Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Mamici de Septembrie 2016 (Dovlecei deSeptembrie 2016)

bravida sarcina septembrie 2016 mamici

473 raspunsuri la acest subiect

#31
fistikutz

fistikutz

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 21 mesaje

Postat 24 februarie 2016 - 13:07

[flo2]

Eu dorm neintoarsa, cu un usor "decalaj": adorm

destul de devreme si dimineata sar din pat inainte sa sune alarma.

Si mai iau si vitaminele prenatale prescrise de dr. inainte de culcare (luate dimineata parca imi faceau greata). Asa ca la capitolul somn stau bine.

fetelor, in alta ordine de idei, cum stati cu analizele? Eu m-am saturat... Macar ies toate bine. Dar chiar si asa... Medicul de familie (pe care-l frecventez doar asa... ca sa nu se simta ignorat, nu se stie cand o sa am nevoie de el) insista sa fac pana si analizele pt anticorpi anti A/anti B (eu am grupa sanguina O, sotul AB). Desi e doar o chestie informativa - din cate stiu nu exista "tratament" - tine mortis sa le fac. Si tare n-as vrea sa am un motiv de ingrijorare aiurea acum (am citit ca prezenta anticorpilor in nr mare e risc de icter sau anemie la nastere pt bebe, drept pt care le-as face mai incolo) .

mai face/ a facut vreuna dintre voi analizele astea?



#32
Ella_b

Ella_b

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 86 mesaje

Postat 25 februarie 2016 - 08:50

Aseara am fost la doctor. Sunt asa entuziasmata ca am vazut manutele si piciorusele bebelului... Deja capata forme si nu mai e doar o galusca pe ecranul ecografului  [flo2]



#33
arianna05

arianna05

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 270 mesaje

Postat 25 februarie 2016 - 10:29

Fistikutz,eu nu am facut analizele de care spui tu,dar fetita mea a avut un icter mai pronuntat la nastere din cauza incompatibilitatii de grupa dintre mine si ea(eu 01 ea A2-a luat grupa sotului) dar nimic de speriat.A stat ceva mai mult la lampa decat alti copii dar a trecut repede :-)



#34
fistikutz

fistikutz

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 21 mesaje

Postat 25 februarie 2016 - 22:25

arianna05, multumesc pentru raspuns. O sa fac analizele pt anticorpi mai spre "marele moment".

Dar apropo de asta (ca tot ma laudam ca-mi ies toate "verificarile" ok, azi am primit rezultatele la cele ginecologice si am iesit cu ureaplasma la purtator  [smulgpar]

O sa fie nevoie de o cura de antibiotic, undeva dupa saptamana 14, dar cica sansele de vindecare in perioada sarcinii sunt reduse. Si citesc pe net tot felul de chestii - ba ca e periculoasa (risc de avort spontan, nastere prematura), ba ca se poate si cu ea... Off... Maine ma programez pentru dublu test si sper sa-l vad pe bebe, sa-mi mai treaca supararea.

Voi cum sunteti? Ati trecut la hainute de gravidute?

 

Va pup si va urez o zi de vineri usoara! 



#35
arianna05

arianna05

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 270 mesaje

Postat 26 februarie 2016 - 11:29

Daca ureaplasma se face din col,inseamna ca o voi face in trim 2-3,cel putin asa am facut la sarcina trecuta avand in vedere ca am nascut natural.Mai repede a spus dr ca nu e nevoie avand in vedere ca nu ma deranjeaza nici o secretie acum.



#36
cathaleya

cathaleya

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 58 mesaje

Postat 26 februarie 2016 - 12:00

Salut.eu am fost acum 2 zile la ecofetala de 12 sapt .si se pare ca 9o  la suta o sa am o fetita.astept si de la voi vesti!!



#37
cathaleya

cathaleya

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 58 mesaje

Postat 26 februarie 2016 - 12:06

[flo2]

Eu dorm neintoarsa, cu un usor "decalaj": adorm

destul de devreme si dimineata sar din pat inainte sa sune alarma.

Si mai iau si vitaminele prenatale prescrise de dr. inainte de culcare (luate dimineata parca imi faceau greata). Asa ca la capitolul somn stau bine.

fetelor, in alta ordine de idei, cum stati cu analizele? Eu m-am saturat... Macar ies toate bine. Dar chiar si asa... Medicul de familie (pe care-l frecventez doar asa... ca sa nu se simta ignorat, nu se stie cand o sa am nevoie de el) insista sa fac pana si analizele pt anticorpi anti A/anti B (eu am grupa sanguina O, sotul AB). Desi e doar o chestie informativa - din cate stiu nu exista "tratament" - tine mortis sa le fac. Si tare n-as vrea sa am un motiv de ingrijorare aiurea acum (am citit ca prezenta anticorpilor in nr mare e risc de icter sau anemie la nastere pt bebe, drept pt care le-as face mai incolo) .

mai face/ a facut vreuna dintre voi analizele astea?

Eu am primit recomandare de la med de fam sa fac vit D si mi- a iesit f prost deficit mare.in tarile civilizate sa face aceasta analiza ca si Tsh. Acestea influenteaza la fel de mult ca si acidul folic dezvoltarea bebelusului.merg si la endocrinolog pt monitorizare.nu vreau sa imi para rau apoi de ceva ce nu am facut.



#38
fistikutz

fistikutz

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 21 mesaje

Postat 26 februarie 2016 - 13:53

cathaleya, felicitari!

Eu ma duc saptamana viitoare la ecografia pt dublu test si sunt tare curioasa daca aflu ce este bebe.

eu simt ca e baietel (nu ma intrebati de ce, n-as sti sa spun  [:D] ), sotul baga placa cu "ce-o fi, sanatos sa fie" dar bag mana-n foc ca spera sa am dreptate. 

 

 

 



#39
Ella_b

Ella_b

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 86 mesaje

Postat 26 februarie 2016 - 14:54

Buna Cathaleya, pt monitorizare la endocrinolog se merge doar daca stii ca ai proble cu glanda tiroida, tot la fiecare 4 saptamani cu analizele ths si ft4 in primul trimestru(fatul nu isi produce acest hormon pana in saptamana 18), ulterior o data pe trimestru. In rest nu cred ca e cazul sa te stresezi cu endocrinologul. 

 
 
 


#40
lupu_loredana1985

lupu_loredana1985

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 32 mesaje

Postat 26 februarie 2016 - 16:23

Buna mamici. Eu am baietelul mare de 9 ani :)) si in ianuarie din cauza unor pofte am aflat ca vom avea si pereche. Speram amândoi sa fie fetita [flo2] . La cel mare nu am avut o sarcina grea daca nu punem declasarea tiroidei (am ajuns de la 48 de kg la 105 la nastere). Momentan am 98 kg si sunt abia la inceput.  probleme pana saptamana asta greata fara varsaturi, ma ustura stomacul grozav, pofte mai mult sau mai putin : am mancat niste branza cu menta [batcap]  si desi am vrut cartofi prajiti nu i-am putut atinge. Planuiam in ianuarie sa ma operez din cauza tiroidei dar acum am pus-o pe lista de asteptare. Ma gandesc cu groaza ca nu am voie sa ma ingras [:-)))] si nu stiu cum voi face asta. Saptamana asta voi face analizele si pe 17 martie morfologie fetala. Data probabila a nasterii 21 septembrie 2016. Cu o luna inainte ca baietelul meu sa implineasca 10 ani [il] .Mi-a comunicat ca vrea cadou de ziua lui o surioara [:D] . Ma bucur de cunostinta. Va pup si sarcina usoara. 





Etichetat si cu bravida, sarcina, septembrie 2016, mamici

Panic Questions

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - Ieri, 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

  • Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 18:13

Last Blogs

  • Geanta bebelusului

    LarisaG89
    - Ieri, 22:32

  • Cezariana È™i recuperarea

    AnaDemsa
    - Ieri, 12:03

  • Friiig

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 10:16

  • Geanta bebelusului

    ely4
    - Ieri, 10:14

  • Alegerea numelui

    BiancaDragnea
    - Ieri, 09:39

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -