Sari la conținut

Sari la conținut

* * * * * 2 voturi

OSCAR 2016

oscar filme castigatori

95 raspunsuri la acest subiect

CorinaDani

CorinaDani

Membru VIP

• Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.555 mesaje

Postat 29 februarie 2016 - 14:58

pamfletul acesta e super-tare

[:-)))] [:-)))] [:-)))] [:-)))] [:-)))]

http://www.timesnewr...u-si-ei-oscarul

• 0

Letitia1

Letitia1

Membru VIP

• PAID
  • 16.319 mesaje

Postat 29 februarie 2016 - 16:07

Eu l-am apreciat în toate rolurile în care l-am văzut, începând cu primul pentru care a fost nominalizat, când avea 18 ani, dar pentru ăla din 2006 chiar mi-a părut rău pentru că este unul din personajele mele preferate din cele interpretate de el. Este unul din actorii pe care nu mă pot abține să-l plac în filme, deși îmi este antipatic ca individ.

Culmea e ca in Titanic nu mi-a placut, chiar mi-a displacut la vremea respectiva si nu am crezut niciodata ca o sa devin asa un fan al lui, Acum apreciez si rolul din Titanic si nu stiu cum a putut sa nu imi placa! Pentru mine Leo este the new DeNiro! The Departed, The Blood Diamond,  Shatter Island, Catch me if you can sint printre favoritele mele!

• 1

brilla

brilla

Membru junior

• Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.053 mesaje

Postat 29 februarie 2016 - 16:24

Culmea e ca in Titanic nu mi-a placut, chiar mi-a displacut la vremea respectiva si nu am crezut niciodata ca o sa devin asa un fan al lui, Acum apreciez si rolul din Titanic si nu stiu cum a putut sa nu imi placa! Pentru mine Leo este the new DeNiro! The Departed, The Blood Diamond,  Shatter Island, Catch me if you can sint printre favoritele mele!

Iar eu am suportat filmul ăla în cea mai mare parte datorită lui Leonardo. :))

Oricum el e genul de „dramatic figure”, nu-i stă bine fericit, în filme cel puțin. Dealtfel există studii în domeniul ăsta, chiar dacă pare de la sine înțeles să fie așa - potrivirea între scenariu și „figure” (folosesc termenul englezesc pentru că este mai cuprinzător).

• 1

buflea

buflea

Membru VIP

• Membri
  • 15.395 mesaje

Postat 29 februarie 2016 - 18:04

Leo a castigat  [trombon]

Oscar pentru:

Cel mai bun film - Spotlight

Cel mai bun actor in rol principal - Leonardo di Caprio

Cea mai buna actrita in rol principal - Brie Larson (Room)

Cel mai bun actor in rol secundar- Mark Rylance (Bridge of Spies)

Cea mai buna actrita in rol secundar - Alicia Vicander (The Danish Girl)

Cel mai bun regizor - Alejandro Gonzalez Inarritu  (The Revenant) 

Ce rau imi pare ca nu am avut inspiratia sa fac o sesiune de pariuri, ca as fi castigat-o cu siguranta [flo2] . Trebuie sa ma credeti pe cuvant, ca nu am cum sa dovedesc ...

Singurul pe care nu l-as fi ghicit ar fi fost "rolul secundar masculin" ...eu as fi votat cu Tom Hardy, dar e drept ca nu am vazut "Bridiges of Spy" si nici "Creed" ca sa imi para rau pentru Stallone, care, din cate am inteles, era favorit.

In rest ...le-am intuit pe toate ...nu pentru ca as avea o intuitie imbatabila, ci pentru ca participarea la Oscarul anunului asta a fost foarte previzibila.

In plan personal :

- imi pare rau pentru Room ... este un film cu incarcatura emotionala si problematica mult mai actuala si mai intensa decat Spotlight ... de asemenea am mai vazut The Big Short, care iar mi-a placut mai mult decat Spotlight, desi nu cred ca merita OScarul, pentru ca este un film prea tehnic si nu cred ca il intelege multa lume.

P.S. Mi-a spus Ocebine ca a citit cartea "Room" si ca este absolut supreba, asa ca am si cerut-o de la biblioteca.

- nu pot sa nu observ ca anul asta, ca si anul trecut, lupta pentru rolul principal masculin s-a dat intre Eddie Redmayne si Leo DiCaprio ... si pare ca academia apreciaza mai mult rolurile fizice decat cele emotionale ...nu stiu, poate asta este unitatea de masura in actorie, poate un rol fizic e mai greu de interpretat decat unul psihic (??) ...dar anul trecut am tinut cu Leo in Wolf of Wallstreet pentru ca mi s-a parut ca a avut o partitura foarte greu de interpretat tocmai pentru ca a constat dintr-o suma de stari psihice pe care el, ca actor, a trebuit sa le studieze si sa le simta, comparativ cu Eddie in care partea fizica a rolului lui a dominat. Iar anul asta am tinut cu Eddie, iar pentru ca mi s-a parut foarte greu sa interpretezi emotiile transformarii, de la placerea de a purta haine de femeie, la timiditatea si dragalasenia cu care flirta ca femeie ...versus Leo, al carui rol a fost extrem de solicitant si impresionant fizic, dar care s-a desfasurat pe o singura platforma emotionala, si anume instinctul de supravietuire si dorinta de razbunare.

- imi pare bine ca a castigat The Revenant la cinematografie, nu pentru ca m-ar fi impresionat asa ceva (care dupa mine este un amanunt destinat celor de specialitate), dar pentru ca am citit cum a fost filmat si ce a urmarit Inarritu - lumina aia naturala, care aparea 2 ore pe zi si in care filmau.

- nu inteleg de ce baiatul din Room nu a fost nominalizat ... mi s-a parut ca a facut un rol spectacular. L-am vazut si pe covorul rosu, dand interviuri ... este absolut superb.

- nu prea mi-a placut discursul lui DiCaprio, prea constipat, prea invatat pe de rost ... mie imi plac discursurile alea emotionale, in care castigatorul tremura si da sa planga, in care nu spune nimic despre "world peace" sau "green planet" ci pur si simplu, este coplesit de onoarea acordata

- ati vazut ca a castigat filmul ala unguresc la filme straine ? pana si aici as fi ghicit desi nu am vazut filmul, dar atata lobby i s-a facut incat devenise evident ca va fi premiat.

- la documnetare a castigat Amy, pe care l-am vazut si vi-l recomand ... este foarte bun, foarte touching ... o pelicula despre un suflet si o viata agitata care nu vad cum ar fi putut vreodata sa traiasca o viata lunga.

- Original Song-ul l-a luat Sam Smith, care mie nu imi place absolut deloc ... sa ma scuze cei care il apreciaza, nu spun ca nu e un muzician bun, dar e prea multa jale in muzica lui si o plange asa cu vocea aia subtire de zici ca acum taie o vena, pfuuuu ...

Mie mi-a placut "Earn It" - o melodie atat de sexi, cu greutate fizica ... nu stiu, ascultand-o, parca simti aroma romantei si a fluidelor schimbate ...ma intreb daca nu cumva pelicula in care s-a lansat a tras-o in jos ...

- am fost foarte incantata de Brie Larson si de Alicia Vickander ...apropo, nu vi se pare ca Alicia Vickader seamana foarte bine cu Felicity Jones (actrita de anul trecut din The Theory of everything)

• 0

Mik

Mik

Membru de baza

• Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.107 mesaje

Postat 29 februarie 2016 - 18:16

Eu as vrea sa vad filmul strain care a luat Oscarul in categoria lui : 'Son of Saul'.

Si Room.

• 0

Qarina

Qarina

Membru VIP

• Membri
  • 10.617 mesaje

Postat 29 februarie 2016 - 18:23

Eu am vazut din toate doar the big short. Foarte intens, dar asa cum spune Buflea, tehnic, ceea ce il poate face uneori inaccesibil daca nu ai anumite cunostinte.

Bridge of spies din pacate doar l-am inceput, am adormit ca eram foart obosita, nu pt ca nu m-ar fi prins filmul. dar am pe lista sa reiau.

• 0

viviana

viviana

Membru VIP

• Moderators
  • 25.891 mesaje

Postat 29 februarie 2016 - 18:47

Nu exista Oscar pentru copii.

A fost pana in 1961 un premiu, Oscarul Juvenil, care se acorda actorilor pana in 18 ani, dar nu era votat de membrii academiei.

• 0

buflea

buflea

Membru VIP

• Membri
  • 15.395 mesaje

Postat 29 februarie 2016 - 21:11

Nu, nu ...nu ma gandeam la un Oscar pentru copii ..ci pur si simplu sa-l fi nominalizat la rol secundar. Parca au mai fost copii nominalizati, nu ?
  • 0

Ioana_Pos

Ioana_Pos

Membru VIP

• Membri
  • 17.996 mesaje

Postat 29 februarie 2016 - 22:18

Hmmm, mai are cineva impresia ca Leo a luat Oscarul ca... prea l-au sarit de multe ori si era cazul sa il ia si el?
  • 1

Fleurdelise

Fleurdelise

Membru de baza

• Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.245 mesaje

Postat 29 februarie 2016 - 22:34

Nu stiu sa existe limita minima de varsta pentru Oscar. A fost o fetita care a candidat, oare a castigat? intr un an, mi o amintesc pe red carpet, dar nu mai stiu in ce film a jucat.
  • 0

Etichetat si cu oscar, filme, castigatori

Intrebari Panica

• Cum trimit link-ul

Lallaa
    - Astăzi, 10:21

• Bebe nu doarme

AlinasiIanis
    - ian 27 2022 21:15

• 4 luni

adelina_potcovaruuu
    - ian 27 2022 14:04

• Hcg-beta

Alina21Lucian
    - ian 26 2022 20:07

• Vitamina

adelina_potcovaruuu
    - ian 26 2022 13:03

Bloguri

• Emotii inainte de ecografie

Vase
    - Astăzi, 10:54

• Am auzit bataile inimii lui bebe

carmencatalina
    - Astăzi, 10:53

• Prima vizita la medic a fost la 8 săptămâni a fost niște emoții de nedescris

Stefizeynep
    - Astăzi, 00:28

• Achiziitii

Btyart
    - Ieri, 23:37

• Primul trimestru de sarcină

Lorysha
    - Ieri, 22:34

Retete

• Pancakes cu cereale Cheerios Ovaz

GratielaPopa
    - iun 11 2020 22:19