Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Jurnal de grasa”


195 raspunsuri la acest subiect

#1
Nana01

Nana01

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 435 mesaje

Postat 12 ianuarie 2016 - 19:16

Gata. Fără eufemisme gen ”plinuță”, ”bine făcută” sau ”supraponderală”. Grasă în toată puterea cuvântului. 

Am ținut zeci de diete. You name it, I tried it. Disociată, rina, dukan, montignac, ketogenică, prin autosugestie (!), daneză, filipineză și finlandeză. Toate au avut rezultat, chiar toate (mai puțin aia cu autosugestia, for obvious reasons. Cam greu să-ți imaginezi ca mănânci un morcov cu un fir de pătrunjel în timp ce bagi paste cu smântînă și bacon). Pe termen mai scurt sau mai lung, însă, am pus înapoi tot.

Nu am nicio boală, sunt sănătoasă tun. Nu pot da vina pe niciun dezechilibru hormonal, pe nicio glandă, pe nimic. Doar că mănânc, frate. Asta e, aș putea formula și mai frumos, însă nu mai vreau să învelesc - din nou - un adevăr din ce în ce mai rotund.

Sunt tobă de teorie, jur. Știu de ce mănânc prostiile pe care le mănânc - am făcut instrospecții serioase, știu că dietele nu sunt realiste, știu că trebuie schimbat stilul de viață, știu că trebuie sport. 

Rezoluția mea de anul nou a fost asta - topicul ăsta. Și bineînțeles, realitatea de dincolo de el. De ziua mea, îmi fac cadou hotărârea de a slăbi. Nu știu de ce ar fi diferit de data asta, de ce aș reuși acum, când de atâtea ori am eșuat.

Ce-am făcut, totuși, diferit? Mi-am luat antrenor personal, din mai multe motive. O dată, că sunt delăsătoare în privința sportului. Fac sport absolut sporadic, când îmi amintesc și când îmi fac timp. Îmi trebuie ceva organizat, ceva care să fie parte din programul meu, ceva care să fie o prioritate. Contez pe motivarea pe care mi-ar aduce-o. Un alt motiv: Niște probleme de sănătate mă fac să nu văd cu ochi buni antrenamentele la grămadă, fără să știu dacă fac sau nu corect anumite mișcări și dacă e bine sau nu să le fac. Am vrut un program gândit pentru mine, pentru obiectivele mele, pentru kilele mele, pentru conformația mea, pentru anii mei.

Și-așa că l-am găsit. Asta după ce am sondat un pic piața locală și am eliminat din prima antrenorii cu check-in-uri la cele mai luxoase spa-uri, înconjurați exclusiv de pisi 90-60-90 asupra cărora se aplecau cu părintească grijă. I-am eliminat și pe aceia care se laudă cu rezultate uimitoare în 6 săptămâni, să vezi și să nu crezi, care mai dorește, care mai poftește. Și iac-așa, l-am găsit pe Bebe. Știți ce... la cum pot să arate mușchii lui expandați de fost sportiv de performanță, ultimul lucru care mă interesează e cum îl cheamă. Deci, mâine mă văd cu Bebe și dacă rezist primei întâlniri (honi soit qui mal y pense) împărtășesc și impresii.

Până atunci... mărturisesc cu sinceritate că mă sperie ideea că voi ceda din nou. Așa că dacă cineva se recunoaște în titlu, m-aș bucura să facem împreună drumul. Iar dacă la un moment dat voi tăcea ca porcu-n cucuruz, înseamnă că n-a fost să fie. Deși acum mă simt teribil de motivată. 

(Sper să) revin cu impresii despre Bebe. Oh... urați-mi succes. 



#2
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 12 ianuarie 2016 - 19:29

Succes, mult succes.

 

Iti doresc ca in noul an si cu noul antrenor Bebe sa dai jos cate kg iti doresti.

 

Sunt aici te sustin, te urmaresc - ppoate ma inspiri si pe mine sa scap de cele cateva kile in plus.

 

La operatii te-ai gandit?



#3
roxanaz

roxanaz

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.452 mesaje

Postat 12 ianuarie 2016 - 19:35

Si eu ma recunosc in titlu, Nana, parca am scris eu mesajul asta :))))

iti tin pumnii la intalnirea cu Bebe [;)]



#4
Nana01

Nana01

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 435 mesaje

Postat 12 ianuarie 2016 - 19:48

Viviana, m-am gandit la operatii. Cumva operatiile mi se par o solutie finala, cand absolut nimic nu mai merge și cand ai incercat totul. Eu inca nu am incercat totul, adica dietele mele erau in stil hei-rup, cand ma enervam. Si ma calmam repede  [zirea] N-am incercat niciodata o schimbare majora, definitiva cum imi doresc acum. Plus ca operatiile alea costa destul de mult. Mult mai mult decat Bebe :) Nu exclud operațiile, ca o posibilă soluție, dar acum îmi mai dau șansa asta. 

 

Roxana, multumesc! Am emoții care-mi aduc aminte de adolescență. Oamenii ăștia super-fit, care-ți iau ochii cu forme și mușchi, au tendința să mă intimideze. 



#5
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 12 ianuarie 2016 - 19:48

Bravo! Sportul da un tonus psihic deosebit :)) si daca nu slăbești cat iti doresti.. macar nu o sa ti mai pese :)) ! Glumesc, iti urez succes!



#6
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.052 mesaje

Postat 12 ianuarie 2016 - 19:56

te sustin cu drag!!!

(daca nu merge facem impreuna o cura care da mereu rezultate - da?)

 

te pup



#7
Laura25

Laura25

    Membru VIP

  • Moderators
  • 20.643 mesaje

Postat 12 ianuarie 2016 - 20:04

Mda, ma recunosc in titlu si in poveste (mai putin aia cu multe diete, pt ca eu nu am reusit sa tin nici una la modul serios mai mult de 2 saptamani). Am ajuns dupa sarbatorile de iarna sa am cea mai mare greutate ever-ever din viata mea (exceptand ultimele saptamani de sarcina gemelara cand avem ceva mai mult, dar numai burta era vreo 10-12 kg). Nu mananc dulce decat rar, am incercat sa respect regulile alea cu " fara paine langa carne, fara cartofi langa carne, fara paste, fara paine" dar corpul meu s-a obisnuit cu ele si nu e destul. Mananc seara tarziu, "ciugulesc" seminte, popcorn, nu ma dau in laturi nici de la o bere langa sau un pahar de vin. Am avut ceva tentative de a face sport acasa , dar niciodata "nu am timp". Cred ca lipsa de miscare este cauza principala a acumularilor mele. Ma deplasez cu masina, lucrez la birou, acasa stau mai mereu jos. La cate calorii ard, pur si simplu mananc prea mult... 

 

Iti urez multa bafta si sper sa ma inspire determinarea ta! 



#8
dea78

dea78

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.098 mesaje

Postat 12 ianuarie 2016 - 20:08

   Succes maxim!M-a intrigat titlul subiectului si daca tot am citit am zis ca e fairplay sa si apas pe taste.Cred ca vei avea galerie mai multa ca "Steaua" noastra:)))



#9
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.052 mesaje

Postat 12 ianuarie 2016 - 20:13

Si eu am pus pe mine 3 kile de Sarbatori insa mi-am schimbat  tactica,

 

Nu mancare mai putina ci mai multa miscare. [flo2]

Tactica mi-am schimbat-o dupa ce am vazut ce spune cantarul desigur ... always a little too late...

 

De fapt, totul este ca la reactiile chimice- ce intra trebuie consumat. [buca]



#10
Nana01

Nana01

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 435 mesaje

Postat 12 ianuarie 2016 - 20:13

Multumesc! Contez pe galerie, drept sa spun. Imi adun din toate partile motivatia, iar ideea de ma face - chiar si virtual - de rusine s-ar putea sa conteze :) 




Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Astăzi, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Astăzi, 20:46

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Astăzi, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Astăzi, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -