Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

FIV cu dr. Dragos Albu 126

fiv albu medlife

513 raspunsuri la acest subiect

#451
piersica

piersica

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 148 mesaje

Postat 05 martie 2016 - 09:09

Buna ziua. Am o problema si anume am niste usturimi la urinare. Am fost diacnosticata cu Candida si am urmat la inceputul lui februarie tratament cu ovule canesten (3ovule) +canesten crema. Nu mia trecut usturimea si acum am mai pus 3ovule. Am avut o mare surpriza sa le gasesc inauntru nedizolvate. Aveti idee de ce nu s-au dizolvat si ce pot face sa le scot? Pot face spalaturi vaginale? si cu ce anume?

Voi ce tratamente ati urmat pentru tratarea candidozei?.Multumesc



#452
lory09

lory09

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 166 mesaje

Postat 05 martie 2016 - 11:11

Buna fetelor.

Mari_ghicu, multumesc din suflet pentru raspuns!

Am facut tot ce se putea face(Histerosapingografie,histeroscopie,laparoscopie,monitorizari,spermograme fara numar) 

La  cele date de dl Albu, mi-a iasit vit.D=6 ng/ml- carenta, mutatia factor XIII pozitiv-heterozigot, mutatia Pai1 pozitiv-heterozigot, iar la sot,inversie pe cromozomul 9.

 Posibil ca asta sa fie  cauza faptului ca raman insarcinata greu, si le si pierd. 3 sarcini oprite in evolutie?

Asa ca, dl Albu mi-a recomandat Fiv .

Pot alege si programul national, dar nu crede ca ma incadrez pentru ca nu exista indicatii  pentru fiv (nu am endometrioza, am trompele bune, spermograma buna).

Intrebare: Ce se intampla dupa ce o sun pe d-na Lucia? Care-I pasul urmator?

Intelesesem de la cineva care a facut la alta clinica, ca in ziua a 2-a a menstruatiei, a chemat-o la o ecografie, apoi in functie de asta i-au dat medicatia.

Iertati-mi intrebarile (poate stupide),dar credeti-ma ca nu am pe cine intreba. [flo2]



#453
mari_ghicu

mari_ghicu

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 424 mesaje

Postat 05 martie 2016 - 13:02

Buna Lori,

deci sunt niste cauze... lipsa vitaminei D afecteaza implantarea embrionului in uter. Probabil deja esti pe tratament cu Vigantolleten de 1000.

 

Dupa ce o suni pe Lucia sau ii scrii un email, in functie de schema de tratament primita incepi tratamentul pentru FIV. Schema include tot ce trebuie sa stii. Cand trebuie sa faci injectiile (data si ora), cand trebuie sa te prezinti la Medlife pentru analize si monitorizare ovariana. Schemele sunt personalizate, in functie de fiecare persoana. Eu de exemplu, la FIV2, am avut un tratament pre-mergator FIV-ului. Cinci luni de inhibare cu Diphereline prin care mi s-a indus menopauza dupa care tratament de stimulare cu Menopur, Gonal si Clexane. La FIV 1, a trebuit sa ma prezint la doctor in prima zi de CM si atunci mi s-a dat tratamentul de stimulare, urmat de toate celelalte proceduri. La FIV 1 am avut tratament cu Elonva. La urmatorul FIV incep tratamentul din ziua 5 de CM cu anticonceptionale. Fiecare schema e diferita.

 

Dupa stimulare, urmeaza punctia ovocitelor si ulterior, daca se obtin embrioni, embriotransferul (ET) in ziua 3 sau ziua 5. Se decide atunci cand se face transferul. Ultima etapa este testarea beta la 10 zile pentru a vedea daca s-a obtinut sarcina sau nu. Toate detaliile acestea sunt incluse in schema primita de la Lucia.

 

Te pup si bafta!



#454
lory09

lory09

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 166 mesaje

Postat 05 martie 2016 - 16:51

Mari, multumesc mult pentru raspunsurile la o gramada de intrebari care nu-mi erau foarte clare.

Stiam cumva ca schema de tratament este diferita, insa nu stiam ca difera si de la un Fiv la altul complet.

Da, iau Vigantoletten de 1000, de 2 ori pe zi.

Asteptam rezultatul si la ultima spermograma(ca a facut saracu...fara numar), pe care dl dr. ne-a dat sa o facem asa...poate avem noroc sa iasa mai proasta [fri]  si ne incadram in subprogram.

daca nu, asta e ! Sunam pe dna Lucia!

 

Te pup. Bafta si tie!!! [flo2]



#455
MaraDG

MaraDG

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 438 mesaje

Postat 08 martie 2016 - 04:51

8martie4d30af.jpg



#456
Elenadc

Elenadc

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 453 mesaje

Postat 08 martie 2016 - 08:31

La multi ani fetelor. Sa aveti o primavara frumoasa si cu vise implinite.

 

va pup



#457
LuciaTeo

LuciaTeo

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 200 mesaje

Postat 08 martie 2016 - 14:38

La multi ani fetelor! Sa aveti o primavara si un an cu reusite pe toate planurile! Va pup si va imbratisez cu drag!



#458
ant84

ant84

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 48 mesaje

Postat 10 martie 2016 - 06:39

Buna fetelor! Am aateptat cu nerabdare prima ecografie ca sa aflu ca e SOE in 5 sapt si 5 zile :(. Mai merg sapt viit la inca o eco de confirmare si dupa va trebui sa aleg intre pierderea sarcinii cu pastile sau chiuretaj la spital. Nici nu stiu cum e "mai bine". Uff...

#459
Elenadc

Elenadc

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 453 mesaje

Postat 10 martie 2016 - 08:17

Ant imi pare foarte rau, rau tare. te imbratisez cu drag si iti doresc putere multa sa treci peste aceasta perioada. Nici nu stiu ce sa iti spun pt ca orice as spune nu iti va putea alina durerea prin care treceti.te pup si sunt alaturi de tine.

Unde ai facut eco?


Editat de Elenadc, 10 martie 2016 - 08:18 .


#460
annutza0

annutza0

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 668 mesaje

Postat 10 martie 2016 - 11:56

Ant  [grup]  imi pare rau, te inteleg ce simti, am trecut de doua ori prin asta. Daca vrei sa faci cariotipul produsului de conceptie atunci trebuie sa faci chiuretaj.

 

Elenadc cum merge FIV-ul?





Etichetat si cu fiv, albu, medlife

Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Astăzi, 20:46

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Astăzi, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Astăzi, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:30

  • Morfologie 2

    Erika91
    - Astăzi, 12:04

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -