Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Daca Revolutia nu ar fi avut loc

revolutie destin

23 raspunsuri la acest subiect

#1
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 22 decembrie 2015 - 21:28

Am urmarit asta seara un reportaj excelent pe DIGI24 despre Revolutia din 1989. Atat de bine facut incat realizez ca DIGI24 este de departe cel mai profesionist post de televiziune (cu stil BBC) din Romania.

 

L-am urmarit pe baiatul meu urmarind cu atentie ... scenele. Ma intreba din cand in cand: chiar asa a fost ?

Da, asa a fost. Urmarind acele momente - de la distanta celor 26 de ani - imi dau seama ca ceea ce s-a intamplat atunci ne-a schimbat nu numai tara ci si destnul celor care o locuiau.

 

De fapt, in logica faptelor - daca Revolutia din 1989 nu ar fi avut loc, nu s-ar fi nascut nici copilul meu. Iar asta e cel mai important lucru pentru mine.

 

cum credeti ca ari fi fost viata voastra daca Revolutia de 1989 nu s-ar fi intamplat?

 

Indrazniti sa va imaginati?

 

[flo]



#2
Oana_B

Oana_B

    Membru de baza

  • Moderators
  • 5.756 mesaje

Postat 22 decembrie 2015 - 23:28

Exista un link unde se poate vedea reportajul online?

 

Ceausescu anul asta ar fi avut 97 de ani desi ma indoiesc ca ar fi trait atat. Tot vreun Iliescu i-ar fi urmat la tron si Romania ar fi fost mai in urma cu 20 de ani.

Dar nu cred ca ar fi putut sa reziste Romania atatia ani fara revolutie pana in ziua de azi, cand toate tarile din jur s-au transformat.

Oricata cenzura ar fi fost, oamenii tot ar fi stiut ca mersul lumii se schimba, tot la revolutie s-ar fi ajuns.



#3
kariguld

kariguld

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.428 mesaje

Postat 22 decembrie 2015 - 23:39

 

 

cum credeti ca ari fi fost viata voastra daca Revolutia de 1989 nu s-ar fi intamplat?

 

 

 

 

eu as fi ramas in canada, unde eram la acea vreme. deci nimik spectaculos.

unde se poate vedea reportajul? 



#4
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 22 decembrie 2015 - 23:53

eu as fi ramas in canada, unde eram la acea vreme. deci nimik spectaculos.

unde se poate vedea reportajul? 

Fugisei pe vremea impuscatului? [:D]

 

Eu nu mi-am pus niciodata intrebarea cum ar fi fost viata mea daca nu era revolutia...niciodata,pina acum.

 

Nu stiu,chiar nu stiu,facind asa un scenariu,daca ar fi rezistat comunismul,probabil ca am fi primit toti servici,o locuinta,am fi stat in continuare la cozi imense pentru alimente esentiale,unii ar fi suferit de frig sau lipsa curentului,am fi facit excursii la rusi si am fi venit cu haune de astrahan,caciuli si lantisoare de aur rosu...cam asta imi vine mie in minte acum,sigur,in lumina anilor traiti atunci sau in tendinta anilor alora.



#5
BlackCat4evR

BlackCat4evR

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.952 mesaje

Postat 23 decembrie 2015 - 00:50

Pai in Romania criza alimentelor a inceput atunci cand Ceausescu s-a hotarat s aplateasca datoria externa. Pe car ea terminat-o. Asa ca e discutabil daca s-a fi mentinut cozile la alimente. Poate doar din inertie...

Dar cred ca paranoia i-ar fi crescut odata cu avansarea invarsta (de fapt nu era paranoic, ca pana la urma i s-a tras din conspiratie, nu?) asa ca probabil teroarea ar fi crescut. Si dezumanizarea s-ar fi accentuat.

Eu probabil as fi fost in puscarie, pentru ca am fost o adolescenta si o tanara turbulenta... [:D]. Asta in cel mai bun caz.



#6
kariguld

kariguld

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.428 mesaje

Postat 23 decembrie 2015 - 10:20

Fugisei pe vremea impuscatului? 

 

 

nu, am plecat frumos cu avionul, viza..... sub privirile ucigatoare ale angajatilor aeroportului de atunci. 

 

 

parerea mea este ca, oricum comunismul ar fi cazut, intr-un fel sau altul. 



#7
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 23 decembrie 2015 - 11:27

Am citit un interviu cu Iulian Vlad, fostul sef al securitatii.

Ceausescu era depasit. Era batran. Nu mai lucra coerent. Nu mai avea absolut nici un aliat extern in Europa. America ii era ostila. Doar prietenii arabi mai contau...

Vlad sustine ca era condamnat. Gorbaciov ar fi facut o afirmatie chiar in fata lui, ca nu apuca mijlocul lui Ioanuarie. Am mai citit despre asta...fraza exacta a fost "Ei, sa mai traiti pana atunci" cu privire la o data din Ianuarie 1990.

Si eu cred ca Ceausescu era istorie. Atunci sau mai tarziu...cu siguranta nu mai conta.

Romania nu putea ramane in aceeasi formula, o insula comunista in Europa. Se schimba de voie, de nevoie.

Eu cred ca revolutia a fost inventata ca sa ajunga la putere cine era deja hotarat. Si trebuia o diversiune, un eveniment...ca daca lasai oamenii sa cugete, nu-i sigur ce drum alegeau.

Nu pot sa ma gandesc ce as fi facut eu daca cumva regimul ala continua. Probabil ca ceva faceam eu.



#8
danielag

danielag

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.114 mesaje

Postat 23 decembrie 2015 - 11:39

Pai in Romania criza alimentelor a inceput atunci cand Ceausescu s-a hotarat s aplateasca datoria externa. Pe car ea terminat-o. Asa ca e discutabil daca s-a fi mentinut cozile la alimente. Poate doar din inertie...

Black, datoria externă a fost plătită în totalitate în vara anului 1989. După asta nu s-a modificat în nici un fel politica privind alimentele (la fel de greu le găseai, toate alimentele importante ajunseseră pe cartelă - vorbesc de București unde cartelele pentru ouă, salam, ulei etc. se introduseseră de relativ puțin timp, față de restul țării unde erau implementate de ceva mai mult timp). Deci plata datoriei n-a schimbat cu nimic regimul pauper în care trăia majoritatea populației.



#9
BlackCat4evR

BlackCat4evR

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.952 mesaje

Postat 23 decembrie 2015 - 11:45

Asa e, numai ca eu cred ca usor-usor s-ar fi schimbat lucrurile. Nu instant, adica in vara s-a terminat datoria, in decembrie a venit revolutia, practic nu a apucat sa mai faca ceva schimbari, dar eu cred ca s-ar fi produs. Candva...



#10
danielag

danielag

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.114 mesaje

Postat 23 decembrie 2015 - 11:54

Eu cred că nu s-ar fi schimbat :). Se pare că Ceaușescu voia să folosească surplusul pentru a înființa o instituție financiară pentru țările în curs de dezvoltare.





Etichetat si cu revolutie, destin

Panic Questions

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

  • Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 18:13

  • demetererika554@gmail.com
    - mar 30 2024 22:38

Last Blogs

  • Placenta anterioara

    Deutzuk
    - Astăzi, 19:37

  • Emotia primului test pozitiv

    Andrevvv
    - Astăzi, 19:12

  • Anuntul sarcinii

    FloreClau
    - Astăzi, 18:44

  • Vacantaaaa

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 18:21

  • Dureri de masea în sarcină

    Ioone
    - Astăzi, 15:57

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -