Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Mamici de Septembrie 2016 (Dovlecei deSeptembrie 2016)

bravida sarcina septembrie 2016 mamici

473 raspunsuri la acest subiect

#61
cathaleya

cathaleya

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 58 mesaje

Postat 04 martie 2016 - 09:58

Ați fost harnicute fetelor! Ați scris mult. Mie mi au venit analizele toate ... de sânge, ginecologice, dublu test etc Perfecte. Sunt ca noua

Ce ai mai facut? Ziceai ca mergi la dr? Iti tin pumnii si astept vesti



#62
fistikutz

fistikutz

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 21 mesaje

Postat 05 martie 2016 - 21:14

Hei fetelor! Noi am fost ieri la morfologia de sem 1. Totul e ok, la fel si masuratorile pentru dublu-test. Insa dr. nu ne-a putut spune cu certitudine sexul, ii parea cand baietel, cand fetita - asa ca n-a vrut sa-si asume o parere certa.

oricum, asta e cel mai putin important cand toate celelalte au iesit ok... Sau asa vreau sa cred. Refuz sa ma gandesc ca treaba asta cu incertitudinea in ceea ce priveste sexul (ca bebe chiar a cooperat, cel putin asa mi s-a parut mie) are legatura cu pregatirea profesionala a medicului  [masc]


Editat de fistikutz, 06 martie 2016 - 09:32 .


#63
cathaleya

cathaleya

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 58 mesaje

Postat 06 martie 2016 - 14:39

Hei fetelor! Noi am fost ieri la morfologia de sem 1. Totul e ok, la fel si masuratorile pentru dublu-test. Insa dr. nu ne-a putut spune cu certitudine sexul, ii parea cand baietel, cand fetita - asa ca n-a vrut sa-si asume o parere certa.

oricum, asta e cel mai putin important cand toate celelalte au iesit ok... Sau asa vreau sa cred. Refuz sa ma gandesc ca treaba asta cu incertitudinea in ceea ce priveste sexul (ca bebe chiar a cooperat, cel putin asa mi s-a parut mie) are legatura cu pregatirea profesionala a medicului  [masc]

Super! Bine ca e testu ok.dar tu ce iti doresti?



#64
fistikutz

fistikutz

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 21 mesaje

Postat 06 martie 2016 - 22:21

Inclin spre baietel, fara sa am un motiv concret.

dar mai ca-mi pare rau ca imi doresc sa fie ceva anume, orice-ar fi e o minune de la Dumnezeu si-o sa-l iubesc raaau.  si-n plus, daca e sa fie fetita, nu vreau sa-i transmit in burtica ca n-a fost ce-mi doream - pentru ca nu e asa. Ce-o s-o mai motzonesc  [regblond]



#65
fistikutz

fistikutz

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 21 mesaje

Postat 06 martie 2016 - 22:21

Voi cum stati cu preferintele?



#66
Ella_b

Ella_b

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 86 mesaje

Postat 07 martie 2016 - 09:06

eu mai am o saptamana si 2 zile pana la morfologia sem., poate sta bebe si aflam si sexul. abia astept si eu sa-mi zica dr. ca totul e ok.

 

Fetelor, eu cred ca o iau razna, au inceput sa-mi apara greturile, nu mai stiu ce sa mananc, nimic nu-mi trebuie, la aproapte orice mi se face greata. Sambata am mers in oras si am comandat o portie din mancarea mea preferata, am luat 2-3 guri si am zis ca daca o mai vad in fata ochilor arunc farfuria. Ma gandeam ca in jurul a 12 saptamani de sarcina nu voi mai avea parte de surprize, chiar ma bucuram pana saptamana trecuta ca eu n-am probleme cu greata, insa la mine abia acum incepe nebunia. Sper sa treaca repede...ca altfel o sa mor...de foame. Zilele trecute abia am ciugulit cate ceva, eram o carnivora convinsa, insa acum sa nu vad carne in fata ochilor.


Editat de Ella_b, 07 martie 2016 - 10:57 .


#67
Maria91

Maria91

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 25 mesaje

Postat 07 martie 2016 - 11:41

Buna fetele,

 

Eu sunt insarcinata in 10saptamani si 3 zile cam... Peste o saptamana trebuie sa merg sa facem dublu test. Cum se procedeaza cu testul asta? nu e nevoie de ceva aparatura mai performanta? Eu merg la un medic la spitalul Bega si nu plec tot timpul linistita de acolo, in sensul ca nu sunt convinsa ca a fost destul de atent la ecograf si nu la telefonul care-i suna mereu... La ultimele 2 ecografii  a reiesit ca am in burtica gemenii mult doriti  [bib]  [bib]  [deziuata]



#68
Maria91

Maria91

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 25 mesaje

Postat 07 martie 2016 - 11:42

Felicitari tuturor pentru micile minunatii din burtici  [flo]  [hc]



#69
lupu_loredana1985

lupu_loredana1985

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 32 mesaje

Postat 07 martie 2016 - 13:43

Buna fetelor. Imi pare rau ca nu am mai scris dar nu am mai avut timp. Mi-am schimbat medicul de familie intre timp dupa aproape 15 ani, am fost sa imi fac analiza Torch (pentru mamicile din Iasi) la Institutul de Medicina Publica din Iasi. Grija mare ca nu fac si herpes simplex. Am dat doar 150 de ron. Dar .....m-am ales cu un herpes simplex ocular luat de pe una din clantele din incinta. Si de atunci am fost la oftalmologie unde medicul a ras copios de hazardul situatiei. Am reusit sa iau si rezultatele care sunt bune. In rest astept morfologia sa vedem ce iese . Si ....am slabit un kilogram, mananc doar fructe si legume.



#70
fistikutz

fistikutz

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 21 mesaje

Postat 07 martie 2016 - 16:30

Maria91, sa-ti spun cum a fost la mine (am impresia ca sunt mai multe variante de dublu-test): am fost la morfologia de sem 1 (o ecografie mai detaliata, la care se verifica formarea organelor si se fac si cateva masuratori si verificari asociate dublu-testului - translucenta nucala, osul nazal si alte cateva aspecte, ale caror date dr. le-a completat intr-un formular, impreuna cu alte info despre mine - varsta, greutate etc.), imediat dupa mi s-a recoltat sange pt masurarea a 2 hormoni ale caror valori se coreleaza cu aspectele de la eco. In baza rezultatelor de la sange si a celor de la eco se face un calcul din care rezulta riscul de sindrom Down.

Sper ca am fost coerenta  [:D]





Etichetat si cu bravida, sarcina, septembrie 2016, mamici

Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Astăzi, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Astăzi, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:30

  • Morfologie 2

    Erika91
    - Astăzi, 12:04

  • Locul de muncă È™i sarcina

    Ioone
    - Ieri, 23:41

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -