Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Mamici de Septembrie 2016 (Dovlecei deSeptembrie 2016)

bravida sarcina septembrie 2016 mamici

473 raspunsuri la acest subiect

#41
cathaleya

cathaleya

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 58 mesaje

Postat 27 februarie 2016 - 22:05

Buna mamici. Eu am baietelul mare de 9 ani :)) si in ianuarie din cauza unor pofte am aflat ca vom avea si pereche. Speram amândoi sa fie fetita [flo2] . La cel mare nu am avut o sarcina grea daca nu punem declasarea tiroidei (am ajuns de la 48 de kg la 105 la nastere). Momentan am 98 kg si sunt abia la inceput.  probleme pana saptamana asta greata fara varsaturi, ma ustura stomacul grozav, pofte mai mult sau mai putin : am mancat niste branza cu menta [batcap]  si desi am vrut cartofi prajiti nu i-am putut atinge. Planuiam in ianuarie sa ma operez din cauza tiroidei dar acum am pus-o pe lista de asteptare. Ma gandesc cu groaza ca nu am voie sa ma ingras [:-)))] si nu stiu cum voi face asta. Saptamana asta voi face analizele si pe 17 martie morfologie fetala. Data probabila a nasterii 21 septembrie 2016. Cu o luna inainte ca baietelul meu sa implineasca 10 ani [il] .Mi-a comunicat ca vrea cadou de ziua lui o surioara [:D] . Ma bucur de cunostinta. Va pup si sarcina usoara. 

Felicitari! Sarcina usoara si un bebe sanatos! Ai citit ce mi-a scris Ella-b.daca te monitorizeaza un dr bun o sa fie totul Ok.

Din cat am vazut pe calc care ne spune cate kg putem lua in sarcina -- reiese ca daca suntem mai plinute nu mai luam o greutate asa mare.eu una am si slabit ca am niste greturi.numai de vreo doua zile imi e mai bine.Noapte buna!



#42
cathaleya

cathaleya

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 58 mesaje

Postat 27 februarie 2016 - 22:16

 

Buna Cathaleya, pt monitorizare la endocrinolog se merge doar daca stii ca ai proble cu glanda tiroida, tot la fiecare 4 saptamani cu analizele ths si ft4 in primul trimestru(fatul nu isi produce acest hormon pana in saptamana 18), ulterior o data pe trimestru. In rest nu cred ca e cazul sa te stresezi cu endocrinologul. 

 
 
 

 

Pe mine tot la endocrinolog m-au trimis  med fam .

endocrinologul m-a trimis la alte analize tsh ( sa il repet ca aveam o analiza de la inceputul sarcinii cu o val f buna) si mi-a dat si 2 analize de Ca ca cica doar in functie de astea imi da ceva. .M-am saturat de analize...si de stat la cozi la medici,sper ca sapt ce vine sa primesc in sfarsit doza de vit pe care trebuie sa o iau.


Editat de cathaleya, 02 martie 2016 - 08:57 .


#43
Ella_b

Ella_b

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 86 mesaje

Postat 29 februarie 2016 - 09:31

Pe mine tot la endocrinolog m-au trimis si med fam si ginecologul pt deficitul de vit D. Nici unul nu mi-a zis ce sa iau ca nu se baga.

endocrinologul m-a trimis la alte analize tsh ( sa il repet ca aveam o analiza de la inceputul sarcinii cu o val f buna) si mi-a dat si 2 analize de Calciu (care sunt ok) ca cica doar in functie de astea imi da ceva. .M-am saturat de analize...si de stat la cozi la medici,sper ca sapt ce vine sa primesc in sfarsit doza de vit pe care trebuie sa o iau.

 

Eu nu prea inteleg de ce te-au trimis la endocrinolog pt. deficit de vit. D... ai si ceva afectiuni hormonale pe langa asta? 



#44
cathaleya

cathaleya

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 58 mesaje

Postat 29 februarie 2016 - 13:53

Nu nu am! De asta nu inteleg nici eu  si deja mi-e scarba sa imi iau medicamentele( ac folic.fier.magnerot-2 pe zi si acum mai una vit d -2 pe zi , cate un nospa mai rar) bine ca am scapat de calciu.Eu luam pastile oricum f rar.Afect hormonale nu am avut chiar in sept am fost la endocrinolog si am facut si analizele anuale( am obiceiul ca o data pe an sa le fac- preventiv ca asa ne sfatuieste med de fam).daca tu crezi ca ar trebui sa mai intreb ceva da- mi si mie un sfat.mersi



#45
Ella_b

Ella_b

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 86 mesaje

Postat 29 februarie 2016 - 15:51

Doamne...oamenii astia nu-s normali. Eu merg la endocrinolog de vreo 5 ani, avand tiroidita autoimuna, de 2 ori pe an si de 4-6 ori fac analize(tsh si ft4 - preventiv, sa stiu ca  nu scapa nimic de sub control). Medicul la care merg nu mi-a dat alte analize in afara de cele 2 care le-am enumerat mai sus si alte 2-3 care mi le-a dat la inceput cand am fost diagnosticata. Mai merg si eu cu alea generale ca sa vada ca sunt in parametrii optimi de functionare si fiind o boala autoimuna sa nu mai dezvolt o alta, dar pe cuvant ca nu mi-a cerut niciodata analiza de vit D si nici calciu.

Din pacate, in Timisoara, noi nu prea avem endocrinologi foarte renumiti si recunoscuti national, de aceea e important ca sa fie pe aceasi lungime de unda cu tine medicul si sa il poti si sa te poata intelege( eu am fost pe la vreo 4-5 pana sa ma hotarasc sa raman la actualul, care chiar e foarte comunicativa si deschisa). In schimb am fost la altii care imi ziceau ca nu voi putea avea copii, sau ca voi pierde multe sarcini pana sa duc una la bun sfarsit, sau ca dupa 30 de ani, nu mai raman deloc, ca trebuie sa iau pastile, desi tiroida mea functioneaza perfect - fara sa-mi dea optiuni, la urma urmei e corpul meu si frumos e sa stiu care-mi sunt optiunile si sa luam impreuna decizii.

So...e important sa fi tu confortabila cu medicul la care mergi si sa existe comunicare si sa ai incredere in el.


Editat de Ella_b, 29 februarie 2016 - 15:53 .


#46
lupu_loredana1985

lupu_loredana1985

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 32 mesaje

Postat 01 martie 2016 - 11:03

Buna mamici! Astazi sunt furioasa pe sistemul nostru de sanatate. Platest de atatea ani bani la sistemul lor sanitar si nu am nici macar dreptul de a face niste analize gratuite. Pentru ca ei trebuie sa respecte niste protocoale. Sunt scarbita. Atunci pentru ce cotizam din salarii daca nici analizele acestea nu ni le pot face ? Rusine sa le fie. E vorba de analizele pentru hepatita b si c , care laboratorul imi zice ca sunt gratuite medicul de familie trebuie sa respecte protocolul si nu imi poate da trimitere. Nu pot sa cred in ce tara traim. In rest voi cum va mai simtiti? Eu ii dau tare cu fructe si iaurturi. nu supot sa vad prajeala ...ihhhhh. Va pup si sanatate multa.



#47
Ella_b

Ella_b

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 86 mesaje

Postat 01 martie 2016 - 17:04

Buna mamici! Astazi sunt furioasa pe sistemul nostru de sanatate. Platest de atatea ani bani la sistemul lor sanitar si nu am nici macar dreptul de a face niste analize gratuite. Pentru ca ei trebuie sa respecte niste protocoale. Sunt scarbita. Atunci pentru ce cotizam din salarii daca nici analizele acestea nu ni le pot face ? Rusine sa le fie. E vorba de analizele pentru hepatita b si c , care laboratorul imi zice ca sunt gratuite medicul de familie trebuie sa respecte protocolul si nu imi poate da trimitere. Nu pot sa cred in ce tara traim. In rest voi cum va mai simtiti? Eu ii dau tare cu fructe si iaurturi. nu supot sa vad prajeala ...ihhhhh. Va pup si sanatate multa.

 

Asa mare dreptate iti dau... daca as avea posibilitatea de a alege, nu as lasa nici un banut statului roman.

Un card de servicii medicale la o clinica privata, care acopera majoritatea analizelor de sange si consultatiile medicale(uneori si investigatii de imagistica) costa  intre 30-50 ron/luna(Medlife, Regina Maria, etc), adica infim de putin pe langa ce sume ni se trag atat noua cat si angajatorului pentru sistemul de sanatate de stat. Pacat ca nu toti angajatorii ofera acest tip de beneficii.



#48
cathaleya

cathaleya

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 58 mesaje

Postat 01 martie 2016 - 19:50

Doamne...oamenii astia nu-s normali. Eu merg la endocrinolog de vreo 5 ani, avand tiroidita autoimuna, de 2 ori pe an si de 4-6 ori fac analize(tsh si ft4 - preventiv, sa stiu ca  nu scapa nimic de sub control). Medicul la care merg nu mi-a dat alte analize in afara de cele 2 care le-am enumerat mai sus si alte 2-3 care mi le-a dat la inceput cand am fost diagnosticata. Mai merg si eu cu alea generale ca sa vada ca sunt in parametrii optimi de functionare si fiind o boala autoimuna sa nu mai dezvolt o alta, dar pe cuvant ca nu mi-a cerut niciodata analiza de vit D si nici calciu.

Din pacate, in Timisoara, noi nu prea avem endocrinologi foarte renumiti si recunoscuti national, de aceea e important ca sa fie pe aceasi lungime de unda cu tine medicul si sa il poti si sa te poata intelege( eu am fost pe la vreo 4-5 pana sa ma hotarasc sa raman la actualul, care chiar e foarte comunicativa si deschisa). In schimb am fost la altii care imi ziceau ca nu voi putea avea copii, sau ca voi pierde multe sarcini pana sa duc una la bun sfarsit, sau ca dupa 30 de ani, nu mai raman deloc, ca trebuie sa iau pastile, desi tiroida mea functioneaza perfect - fara sa-mi dea optiuni, la urma urmei e corpul meu si frumos e sa stiu care-mi sunt optiunile si sa luam impreuna decizii.

So...e important sa fi tu confortabila cu medicul la care mergi si sa existe comunicare si sa ai incredere in el.

Mersi, pai am fost si inca o pastila iau acum

Editat de cathaleya, 02 martie 2016 - 08:44 .


#49
cathaleya

cathaleya

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 58 mesaje

Postat 01 martie 2016 - 19:58

Buna mamici! Astazi sunt furioasa pe sistemul nostru de sanatate. Platest de atatea ani bani la sistemul lor sanitar si nu am nici macar dreptul de a face niste analize gratuite. Pentru ca ei trebuie sa respecte niste protocoale. Sunt scarbita. Atunci pentru ce cotizam din salarii daca nici analizele acestea nu ni le pot face ? Rusine sa le fie. E vorba de analizele pentru hepatita b si c , care laboratorul imi zice ca sunt gratuite medicul de familie trebuie sa respecte protocolul si nu imi poate da trimitere. Nu pot sa cred in ce tara traim. In rest voi cum va mai simtiti? Eu ii dau tare cu fructe si iaurturi. nu supot sa vad prajeala ...ihhhhh. Va pup si sanatate multa.

Stai ca eu am avut nervi sa iau trimiteri si in cele din urma dupa ce ma tot amana medliful cu programarea.cand merg la ei Surpriza......nu mai aveau plafon pe o luna  inainte.

eu am dat in luna febr 1000 de roni numai pe analize de sange.si cotizez si eu la stat  din 2 joburi,si cand ai nevoie  nu E PLAFON.... In 9 ani de cand cotizez doar una gratuit o hemoleucograma anu trecut nu stiu prin ce minune.....



#50
cathaleya

cathaleya

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 58 mesaje

Postat 02 martie 2016 - 09:00

Poate e prea devreme sa va intreb dar unde va ganditi sa nasteti ? Si de ce?

Eu ma gandesc la un spital de stat.am inteles ca in Tm la Odobescu  sunt dr f buni si mai ales pe neonatologie.nu stiu cat e de curat.....dar as dori sa stiu si optiunile voastre.

 


Editat de cathaleya, 02 martie 2016 - 09:04 .




Etichetat si cu bravida, sarcina, septembrie 2016, mamici

Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Ieri, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Ieri, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Ieri, 14:42

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -