Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

"Corectiile fizice" aplicate copiiilor. Sunteti de acord?

dezbatere copii batuti educatie

218 raspunsuri la acest subiect

#171
ralcat

ralcat

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.258 mesaje

Postat 20 ianuarie 2016 - 12:37

Recunosc ca am luat de la tata 2 palme in toata copilaria mea, si de la mama multe scatoalce pe care nu mi le amintesc. Dadea cu mila ... si nu durea, deci nu le tin minte.

Dar de la antrenorii de patinaj ... mama ce biciuri luam pentru piruete care nu ieseau perfect centrate, pentru pozitiile incorecte fie a mainilor fie a picioarelor in diverse figuri ... avea bici cu plumbi la capatul snurului .. durea ala de simteai ca-ti crapa muschiul. Aveam zile cand nu puteam sa ma asez de durere. Mama m-a lasat la patinaj cat am vrut eu, si cum eu se pare ca eram masochista de mica, sau spalata pe creieri ca merit batuta daca tin mana gresit ... am vrut pana in clasa a 8-a cand a intervenit tata si a decis sa-mi lumineze capul: ori scoala ori un sport in care n-am nici o sansa.

Concluzie: nu-mi incurajez copilul la sport de performanta pentru ca stiu ca presiunea e enorma si de multe ori se obtin rezultate prin corectii, si i-am spus sa anunte pe oricine ridica mana la el ca daca incearca sa-l pocneasca il calc in picioare in urmatoarea zi.

Nu dau in el, nu urechez, ciufulesc de drag buclele cand nu sunt tunse. Pedeapsa care are cel mai mare efect e sa ma botosesc, sa nu mai glumim si radem impreuna si sa nu-l pup de noapte buna ... e dezastru, stie nu doar ca a calcat pe bec, dar l-a facut zob nu alta.



#172
Laura25

Laura25

    Membru VIP

  • Moderators
  • 20.664 mesaje

Postat 20 ianuarie 2016 - 13:16

Daca aveti cum , ascultati Europa Fm acum ( http://www.europafm.ro/live/ ), Moise Guran pune in discutie abuzurile din toate partile asupra copiilor in Romania. Nu stiu cum va fi emisiunea, dar cred a va fi interesanta. 



#173
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.257 mesaje

Postat 21 ianuarie 2016 - 18:42

cand relatez un fapt, o intimplare asta nu inseamna ca sunt de accord cu ea.

Dar nici nu il infierezi. Stiu ca ai zis ca si religia ta pemite palme. Si in mesajul citat de mine zici ca ala merita si mai multa cafteala. Toti cam si-o cer in opinia ta, asa imi pare ca reiese din mesajele tale.



#174
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.699 mesaje

Postat 21 ianuarie 2016 - 18:57

Dar nici nu il infierezi. Stiu ca ai zis ca si religia ta pemite palme. Si in mesajul citat de mine zici ca ala merita si mai multa cafteala. Toti cam si-o cer in opinia ta, asa imi pare ca reiese din mesajele tale.

Letitia, mai citeste inca o data mesajul...el spunea ca merita si mai multa cafteala, nu eu.

 

da, religia mea permite aceste corectii...cidn toate celelealte metode au fost epuizate.

 dar nu e porunca data ...ca multi inteleg Biblia, sau vor sa o inteleaga dupa bunul lor plac...asta este...

 

la fel tara in care traiesc permite aceste corectii...asta e o realitate.

deci majoritatea populatiei considera aceste corectii ca ceva normal ca o metoda de educatie...ca iti convine sau nu ...asta este.

 

 eu- personal nu aplic aceste corectii.

violenta ma dezgusta. nu support sa vad nici un ciine batut dar mai ales un pui de om.

 

nu le consider educative si nici neccesare conform tipului de om care sunt, avind rabdare si timp pt altfel de educatie decit cu batul...si cei drept ca W e in general un copil cuminte...rareori imi pune nervii pe moatze.


Editat de michelle-usa, 21 ianuarie 2016 - 19:00 .


#175
mamica11

mamica11

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.980 mesaje

Postat 21 ianuarie 2016 - 19:00

Vai de mine ralcat cum sa aiba mai  bici cu plumbi. Mi se pare groaznic , nu cred totusi ca acum este asa nici la performanta performantelor in sport.

De la parinti asa e , ai spus bine "dadeau cu mila" de aceea nu dureau.



#176
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.257 mesaje

Postat 21 ianuarie 2016 - 19:11

Letitia, mai citeste inca o data mesajul...el spunea ca merita si mai multa cafteala, nu eu.

 

da, religia mea permite aceste corectii...cidn toate celelealte metode au fost epuizate.

 dar nu e porunca data ...ca multi inteleg Biblia, sau vor sa o inteleaga dupa bunul lor plac...asta este...

 

la fel tara in care traiesc permite aceste corectii...asta e o realitate.

deci majoritatea populatiei considera aceste corectii ca ceva normal ca o metoda de educatie...ca iti convine sau nu ...asta este.

 

 eu- personal nu aplic aceste corectii.

violenta ma dezgusta. nu support sa vad nici un ciine batut dar mai ales un pui de om.

 

nu le consider educative si nici neccesare conform tipului de om care sunt, avind rabdare si timp pt altfel de educatie decit cu batul...si cei drept ca W e in general un copil cuminte...rareori imi pune nervii pe moatze.

Stiu, tu doar ai aprobat tacit. De aia si dai asemenea exemple, sa arati ca o bataie n-a omorit pe nimeni.... Nu ma asteptam sa ca tocmai tu sa spui asemnea chestii, asta-i tot. 



#177
dianama

dianama

    Membru senior

  • Banned
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.152 mesaje

Postat 21 ianuarie 2016 - 19:25

Letitia, mai citeste inca o data mesajul...el spunea ca merita si mai multa cafteala, nu eu. da, religia mea permite aceste corectii...cidn toate celelealte metode au fost epuizate. dar nu e porunca data ...ca multi inteleg Biblia, sau vor sa o inteleaga dupa bunul lor plac...asta este... la fel tara in care traiesc permite aceste corectii...asta e o realitate. deci majoritatea populatiei considera aceste corectii ca ceva normal ca o metoda de educatie...ca iti convine sau nu ...asta este. eu- personal nu aplic aceste corectii. violenta ma dezgusta. nu support sa vad nici un ciine batut dar mai ales un pui de om. nu le consider educative si nici neccesare conform tipului de om care sunt, avind rabdare si timp pt altfel de educatie decit cu batul...si cei drept ca W e in general un copil cuminte...rareori imi pune nervii pe moatze.

Michelle eu ca cititor  consider  ca e destul. 

Am inteles  bine  ce ai vrut sa spui  ...nu e nevoie  sa te justifici  pe pagini  intregi. Am vz si reactia  ta la celalalt  subiect. ..am inteles. 

Tu nu ai obosit? 



#178
DarkBendis

DarkBendis

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.055 mesaje

Postat 21 ianuarie 2016 - 19:59

Pe mine mesajele gen "el spunea ca merita mai multa cafteala" (deci ce a zis omul acela, Michelle, nu ce ai zis tu [flo2] ) ma intristeaza tare mult. Pentru ca oamenii astia chiar cred ca bataia le-a facut bine, mai mult, meritau sa fie si mai mult batuti... si atunci intrebarea se pune: cum isi vor creste copii, la randul lor? cu sau fara bataia asta "care lor le-a prins bine?" [:(]



#179
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 21 ianuarie 2016 - 21:12

Pe mine mesajele gen "el spunea ca merita mai multa cafteala" (deci ce a zis omul acela, Michelle, nu ce ai zis tu [flo2] ) ma intristeaza tare mult. Pentru ca oamenii astia chiar cred ca bataia le-a facut bine, mai mult, meritau sa fie si mai mult batuti... si atunci intrebarea se pune: cum isi vor creste copii, la randul lor? cu sau fara bataia asta "care lor le-a prins bine?" [:(]

statisticile arata ca 50% dintre cei batuti in copilarie isi vor bate la randul lor copiii si 50% stiind cat au suferit nu vor putea face asta propriilor copii. Dar si aici e loc de interpretari diverse.

 

si tot studiile arata ca anxietatea,  stresul si frica, daune colaterale ale bataii, incetinesc dezvoltarea cognitiva.



#180
Laura25

Laura25

    Membru VIP

  • Moderators
  • 20.664 mesaje

Postat 21 ianuarie 2016 - 22:10

Despre abuzurile asupra copiilor romani, in ultimele 6 luni, conform statisticilor oficiale,

de citit cu atentie :

 

"Am căutat în studiile de violenţă domestică şi am aflat că în România avem pe medie un copil omorât în bătaie de părinte cam o dată la… o lună. Repet, pe medie, în fiecare lună, în ţara noastră un copil e snopit în bătaie până moare efectiv, nu folosesc figuri de stil, de tac-su sau de mă-să. Nu intră aici copiii care mor de foame sau de frig sau care se sinucid." - Sursa: http://www.biziday.r...itatii-noastre/





Etichetat si cu dezbatere, copii batuti, educatie

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Ziua naÈ™terii

    Roxanesss
    - Astăzi, 17:30

  • Eco

    Anamaria1706
    - Astăzi, 16:12

  • Usor usor..

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 15:42

  • 28 de saptamani

    kiki_2024
    - Astăzi, 15:27

  • Control lunar

    Vasilescu Georgeta
    - Astăzi, 12:38

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -