Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Dezordine, dezordine...


95 raspunsuri la acest subiect

#41
dianama

dianama

    Membru senior

  • Banned
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.152 mesaje

Postat 14 ianuarie 2016 - 00:31

Delicat pt mine. ..

Am mai spus si la alt subiect  ca  nu ma urc in pat pana nu vad luna  ij casa ...efectiv nu pot. 

Dimineata  merg direct la sursa. ..cafea  ,zahar, ceasca, cereale  ....le stiu cu ochii  inchisi. 

La fel si restul ....imbracamintea. 

Stiu unde sunt bluzele  albe, cele negre  cu ochii  inchisi. 

Avand dressing.ul mare ,acoko am si cele de vara.

Am camara  imediat  langa bucatarie, unde sunt proviizile, pe dulapuri  cu rafturi. Acolo stiu tot ..de sus on jos . [:)]

Camera copilului  a fost un pic mai dificil sa o maschez  ...atat xa I. Am explicat  ca daca isi va aduce jucarii le in toata casa ,vom calca pe ele (eu sunt cam zurlie) si se vor strica. 

Ne.am inteles  ....asa ca doar la masa isi mai ia cu el cate o jucarie. 

Condimente,si bucataria in general la fel. ...ma duc sageata  la ceva ce imi trebuie.

 

 

 

Ma ia cu rau sa nu stiu unde e ceva ....

Iubesc  ordinea. ...ma simt asa de bine si relaxata  la un film  pe canapea  ...daca am ordine on jur. 



#42
lavi02

lavi02

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.184 mesaje

Postat 14 ianuarie 2016 - 00:32

Nu stiu ce-s alea cocarde dar eu zic sa le arunci daca tot nu vrea sa le tina la ea.

Eu ce decoratiuni primesc, in proportie de 90% le arunc in prima saptamana dupa primire. 

 

Si eu tin cartile pe domenii iar in cadrul domeniului, pe autori.

 

Desenele fetelor - are fiecare mapa ei in care isi strange productiile cele mai de valoare, restul merg la reciclare - hartie.

 

Sticle si borcane in exces - reciclare sticle.



#43
mianda

mianda

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.267 mesaje

Postat 14 ianuarie 2016 - 01:06



Delicat pt mine. ..

Am mai spus si la alt subiect  ca  nu ma urc in pat pana nu vad luna  ij casa ...efectiv nu pot. 

Dimineata  merg direct la sursa. ..cafea  ,zahar, ceasca, cereale  ....le stiu cu ochii  inchisi. 

La fel si restul ....imbracamintea. 

Stiu unde sunt bluzele  albe, cele negre  cu ochii  inchisi. 

Avand dressing.ul mare ,acoko am si cele de vara.

Am camara  imediat  langa bucatarie, unde sunt proviizile, pe dulapuri  cu rafturi. Acolo stiu tot ..de sus on jos . [:)]

Camera copilului  a fost un pic mai dificil sa o maschez  ...atat xa I. Am explicat  ca daca isi va aduce jucarii le in toata casa ,vom calca pe ele (eu sunt cam zurlie) si se vor strica. 

Ne.am inteles  ....asa ca doar la masa isi mai ia cu el cate o jucarie. 

Condimente,si bucataria in general la fel. ...ma duc sageata  la ceva ce imi trebuie.

 

 

 

Ma ia cu rau sa nu stiu unde e ceva ....

Iubesc  ordinea. ...ma simt asa de bine si relaxata  la un film  pe canapea  ...daca am ordine on jur. 

Se poate si mai grav.

Am auzit de persoane care se scoala in fiecare zi la ora 4 dimineata sa aiba timp pentru curatenie.

 

Eu recunosc, am o problema cu lucrurile inutile, insa nu-s asa fixista daca ma culc si nu-s toate la locul lor. De exemplu, acum am chiuveta de la bucatarie plina de vase, galeata de gunoi pe holul de la intrare...o farfurie sub pat in dormitor... Si pentru maine dimineata mi-am propus sa ma trezesc la ora 10.  [:-)))]  [:-)))]  [:-)))]

 

Editez:

Tocmai ce am fost la baie. Pe acolo zac imprastiate nu mai putin de 5 prosoape. Dar, e si maine o zi!


Editat de mianda, 14 ianuarie 2016 - 01:22 .


#44
Ioana_Pos

Ioana_Pos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 18.083 mesaje

Postat 14 ianuarie 2016 - 01:45

icoane [:-)))] [:-)))] [:-)))] Deci, conteaza ce mesaj transmiti!

 

Am retinut asta cu sentimentele lor. Incerc sa o pun in practica.

 

Cu icoanele ne-am trezit cand s-au nascut fetitele, ca sa le apere, ingeri pazitori etc. Mama, soacra, nasa sotului, nasa fetelor au fost inculpatele. In afara de ultima, celelalte sunt 63+ si am impresia ca inaintarea in varsta le-a facut brusc credincioase [:D] si noi suferim consecintele.



#45
Ioana_Pos

Ioana_Pos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 18.083 mesaje

Postat 14 ianuarie 2016 - 01:49

sau "sertarul deșertăciunilor".

 

Genial asta! [asia] [asia]



#46
Ioana_Pos

Ioana_Pos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 18.083 mesaje

Postat 14 ianuarie 2016 - 01:54

Ha, am avut o revelatie: tin ordonate lucrurile de care imi pasa! Carti, muzica, filme, fotografii (nu-mi place cand imi arata cineva un album foto si sunt poze din 1999- 2015- 2000- 1982- 2002, ba de la nunta, ba cand a inceput copilul gradi, apoi de la nunta iar, dupa aia de la botez copil de nu mai stii la ce te uiti).

 

 Cred ca e o exceptie la regula mea: bijuteriile (cititi gablonturi), dar le port atat de rar ca nu au cum sa se dezordoneze. 



#47
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.698 mesaje

Postat 14 ianuarie 2016 - 05:15

mie imi place ordinea  si  totul sa fie la locul lui.

am noroc ca sotul e ok, pastreaza ordinea , ma intreaba de absolut tot ce are nevoie... exceptie mai face la tools...

 

in bucatarie, am un sertar cu de toate; cupoane, bonuri de casa, aduri, pliante...fac curat in sertarul asta cam o data la 2 sapt. e de mare ajutor sertarul asta.

 

toate in bucatarie sunt sortate, oale la oale, farfurii la farfurii..tavi la tavi...le stiu cu ochii inchisi.

 

intr-o camera am un dulap cu sertare :

1. chesti care a le am nevoie la urgenta (carduri de vizita...etc)

2. billuri+asigurari

3 medical records...

4 recordurile lui Pepper

5 ad-uri, reviste

etc..etc..

cartile intr-o camera sutn ale mele, in alta camera a le lui W. ...toate sortate pe domenii.

 

mai am un dulap numai cu medicamente, puse intr-o cutie cu 3 sertare si sortate: crème,tablete...prim ajutor

 

in alt dulap am ;

cutie cu amintiri de la parinti, copilarie

cutia lui W de cind era bebe (1st blanket, costumas...jucarie)

cutie a lui W. pe ani scolari

cutie cu acte vechi puse pe ani...recorduri medicale, acte imp ...copii la acte importante.

 

in pod tin geamantane sunt pe culori ...asa ca stiu in fiecare ce e;

 jucarii vechi W si f frumoase (ii place din cind in cind sa-i scot geamantanul sa se uite, joace cu ele),haine vechi care nu le port, nu m-am indurate sa le dau, o haina de blana a lui mama...primita cadou...nu o voi imbraca ever...ma gindesc sa o tai si sa fac ca niste perne de fantezie...

etc..e.tc...

 

mi se pare simplu ca toate sa fie puse la locul lor. cand nu gasesc ceva ...cand pun ceva aiurea ...si nu gasesc intru in panica.


Editat de michelle-usa, 14 ianuarie 2016 - 05:32 .


#48
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.698 mesaje

Postat 14 ianuarie 2016 - 05:35

cand era W mic, m-a ajutat faptul ca se juca in camera lui...in sufragerie venea doar cu citeva jucarii si in fiecare seara ne obisnuisem si puneam totul la loc.

jucariile puse aiurea (legos pe jos...) se confiscau.

  nu-I dadeam toate jucariile o data...le imparteam si le scoteam alternative...asa ca mareu I se parea ca are jucarii noi...


Editat de michelle-usa, 14 ianuarie 2016 - 05:40 .


#49
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.698 mesaje

Postat 14 ianuarie 2016 - 05:38

In masina mea de exemplu , am schimburi vara, de la incaltaminte pana la umbrela...

What??? asta-I o gluma , nu-I asa?

 

aveam si eu cindva in masina just in case un hanorac...patura picnic, trusa prim ajutor.

in rest portbagajul meu e gol...

tu imi amintesti de o vecina care avea mereu portbagajul full am tot crezut ca se muta, se muta...si nu se mai muta.



#50
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.698 mesaje

Postat 14 ianuarie 2016 - 05:43

fratele meu e f grav la cap curatenie...la el totul e luna, ordine ca la armata. in camara totul cu etichete si puse la linie...

 

cand ii plecau musafirii noaptea...nu putea dormi daca nu era totul absolut totul pus la loc...pana si ciucurii de la covor treb sa fie intinsi...




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Testul de toleranta la glucoza

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:36

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Ieri, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 11:06

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -