Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Dezordine, dezordine...


95 raspunsuri la acest subiect

#81
Ioana_Pos

Ioana_Pos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 18.083 mesaje

Postat 15 ianuarie 2016 - 17:40

Exista si o catte, bine, cred ca mai multe, asta mi a picat mie in mana... "arta simplitatii", cu tot felul de "invataminte" si referiri la simplitatea japonezilor, chiar am aplicat cate ceva.. dar legat de cosmetica :)

 

Ce a lui Dominique Loreau? Am auzit de ea.  Cu sguranta ca am si lucruri de aruncat, in special obiecte care pot fi inlocuite usor de alte obiecte: oala mica si ibric de aceeasi capacitate de ex. 

 

Cu lucrurile stricate depinde mult de obiect; daca se poate repara cu efort minim, il pastrez si il repar (in special cusaturi descusute sau obiecte dezlipite). Daca nu, nu. 

 



#82
Ioana_Pos

Ioana_Pos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 18.083 mesaje

Postat 15 ianuarie 2016 - 17:42

Buflea si cine intreba de scaun: scaunul de masina (ala pentru copil, nu bancheta masinii) vine cu o husa de bumbac absorbant pentru vara. Altminteri husa scaunului e ceva poliester ca sa se curete usor si vara in ro cel putin se lipea Patri de scaun in prima juma de ora.



#83
danielag

danielag

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.114 mesaje

Postat 15 ianuarie 2016 - 17:45

uite ca pe multi dintre noi, cei care locuim la bloc in romania, ne-ar ajuta existenta unor depozite, in care sa inchiriezi o boxa (la un pret rezonabil, pe termen mediu sau lung) si sa-ti depozitezi lucrurile de care nu te induri sa le arunci / vinzi / donezi.

in felul acesta apartamentele multora dintre noi ar fi eliberate de povara unor lucruri.

LE : uite, asta ar fi o idee foarte buna de afacere "de nisa", ca de clienti nu cred c-ar duce lipsa un astfel de intreprinzator. desigur, pot deveni descurajante ale aspecte ale afacerii : asigurarea pazei bunurilor (ca depozitele devin rapid tinta hotilor), protectia la incendiu, trebuie facute dezinsectii si deratizari, sa nu se umple depozitele si de "chiriasi", samd.

dar una peste alta, o astfel de afacere cred ca ar putea avea succes, mai ales daca depozitele ar fi amplasate intr-o zona usor accesibila, nu in afara orasului, unde sa nu poti ajunge decat cu masina.

Există afaceri de tipul ăsta. Unii oferă chiar serviciul de mutat obiectele respective de la tine de acasă până în depozit. Uite un articol din 2011 pe tema asta:

http://www.evz.ro/ca...oie-925474.html



#84
Ioana_Pos

Ioana_Pos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 18.083 mesaje

Postat 15 ianuarie 2016 - 17:46

Corina, ref spatii recunosc ca ma gandeam la Bucuresti. Impresia mea de acum 3 ani cand lucram in centru este ca un spatiu destul de mare, sa zicem 50-80mp ca sa poti sa faci niste boxe, ar fi scump. Da' in Ploiesti nu ma bag, ca ajung rar si habar nu am care e pulsul.

 

Daca vrei sa facem afacere sa imi zici [;)]



#85
lavi02

lavi02

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.184 mesaje

Postat 15 ianuarie 2016 - 19:33

Exista si in Bucuresti. A cautat si gasit un coleg de-al meu pentru a depozita mobila parintilor temporar, de cand si-au vandut apartamentul vechi si pana este gata cel nou.



#86
lavi02

lavi02

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.184 mesaje

Postat 15 ianuarie 2016 - 19:35

 

La fii-mea in camera si in sifonier e asa cum e.  [pk]  Se face ordine cand vine cineva in vizita.

==

[:-)))]  [:-)))]

 

 

 

O descrii cumva pe fiica-mea? (cea de aproape 14 ani)? [alcool]



#87
Dediut

Dediut

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 329 mesaje

Postat 18 ianuarie 2016 - 14:39

Se invata din frageda pruncie, altfel la adolescenta mai greu sa prinda. Io asa cred.

Se invata din frageda pruncie, ca la adolescenta sa aiba ce uita:)))



#88
XIO

XIO

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.118 mesaje

Postat 18 ianuarie 2016 - 15:11

Eu arunc orice lucru, jucarie, haina, scula, piesa de computer, nefolosita timp de 1 an. Daca intr-un an nimeni nu i-a simtit lipsa, nu o sa i-o mai simta nici de acum inainte. Si nu intreb pe nimeni cand arunc, ca atunci ii apuca nostalgiile si vor sa le pastreze.

 

Ma apasa dezordinea, rau de tot ...ma apasa mai mult ca mizeria, desi sunt oarecum legate una cu alta.

 

 

 

:))))))

stiu ce spui.

Eu am haine pe acre nu le/am purtat de 2/3/5 ani, dar le tin ca arata bine, imi stau bine si daca cumva nu sunt la moda, vor ajunge iarasi. :)))

Ba chiar leg cateodata o relatie de/asta profunda cu anumite oobiecte si ii spun sotului ca daca le arunca s anu imi spuna (evident nu e ceva util).

 

Acum ne//am mutat, dar inainte aveam un apartament cu o singura camera. Mare, 42 mp, dar era o camera cu bucatarie deschisa. Sotul e fecioara, obsedat de curatenie, nici macar lui nu ii mai venea sa faca ordine acolo, ca luam ceva de pe masa, curatam acolo, il mutam inapoi, iarasi era masa plina....groaznic.

Acum avem o locuinta mare, 80 si ceva de mp si cand ne/am adus lucrurile in special cand m/am apucat eu sa imi pun hainele m/am intrebat unde Dumnezeu au incaput acolo. NU prea pot s ainteleg nici acum cum acolo am avut  un dulap suspendat in bucatarie, aici e bucataria cat camera mare si e plin totul......

deja mi/e groaza de cand ne vom muta...si cel mai  groaza imi este de faptul ca aici ii face placere sotului sa faca ordine...ceea ce inseamna ca daca e dupa el, facem de 3 ori pe saptamana curat in toata casa. [:-)))]

 

Chiar te admir, Buflea...nu stiu cum te poti desparti de haine si pantofi. :))))

acum la despachetat eu aveam garda si am primit o poza cu cele 64 sau 67 de perechi de pantofi care erau in cutii. evident ca am pe acolo si pantofi pe care nu i/am purtat niciodata. I/ai da/arunca?



#89
DarkBendis

DarkBendis

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.055 mesaje

Postat 18 ianuarie 2016 - 20:04

Eu nu sint ordonata, dar imi place sa fie ordine. Admir casele care sint foarte ordonate, ca un show house, dar nu sint invidioasa, stiu ca asa ceva nu o sa pot mentine in veci, la acel nivel, asa ca m-am resemnat.

 

Deci ca sa fie cit de cit oridine, fara ca eu sa ma dihoc, tin la minin lucrurile de care am nevoie si am creat spatii de depozitare, unde arunc lucrurile ce cred ca le mai folosesc. Daca doamne iarta deschideti acele spatii, riscati sa va cada toate in cap, daca nu, o sa apreciati ca la mine e destul de ordonat, fara a fi un aspect de farmacie. 

 

Barbatul in schimb e hoarder si nu vede dezordinea. Cind e in delegatie, arunc tot ce se poate arunca, daca vine si observa, se duce repede si ia din gunoi ce am aruncat si le pune in pod, ca stie ca nu prea am acces acolo. Are patutul copilului de cind era bebe, jucariile lui de plus, caruciorul deja stricat, cutii de carton de la produse (gen TV) pe care deja nu le mai avem, sa le=am aruncat, cutii cu cursuri de cind era student, you name it, he has it!!! S-a extins si in camara, am o camara imensa full cu timpenii si eu nu stiu unde sa mai pun borcanele cu muraturi! L-am amenintat ca intru in weekend in camara sa arunc ce nu mai folosim, s-a schimbat la fata!

 

Am si eu in hoarder din asta in casa - si I know what you mean cu podul. Asa e si la noi, mai putin chestiile de copil, ca pe alea le-am dat la cumnata-mea. Dar avem/are in schimb altele, si in pod, si in "camera lui" (birou), macar pe acolo mai ajung si eu si il mai fac sa arunce una-alta [:D] [:D]

 

Nu uit o faza... cand ne-am mutat acum vreo 10 ani, am reusit sa arunc o gramada de chestii, inclusiv niste costume vechi de role-playing si reenactment, si niste maldare de postere (cu nave spatiale, planete, Star Trek-uri, din astea), ramase din studentie. Ei bine, ce mi-a facut domnul, s-a strecurat, le-a "salvat" si le-a depozitat la niste prieteni in casa. Aia le-au tinut cat le-au tinut, dupa cativa ani s-au mutat si ei de unde eram si... i le-au adus plocon inapoi. Ce l-am bestelit atunci (si le-am facut vant definitiv) !! [:D] [:D] 



#90
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.697 mesaje

Postat 19 ianuarie 2016 - 00:15

ce funny...le-a dus la prieteni... [:-)))]




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Ieri, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Ieri, 08:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -