Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 3 voturi

Clubul "babelor FIV-oase",capitolul 124


505 raspunsuri la acest subiect

#11
alia13

alia13

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 512 mesaje

Postat 02 ianuarie 2016 - 10:56

La multi ani! Multa sanatate si sa va ajute Dumnezeu sa va impliniti visul de a deveni mamici! Va pup!



#12
dea78

dea78

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.098 mesaje

Postat 02 ianuarie 2016 - 20:48

    Hello babute si mosi!

    Inca nu v-ati revenit?!Nici eu...parca sunt tot in transa.Sper ca maine sa ma reglez cu somnul.De azi am gustat "libertatea"...e naspa momentan pt ca trebuie sa invat sa fiu mai relax.Eu sunt genul de om mereu in priza,bagat in ceva,iar acum e ciudat.De saptamana viitoare incep cu drumurile pt inchiderea afacerii si cu un nou ciclu de monitorizare...sper sa fie ultimul si sa gasesc schema cu noroc.

    Un inceput de an cat mai prosper sa aveti!



#13
MaraDG

MaraDG

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 438 mesaje

Postat 03 ianuarie 2016 - 06:12

Bine ne-am regasit pe 2016 !

 

Incep sa ma conving ca babutele stiu sa si petreaca, cred ca se datoreaza tot experientei, deci sunteti experte si la acest capitol, il includ aici si pe Andrew - nu vreau sa-i spun mos, mai bine ii spun prieten si ii multumim ca ne este aproape !

 

Insa clubul este deschis non-stop !!!

 

Sa avem BAFTA in TOT in 2016 !


Editat de MaraDG, 03 ianuarie 2016 - 08:00 .


#14
MaraDG

MaraDG

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 438 mesaje

Postat 03 ianuarie 2016 - 08:01

dea draga de tine, esti mereu pe faza si iti multumesc mult!

 

Nu am fost impacata ca am facut doar analizele uzuale inainte de FIV, l-am intrebat pe dr Albu daca la varsta mea nu considera ca trebuie sa fac mai multe investigatii si mi-a spus ca sunt suficiente intrucat au iesit bune …

Am scris ce doze am facut …cu pregnyl a fost o agitatie… in Tulcea nu exista un centru unde sa poti face o injectie, poate la urgente … era un oficiu la statia de salvare si un centru privat, dar au fost desfiintate…mi-au spus ca fiecare se descurca cu asistente in privat…am doua asistente in bloc dar nu am vrut sa se stie si ajunsesem aproape de disperare tinand cont de ora total nepotrivita si exacta cand trebuia facut… in final doctorita mea care stia de FIV a zis ca mi-l face ea, a trecut sa ma ia de acasa, am ajuns la cabinet si la ora 24 fix am facut pregnyl 10000 UI

 

dea, eu as numi comentariile = pareri in incercarea de a ne intelege reactia organismului… eu incep sa accept faptul ca organismul meu are ceva ce nu este ok si trebuie sa investighez … poate imi poti spune concret cam ce si cum, daca si doresti … altfel voi orbecai sa aleg ce consider ca ar trebui .

In afara de lipsa timpului necesar, mai am si problema unde sa fac aceste investigatii – la Tulcea nu se fac sau doar se recolteaza si se trimit mai departe, nu stiu cat de multa incredere sa am – la Bucuresti imi este dificil sa ajung … spun asta doar ca sa ma descarc, este fix problema mea.

Multumesc mult pentru promptitudine si pertinenta !


Editat de MaraDG, 03 ianuarie 2016 - 08:03 .


#15
MaraDG

MaraDG

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 438 mesaje

Postat 03 ianuarie 2016 - 08:03

Ma conving ca clubul expertelor este in permanenta la datorie, nu se tine cont de nimic si multumesc din suflet Hatice ca la intrarea in noul an ti-ai gasit timp pentru mine!

 

Da, am inceput sa il mai cunosc pe dr Albu, caruia nu am ce sa ii reprosez, nu sunt in masura si nu imi permit sa spun ca a fost ceva gresit, dar cunosc replica nu este dovedit stiintific… mai spun ca nu prea ar mai vrea sa aiba paciente de categoria peste 40 ani si cu AMH sub 1 … prefera paciente tinere care au intradevar probleme – altfel nu ar ajunge la domnia sa – dar care au mai multe sanse, un organism tanar este altceva !

Cred ca si tu te incadrezi in aceasta categorie, ma uimeste AMH-ul tau, vad insa ca ai niste mutatii despre care nu stiu absolut nimic dar probabil ca creaza probleme pentru ca in 2015 ai incercat varianta cu embrioadoptie la Reprofit – imi pare rau pentru nereusita ta… probabil ca este clinica pe care mi-ai recomanda-o .

 

In acest moment nu pot lua o decizie, voi face investigatii si voi vedea… mie imi este foarte greu sa ajung si la Bucuresti, pot spune ca in afara mi se pare a fi imposibil sa putem pleca amandoi odata si singura nu am ce face - nu vreau sa se stie la serviciu (cred ca se banuieste) … este iarasi problema mea.

 

Multumesc mult Hatice pentru promptitudine si pentru faptul ca mi-ai spus atat de direct parerea ta – apreciez mult !


Editat de MaraDG, 03 ianuarie 2016 - 08:07 .


#16
MaraDG

MaraDG

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 438 mesaje

Postat 03 ianuarie 2016 - 08:08

Cred ca o sa devenim niste ametite de atatea exemple care ne sustin speranta ca vom reusi, Maru … cred ca trebuie sa gasim medicul (ce sa facem daca nu putem ajunge la dr Sher) si protocolul potrivit in momentul cel mai bun pentru ca  organismul nostru sa vrea … si un dram de ajutor de la DD …

 

Asa neinformata cum sunt, din postarea fetei Alyj am retinut in primul rand cum si-a mai ajutat organismul cu vitamine si produse naturiste – polen crud, laptisor de matca, iarba de grau…

Eu am inceput sa le consum pentru a-mi intari sistemul imunitar si pot sa spun ca am simtit efectul lor benefic, de la polenul crud nu am mai simtit acea gheara in gat care parca ma sufoca dupa ore multe de munca si stres si iarna trecuta nu am racit deloc, este adevarat ca am si grija sa ma protejez, stiu ca sunt sensibila.

Polen crud (3 lingurite) si laptisor de matca (1/2 lingurita) + catina (2-3 lingurite), dizolvate intr-un pahar de suc proaspat de citrice – frecvent – sau de visine /fructe de padure (am congelatorul full ) la care mai pun si apa dupa preferinta (mai gros sau mai subtire) le beau dimineata dupa paharul cu apa, 5 zile pe saptamana, pauze am facut cand nu am fost acasa si uneori vara cand sunt atatea legume si fructe proaspete pe care le prefer in locul mancarii gatite.

Iarba de grau , cate o mana (pe care o cultiva MAMA, eu doar o mai ud) o stoarcem in sucul de legume (morcov, sfecla rosie, mar - obligatoriu, la care mai adaugam - brocoli, apio, spanac, salata / ce mai gasim si contine clorofila)… folosim un storcator prin presare la rece de care sunt foarte multumita.

 

Sper ca nu am plictisit pe nimeni, am incercat doar sa detaliez in speranta ca va ajuta pe cineva … fac precizarea ca trebuie sa testati daca nu sunteti alergici la produsele apicole, eu am dat la mai multe persoane, unele au descoperit alergia, altele nu au vrut sa se complice…

Recent am dat unei fete ce a suferit o operatie grea si a trecut apoi, la recomandarea medicului, la un regim mai mult vegetarian, m-a sunat inainte de sarbatori si mi-a spus ca la control a iesit totul bine si ca simte efectele benefice ale polenului crud … acum vom face comanda comuna.

 

Am  citit ca inainte de FIV trebuie sa ai nivelul TSH in jur de 1 – eu am avut 1,17 – mie imi spusese dr Bolintineanu sa scad macar la 2 intrucat in acea perioada aveam TSH peste 3 … inclin sa cred ca polenul crud m-a ajutat in scaderea nivelului TSH-ului, polenul crud contine mult seleniu care ajuta tiroida.

 

Am citit Maru si protocoalele urmate, trebuie sa aprofundez… multumesc mult pentru toate informatiile !


Editat de MaraDG, 03 ianuarie 2016 - 08:12 .


#17
dea78

dea78

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.098 mesaje

Postat 03 ianuarie 2016 - 11:40

    Mara sa-ti poarte noroc semnatura si noul avatar!

    Te intrebam de doza de declansare(pregnil) pt ca uneori nu e indeajunsa,o doza prea mica nu da maturitate destula tuturor ovocitelor.Din punctul meu de vedere a fost indeajuns.Cunosc plimbareala nebuna pt a face injectiile,am gustato la primul fiv,la al doilea am inceput sa mi le fac eu si a fost mult mai ok...dar nu in baie,intr-un loc unde sa ma simt comfortabil:)).La aluzii si comentarii,ma refeream ca aici e un topic unde se discuta si nu se tine partea vreunui doctor.Fiecare are poate o slabiciune pt un doctor,dar nu o luam atat pe aratura sau daca o luam se va gasi cineva care ne va trage de maneca.

    Acum referitor la ce ar trebui investigat,dar este parerea mea si fiecare face ce vrea:

-trombofiliile inainte de ciclu fiv,iar in timpul ciclului fiv verificata doza de anticoagulant prin antifxa (dar dupa 10z de progesteron si anticoagulant,prea devreme nu e relevanta...deci cam la 10z de la punctie).Tot atunci se poate verifica si progesteronul daca e suficient(adica minim 15ng)

-NK(imunofenotiparea limfocitara profil de baza) inainte de ciclu fiv si daca ies in valori mari peste 15%  obligatoriu prednison sau derivati si intralipid(dar aici trebuie verificate functiile hepatice TGP,TGO,colesterol si glicemia).Daca ai posibilitatea sa le faci si din uter si mai bine,daca nu macar sa tii cont de cele din sange

-histeroscopie facuta cel mai tarziu cu 2luni inainte de ciclu fiv pt a verifica cavitatea sa fie ok.Sinechiile si hiperplaziile se pot reface,mai ales daca luati hormoni 

    Acum referitor la intarirea sistemului imunitar eu nu prea sunt de acord cu multe stimulente,un organism prea bine intarit poate respinge embrionul.Dar nici sa cadeti in extrema cealalta si sa fiti vesnic varza.Legat de TSH e bine sa fie in jur de 1,dar am vazut o gramada de sarcini prinse si cu el mai mare.Daca vreti sa-l scadeti incepeti din timp ca nu se regleaza imediat si poate trebuie ajustata doza si fiti atente ca veti continua si in sarcina cu el.

    O duminica relaxanta dragelor!



#18
gabyv

gabyv

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.804 mesaje

Postat 03 ianuarie 2016 - 11:41

Mara, vin si eu cu parerea mea. Protocolul pe care l-ai avut, mi se pare standard, cantitatea de stim a foat ok. Problema a venit probabil si de la un Amh redus, ca nu ai avut multe ovocite.

Apoi garantia ca un embrion ca al tau sa se implanteze este mica, cam 18%. Stiu ca zici ca era perfect, eu am transferat la primul fiv unul asa si unul mai putin bun si nu s-a prins. Trebuie sa perseverezi, mai fa un fiv!

Inainte de fiv, in caz ca nu ai facut deja (memoria imi joaca feste) este sa faci o histeroscopie, ca sa vezi daca uterul e ok pt implantare.

Apoi ca si analize un profil de trombofilie si NK, ar fi bine venite, in caz ca ai nevoie de clexane sau prednison.

Stiu ce zici legat de plecatul in diverse parti pt fiv, din Tulcea, mai ales,(eu sunt din GL) insa e mai bine sa te orientezi spre o clinica buna. Desi Albu este un dr bun, din cate am auzit, cred ca mai bine incerci unde a zis Hatice. Am o prietena care nu mai avea sperante, 4 fiv-uri cu de toate in meniu, embrioni bun de z3 si nimic.

A ajuns la Reprofit, nu prea a avut incredere in tratament, i se parea slab dozat. A stat acolo din z9 pana la transfer, insa a obtinut 4 blasto de buna calitate. Doi a transferat si acusica face 20 de sapt de sarcina. Asa ca si laboratorul clinicii este f important. 

Poti sa iti programezi fiv-ul mai spre vara, ei sunt flexibili si pleci innconcediu. De unde stiu colegii unde te duci? Si pana la urma ce conteaza? Lasa-i sa bănuiască ce vor!

Ah, inca ceva si gata, ca m-am intins tare... Eu nu ma pricep la naturiste, sa zica Dea, insa eu cred ca polenul creste NK-urile. Am citit cum te protejeaza el de boli si intareste sistemul si etc... Mai bine racesti un pic, dar se implanteaza puiutii.

 

Va pup!



#19
dea78

dea78

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.098 mesaje

Postat 03 ianuarie 2016 - 11:44

    A murit jumatate de drac Gabyv...postasem cam in acelasi timp:)))



#20
gabyv

gabyv

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.804 mesaje

Postat 03 ianuarie 2016 - 12:07

Sa stii, Dea!! Amandoua am scris in acelasi timp, acelasi lucru! Pup! [flo2]




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Agitatie pe final

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 12:03

  • Saptamana 28

    Deutzuk
    - Astăzi, 11:08

  • Testul de toleranta la glucoza

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:36

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Ieri, 18:19

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -