Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Va luati bebelusul la restaurant, terasa, bar?

dezbatere bebelus

11 raspunsuri la acest subiect

#1
Admin

Admin

    Membru senior

  • Administrators
  • 3.322 mesaje

Postat 16 ianuarie 2016 - 17:37

Traim intr-o lume moderna in care parintii sunt incurajati sa duca o viata moderna, normala, cat mai mobila si activa.

 

Cu vreo 15 ani in urma, fiind in vizita la piramide in Egipt, intr-o caldura mare, am vazut un cuplu de parinti americani care aveau "bebe" la purtator. Taticul il cara in spate, aveau si carucior, cu protectie solara destul de buna. Personal mi s-a parut ca "imping" mobilitatea de proaspat parinti la cote maxime.

 

La un nivel mai putin "avansat" am vazut de multe ori mamici la terase cu bebe. De obicei lasat sa doarma in carucior. Prezenta unui bebe in zona da nastere la discutii controversate (mai ales daca incepe sa planga). Auzi prin colturi: "Daca vor sa mearga out, sa isi faca rost de un babysitter". Si totusi? Care este parerea voastra?



#2
DarkBendis

DarkBendis

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.055 mesaje

Postat 16 ianuarie 2016 - 21:59

Depinde de restaurant, depinde de ora, depinde de ocazie. Dar da, s-a intamplat de multe ori sa ne luam bebelusul la restaurant, de terasa nu mai vorbesc, mai ales ca in locurile publice aici este interzis fumatul. La bar nu... dar noi nu (mai) mergem la bar, preferam cafenelele, terasele, puburile, restaurantele... 

 

... cu bebelusul/copilul in "baby carrier" sau in sling, sau in carucior, am fost cam peste tot in excursii. La piramide nu, dar acolo nu am fost nici noi, fara bebelus [:)] . Dar nu vad de ce nu ne-am fi dus, daca erau conditiile adecvate si nu ii puneam sanatatea in pericol cu ceva.



#3
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.190 mesaje

Postat 16 ianuarie 2016 - 23:03

Eu nu, absolut deloc, din simplul motiv ca ambele fete ale mele nu stateau o clipa in carucior, linistite. Cum se oprea carutul din miscare, cum incepeau sa planga si sa se zbata, sa se arcuiasca. Si asta la diverse varste. Trebuia mereu sa le plimb, sa misc carutul, asa ca nu puteam sta la o terasa, pe scaun, linistita. Vorbesc de terase in aer liber, din parcuri, nu baruri sau restaurante, ca acolo chiar nu am incercat, caci oricum nu aveam intentii..



#4
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.635 mesaje

Postat 17 ianuarie 2016 - 01:09

noi mergeam la restaurant cu W cand era bebe de citeva luni, dar in timpul zilei, niciodata seara nu am mers la baruri...rareori terase.

aici e interzis fumatul peste tot.

 

 

am avut si surprise cand a treb sa mancam pe fuga, cu noduri...sau  cand  trebuia sa iesim pe rind cu el ca se trezea si plangea....niciodata nu am stat in restaurant cu el plangind sa deranjez pe altii.

 

nici mie nu mi-ar place sa merg la restaurant , la o cina relaxanta si sa stau in urlete  toata cina...sincer....mai bine ma ridic si plec daca ei nu se simt.


Editat de michelle-usa, 17 ianuarie 2016 - 01:13 .


#5
J G

J G

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.955 mesaje

Postat 17 ianuarie 2016 - 09:15

Nu prea. Poate la terase, prin parcuri, dar la restaurant, la cina, de exemplu, nu. Pentru ca era imprevizibil când o apuca plânsul si nu vroiam nici eu sa mananc pe fuga, nici sa deranjez alti oameni care au venit sa se relaxeze.

Asa ca a inceput sa mearga la restaurant pe la 2,5 ani, când putea sta la masa si manca cu noi ceva. Mai intai am merg in localuri unde vine mâncarea repede, gen pizzerii. Stateam jumatate de ora. Apoi din ce in ce mai mult, desi cam pana la 5 ani am stat cu gura pe ea, pentru ca la noi in familie e exclus ca copilul sa alerge printre mese, sa vorbeasca tare in restaurant, sa se holbeze la alti clienti, sa se joace cu mâncarea si alte delicii de-astea "las-o ca e mica".



#6
eumada

eumada

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 14.106 mesaje

Postat 17 ianuarie 2016 - 10:05

Am mers si merg cu ea...cand era bebe...mergeam la terasa din parc....terasa mare si era plin de familii cu bebelusi....si copii.Doar cand dormea,altfel trebuia sa stau de ea....si asa mergeam....ne ocupam pe rand gagicile din gasca de copii.E fain sa plimbi doua carucioare deodata...sau o tineam in brate....dar vara si terasa.Seara la restaurante....nu cat a fost bebe.Cam de pe la 2.5 ani am luat-o dar in functie de conditii ca se plictisea...iar eu pentru ca sunt satula de mers in resturante,baruri,pub-uri(am mers non stop)pana am ramas gravida) plecam cand s eplictisea copilul.

 

Acum...mergem la pizza,sau la restaurante dar ziua,sau seara cu gasca dar pana in 23.Exceptia de la ora de culcare.Ziua mergem in special...si am observat ca,desi nu e interzis fumatul,daca in jurul meu sunt la mese fumatori si eu vin cu copilul...ei sting tigarile.Noi ne asezam oarecum in zona de nefumatori.

Chiar acu` o saptamana am fost la pizza....ei cand am intrat,erau la o masa doi tipi tineri,fumau asteptand comanda.M-am asezat cu mandra care poftea pizza.Baietii s-au uitat la noi,au stins tigarile foarte calmi si au dat scrumiera chelneritei.

 

Mi-a placut,le-am multumit,au zis ca nu e problema,ei isi cer scuze.

 

Desi eu fumez,am grija sa o fac unde nu afecteaza pe nimeni,decat pe mine....



#7
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 17 ianuarie 2016 - 10:28

Foarte dragut din partea lor. ..! O po veste de bine!

 

Eu am mers toata vara cu fetita la terasa, mai ales dimineata cand adormea in carucior si ma opream sa mi trag sufletul :)

 De obicei nu era nimeni...

Sau la mare.... iarasi ne am dus cu ea..

Dar si daca e lume eu sunt tare incantata ca inevitabil cineva sr mira de ochii ei maaari si albastri si dumneaei e foarte incantata sa socializeze :))



#8
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 17 ianuarie 2016 - 10:29

In bar nu, ce sa caute copilul acolo? 

 



#9
eumada

eumada

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 14.106 mesaje

Postat 17 ianuarie 2016 - 10:50

La mare vara normal ca o luam peste tot.Sotul mai ramanea pe o terasa noi mergeam la nani....dar erau si seri in care stateam si ne plimbam pe malul marii.A mea e foarte ..nu stiu dornica sa iasa,sa mearga....la film,restaurant,parc,locuri de joaca.....



#10
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 17 ianuarie 2016 - 11:35

Cand era copila mica, bebelus, peste 3 luni, bineinteles ca mergeam la terase, restaurante. Dormea bine-mersi in carucior. Dupa un an, cand nu a mai stat in carucior, doar la ocazii speciale.

 

La mare, mai mare fiind de 3-4-5 ani o luam cu noi la terase-baruri unde stateam pana tarziu in noapte. Dormea acolo pe 2 scaune lipite, pe malul marii. Ii placea foarte mult.





Etichetat si cu dezbatere, bebelus

Panic Questions

  • Progesteron

    Flor_i
    - Ieri, 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

  • Posibilă sarcină??

    Larisa03303
    - feb 20 2024 11:14

Last Blogs

  • Tenul în sarcina

    Julix94
    - Ieri, 22:55

  • Tenul în sarcina

    Julix94
    - Ieri, 22:55

  • Glicemia in timpul sarcinii

    Ioone
    - Ieri, 22:19

  • Baiete sau fetita?

    ely4
    - Ieri, 17:50

  • Calatoriile in sarcina

    LarisaG89
    - Ieri, 13:55

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -