Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Dezordine, dezordine...


95 raspunsuri la acest subiect

#71
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 15 ianuarie 2016 - 09:46

Eu am tot felul de cutii (se numesc "cutia cu maimutze") in care arunc de-a valma tot ce nu folosesc si nici nu vad rostul existentei lor.

O data pe an arunc tot din cutii.

 

cratiti, oale, care m-au bucurat de-a lungul timpului, cum le-a sarit teflonul s-au innegrit pe fund la revedere! N-am nici cea mai mica remuscare.

Hainele le dau la saraci.

 

Dar... barbatul meu e foarte strangator! El strange, baga in saci si le duce in boxa. Are o cutie mare cu cabluri, cabluri de acum 20 de ani care nu-si mai fac rostul. Are un VIDEO pus la pastrare - pfui de astea nu ma ating ca se lasa cu suparari.

===

 

La fii-mea in camera si in sifonier e asa cum e.  [pk]  Se face ordine cand vine cineva in vizita.

==

[:-)))]  [:-)))]

 

Da, jucarii de care nu puteti scapa aveti?

 

Acum vreo 7 ani, avea fii-mea niste ratoi din carpa de la Mc. Li se inmuiasera gaturile. Stateau cu capul in piept ca niste rate impuscate si i-am dat pe tobogan. Toboganul de gunoi.

Femeia de serviciu i-a gasit si i-a pus pe scara la intrare.

Fii-mea a venit de la scoala, i-a vazut, i-a adus acasa cu lacrimile si tipetele de rigoare.

 

I-am spalat si parfumat. Ce era sa fac!

 

Acum vreo 4 ani i-am dat fino-nepoticii. Numai sa scap de ei si gaturrile lor blege!

Anul asta la ziua ei au fost cele mai apreciate jucarii. Chiar le bagau corpurile in dulapul cu usile pe sina, le lasau capetele pe sina si treceau cu usa peste gaturile lor blege.



#72
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 15 ianuarie 2016 - 10:12

Apropo de amintiri setimentale, cred ca majoritatea pastram lucruri gen primul ciuf de par al bebelului, bratara din spital, amprenta manutelor sau a picioruselor. Aveam bine ascuns primul dintisor de lapte cazut(intr-o cutiuta de bijuterii,sub captuseala).De ce bine pitit? Ca apucase a ne vizita zana Maseluta. Bineinteles ca l-a gasit , reactia a fost ceva de genul ''Vai, zana mi-a lasat banii si a uitat dintele!''Era acu 2 ani...Ce repede cresc [:(]  [:(]

Da, am pastrat si eu aceste amintiri de la fete: bratara de la maternitate, cartonul cu datele lor de la nastere etc. Dar astea ocupa putin loc, n-am probleme cu ele, mai ales ca nici nu le accesez des, deci unde le-am pus acum 7-8 ani, acolo au ramas. 

Si am si toti dintii fetelor, nu numai primul dintiso de lapte. Sunt pusi in 2 cutii de oua Kinder (fiecare copil cu cutia sa), si bine ascunsi, tot datorita Zanei Maseluta [:D]

 

Corina, sa stii ca si pe mine m-a ajutat mutatul. Am aruncat/dat destule lucruri care nu se mai trebuiau, facand astfel o triere drastica, pe care in conditii normale nu stiu cand o faceam, din lipsa de timp.

 

La noi in casa, ordinea e asa si asa, adica e ordine, si incercam sa tinem, dar nu e "farmacie", adica sa vii nepoftit la orice ora din zi si din noapte si sa fie casa luna. no way..



#73
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 15 ianuarie 2016 - 10:41

uite ca pe multi dintre noi, cei care locuim la bloc in romania, ne-ar ajuta existenta unor depozite, in care sa inchiriezi o boxa (la un pret rezonabil, pe termen mediu sau lung) si sa-ti depozitezi lucrurile de care nu te induri sa le arunci / vinzi / donezi.

in felul acesta apartamentele multora dintre noi ar fi eliberate de povara unor lucruri.

LE : uite, asta ar fi o idee foarte buna de afacere "de nisa", ca de clienti nu cred c-ar duce lipsa un astfel de intreprinzator. desigur, pot deveni descurajante ale aspecte ale afacerii : asigurarea pazei bunurilor (ca depozitele devin rapid tinta hotilor), protectia la incendiu, trebuie facute dezinsectii si deratizari, sa nu se umple depozitele si de "chiriasi", samd.

dar una peste alta, o astfel de afacere cred ca ar putea avea succes, mai ales daca depozitele ar fi amplasate intr-o zona usor accesibila, nu in afara orasului, unde sa nu poti ajunge decat cu masina.


Editat de CorinaDani, 15 ianuarie 2016 - 11:34 .


#74
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 15 ianuarie 2016 - 11:41

si oarecum in tonul si spiritul subiectului

[:-)))] [:-)))] [:-)))] [:-)))]

 

post-785190-0-05873400-1452781604_thumb.



#75
Ioana_Pos

Ioana_Pos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 18.083 mesaje

Postat 15 ianuarie 2016 - 13:53

uite ca pe multi dintre noi, cei care locuim la bloc in romania, ne-ar ajuta existenta unor depozite, in care sa inchiriezi o boxa (la un pret rezonabil, pe termen mediu sau lung) si sa-ti depozitezi lucrurile de care nu te induri sa le arunci / vinzi / donezi. in felul acesta apartamentele multora dintre noi ar fi eliberate de povara unor lucruri. LE : uite, asta ar fi o idee foarte buna de afacere "de nisa", ca de clienti nu cred c-ar duce lipsa un astfel de intreprinzator. desigur, pot deveni descurajante ale aspecte ale afacerii : asigurarea pazei bunurilor (ca depozitele devin rapid tinta hotilor), protectia la incendiu, trebuie facute dezinsectii si deratizari, sa nu se umple depozitele si de "chiriasi", samd. dar una peste alta, o astfel de afacere cred ca ar putea avea succes, mai ales daca depozitele ar fi amplasate intr-o zona usor accesibila, nu in afara orasului, unde sa nu poti ajunge decat cu masina.

 

In interiorul orasului s-ar putea sa fie prohibitiv pretul, ca ai nevoie de suprafata, chiar daca, sa zicem, faci cladire inalta.



#76
Ioana_Pos

Ioana_Pos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 18.083 mesaje

Postat 15 ianuarie 2016 - 13:57

Tot pritocesc ideea cu sertarul... Am 4 sertare foarte, foarte inalte - imi incap lejer 12 farfurii si mai pot pune si un castron deasupra. Deci ies din calcul. Singurul sertar scund e cel ptr tacamuri si deja e plin. Poate sa pun o cutie in coltul unuia adanc si aia sa fie cutia 'desertaciunilor'. 



#77
szivarvany

szivarvany

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 23.455 mesaje

Postat 15 ianuarie 2016 - 14:02

Da, e o idee foarte buna.

Eu folosesc si -mi plac mult cutiile de metal de la diversi biscuiti sau ciocolata.

(am o cutie de la BaciPerugina care ca decor e un tv de pe vremea noastra :-)


Editat de szivarvany, 15 ianuarie 2016 - 14:05 .


#78
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 15 ianuarie 2016 - 14:05

Exista si o catte, bine,  cred ca mai multe, asta mi a picat mie in mana... "arta simplitatii", cu tot felul de "invataminte" si referiri la simplitatea japonezilor, chiar am aplicat cate ceva.. dar legat de cosmetica :)



#79
Ioana_Pos

Ioana_Pos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 18.083 mesaje

Postat 15 ianuarie 2016 - 14:17

Ioana, iti recomand 5S your home. Noi folosim 5S la munca in filing Uite un blog special pt asta: http://5s-housekeepi...ng-at-home.html Eu recunosc ca mi se pare colpesitor 5 S asta, de aceea raman la abordarea mea: tine cat mai putine lucruri :))) “Sort Out – Eliminate unnecessary things. Keep only what is needed. Undertake major cleaning. Save money on buying unnecessary additional storage and equipment. Set in Order – Establish a neat layout to fix storage places and the methods and stick to the rules. Eliminate search time and therefore, stresses and strains. Save money by not purchasing the items now easily available at home. Shine – Understanding that cleanliness is a form of inspection. Establish a state of cleanliness commensurate with your needs. Involve every individual. Achieve zero grime and zero dirt. Give a definite time of day for cleaning. Standardize – Establish standards for maintaining. Add color and use innovative visible management so that abnormalities show up for early action. Also make sure that you contribute to environment upkeep. Sustain – Feeling accountable and setting examples to maintain the established procedures of orderliness and neatness. Full participation in develop and practicing good habits.”

 

Chiar coplesitor. Eu tintesc spre 1+ 2 si la 3 asa cum zice: curat cat sa te simti bine.



#80
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 15 ianuarie 2016 - 14:29

In interiorul orasului s-ar putea sa fie prohibitiv pretul, ca ai nevoie de suprafata, chiar daca, sa zicem, faci cladire inalta.

 

o, ioana, sunt atatea spatii comerciale si tot felul de cladiri/ depozite / silozuri, atat in centrul, cat si spre periferia oraselor.

ma uit in ploiesti, e jale ce se intampla cu micile afaceri, vad din ce in ce mai multe spatii goale de inchiriat care stau cu lunile cu afisul in geam. sau magazine nou-aparute, care dispar dupa o luna-doua de activitate, cel mai probabil pentru ca se dovedesc a nu fi rentabile. farmacii si centre de pariuri/jocuri - da, apar ca ciupercile dupa ploaie....

daca acum un an chiria unui spatiu in buricul orasului era mare, acum a ajuns la un sfert, de exemplu. pentru ca nu se mai gasesc chiriasi pentru ele, asa ca proprietarii au lasat la pretul chiriei, doar-doar or gasi sa le inchirieze pe mai putin, ca goale nu fac decat sa genereze costuri, taxe si impozite...




Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Amniocenteza la 19 săptămâni

    Ana1298
    - Astăzi, 16:15

  • Top 10 lucruri utile consumabile pentru bebeluÈ™i

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 11:05

  • bucurie dublata

    Andrevvv
    - Astăzi, 10:53

  • Diabet gestational

    ClaudiaRamona24
    - Astăzi, 09:07

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Ieri, 22:17

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -