Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

La scoala de la 7.30


28 raspunsuri la acest subiect

#11
Fleurdelise

Fleurdelise

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.927 mesaje

Postat 19 ianuarie 2016 - 21:22

In ipoteza ca scoala este deschisa la 7 30, copilul totusi nu este supravegheat pana la 8, nu? Asta nu ingrijoreaza? Daca se loveste sau se intampla ceva la scoala in timpul asta, cine e  responsabil?



#12
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.697 mesaje

Postat 19 ianuarie 2016 - 21:32

si aici sunt deschise scolile devreme si la fel e after dupa ore, dar totul cu supraveghere...nici nu-mi pot imagina altfel.



#13
Miriluta

Miriluta

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.272 mesaje

Postat 19 ianuarie 2016 - 22:03

Henri incepe scoala la 8:15 insa pentru ca amanoi lucram, la ora 7:45 e la scoala. NU e deloc singurul si chiar se distreaza cu ceilalti copiii. 



#14
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.252 mesaje

Postat 19 ianuarie 2016 - 23:41

Salut si bine v am (re) gasit,

 

Am o curiozitate...la ce ora duceti copii la scoală? Va intreb deoarece mi am schimbat jobul si asta presupune sa il las la scoală de la 7.30, ca sa ma incadrez....

Presupun ca s multi părinti care incep la 8....oare merg si alti copii asa devreme? 

Eu il duc pe al meu la autobuz la 7.30 si cu autobuzul mai face 45-50 de minute pina la scoala. Tu il lasi sa astepte afara, sau aveti club de dimineata?



#15
irinai

irinai

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 312 mesaje

Postat 20 ianuarie 2016 - 10:09

La noi orele incep la 07:30. Sunt copii in clasa inca de la 07:10. Si cand erau in clasele mai mici era chiar o intrecere cine sa ajunga primul, ca sa aiba timp sa se joace intre ei inainte de inceperea orelor.

Al meu ajunge pe la 07:20 si este suparat ca "intarzie".



#16
natalia_nica

natalia_nica

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.371 mesaje

Postat 20 ianuarie 2016 - 11:49

Vorbind de supraveghere - nu stiu cum e pe la altii, dar intr-adevar inainte de ora 8 copiii sunt nesupravegheati in clase. Pe mine nu ma ingrijoreaza asta, tot nesupravegheati eram si noi la vremea noastra inainte de ore, si tot nesupravegheati sunt si in pauze copiii de acum (doar in clasele 1-2 statea invatatoarea non-stop in clasa). Exista insa paznicii scolii (2 la numar) si profesorii care sunt de serviciu in ziua respectiva (cel putin 2), deci cate 1 profesor si 1 paznic la fiecare intrare in scoala.



#17
Mada

Mada

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 865 mesaje

Postat 21 ianuarie 2016 - 11:09

Eu tot la 7,30 ii las la scoala, nu avem ce face. Si eu tot la 8 intru la serviciu. De regula mai sunt si alti colegi care ajung, asa ca au cu cine conversa. Depindem de trafic, in mod normal (adica acum vreo 15 ani), ii puteam lasa la 7,45 si ajungeam si eu la 8. Acum nu se mai aplica. Dimineata pentru150 m risti sa intarzii si juma de ora, daca esti in masina.



#18
Fleurdelise

Fleurdelise

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.927 mesaje

Postat 28 ianuarie 2016 - 16:42

Sunt conceptii diferite. Aici nu se concepe sa lasi copiii nesupravegheati de un adult inainte si dupa ore si in timpul pauzelor.

Profesorii de serviciu nu pot supraveghea toti copiii odata intrati in clase.

Desigur ca si eu cand eram copil ajungeam mai devreme la scoala, nu eram supravegheati de cineva anume.

Acum insa, si din postura de profesor, mi se pare ciudat sa fie lasati in scoala de capul lor. Pot apare conflicte intre ei, se poate strica un material, o carte. Cel putin aici in fiecare clasa e cel putin un computer, imprimanta, proeictor, etc., apoi o mica biblioteca, materiale de arte plastice, jocuri si altele. Cine raspunde cand se intampla ceva? Raspunsul logic e parintele. Mie mi-ar fi teama sa-l las asa devreme la scoala, dar inteleg ca nu aveti de ales si nici alte solutii nu exista. Si, bineinteles, ca e permis.



#19
anya

anya

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.957 mesaje

Postat 29 ianuarie 2016 - 12:55

Si in pauze cum sunt supravegheati elevii? Stau profesorii in clase si cate unul pe fiecare culoar?



#20
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 29 ianuarie 2016 - 18:29

Si in pauze cum sunt supravegheati elevii? Stau profesorii in clase si cate unul pe fiecare culoar?

In Germania copii sunt scosi in pauze obligatoriu,afara in aer liber,indiferent de vreme.Stiu eu ce cazuri speciale sa stea in clasa,cu invatatoarea.

 

Afara sunt supravegheati d ecadre didactice.La autobuz la fel,exista cadre didactice ce stau in statie pina pleaca ultimul copil .

 

edit Tot ce se intmpla pe spatiul scolii,din momentul in care( copilul paseste ins coala,este responsabilitatea scolii.Bineinteles ca se pot intimpla si accidente.


Editat de andacos, 29 ianuarie 2016 - 18:31 .



Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Ieri, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Ieri, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Ieri, 14:42

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -