Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

La ce varsta v-ati lasa copiii sa conduca si care sunt legile pe unde locuiti?


161 raspunsuri la acest subiect

#21
kariguld

kariguld

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.428 mesaje

Postat 18 ianuarie 2016 - 22:34

 

 

(era minor cind s-a inscris la scoala,dar e ok...oricum nu e treaba mea)

 

 

nu, avea deja 18 impliniti. luna viitoare implineste 19. 



#22
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.672 mesaje

Postat 19 ianuarie 2016 - 00:23

aici e voie de la 16 ani (daca ai facut cursuri cu instructor) si de la 17 s.5 (fara cursuri) dar asigurarea la masina e f mare la tineri.

 

noi nu cred ca il vom lasa pe W sa conduca pana pleaca la colegiu....dar poti sa stii? deja ne -a intrebat de citeva ori.

 

nu intotdeauna planul de acasa se potriveste cu cel din tirg.


Editat de michelle-usa, 19 ianuarie 2016 - 00:26 .


#23
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.840 mesaje

Postat 19 ianuarie 2016 - 00:40

Diana a luat carnetul la doua zile dupa ce a împlinit 18 ani. La 18 ani si 3 luni, exact acum un an, i-am luat masina. O masina de 15 ani dar buna. O conduce de atunci singura, fara incidente. 

 

E adevarat insa ca aici traficul e ok 9-10 luni pe an, e mai nasol vara cand se umplu de turiști. Dar s-a descurcat. Eu tot cu frica stateam insa, mereu trebuia sa ma anunte ca a ajuns...



#24
valentinag

valentinag

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.323 mesaje

Postat 19 ianuarie 2016 - 11:04

A mea are 2 ani abia, daca va dori sa faca scoala de soferi eu o sa i-o platesc, si sper sa pot sa-i cumpar si masina. La 18 ani, ca asa e legea!



#25
mianda

mianda

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.267 mesaje

Postat 19 ianuarie 2016 - 21:01

Fii-mea face 17 ani la sfarsitul lunii. In primavara-si doreste sa inceapa scoala de soferi. E foarte entuziasmata si abia asteapta. Asa cum o stiu eu, cred ca va fi un sofer mai bun ca mine  [:)] . Desi am incredere in ea, nu pot zice ca n-am emotii.

Si daca tot s-a vorbit pe aici, scoala i-o vom plati noi. In schimb, inca nu stim daca o sa-i cumparam sau nu masina cand va implini 18 ani. O va conduce pentru inceput pe a mea, ca sigur nu a strans bani de una, din banii de buzunar.  [:)]

 

Offtopic:

Inca nu m-am prins cum sta treaba cu minijobul la copiii care si invata. A mea are un program foarte incarcat la scoala, plus ca are si destul de invatat acasa. In unele zile vine obosita si se culca. Cand sa mai mearga si la minijob? 

Copiii vostri cum procedeaza? Sau cum au procedat?


Editat de mianda, 19 ianuarie 2016 - 21:02 .


#26
TreiM

TreiM

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 690 mesaje

Postat 19 ianuarie 2016 - 21:03

Poate ca suna rautacios dar fiul meu va conduce cand isi va permite sa isi plateasca singur asigurarea la masina-si el stie asta. E metoda mea de a-l determina sa se gandeasca la modalitati de a-si castiga bani.

Pentru lucruri de care are nevoie il ajutam insa pentru lucrurile care sunt doar placeri va trebui sa puna osul- e mai lenesuc si comod din fire. Si va trebui sa se grabeasca, are 15 ani jumate si asigurarea e mare...



#27
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.305 mesaje

Postat 19 ianuarie 2016 - 23:13


Offtopic:

Inca nu m-am prins cum sta treaba cu minijobul la copiii care si invata. A mea are un program foarte incarcat la scoala, plus ca are si destul de invatat acasa. In unele zile vine obosita si se culca. Cand sa mai mearga si la minijob? 

Copiii vostri cum procedeaza? Sau cum au procedat?

Aici sa raspunda Kari ca si eu vreau sa stiu cum a prins fiul ei totul sub ...un hut [:D](intelegeti voi nemtoaicele ce am vrut a spune [:)] )

 

Al meu a avut minijob in vacante .


Editat de andacos, 19 ianuarie 2016 - 23:13 .


#28
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.305 mesaje

Postat 19 ianuarie 2016 - 23:15

Poate ca suna rautacios dar fiul meu va conduce cand isi va permite sa isi plateasca singur asigurarea la masina-si el stie asta. E metoda mea de a-l determina sa se gandeasca la modalitati de a-si castiga bani.

Pentru lucruri de care are nevoie il ajutam insa pentru lucrurile care sunt doar placeri va trebui sa puna osul- e mai lenesuc si comod din fire. Si va trebui sa se grabeasca, are 15 ani jumate si asigurarea e mare...

Eu nu consider permisul de conducere-in cazul nostru,o placere.

 

este o necesitate,mai ales cind scoala e la km distanta de casa sau locul d emunca.

 

Masina poate fi asigurata pe asigurarea parintilor,ei singuri nu-si pot permite sa plateasca asigurarea imensa,daca inca invata .



#29
mianda

mianda

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.267 mesaje

Postat 19 ianuarie 2016 - 23:24

 

Al meu a avut minijob in vacante .

Si ce a lucrat pe timpul vacantelor? Cine te angajeaza pentru una sau doua saptamani? Si fii-mea mai spune despre colege care lucreaza ca si ajutor in bucatarie, pe la diverse restaurante, dar mie mi se pare tare aiurea. Poate gresesc, dar...

A mea da meditatii la germana. dar cele 1,5 sau 2 ore pe saptamana nu le pot numi chiar minijob.



#30
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.305 mesaje

Postat 19 ianuarie 2016 - 23:34

Aranjat marfa in rafturi,a mai lucrat undeva la o firma unde punea lemne de gratar in saci...de astea.

 

Sunt destui care angajeaza pe timpul vacantelor,trebuie insa sa cauti din timp...si in general job-urile se "pastreaza"pe mai multi ani.




Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Vouchere materna

    Deutzuk
    - Astăzi, 14:48

  • Curs prenatal: nastere naturala

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:35

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • Incepem pregatirile

    madalinaiuliana27
    - Ieri, 20:10

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -