Sari la conținut

Sari la conținut


14 Cauze ale constipatiei la copil

constipatie digestie constipatie la copil

10 raspunsuri la acest subiect

#1
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.052 mesaje

Postat 25 ianuarie 2016 - 14:42

14 Cauze ale constipatiei la copil

Constipatia apare frecvent la copii, afectand pana la 10% dintre ei in orice moment. Totusi, doar 3% dintre parinti consulta un medic cu privire la aceasta afectiune. Constipatia consta in trecerea de la scaune rare (ca frecventa) la scaune dure. Putem vorbi de constipatie in momentul in care putem compara cat de dese erau scaunele copilului in mod normal si consistenta acestora. Iata 14 cauze posibile ale constipatiei copilului,

 

cauze-contipatie-copil-1252016.jpg



#2
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.052 mesaje

Postat 27 ianuarie 2016 - 11:38

pentru ca subiectul are legatura - de citit Cand copilul se plange des ca il doare burtica: lista cu observatii pe care trebuie sa le faca parintii



#3
rosioara2

rosioara2

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 135 mesaje

Postat 31 octombrie 2017 - 14:53

Eu nu inteleg ce se intampla de fapt in burtica fetitei mele....Foarte curand implineste 10 luni, si incepand cu diversificarea, mai exact la 3 saptamani dupa inceperea diversificarii ( adica de la 6 luni si 3 sapt.), au inceput problemele legate de constipatie. Am aplicat regula cu asteptarea celei de a treia zi pentru a aplica supozitor cu glicerina....insa, episoadele se repetau.... Am inceput sa umblu la alimentatie excluzand pe rand radacinoasele, marul cu biscuite, galbenus de ou, carnita, iaurt de vaca.... ( toate au fost introduse pe rand bineinteles). Am inlocuit marul cu piersica sau caisa (era vara) si am obtinut efect invers.... Acum mananca la gustarea de fructe para, la pranz supa piure de dovlecei, ceapa, ardei, dovleac, broccoli..., iar la gustarea de seara iaurt de capra cu para sau cu pruna. Deci, dupa parerea mea, alimentele nu reprezinta o cauza. In plus, pana la aprox. 8 luni nu i-am dat apa, crezand ca daca alaptez (alaptam fff mult si ziua si noaptea) nu e nevoie sa intervin cu alte lichide. Apoi usor, usor am introdus apa si acum bea intre mese destul de multa. Am mai aplicat masaj special pe burtica ( am invatat din niste tutoriale), bai caldute, ceiut cald de musetel, de fenicul si anason, de marar....toate diluate cu apa si nefierte mult timp. Apa pe stomacelul gol, sucuri de fructe diluate, linex picaturi, prunisor lax ( toate acestea doar cateva zile-timp in care mergea m bine si cand le diminuam doza sau ma opream o luam de la capat) Petrece mult timp in fund ( si ma gandeam ca nu e f ok insa nu merge de-a busilea inca), ii ies dinti ( si desi pare o coincidenta mi se pare ca exista o legatura; stiu ca de obicei se vb despre modif scaunului in sens invers dar ma intreb daca e posibil sa se si constipe), scaunele sunt in general f tari ( greu de eliminat), cand am lasat pana in a patra zi scaunul a fost si f voluminos. A fost traumatizant si pt ea si pt mine ( parca am asistat la o nastere)

Mie nu mi se pare ca e o problema de tranzit, ci mai degraba de evacuare a scaunului....

Cam acestea sunt datele problemei. As vrea sa va intreb daca este cineva care s-a mai confruntat cu astfel de probleme, cum le-a rezolvat si pana cand au durat. Multumesc.


Editat de rosioara2, 31 octombrie 2017 - 14:55 .


#4
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.602 mesaje

Postat 31 octombrie 2017 - 15:06

fetita face la olita sau in scutec ?

probabil ca ar trebui sa-i dai constant un amestec de fructe cu efect laxativ (pruna, prune uscate, para, smochine) si iaurt cu bifidus, astfel incat scaunul sa fie moale si usor de eliminat.

poate iaurtul de capra este prea gras ? de ce diluezi sucul de fructe sau ceaiul ? pentru ca se dilueaza si principiile active, respectiv efectul.

incearca sa-i dai apa in care tii peste noapte cateva prune uscate sau stafide.

eu mai foloseam un sirop laxativ din fructe, de la hipocrate 2000. cauta in farmaciile naturiste, trebuie sa existe ceva similar si pentru copiii sub 1 an, siropelul de la hipocrate se da de la 1 an (dar mai conteaza 2 luni, oare ?)

lapte mai bea fetita ta ? de care ? matern, praf sau din comert ?



#5
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 31 octombrie 2017 - 15:12

Pediatra nu i-a recomandat Debridat?



#6
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.602 mesaje

Postat 31 octombrie 2017 - 15:16

a, si uitasem de lactoza (milchzucker), este foarte buna impotriva constipatiei.



#7
rosioara2

rosioara2

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 135 mesaje

Postat 31 octombrie 2017 - 15:32

Multumesc mult!

I-am amestecat para cu pruna la gustarea de dimineata, am adaugat coaja ( fiind din sursa sigura)...Acum am mai renuntat la aceste variante fiindca am citit ca aportul de fibra poate fi prea mare totusi la o portie...Deci ii dau para simpla cu coaja partial....

I-am administrat si un coktail facut din 4 prune uscate lasate la inmuiat in apa peste noapte, in care am pus 2 lingurite de tarate de grau si 2 de seminte de in...Din acest amestec i-am dat cate doua linguri in para de dim. sau in iaurt seara... Banuiesc ca ar fi fost nevoie si de mai mult lichid...Voi mai incerca....

Fetita e alaptata in continuare la cerere.

Ma voi interesa de produsul recomandat de la hipocrate 2000...

Lactuloza nu i-am dat inca fiindca de la Humana nu am gasit. Farmacista mi-a zis ca Duphalacul ar fi tot lactuloza, dar nu am avut curaj....

Prunisor uno are si lactuloza si extract de suc de prune...I-am dat 3 zile doza recom.pe prospect si apoi am scazut treptat cate 0,5 ml. Cand am ajuns la 1,5 ml nu a mai avut efect.

Corina, ai avut probl.asem. la copil asa mic?

 



#8
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.602 mesaje

Postat 31 octombrie 2017 - 16:06

am avut, dar era mai mare fetita mea. am rezolvat cu acel siropel laxativ, iaurt cu bifidus - fie de la activia, fie de la olympus. la ea era si cercul vicios instalat, nu facea pentru ca se temea de durere.

vezi ca exista si microclisme pentru copiii sub 1 an, de la aboca. asta ca sa poata avea scaun zilnic, sa nu se adune prea multe materii fecale in intestin, pentru ca pe masura ce se acumuleaza, se si deshidrateaza si devin din ce in ce mai tari, oricata apa sau sucuri ii dai sa bea.

lactoza gasesti si in magazinele DM, sub denumirea milchzucker.



#9
rosioara2

rosioara2

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 135 mesaje

Postat 31 octombrie 2017 - 18:05

M-am uitat putin pe net la siropelul despre care mi-a spus...Poate il voi incerca chiar daca e de la 1 an..

Am ayzit ca in afara ar exista o apa cu magneziu speciala pt copii....Stie cineva daca exista si la noi...Deocamdata eu nu am gasit-o. La noi ar fi o pulbere de magneziu, insa cred ca as administra-o greu...

Corina, cat timp crezi ca as putea sa ii dau siropelul; adica cate zile la rand? 

Poate m-am oprit prea repede si cu cel pe care i-l dadeam eu, de teama sa nu se obisnuiasca...

Oare ar trebui o saptamana? Doua?



#10
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.602 mesaje

Postat 31 octombrie 2017 - 19:07

Eu i-am dat pana s-a terminat flaconul, in felul acesta a avut zilnic scaun mai moale, a intrat si in rutina sa faca la o anumita ora, nu a mai avut dureri, nu s-a mai fortat sa faca. In plus a ajutat folosirea unei olite tip scaunel, avea o pozitie mai comoda fata de olita clasica.





Etichetat si cu constipatie, digestie, constipatie la copil

Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Analizele au arătat o deteriorare a stării ficatului. Ce să fac?

    MaryJane999
    - mar 21 2024 12:16

  • Progesteron

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

Last Blogs

  • Locul de muncă È™i sarcina

    Ioone
    - Ieri, 23:41

  • Kinetoterapie

    Vasilescu Georgeta
    - Ieri, 23:32

  • Ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 21:29

  • Starile de rau si greata din timpul sarcinii

    Mica13
    - Ieri, 20:13

  • Dansul bebelusului in burtica

    AdrianaBlo
    - Ieri, 14:56

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -