Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Pardoseala pluta


20 raspunsuri la acest subiect

#11
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.052 mesaje

Postat 15 ianuarie 2016 - 13:44

Ma gandesc la pluta pentru ca am gresie peste tot - e tara calda si e racoroasa vara, iarna si primavara. Insa iarna vine rece de la gresie. Dar macar in dormitor...



#12
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.602 mesaje

Postat 15 ianuarie 2016 - 14:59

Ma gandesc la pluta pentru ca am gresie peste tot - e tara calda si e racoroasa vara, iarna si primavara. Insa iarna vine rece de la gresie. Dar macar in dormitor...

hm, nu stiu cat de usor de curatat/intretinut e o pardoseala de pluta.

 

plus ca se poate zgaria/deteriora mult mai usor daca ai caine/pisica sau scapi din mana obiecte grele, colturoase/ascutite.

 

n-ar fi mai ieftin si practic sa ai un set de mochete/covoare usoare/imitatie de blana naturala, pe care sa le folosesti doar primavara ?

era perfect daca aveai sub gresie incalzire in pardoseala, pe care s-o folosesti doar cand e rece...



#13
Qarina

Qarina

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.744 mesaje

Postat 15 ianuarie 2016 - 15:02

aici e cam in aceeasi categorie de pret cu laminat, nu am vazut diferenta mare. 

 

pe mine ma tenteaza rau pt bucatarie.

 

ce zice internetul:

 

You’re budget-conscious. At about $3 to $8 per square foot, cork is comparable in price to other flooring options such as hardwood, carpeting, or tile. Whether you choose cork tiles that are positioned with an adhesive or those that feature a tongue-and-groove system, installation is easy for most do-it-yourselfers, which helps to keep costs low. And once the floor is in place, cork’s thermal properties maintain room temperature even in cold weather, which can alleviate your heating costs in winter.


Editat de Aqai, 15 ianuarie 2016 - 15:04 .


#14
Qarina

Qarina

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.744 mesaje

Postat 15 ianuarie 2016 - 15:05

hm, nu stiu cat de usor de curatat/intretinut e o pardoseala de pluta.

 

plus ca se poate zgaria/deteriora mult mai usor daca ai caine/pisica sau scapi din mana obiecte grele, colturoase/ascutite.

 

n-ar fi mai ieftin si practic sa ai un set de mochete/covoare usoare/imitatie de blana naturala, pe care sa le folosesti doar primavara ?

era perfect daca aveai sub gresie incalzire in pardoseala, pe care s-o folosesti doar cand e rece...

 

You have a high-traffic household. Forget “high-traffic area” —your whole house is in constant motion with kids, pets, and projects in flux. Cork’s durability makes it a natural choice in such settings and explains its frequent use in public buildings that have a steady stream of visitors, like libraries and museums. Small dents in cork flooring fill themselves in again and shallow scratches visually blend into the overall pattern, unlike marring on wood floors, which is typically easy to see and a hassle to refinish.



#15
Qarina

Qarina

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.744 mesaje

Postat 15 ianuarie 2016 - 15:06

eu probabil o sa ajung in final sa inlocuiesc laminatul si gresia de prin toata casa :))))

 

fiindca vad ca se fac modele tot mai performante si mai estetice. 


Editat de Aqai, 15 ianuarie 2016 - 15:06 .


#16
lavi02

lavi02

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.184 mesaje

Postat 15 ianuarie 2016 - 19:46

Are o prietena de-a mea, membra a acestui forum, n-a mai scris de ceva vreme. E foarte misto in bucatarie ca daca scapi vreun pahar sau farfurie nu se sparge. E calda si placuta la calcat si am inteles ca nu sunt probleme nici la curatat.


Editat de lavi02, 15 ianuarie 2016 - 19:47 .


#17
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 15 ianuarie 2016 - 20:43

Are o prietena de-a mea, membra a acestui forum, n-a mai scris de ceva vreme. E foarte misto in bucatarie ca daca scapi vreun pahar sau farfurie nu se sparge. E calda si placuta la calcat si am inteles ca nu sunt probleme nici la curatat.

 

Ai idee, e cumva lacuita sau cum o pastreaza ferita de micile acidente de vărsat lichide?



#18
lavi02

lavi02

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.184 mesaje

Postat 15 ianuarie 2016 - 20:58

Mai, nu stiu amanunte. Noi i-am vizitat acum 2 ani, ei locuiesc in afara tarii si imi amintesc ca varsau mereu copiii cate ceva (erau 5 copii in cele 2 familii gazda + musafiri din care 2 sub 2 ani :) )  si se stergea cu o laveta.



#19
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 15 ianuarie 2016 - 21:31

:)  mulțumesc !

Sotul a vazut o azi la praktiker si zice ca e frumoasa, daar fiind relativ noua, nu prea știe nimeni sa ti spuna cum se întreține,  cum e mai bine sa o fixezi,  vu ce sa i dai deasupra, daca sa o vopsești sau nu... 



#20
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 15 ianuarie 2016 - 21:32

Oricum... daca imi pun :)) o sa pun sigur un anunț maare pe hol gen : "atentie! Maxim doi pe pluta!" Sau " hei, nu pleca cu pluta!!" :))




Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Vouchere materna

    Deutzuk
    - Astăzi, 14:48

  • Curs prenatal: nastere naturala

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:35

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • Incepem pregatirile

    madalinaiuliana27
    - Ieri, 20:10

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -