Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Reguli si limite de parenting

reguli parenting limite

22 raspunsuri la acest subiect

#1
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 25 ianuarie 2016 - 15:28

Stim ca fiecare copil are nevoie de educatie. Educatia parintilor. Iar aceasta vine si cu delimitarea granitelor. Ce se poate si ce nu se poate.

Aici la DC avem parinti cu copilasi de varste diferite. Haideti sa facem o lista cu regulile pe care le punem copiilor nostri. Poate avem si unele haioase :)

 

de exemplu eu: (pentru adolescentul meu)

  • Cand iesi cu prietenii - ai intotdeauna soneria telefonului pusa pe maxim (ca sa il putem suna daca e nevoie)
  • Aspira la el in camera o data pe saptamana
  • Telefonul sa aiba intotdeauna activa aplicatia de tracking (sa vedem unde este)
  • Dupa ora 9.45 seara, fara telefon (sau ipad)
  • Dusul nu dureaza mai mult de 20 de minute (altfel sta 2 ore)
  • Noaptea telefonul este pe flight mode

va astept regulile :) poate ne inspiram reciproc. [flo2]



#2
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 25 ianuarie 2016 - 16:04

Stim ca fiecare copil are nevoie de educatie. Educatia parintilor. Iar aceasta vine si cu delimitarea granitelor. Ce se poate si ce nu se poate.

Aici la DC avem parinti cu copilasi de varste diferite. Haideti sa facem o lista cu regulile pe care le punem copiilor nostri. Poate avem si unele haioase :)

 

de exemplu eu: (pentru adolescentul meu)

  • Cand iesi cu prietenii - ai intotdeauna soneria telefonului pusa pe maxim (ca sa il putem suna daca e nevoie)

  • Aspira la el in camera o data pe saptamana

  • Telefonul sa aiba intotdeauna activa aplicatia de tracking (sa vedem unde este)

  • Dupa ora 9.45 seara, fara telefon (sau ipad)

  • Dusul nu dureaza mai mult de 20 de minute (altfel sta 2 ore)

  • Noaptea telefonul este pe flight mode

va astept regulile :) poate ne inspiram reciproc. [flo2]

toate regulile astea le-am avut si eu. Pana anul trecut.

 

Inn ceea ce priveste tracking-ul am avut o disputa char luna trecuta.

Ne-a spus ca se simte urmarita si nu-i place. Am renuntat la el. Ea oricum ne spune unde este mereu. 



#3
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 25 ianuarie 2016 - 16:11

OK si acum ce reguli aveti in vigoare? [flo2]



#4
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 25 ianuarie 2016 - 16:39

OK si acum ce reguli aveti in vigoare? [flo2]

Pentru ca a crescut, peste 2 luni va fi adult,  pentru ca are nevoie de spatiu si sa-i acordam incredere deplina pentru a-si dezvolta increderea in ea avem niste reguli flexibile.

Poate iesi in fiecare zi respectand o ora rezonabila de venit acasa - 21.30. De obici iese o ora-doua.

Are 6 zile din 7 2 sau 4 ore de meditatii. Inclusiv sambata si duminica. Dimineata la scoala.

 

Alta regula ar fi ca atunci cand invata, telefonul si tableta sunt inchise.



#5
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 25 ianuarie 2016 - 17:18

Da.... depinde foarte mult de varsta copilului. Si daca este major sau nu. De la 18 ani, teoretic, nici nu mai trebuie sa-ti dea socoteala copilul, unde umbla, cand vine etc... In practica, nu-i chiar asa, cui nu-i mai pasa de copil, doar pt ca are 18 ani? Chiar si dupa 18 ani, totul trebuie sa se bazeze pe incredere, si parintii si copii sa fie constienti ca celorlalti le pasa de el/ei, si atunci lucrurile ar trebui sa decurga lin, de la sine, in virtutea unei bune comunicari.

 

Ref. la regulile celelalte, "administrative" care le impunem copiilor inca de cand sunt mici, la maturitate se transforma in rutina, in lucruri "asa trebuie", chestii gen descaltat cand intri in casa, spalat pe maini cand vii de undeva si inainte de a veni la masa, ordine (cat e de ordonat fiecare) etc...



#6
eumada

eumada

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 14.106 mesaje

Postat 25 ianuarie 2016 - 18:27

aiurea


Editat de eumada, 25 ianuarie 2016 - 18:29 .


#7
eumada

eumada

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 14.106 mesaje

Postat 25 ianuarie 2016 - 18:28

aiurea2.am gresit subiectu`


Editat de eumada, 25 ianuarie 2016 - 18:29 .


#8
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 25 ianuarie 2016 - 19:11

 Chiar si dupa 18 ani, totul trebuie sa se bazeze pe incredere, si parintii si copii sa fie constienti ca celorlalti le pasa de el/ei, si atunci lucrurile ar trebui sa decurga lin, de la sine, in virtutea unei bune comunicari.

Exact!

 

Educatia ce ai facut-o pina atunci ,nu se incheie odata cu implinirea virstei de 18 ani.Principiile ce le-ai sadit,dau roade in continuare.

 

Adica sa nu credeti ca de azi a implinit 18 ani si nu mai intercationeaza cu familia pe principiul ca e major.Regulile merg in continuare ,de la sine.

 

Deci daca regula era ca tu ca pairnte sa stii unde este,poti fi sigur ca se va respecta in continuare,va veni informatia de la sine,fara s aintrebi tu ceva.



#9
mamica11

mamica11

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.980 mesaje

Postat 26 ianuarie 2016 - 09:44

Principiile ce le-ai sadit,dau roade in continuare.

 

 

pai si atunci de ce nu ai incredere in el fara sa "stii unde este"? e atat de nonsens

 

Eu nu am reguli, nimic scris sau hotarat dinainte. Asta  pentru ca nu am doar un copil si atunci intervin diferentele de dezvoltare si intrebarile "dar de ce x poate si eu nu?" explicatia cu "la 13 ani o sa poti si tu" e Super riscanta pentru ca nu toti au aceleasi aptitudini dezvoltate la fel la aceeasi varsta. de exemplu , unul dintre copii e foarte sportiv si face numai nazdravanii dar stie foarte bine sa cada, sa se apere etc deci  merge pe munte mult mai mult si mai bine de la varste mai mici decat are sora sa de exemplu acum si totusi in ea nici acum nu am incredere . Nici un strop. ea se panicheaza urgent si deci, ii spun cand pleaca:" telefonul pus pe mare" pe cand frate-su de cele mai multe ori nici nu si-l ia (lucru care ma scoate din minti uneori) dar  stiu ca de fiecare data s-a descurcat si mai ales am incredere si in prietenii lui.

 

In schimb avem chestii invatate prin obisnuinta . Descaltatul, spalatul pe maini, ora de venire sambata acasa, ajutatul la lectii, ora de culcare , cine pe cine contacteaza in situatii de urgenta, etc

 

Nu stiu, cred ca regulile scrise merg la un singur copil mult mai bine.


Editat de mamica11, 26 ianuarie 2016 - 09:51 .


#10
372018

372018

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.350 mesaje

Postat 26 ianuarie 2016 - 09:57

nici noi nu avem reguli. :)

Edit: au fost cand era de grada, gen Nu te indepartezi de noi in parc, ca s- ar putea ca unii cu biclele sa intre in tine, nu mangai cainii pe care nu ii cunoastem, nu traversezi fara sa ne dai mana, activitatile la care te- ai cerut si au fost platite-  se fac, de- astea. 


Editat de lucialu, 26 ianuarie 2016 - 10:03 .




Etichetat si cu reguli, parenting, limite

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - Ieri, 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - Ieri, 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Top 10 lucruri inutile de la prima sarcina

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:24

  • Prima morfologie

    MamaRadului
    - Ieri, 23:19

  • Album de sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:21

  • MărÈ›iÈ™or

    Ioanachea
    - Ieri, 21:14

  • Raceala...

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 19:51

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -