Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Dezordine, dezordine...


95 raspunsuri la acest subiect

#31
danielag

danielag

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.114 mesaje

Postat 13 ianuarie 2016 - 23:41

Aha, ok, m-am liniștit, nu se aplică la noi. Al meu cară tot felul de unelte în mașină, în funcție de ce are nevoie (de la truse de scule până la aparat de sudura sau mai știu eu ce), dar seara le bagă în casă, nu le lasă în portbagaj.



#32
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 13 ianuarie 2016 - 23:48

Mai bine ziceti repede metode de a invata un adolescent sa fie ordonat... ca eu cred ca se aplica si in cazul soților. .. :)



#33
Ioana_Pos

Ioana_Pos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 18.083 mesaje

Postat 13 ianuarie 2016 - 23:49

Se invata din frageda pruncie, altfel la adolescenta mai greu sa prinda. Io asa cred.



#34
mianda

mianda

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.267 mesaje

Postat 14 ianuarie 2016 - 00:03

Mianda, buflea, aqai si anda, cum ati gasit cel mai bun loc... De ex eu am urmatoarele obiecte pe care nu stiu unde sa le pun:

- cocarde tricolote cadou de la mama mea pentru fie-mea mare. Am incercat sa le matrasesc si s-a suparat fie-mea, dar nici la jucariile / bijuurile ei nu le tine

- husa de vara pentru scaunul fie-mii de masina

- decoratiuni dragute dar care nu se pupa cu nimic din casa daaaar, sunt cadou de la mama/ socrella si lipsa lor ar fi urgent taxata

- icoane de tot felul si rugaciuni printate pe diverse obiecte, cadou pentru fetite de la diverse rude, inclusiv bunici

 

Ar mai fi cate ceva dar asta imi vine in minte acum.

Din ce spui tu, vad ca tu pastrezi obiectele alea pentru altii, nu pentru tine. Intelege, tu nu traiesti viata altora si nu esti responsabila pentru sentimentele altora. Daca se supara e problema lor. In timp se vor obisnui si se vor gandi de doua ori inainte sa-ti faca cadouri neinspirate. Te-ai gandit ce mesaj transmiti pastrandu-le?  [:)]  Daca nu, fa-o!

 

 

-cocardele alea eu le-as fi aruncat de mult, fara ca fii-mea sa-si fi dat seama. Daca m-ar fi intrebat totusi de ele, I-as fi raspuns ca nu stiu unde-si tine ea lucrurile.  [:)]

-husa pentru scaun probabil c-as fi pus-o intrun sertar in care mai am perne pentru drum, parasolar sau alte chestii ce le folosim la drum lung.

-decoratiunile alea dragute, ori le-as fi gasit un loc inedit, ori le-as fi instrainat. De exemplu, asa am eu 2 broscute mici si verzi care stau pe pervazul de la baie. Mi s-a parut inuman sa le arunc pentru ca erau prea haioase.

-icoane eu nu am in casa. Am una in Romania, dar  pe care mi-am cumparat-o eu si care sta in fosta camera a fiemii. Nu cred ca a trecut prin cap cuiva sa-mi faca cadou icoane [:-)))]  [:-)))]  [:-)))] Deci, conteaza ce mesaj transmiti!



#35
Miriluta

Miriluta

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.272 mesaje

Postat 14 ianuarie 2016 - 00:04

Se invata din frageda pruncie, altfel la adolescenta mai greu sa prinda. Io asa cred.

 

[:-)))] asta chiar a fost buna!

 

Adolescentii stiu totul mai bine...si de fapt ce rost are sa faci ordine ca e o pierdere de timp ca tot se face dezordine - de la mandra mea citire, inainte sa o amenint ca o sa cant rap cand vin prietenele ei in vizita la noi [pk]



#36
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 14 ianuarie 2016 - 00:06

Ah! Eu tot mai am speranța cu soțul...

 

Poate daca creez un loc in casa pt fiecare lucru, si asta inseamna sa existe cutia "celor fara de cutie" sau "sertarul deșertăciunilor"... sa "adopt" fiecare lucrusor si sa i gasesc o inttebuintare clara ca sa l pun langa celelalte cu aceeasi inttebuintare... poate voi avea i tr-o zi linistea unei zile in care nu am.nimic de aranjat in casa !!!



#37
mianda

mianda

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.267 mesaje

Postat 14 ianuarie 2016 - 00:07

Mai bine ziceti repede metode de a invata un adolescent sa fie ordonat... ca eu cred ca se aplica si in cazul soților. .. :)

Un adolescent nu va fi niciodata ordonat.

Dar un copil ordonat, garantat va deveni un adult ordonat. [:)]  



#38
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 14 ianuarie 2016 - 00:14

Un adolescent nu va fi niciodata ordonat. Dar un copil ordonat, garantat va deveni un adult ordonat. [:)]

 

Dar si un copil dezoedonat poate deveni un adult ordonat, eu sunt un exemplu viu,  de la amenintari ca nu mai plec in tabara pana nu fac curatenie in camera, de la gasit hainele prin pipait cu mana varata pana la umar in gramada de haine de langa șifonier. .. si mai am altele dar... mi e rușine acum de ele :)) .... am hotarat intr-o zi din adultia mea ca vreau ordine in jurul meu si acum am hainele aranjate pe culori :))

Deci se poate!!



#39
mcoca

mcoca

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.650 mesaje

Postat 14 ianuarie 2016 - 00:16

Se invata din frageda pruncie, altfel la adolescenta mai greu sa prinda. Io asa cred.

 

Nope, e din nastere :).



#40
Qarina

Qarina

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.751 mesaje

Postat 14 ianuarie 2016 - 00:27

Mianda, buflea, aqai si anda, cum ati gasit cel mai bun loc... De ex eu am urmatoarele obiecte pe care nu stiu unde sa le pun:

- cocarde tricolote cadou de la mama mea pentru fie-mea mare. Am incercat sa le matrasesc si s-a suparat fie-mea, dar nici la jucariile / bijuurile ei nu le tine

- husa de vara pentru scaunul fie-mii de masina

- decoratiuni dragute dar care nu se pupa cu nimic din casa daaaar, sunt cadou de la mama/ socrella si lipsa lor ar fi urgent taxata

- icoane de tot felul si rugaciuni printate pe diverse obiecte, cadou pentru fetite de la diverse rude, inclusiv bunici

 

Ar mai fi cate ceva dar asta imi vine in minte acum.

 

 

Husa pt scaunul copii nu am avut niciodata, nu mi-a fost necesara. Restul 3, in cutie si in garaj si in final matrasite de tot. Cu timpul o sa vezi ca nu mai primesti :)




Panic Questions

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - Ieri, 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

  • Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 18:13

Last Blogs

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Astăzi, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Astăzi, 14:42

  • Alegerea numelui

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:20

  • Plimbarica

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 10:10

  • ImportanÈ›a medicului pediatru 👩🏻‍⚕️

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -