Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Acte dosar adoptie


10 raspunsuri la acest subiect

#1
circleofmiracles

circleofmiracles

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 40 mesaje

Postat 13 ianuarie 2016 - 22:06

Buna,

 

Ma intereseaza daca ma puteti ajuta cu o informatie.

 

De unde pot face rost de model(tipizatele) referitoare la:

 

 1. Declaratie pe propria raspundere a persoanei/fiecarui membru al cuplului conjugal, data in fata notarului public, ca nu au fost decazuti din drepturile parintesti - originale.

 

2.Declaraţie autentică pe proprie răspundere, soţ –soţie dată în faţa notarului public, cu privire la locuirea efectivă şi continuă pe teritoriul României în ultimele 12 luni anterioare depunerii cererii de evaluare, neexistând absenţe temporare care cumulat depăşesc 3 luni;

 

?

 

 

 

 

 



#2
moon16

moon16

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.503 mesaje

Postat 14 ianuarie 2016 - 10:23

Buna,

 

Ma intereseaza daca ma puteti ajuta cu o informatie.

 

De unde pot face rost de model(tipizatele) referitoare la:

 

 1. Declaratie pe propria raspundere a persoanei/fiecarui membru al cuplului conjugal, data in fata notarului public, ca nu au fost decazuti din drepturile parintesti - originale.

 

2.Declaraţie autentică pe proprie răspundere, soţ –soţie dată în faţa notarului public, cu privire la locuirea efectivă şi continuă pe teritoriul României în ultimele 12 luni anterioare depunerii cererii de evaluare, neexistând absenţe temporare care cumulat depăşesc 3 luni;

 

?

 

 

 

 

 

 

Orice notariat ar trebui sa le aiba, soliciti ce ai nevoie si pt ce, si au ei si il fac. Tu doar trebuie sa verifici ca datele sunt corecte si sa platesti. [:D]



#3
LIV88

LIV88

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 73 mesaje

Postat 14 ianuarie 2016 - 10:47

Buna,

 

Ma intereseaza daca ma puteti ajuta cu o informatie.

 

De unde pot face rost de model(tipizatele) referitoare la:

 

 1. Declaratie pe propria raspundere a persoanei/fiecarui membru al cuplului conjugal, data in fata notarului public, ca nu au fost decazuti din drepturile parintesti - originale.

 

2.Declaraţie autentică pe proprie răspundere, soţ –soţie dată în faţa notarului public, cu privire la locuirea efectivă şi continuă pe teritoriul României în ultimele 12 luni anterioare depunerii cererii de evaluare, neexistând absenţe temporare care cumulat depăşesc 3 luni;

 

?

 

 

 

 

Notarul le face,nu trebuie sa le compunem noi.Aratati notarului exact ce va trebuie si el le "compune".Merg amandoua intr-o singura declaratie.Sa nu platiti aiurea de doua ori.


Editat de LIV88, 14 ianuarie 2016 - 10:47 .


#4
moon16

moon16

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.503 mesaje

Postat 14 ianuarie 2016 - 10:53

Notarul le face,nu trebuie sa le compunem noi.Aratati notarului exact ce va trebuie si el le "compune".Merg amandoua intr-o singura declaratie.Sa nu platiti aiurea de doua ori.

 

Depinde de Directie, noua ne-au cerut sa fie separat, cate 2 exemplare, insa ne-au acceptat sa ne trecem pe ele atat eu cat si sotul (ca sa nu facem separat). Eu inainte sa le fac am sunat la Directie si am intrebat si asa mi-au zis, sa fie 2 declaratii a cate 2 exemplare - adica in total 4.



#5
circleofmiracles

circleofmiracles

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 40 mesaje

Postat 14 ianuarie 2016 - 12:33



Notarul le face,nu trebuie sa le compunem noi.Aratati notarului exact ce va trebuie si el le "compune".Merg amandoua intr-o singura declaratie.Sa nu platiti aiurea de doua ori.

 

 



Orice notariat ar trebui sa le aiba, soliciti ce ai nevoie si pt ce, si au ei si il fac. Tu doar trebuie sa verifici ca datele sunt corecte si sa platesti. [:D]

 

 

Multumim pentru raspunsuri.

 

Am intrebat pentru ca nu am ajuns inca la Directia Copilului iar la Notariat ni s-a spus ca acesta sunt niste "tipizate" pe care le luam noi de undeva(de unde exact nu se stie..)

 

Ne reintoarcem la notar...sau il schimbam ... [:)]


Editat de circleofmiracles, 14 ianuarie 2016 - 12:34 .


#6
dea78

dea78

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.098 mesaje

Postat 14 ianuarie 2016 - 18:57

    Schimbati-l:))).

    Succes in procedura!Sotia ta e mai bine(retinusem ca trebuia sa faca o procedura) ?



#7
circleofmiracles

circleofmiracles

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 40 mesaje

Postat 15 ianuarie 2016 - 00:25

    Schimbati-l:))).

    Succes in procedura!Sotia ta e mai bine(retinusem ca trebuia sa faca o procedura) ?

Da suntem amandoi bine,

 

Sotia: cerclaj transabdominal reusit.

 

Eu: opertie de varicocel, speram reusita, in februarie am prima verificare dupa 3 luni.

 

Speram in cotinuare.



#8
Speranta_2015

Speranta_2015

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 164 mesaje

Postat 17 ianuarie 2016 - 00:05

Noi le-am facut la notar astfel - am spus textual ce am nevoie sa scrie si  ca imi trebuie pentru adoptie copil - ei au in calculator salvat modelul de cerere, noua ne-a dat sa scriem cu pixul pe raster (linia punctata) ca nu am fost decazuti din drepturile parintesti si ca am locuit efectiv si continuu in ultimele 3 luni pe teritoriul Romaniei. Am scris, am semnat si peste o ora mi-a zis sa revin sa le iau autentificate de notar ... mie mi-au dat actul original, autentificat, cu stampila in alb, ei au oprit actul scris si semnat de mine cu pixul.

Toti notarii au formularul, trebuie doar sa spui ce ai nevoie de la ei. Ai grija la taxe, eu am intrebat la 2 notari si preturile erau mult diferite !!!

Intereseaza-te unde este convenabil, intreaba care este taxa pentru acest act, la mai multi notari.



#9
Speranta_2015

Speranta_2015

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 164 mesaje

Postat 17 ianuarie 2016 - 00:14

Da suntem amandoi bine,

 

Sotia: cerclaj transabdominal reusit.

 

Eu: opertie de varicocel, speram reusita, in februarie am prima verificare dupa 3 luni.

 

Speram in cotinuare.

 

circleofmiracles - Banuiesc ca ai facut operatia de varicocel pentru o spermograma nu tocmai buna. Vreau sa-ti zic ca si sotul meu s-a operat de varicocel, din acelasi motiv, dupa 3 luni cand se zice ca se reinnoiesc ...valorile spermogramei erau la fel de proaste. Sa nu-ti faci mari sperante ... asa este, se zice ca este o cauza (varicocelul) si trebuie operat, dar si operat valorile nu se schimba prea mult (si nici cu tratament, al meu a luat Profertil si degeaba) ... asa am auzit si noi si am constatat pe propria piele. Cu toate astea, eu iti doresc sa fii un caz fericit si valorile analizei sa creasca!


Editat de Speranta_2015, 17 ianuarie 2016 - 00:23 .


#10
circleofmiracles

circleofmiracles

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 40 mesaje

Postat 03 februarie 2016 - 16:01

circleofmiracles - Banuiesc ca ai facut operatia de varicocel pentru o spermograma nu tocmai buna. Vreau sa-ti zic ca si sotul meu s-a operat de varicocel, din acelasi motiv, dupa 3 luni cand se zice ca se reinnoiesc ...valorile spermogramei erau la fel de proaste. Sa nu-ti faci mari sperante ... asa este, se zice ca este o cauza (varicocelul) si trebuie operat, dar si operat valorile nu se schimba prea mult (si nici cu tratament, al meu a luat Profertil si degeaba) ... asa am auzit si noi si am constatat pe propria piele. Cu toate astea, eu iti doresc sa fii un caz fericit si valorile analizei sa creasca!

Spermograma nu era buna intr-adevar..desi varicocelul era acolo de mult timp in 4 ani de zile a ajuns de la Normospermie la Oligoastenospermie(a scazut si numarul, si motilitatea, dar mai ales morfologia lor). Acum la 3 luni dupa operatie de varicocel, si-a refacut spermograma si diagnosticul biologului(refacut la laborator spital SF2): TERATOZOOSPERMIE severa(au crescut ca si numar dar nici macar ca atunci cand era NormoSpermie problema ramane morfologia lor...ca si raport.. 2 spermatozoizi din 100 sunt cu morfologie tipica..normala ).

 

#9 icon_share.png
 
 
 

 la voi cum a fost? Nu s-a mai imbunatatit deloc? Sau era vorba doar de intervalul de 3 luni?

In orice caz mergem in continuare cu procedura pentru adoptie.

 

Ca fapt divers trebuia sa ne trecem adresa noua in buletin(noi avem adresa din buletin intr-un apartament dar fizic locuim in altul) si am optat pentru viza de flotant.

Am stat doua ore jumatate la coada pentru predarea actelor in vedera acordarii vizei de flotant (timp in care am facut si un drum la posta pentru timbrele fiscale de cate 2 si 1 Leu..ca de 5 nu se fabrica..Pe site la sectia de Politie de unde apartinem, scria ca la sector 3 ar fi fost singurul loc unde puteai cumpara timbre de la fata locului..)




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Ieri, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Ieri, 08:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -