Sari la conținut

Sari la conținut

* * * * * 2 voturi

Minuni de Decembrie 2015

1635 raspunsuri la acest subiect

MonaEde

MonaEde

Membru incepator

• Membri
  • PunctPunct
  • 163 mesaje

Postat 05 ianuarie 2016 - 15:06

Bebe2mic,eu am 23 in casa.Al meu bebe e imbracat foarte subtire,doar cu body cu maneca lunga si pantalonasi,fara caciulita.Tati se implica si el,la baita si sa i mai dea cu biberonul.De schimbat nu..si nu sta cu el cand plange,ii plac numai momentele frumoase,cand plange ma striga sa i dau san ..Hm..si noaptea deloc.Dormim separati,asta ca sunt eu fata buna si vreau sa l menajez pe sot

• 0

alinaSV

alinaSV

Membru incepator

• Membri
  • PunctPunct
  • 314 mesaje

Postat 05 ianuarie 2016 - 15:10

Si băiatul meu a avut semnul la ceafa, a trecut de la sine... se spune ca e ciupitura de unde la apucat barza cand ne aduce bebelușul [:)]  [:D]

Despre vaccinare....e un subiect pfffff.... eu le_am facut pe cele din schema, la un an am refuzat ror_ul, nu i.am vazut rostul. 

• 0

alia13

alia13

Membru junior

• Membri
  • PunctPunctPunct
  • 512 mesaje

Postat 05 ianuarie 2016 - 15:30

Acum am verificat si eu pata de la ceafa (de o sapt.nu cred ca m-am mai uitat la ea) si  vad ca a devenit f.mica ,aproape insesizabila.

Vaccinurile , cele asa zis obligatorii le-am facut la primul baietel si cred ca o sa le facem si acum.

Mamici de baietei voi ce parere aveti si cum procedati cu decalotarea?

• 0

enadera

enadera

Membru incepator

• Membri
  • PunctPunct
  • 259 mesaje

Postat 05 ianuarie 2016 - 15:40

Kitty, un adevarat cavaler pe sanie, foarte simpatic.

Lidia, eu am facut cezariana dar nu am avut nici un fel de dureri dupa pipi, nici imediat dupa operatie, nici altcandva.

MonaEdne, si noi avem hemangiom, si putin la ceafa, si putin la o spranceana si pe nasuc. Ni s-a spus ca trece de ls sine pana la 6 luni, in marea majoritate a cazurilor. Daca vrei, spune-mi si pot face o poza petei de la nasuc sa vezii.

Ce frumos ti-ai imbracat puiul, gata de petrecere :)

Bebe2mic, nu iti face griji in legatura cu tati, poate nu stie cum sa se implice cu un bebe asa mic, poate este obosit cand ajunge acasa, indiferent ce ar fi, toate trec, si cand o sa mai creasca bebe sunt convinsa ca o sa recupereze timpul petrecut cu prichindel.

Detalii despre puseele de crestere si cum se manifesta gasiti si aici:

https://alapteaza.wo...a-si-cerebrala/

• 0

Dany86

Dany86

Membru incepator

• Membri
  • PunctPunct
  • 199 mesaje

Postat 05 ianuarie 2016 - 15:44

Bebe2mic,eu in casa am 20.5-21 grade,iar cand ii fac baita urc la 22.Sotul meu se implica in creșterea baietelului.Il tine in brate,il plimba,ii schimba scutecul si chiar se pricepe.In maternitate el i-a schimbat scutecul mai mult decat mine,pt ca mie nu imi dadeau voie sa ma misc prea mult.Nu poate sa ii dea sa pape,deoarece ii dau piep.
Alia,eu nu stiu ce sa zic de decalotare,aici nu mi-a zis nimeni nimic de asa ceva,nici nu stiu daca se face.
  • 0

silvi8

silvi8

Membru senior

• Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.989 mesaje

Postat 05 ianuarie 2016 - 15:51

Salutare!

Eu nu am nimic de la lapte, ba chiar ma ajuta ca am probleme mari cu constipatia. deja ma doare foarte tare si mi-e groaza de mersul la baie. Am baut un compot de prune, care m-a ajutat pe mine dar cred ca nu i-a priit Iuliei.

Crina a avut pata rosie la ceafa, Iulia nu are, dar amandoua fetele au pata mongoidala la fundulet.

Pe mine operatia inca ma doare si am o burta mare, zici ca sunt inca insarcinata. Deabia astept sa treaca durerile sa iau masuri.

Pentru sold nu ne-a zis nimic de eco, dar o sa intreb si eu. Nici la Crina nu am facut, dar daca ne recomanda pediatra o sa facem.

Iar despre tati...al nostru e implicat total. Asa a fost si la prima fetita  si inca mai este. Sotul meu face baie ambelor fete, se joaca cu ele, pe cea mare o duce la plimbare (chiar acum sunt la zapada) pe cea mica o leagana, o adoarme. Eu am baza in el pentru orice, inclusiv taiat unghii, schimbat. Totul pana la tzitzi.

Dar, poate ca un tatic incepator e mai speriat/ fricos. Trebuie incurajat si daca isi creaza o relatie cu bb, apoi nu va mai putea sta departe.

• 0

miruna87

miruna87

Membru incepator

• Membri
  • PunctPunct
  • 230 mesaje

Postat 05 ianuarie 2016 - 15:51

Buna fetelor. O sa iau pe rand ce vreau sa va spun ca sa nu uit de la oboseala :)

Si toma are pata pe ceafa...stiu ca e normala si ca trece.

Cosulete avem si noi, le mai dau cu crema de galbenele dar am vazut ca trec si de la sine.

Vaccinurile eu cred ca o sa merg pe schema  clasica.

Pe mine ma ajuta f mult sotul, noi nu avem alt ajutor si altfel cred ca as lua o razan. Vinerea spre exempli doarme el cu bebe si ma lasa pe mine sa dorm toata noaptea, baita facen impreuna, eu masaj el baie si apoi eu toaleta sters gurita imbtacat samd. Cand e el acasa ma mai trimite sa ma plimb prin oras sa ma relaxez. In rest si noi dornin separati ca sa se odihneasca el ca merge la serviciu. La mine e "avantajul" ca nu alaptez si nu depinde bebe de san cu mancarea.

Eu am alta problema...cu somnul ziua. Ni mai doarme aproape deloc ziua, doar daca il plimb in brate adoarme, apoi il tin jum de ora in brate si daca il pun in pat sau landou de cele mai multe ori se trezeste instant,zici ca are senzori. Azi a stat treaz de la 9 pana la 14:00 ....mai am un wrap elastic si il mai pun in ala si adoarme dar am niste dureri de spate groaznice :(  ai vostri dorm? Ce nu inteleg e ca noaptea doarme super bine, in landou si landoul in pat langa mine ...dar ziua...abia apuc sa mananc sau sa fac pipi :((( incerc  sa atasez si o poza

Kitty inca odata multumim din suflet pentru sfaturi, de fiecare data cand intru mai invat cate ceva. 

Eu traiesc cu cafea ca altfel cred ca as pica din picioare :(

Sper ca sunteti bine toate ai scuze ca am scris mult dar doarme bebe si am profitat :)

Va pup

• 0

miruna87

miruna87

Membru incepator

• Membri
  • PunctPunct
  • 230 mesaje

Postat 05 ianuarie 2016 - 15:53

Buna fetelor. O sa iau pe rand ce vreau sa va spun ca sa nu uit de la oboseala :) Si toma are pata pe ceafa...stiu ca e normala si ca trece. Cosulete avem si noi, le mai dau cu crema de galbenele dar am vazut ca trec si de la sine. Vaccinurile eu cred ca o sa merg pe schema clasica. Pe mine ma ajuta f mult sotul, noi nu avem alt ajutor si altfel cred ca as lua o razan. Vinerea spre exempli doarme el cu bebe si ma lasa pe mine sa dorm toata noaptea, baita facen impreuna, eu masaj el baie si apoi eu toaleta sters gurita imbtacat samd. Cand e el acasa ma mai trimite sa ma plimb prin oras sa ma relaxez. In rest si noi dornin separati ca sa se odihneasca el ca merge la serviciu. La mine e "avantajul" ca nu alaptez si nu depinde bebe de san cu mancarea. Eu am alta problema...cu somnul ziua. Ni mai doarme aproape deloc ziua, doar daca il plimb in brate adoarme, apoi il tin jum de ora in brate si daca il pun in pat sau landou de cele mai multe ori se trezeste instant,zici ca are senzori. Azi a stat treaz de la 9 pana la 14:00 ....mai am un wrap elastic si il mai pun in ala si adoarme dar am niste dureri de spate groaznice :( ai vostri dorm? Ce nu inteleg e ca noaptea doarme super bine, in landou si landoul in pat langa mine ...dar ziua...abia apuc sa mananc sau sa fac pipi :((( incerc sa atasez si o poza Kitty inca odata multumim din suflet pentru sfaturi, de fiecare data cand intru mai invat cate ceva. Eu traiesc cu cafea ca altfel cred ca as pica din picioare :( Sper ca sunteti bine toate ai scuze ca am scris mult dar doarme bebe si am profitat :) Va pup

Miniaturi atasate

• 20151228_195621.jpg

• 0

miruna87

miruna87

Membru incepator

• Membri
  • PunctPunct
  • 230 mesaje

Postat 05 ianuarie 2016 - 15:55

Scuze ca am mai postat inca odata toata polologhia dar altfel eu nu stiu sa atasez poza  [batcap]  [batcap]  [batcap]

• 0

miruna87

miruna87

Membru incepator

• Membri
  • PunctPunct
  • 230 mesaje

Postat 05 ianuarie 2016 - 16:00

Am uitat ceva :))) temperatura si eu o am undeca 22-24 cu body si salopeta sau body si pantalonasi....asta cu caciula si ca ii e frig copilului cred ca e o problema a generatiei mamelor/soacrelor pt ca si eu am trecut prin aceleasi discutii cu ele. Le am explucat ca daca bebe nu are nasucul rece nu ii e frig. Cat a stat soacra la mine am murit de cald in casa, curgeau apele pe noi si bebe era imbracat si infasurat in paturica...

Eu cand doarme il invelesc cu o paturica subtire, mainile i le las afara ca al meu bebe trebuie aa dea non stop din ele...si din picioare da de zici ca pedaleaza toata ziua :)))

• 0

Intrebari Panica

• Sarcina fiv

MirelaIspas
    - nov 19 2019 00:31

• Clexane

Andreea..
    - nov 18 2019 23:22

• Contracții 3 luni de sarcina

m_alex1
    - nov 18 2019 23:09

• Dezvoltare

gabriela199606
    - nov 18 2019 21:29

• Consilier Primarie

Brandy94
    - nov 18 2019 21:01

Grupuri

• Mamici August 2020 (Pepenasi de August)

Anda08
    - nov 06 2019 10:11

• Mamici de Iulie 2020 (Trandafirasi de Iulie)

Anda08
    - nov 06 2019 09:34

• Alina

stivis1
    - sep 22 2019 21:00

• Mamici de Mai 2020

Anda08
    - sep 13 2019 14:16

• Buburuze de Aprilie 2020

georgi270
    - aug 20 2019 22:48

Bloguri