Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 2 voturi

Minuni de Decembrie 2015


1635 raspunsuri la acest subiect

#31
Bebe2mic

Bebe2mic

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 511 mesaje

Postat 05 ianuarie 2016 - 11:31

Bună ziua mămici, 

Bun găsit în căsuța nouă. 

 

Fetele voi ce temperatura țineți în casa și cum îmbrăcați bebelușii?  Eu am 20 de grade și-l țin într-un body cu maneca lunga și un costumas din ala cu piciorușe, fără caciulita iar mama m-a tot bate la cap să-i pun caciulita și să-l învelesc în paturica sa nu-i fie frig că-i mic. De cate ori îl las cu ea îl găsesc infofolit de zici că-i gerul lui sucila în casă. 

 

Și încă o întrebare, la voi taticii se implica în îngrijirea bebeilor? Al meu pleacă la serviciu pe la 7 dimineața și-l lasă și pe Dragos la școală și vine seara intre 6 și 8, depinde câtă treaba are. Sunt conștientă ca timp nu prea are, dar când vine acasă îl tine 10-15 minute în brate și gata, nu îl vad asa de atașat de bebe cum as vrea. 

 

Kitty la ce vârstă ziceai că-s puseele alea de creștere?  Scuze ca nu am reținut. David al meu ieri a mâncat toată seara, și apoi l-a durut burtica. Din cate vad lapte am, deci nu pare a fi din lipsa lui. A plâns tare pe seara și i-am dat Bonisan, după care s-a liniștit la vreo jumătate de ora, dar a vrut iar la sân. A adormit cu țâța în gura ca dacă îl luam iar plângea. Acum nu știu dacă au fost colici, dacă a fost foame , puseu de creștere sau alta problema???!!! Dacă l-a liniștit Bonisanul, ma gândesc ca or fi fost totuși colici..... Aaaa, s-a culcat pe la 10:30 aseară și pana dimineață la 5:30 nu s-a trezit deloc, acum e iarăși fomist, numai la sân vrea.....  [fri]  Am băut câteva pahare de lapte ieri, sa fi fost oare asta???  Am sa las laptele deoparte sa vedem dacă se schimbă ceva....

 

Mihaaa , și eu m-am gândit la voi, am crezut ca o sa găsesc ceva mesaje de la tine sa ne spui ce mai faceți. 

 

Kitty, foarte frumoasa poza cu bebe pe saniuta. 

 

Cineva îîntreba de înțepături la cezariana, eu nu am nimic, doar ma mai deranjează un pic tăietura, dar nu iau nimic, trece de la sine. Pe 28 merg la consultație la gineco sa vedem cum stau treburile. Joi avem întâlnire cu doamna de la îngrijirea bebeilor, vine sa ne vadă acasă. 

Eco de sold i-am făcut lui Dragos când era mic, totul a fost ok, acum nu ne-a recomandat nimeni asa ceva, din maternitate au zis că totul e bine. 

 

Hai ca am scris un roman,  va doresc o zi liniștită și bebei neplangaciosi... 



#32
maryia13

maryia13

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 601 mesaje

Postat 05 ianuarie 2016 - 11:50

Am reusit sa pun si pozica de la o luna cu David

 

Ce cavaler avem noi aici.... Este o scumpete de baietel :* sa va traiasca !



#33
maryia13

maryia13

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 601 mesaje

Postat 05 ianuarie 2016 - 11:58

Bebe2mic...Eu va scriam zilele trecute ca de la laptele baut de mine...2 zile am avut si eu si Sophia dureri ingrozitosre de burta. Nici nu vreau sa mai aud de lapte...

Cat despre implicarea taticului...la inceput a fost mai reticient...a profitat si de faptul ca e mama aici si ma ajuta ea mult. Acum de la Craciun incoace in schimb...se implica mult mai mult...facem baita fetei impreuna...o tine in brate...a mai si adormit-o. Sophia e fascinata de el...cum ii aude vocea cum il cauta cu privirea. Cand ii canta fetitei...ea face niste ochi mari :) De schimbat pampers nu prea vrea...o sg data a schimbat ( nu vreti sa stiti cum era pus :)) ii atarna pampersul ala pana la glezna). Oricum...dupa plecarea mamei sper sa fie mult mai implicat pt ca o sa am nevoie si de ajutorul lui.

O zi cat mai linistita!

 

 

.



#34
Kitty1981

Kitty1981

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 361 mesaje

Postat 05 ianuarie 2016 - 12:11

Miruna, firicele de sange din nasuc sunt de la aspirat mucozitatile. Mucoasa lor este foarte sensibila. Secreta mucus si ca urmare a stimularii - simpla introducere a ceva strain in cavitatea nazala. De aceea, tot repet sa nu ii curatati in nas decat daca interfera cu suptul sau somnul.

MonaEde, chiar voiam sa zic ca ai mai postat poza cu bebelusul tau... foarte tare! E un scump si un elegant! Si al meu este patat la ceafa  [:-)))]

Bebe2mic, puseele de crestere sunt la:
  • 7-10 zile de la nastere;
  • la 2-3 saptamani;
  • la 4-6 saptamani;
  • la 3 luni;
  • la 4 luni;
  • la 6 luni;
  • la 9 luni.

 



#35
maryia13

maryia13

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 601 mesaje

Postat 05 ianuarie 2016 - 13:12

Kitty...pt acele bubite /cosuri...nu exista vreun tratament? Azi vad ca are tot mai multe motata pe fata... Multumesc



#36
Dany86

Dany86

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 199 mesaje

Postat 05 ianuarie 2016 - 13:30

Bun gasit in noua casuta,mamici.Multumim,Kitty.Foarte frumos baietelul tau pe sanie.Un scump la fel ca toti ceilalti.
Noi am fost sa ii facem buletin spaniol lui bebe ieri si gata,am terminat cu actele.Acum stam linistiti.Azi ae duce tati sa ii faca si card de sanatate,din fericire nu e nevoie să mergem si noi.Vitamina D ii dau si eu lui bebe pana la un an,cate 6 picaturi pe zi.Eco la sold am facut la o luna si a ieșit totul bine.Dar ai zis ca mai o repetam la 3 luni,deoarece bebe a stat in fundulet pana la 37 de saptamani,cand l-au intors si vor sa fie siguri ca e totul bine.Iar saptamana viitoare avem eco la inimioara,pt ca i-au descoperit o mica gaurica in perete,dar au zis ca pana la 6luni-un an se acopera singura.
Va pupacesc si va doresc o zi cat mai buna.

#37
Kitty1981

Kitty1981

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 361 mesaje

Postat 05 ianuarie 2016 - 14:11

Kitty...pt acele bubite /cosuri...nu exista vreun tratament? Azi vad ca are tot mai multe motata pe fata... Multumesc

Acele bubite vor trece de la sine. Orice le-ai face... ele isi vor face de "cap". La primul baiat am incercat si cu betadina si cu Baneocin si nimic. La al doilea baiat am incercat doar cu betadina... Tot degeaba! Acum, nu ma mai complic. Vor trece ele.



#38
alia13

alia13

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 512 mesaje

Postat 05 ianuarie 2016 - 14:12

Si al meu are semn pe ceafa, in zona unde descrie MonaEde.Am crezut ca e semn din nastere care ramane, sa inteleg ca dispare?



#39
MonaEde

MonaEde

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 163 mesaje

Postat 05 ianuarie 2016 - 14:47

maryia,multumesc [flo2] .Kitty,de fapt nu e un semn ..e mai mult o pata cam maricica rosie...Bubite si al meu are,dar ba trec,ba apar..Il dau cu putin ceai de musetel pe o discheta si vad ca-i merge bine.



#40
MonaEde

MonaEde

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 163 mesaje

Postat 05 ianuarie 2016 - 14:52

Cam asa e pata aceea rosie.Nu se vede cine stie ce bine dar ca idee..Si inca un subiect care nu l am vazut pana acum(daca nu ma insel) e despre vaccinuri.Voi le faceti la bebei?Sunteti de acord cu ele?

Miniaturi atasate

  • image.jpeg



Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Saptamana 28

    Deutzuk
    - Astăzi, 11:08

  • Testul de toleranta la glucoza

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:36

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Ieri, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:33

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -