Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Stiati ca...?


35 raspunsuri la acest subiect

#21
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 15 ianuarie 2016 - 12:20

Daca tu sau eu spalam costumul de baie asta nu inseamna ca sigur, sigur, sigur toata lumea o face.

 

pai asa am si scris : presupun ca il spala...desigur ca nu am de unde sa stiu cum procedeaza fiecare.

dar nu cred ca e corect sau normal sa presupun ca o femeie musulmana este atat de...neglijenta (ca sa fiu politicoasa) incat sa nu-si spele costumul de baie dupa o zi de balaceala.

nu pot generaliza, insa ce am observat eu la turcoaicele despre care povesteam cateva mesaje in urma : toate erau tinerele, sub 40 de ani cu siguranta. foarte ingrijite si cochete : sprancenele frumos pensate, parul vopsit (cat se putea observa, la marginea acoperamantului de pe cap), manichiura impecabila la maini si picioare, talpile - ingrijite, fara urme de bataturi, calcaie crapate sau mai stiu eu ce. posibil ca respectivele doamne sa fi facut parte dintr-o clasa sociala cu venituri bune, pentru ca am observat si modul in care se imbracau/aranajau seara pentru cina, aveau bijuterii, genti, incaltari frumoase si de calitate, copiii erau frumos imbracati si in general familiile respective erau destul de linistite, nu vorbeau tare, galagios, ba chiar incercau cumva sa nu iasa in evidenta, stateau in zone mai retrase la piscina, restaurant sau plaja. chiar daca erau in tara lor natala, turcia.



#22
Marox

Marox

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.621 mesaje

Postat 15 ianuarie 2016 - 12:49

Nu este vorba numai de femei musulmane. Nici macar numai de femei. Ci de oameni in general, femei, barbati si copii, musulmani si nemusulmani. Presupunem ca un anumit procent din aceasta masa umana nediferentiata nu-si spala costumul de baie. Cantitatea de, ce sa zic, murdarie, jeg sau ce-o fi, pe un costum cu voal este mai importanta decit pe un bikini. Din cauza de suprafata mai mare.



#23
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 15 ianuarie 2016 - 13:17

Nu este vorba numai de femei musulmane. Nici macar numai de femei. Ci de oameni in general, femei, barbati si copii, musulmani si nemusulmani. Presupunem ca un anumit procent din aceasta masa umana nediferentiata nu-si spala costumul de baie. Cantitatea de, ce sa zic, murdarie, jeg sau ce-o fi, pe un costum cu voal este mai importanta decit pe un bikini. Din cauza de suprafata mai mare.

 

mey, nu te contrazic. [:-)))]

mie alte intrebari imi trec prin cap cand ma uit la cei ce se balacesc intr-o piscina : de exemplu - oare cati dintre ei - adulti sau copii - s-au spalat (local) dupa ce si-au facut necesitatile fiziologice nr. 2 in dimineata zilei respective ? oricat de bine te-ai sterge cu hartia igienica, tot mai raman resturi in zona respectiva....in fata acestei dileme paleste orice gand legat de gradul de curatenie al costumelor de baie, indiferent de model.

daca s-ar face un sondaj de opinie pe aceasta tema, la noi, pe strada, printre oamenii obisnuiti, cred ca rezultatele ar fi dezastruoase. ma refer la numarul celor care se spala dupa nr. 2...

 

stiu ca regulamentele afisate la piscine includ un paragraf legat de dusul obligatoriu de efectuat inainte de a intra in piscina.

acum pe bune, oare cati respecta chestia asta cu adevarat ? ma refer la noi, in romania, nu in alte tari. hai, presupun ca unii fac dusul acasa, o alta parte fac dus la piscina/vestiar, insa inevitabil vor fi si cativa care nu s-au dusat inainte de balaceala, nici acasa, nici la vestiarul piscinei...

deci la aia care nu-si spala costumul de baie se adauga cei care stau prost cu igiena personala...

 

pe de alta parte, la cat clor se pune in general intr-o piscina, imi imaginez ca marea majoritate a germenilor isi da obstescul duh. iar jegul nu ramane in apa pe termen lung, deoarece apa din piscina este permanent recirculata, tratata si filtrata. sau asa ar trebui sa se intample in mod normal.

iti poti da seama relativ rapid si usor daca o piscina e curata la un nivel acceptabil, ca perfect "sterila" n-o sa fie niciodata, poate doar la prima umplere, dupa curatare/igienizare, inainte sa fie folosita de oameni.



#24
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.843 mesaje

Postat 15 ianuarie 2016 - 18:44

Musulmanii si indienii se spala in general. 

 

In Egipt si in India, toaletele publice au un robinet in perete cu un furtun care se termina cu un dus mic, pt spălat dupa nr.2 :). Desigur, in India doar se spala, ei nu folosesc hârtia igienica :). 

 

Marox am crezut ca se intelege ca e o gluma, Timesnewroman e un ziar online de misto romanesc.  [:)]



#25
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 15 ianuarie 2016 - 19:41

voi stiti ca de fiecare data cand cineva se arunca in piscina - lasa involuntar o cantitate de urina in apa?



#26
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 15 ianuarie 2016 - 19:43

de citit http://www.snopes.co...cdc-pool-urine/



#27
Otiliav

Otiliav

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.235 mesaje

Postat 15 ianuarie 2016 - 21:52

Dar nu putem trai intr-un glob de sticla. Adultii ca adultiii dar copii se mai scapa pe ei. De cei mici de tot ce sa mai zic. Anul acesta la Lalandia de 2 ori parca s-a oprit instalatia de facut valuri ca a iesit pe langa scutec ce nu trebuie. Prima data nu am stiut ce se intampla, am intrebat si mi-a spus o persoana care lucra acolo ca dureaza jumatate de ora sa curete instalatia si sa fie din noua apa curata.

 

Mihaela, citind ce ai scris ca indienii nu folosesc hartie igienica m-am dus cu gandul cam departe. Daca ar folosi va dati seama cati copaci ar trebui taiati anual..., ce impact asupra planetei.



#28
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.843 mesaje

Postat 15 ianuarie 2016 - 21:53

Otilia  [:)] , da dar fii sigura ca ei nu la asta se gandesc  [:)] . 



#29
anya

anya

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.957 mesaje

Postat 18 ianuarie 2016 - 15:35

   In loc de femeia in costum musulman imagineaza-ti 4 femei in costum de baie obisnuit. Asta ca suprafata de material imersat :) Ce importanta are?

   Clor curat nu se mai pune in piscine. Exista substante complexe care contin si clor sau sunt alte piscine care folosesc doar saruri... pana la urma, indiferent de ce se foloseste unii au probleme si altii nu. Imunitatea isi spune cuvantul. Culmea e ca nu atat apa din piscina contine "germeni" ci mai degraba apa de pe jos, din vestiare sau toalete si mai "periculoase" sunt  manerele, clantele si robinetii.


Editat de anya, 18 ianuarie 2016 - 15:37 .


#30
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 18 ianuarie 2016 - 16:00

Daca va ganditi ce murdarie e prin piscine, atunci ganditi-va ce luati dupa ce ati pus mana pe bani, carucior in supermarket, bare de sprijin de peste tot (tramvai, scara rulanta sau altele), dar si pe orice trece pe la altii prin mana care s-au sters la nas cu mana, s-au scarpinat in fund sau alte locuri. [:D]

 

Am o cunostiinta care a fost acolo sambata. Dincolo de faptul ca n-a putut sta din cauza caldurii si umezelii (ceva probleme cardiace) si a plecat dupa o ora, la ora 10-11 cand a plecat (a mers devreme) casele erau inchise.

Era full.




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - Ieri, 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - Ieri, 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Bye bye la job

    FloreClau
    - Astăzi, 19:30

  • Palpitatii puternice

    RoxiMada
    - Astăzi, 17:33

  • Care este cel mai frumos lucru în a fi însărcinată?

    Ddeenniissaaa
    - Astăzi, 15:52

  • Dulce amintire

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:10

  • Alaptarea

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 11:20

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -