucialu acum imi dau seama ca obisnuintele astea sunt mai multe: nu atingem animalele straine o spun si eu foarte des , nu calcam furnici :) , nu calcam gandaci etc

 

Chestii clare la noi in casa pentru orice varsta ce si le-au insusit prin repetare de MII de ori :)  ar fi: nu tipam unul la altul, nu vorbim urat, nu aruncam cu obiecte:) , nu il obligam pe celalalt sa faca nimic daca nu vrea.

Asta e cel mai important. cred.



#13
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 26 ianuarie 2016 - 10:35

Ora 22 nu e pentru petrecere. E in timpul saptamanii.

La petreceri toata noaptea. Sau vine cand se plictiseste. 



#14
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 26 ianuarie 2016 - 10:49

pai si atunci de ce nu ai incredere in el fara sa "stii unde este"? e atat de nonsens

 

Nu ai inteles...nu trebuie sa ceri nimic,ti se dau pur si simplu.



#15
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.697 mesaje

Postat 28 ianuarie 2016 - 01:20

noi avem f multe reguli (nescrise) si limite, dar le consider ca ceva neccesar, si de bun simt...ca ceva obisnuit.

 

reguli:

 

respect , compasiune pt familie si societate

respect pt casa,  lucruri publice

sa aprecieze ce are

sa avem curaj sa spunem adevarul si sa recunoastem greselile

compasiune pt animale

sa ajutam cand cineva e la nevoie si putem

sa pastram curatenia in casa si societate

sa mancam cit de cit sanatos

nu cheltuim bani aiurea si fara ca celalat sa stie (sume mari nu orice cent)

sa ascultam ce vrea sa spuna celalat

sa nu injuram, vorbim urit in familie, societate

responsabil pt greseli

sa fie safe cand practica sporturi

sa nu atinga arme, droguri

sa nu se 'inhaiteze' cu 'prieteni' care fac prostii in mod obisnuit.

sa invete bine, sa puna effort

sa fie manierat (manince cu gura inchisa, sa se stearga la gura...)

duminica mergem  la biserica

treb sa stiu unde e, cu cine si ce face

imbracamintea sa fie "appropriate"

sa nu fiu intrerupta cind vorbesc la telefon

stingem luminile unde nu sunt neccesare...sa nu lasam apa sa curga aiurea...

 

pt viitor adaug 

fara petreceri cu drugs,tigari, alcohol, sex

nu are voie prieteni la /sau sa aduca la mine in casa, fara ca un adult sa fie acasa.

 

limite;

in ce priveste ce vedem la tv si online

buget (diferenta in tre necessitate si lux)

ce posteaza , scrie pe internet

timpul petrecut pe jocuri


Editat de michelle-usa, 28 ianuarie 2016 - 01:22 .


#16
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.697 mesaje

Postat 28 ianuarie 2016 - 02:45

 nu calcam furnici :) , nu calcam gandaci etc

 

Chestii clare la noi in casa pentru orice varsta ce si le-au insusit prin repetare de MII de ori :)  ar fi: nu tipam unul la altul, nu vorbim urat, nu aruncam cu obiecte:) , nu il obligam pe celalalt sa faca nimic daca nu vrea.

Asta e cel mai important. cred.

chiar asa...cum reusesti?



#17
valentinag

valentinag

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.324 mesaje

Postat 28 ianuarie 2016 - 09:17

. De la 18 ani, teoretic, nici nu mai trebuie sa-ti dea socoteala copilul, unde umbla, cand vine etc...

Eu citesc regulile voastre, ca sa stiu ce am de facut.

Asta cu de la 18 ani teoretic n-ar trebui sa ne mai dea socoteala, eu nu sunt de acord. Atata timp cat sta la mine in casa, intretinuta de mine, va trebui sa-mi dea "socoteala" in sensul ca am pretentia sa stiu unde se duce, cu cine si ce face. Nu strict, dar sa am idee de ea si actiunile ei. Asa mi se pare normal.



#18
372018

372018

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.350 mesaje

Postat 28 ianuarie 2016 - 09:20

Deja practica vad ca largeste cumva orizontul regulior.

Eu cand am spus ca nu avem reguli, ma refeream la de- astea no tv, tableta, mai stiu eu ce in cursul saptamanii/ doar x ore etc, dulciuri doar in we.

Sunt lucruri pe care eu nu le definesc ca fiind reguli. Tin de educatie si nu le denumesc ca fiind reguli. Spalatul pe dinti etc, mancatul de dulciuri sau la Mac, salutul...A mea a facut cunostiinta cu termenul de regula la gradi. Deci stie ca "asa e regula" :D sa mearga la sc, sa fie atenta la ora si sa nu deranjeze etc. Consider ca sunt lucruri care pot fi permise, daca nu devin obiceiuri negative, incerc sa o las sa negocieze, ea oricum o face :D, si sa pastram mereu o cale de mijloc, moderatie.

De obicei, cand " regula" este invocata, intelege ca poate sa discute, sa isi exprime nemultumirile, vedem daca se poate face ceva, daca nu, este suficient sa vada ca o ascult si ca am inteles- o, dar ca sunt lucruri pe care nu le putem schimba. La scoala mergem, nu lipsim fara motiv (boala, o intamplare serioasa care ne obliga sa facem altfel ca de obicei).

Cand am spus ca ac era mica nu am lasat- o sa se indeparteze de noi in parc, eu nu am reusit sa o conving fara sa o oblig. Am luat- o pe sus de trei ori din parc, desi ne luase doua ore ca sa iesim pe usa casei, cu mine lac de apa :D, si ne- am intors acasa. Nu am facut- o de frica drobului, drobul cazuse...am avut accident cu bicla cuiva, noroc ca fata era in bratele mele, asa ca am primit eu lovitura in plin. Sunt situatii cand consider ca siguranta ei prevaleaza in fata oricaror alte chestii. Nu mi- a fost deloc usor sa aleg sa o iau pe sus si sa ne intoarcem acasa, dar dupa fazele astea nu a mai plecat de langa noi, nu ft departe. Bun, eu sunt si paranoica de fel, lucrez la asta cu mine :P

La mine o alta situatie in care ar fi treaba cu obligarea/ neobligarea copilului sa este aceea cand unii copii isi doreau jucarii de- ale ei. Exista o varsta cand proprietarul descopera ca este proprietarul jucariilor :D Mi- am spus intotdeauna parerea, ca e frumos sa imparta etc etc, dar nu i- am impus sa dea jucaria/ smuls din maini, rupandu- mi- se de toate privirile adultilor care ma sfredeleau indignati. Asta e ca si aia cu tavalelile copilului de doi ani oriunde i se nazare, martorii adulti comenteaza " proasta crestere a copilului" ( de parca de asta mai ai nevoie in momentele alea), cand de fapt stim ca e faza " teribililor doi"( ani), deci va trece. Bun, eu am cetit despre ea, ca sa stiu la ce sa ma astept :D...dar nu am trait- o practic :))) a mea avea stilul ei de " a se tavali" :))) Mi se incretesc si acum perii cand imi aduc aminte, LOL.

Nu sunt impotriva regulilor. Daca va fi nevoie, voi implementa. Momentan o las sa se bucure de faptul ca nu are teme, calificative. Vom vedea la anu', dar eu cred ca va fi vorba mai mult de a- i crea obiceiuri sanatoase, cu cap si nu de a implementa " reguli".


Editat de lucialu, 28 ianuarie 2016 - 09:28 .


#19
mamica11

mamica11

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.980 mesaje

Postat 28 ianuarie 2016 - 09:40

chiar asa...cum reusesti?

Cum sa nu reusesti? Nu prea inteleg de ce sa nu priceapa ca nu e in regula cum vede un gandac pe carare-pac- adidasul pe el. Daca ii explici de la cativa anisori ca nu e in regula si de ce de nenumarate ori pur si simplu se obisnuiesc  sa nu o mai faca.

Iar cu a nu il obliga pe celalalt pur  si simplu nu le dau dreptate daca  cer ceva si sunt refuzati sa insiste pana in panzele albe



#20
szivarvany

szivarvany

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 23.455 mesaje

Postat 28 ianuarie 2016 - 09:59

2 reguli : nu ma minti niciodata, indiferent cat de nasoala e treaba; raspunde la telefon cand iesi de la scoala, sa stiu cum stai, unde esti, unde mergi.





Etichetat si cu reguli, parenting, limite

Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Astăzi, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Astăzi, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -