Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 3 voturi

Cafea fierbinte, cat pentru un an!


1034 raspunsuri la acest subiect

#21
Carolyne

Carolyne

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 539 mesaje

Postat 23 decembrie 2015 - 03:48

Buna seara doamnelor (si dimineata dupa caz),

 

Aqai sa va traiasca dulceata de catelusa!!! Mare responsabilitate, dar si multe bucurii !  Nu sunt tantalai sa stii, la varsta asta sunt doar tare speriosi si inca nu-I obisnuita cu noua familie, nu va simte ca "mama" si "tata" 100%.  

Imi aduc aminte cu drag de vremurile cand Busterel era catelus:) Facea inca pipi ca fetitele, se lasa un pic pe vine si,  fiind mititel, jetul de pipi se ducea in barbie sau intr-una din labele anterioare:) Trebuia mereu sa-l spal si nu era o fericire si nici recomandat pentru blana lui (asa de des).

Sa nu te superi ca eu si Michelle te asasinam cu sfaturile, insa acum ca o aveti in casa trebuie sa va obisnuiti sa nu lasati lucruri la indemana ei. Va creste mare si sigur ajunge sa faca razie pe counter (bucatarie, masa, baie, etc). Buster ajunge cu labele asa la vreo 10-15cm de la marginea counterului catre interior si nu pot sa iti spun cate a furat pana ne-am scolit si noi... Si intr-un fel se poarta cu voi acasa si in altul daca plecati so o lasati libera in casa. Buster nu s-ar atinge de un pantof daca suntem acasa, insa daca ramane singur il roade. Acum are 3.7 ani, se poarta mult mai bine, insa itrebuie multa rabdare.

 

Cand ramane singura ( mai incolo) trebuie sa ii lasati os si jucarii special pentru ros. De asemenea avem cate un prosop in fiecare masina si 2 acasa pentru Buster (ploaie, sters pe labe de zapada, sters dupa baita etc).

La inceput de tot sotul il obisnuise pe Buster sa manance numai la comanda lui, insa dupa cateva luni urma  sa-l ducem la hotel, deoarece trebuia sa plecam in vacanta si Busterica era asa de instruit ca nu manca daca nu-I dadeai comanda. Efectiv se uita la mancare numai....  Asa ca nu i-a mai dat comanda si l-a incurajat sa manance de cum vedea mancarea in castronel.

Nu stiu la rasa catelului tau cum este insa Buster isi face main business afara cam de 3 ori pe zi, iar pipi de nenumarate ori :)

 

Despre copii se pare ca vremurile au evoluat impotriva noastra si ca tendinta este ca pre-adolescentii de azi sa petreaca cat mai putin timp cu parintii. De adolescenti nici nu mai pomenesc...  Si fii-mea tot pe acolo, adica prefera sa vada un film, sa danseze prin casa decat sa faca o plimbare cu noi afara prin vecinatate  Insa pe Buster il plimba in weekend, asa mai pe langa casa, nu departe.

Imi aduc cu nostalgie aminte cat de  multe weekenduri jucam maroco, remi si alte jocuri cu parintii si fratele meu. Acum hop top fiecare isi ia tableta si gata socializarea...

 

 

Fii-mea a luat rolul unei flori (Rose) in musicalul de la scoala (Alice in tara minunilor). A zis ca sunt 3 Alice in piesa (mica, mare si normala in functie de cand se mareste sau micsoreaza dupa ce mananca prajitura aia magica), iar rolul ei tot principal este. Important e ca ea era foarte incantata de rolul ei:)

 

Mai nu stiu ce sa zic, a-alinta are niste pofte ce mi se se transmit asa adhoc! Ca de la ea mi s-a tras zeama de varza, iar acum ma face sa ma gandesc la piftie. Nu am mai mancat piftie de peste 10 ani. Saptamana viitoare am 3 zile libere asa ca neaparat sa fac si eu piftie de revelion. Asa un pic usturoiata...mmm imi ploua-n gura!!!  A-alinta spune-mi si mie, te rog, ce oase/carne folosesti pentru piftie? Eu as vrea aripi de curcan, dar fara sa adaug gelatin din plic. Credeti ca este sufficient?

 

Michelle, Will face chimie acum in clasa a 6 a? Sau faceti voi asa extra pregatire?  Ca si Veronica este tot clasa a6 a, dar no chemistry.

 

Buflea m-a luminat si pe mine cu concursul de Miss, ca nici eu nu aveam habar de runner up 1st si 2nd. Chiar ca este confuz!

 

 

Doamnelor, azi (marti) i-am sarmalizat  pe colegii de la serviciu! Mai au mancat o oala intreaga de sarmale (crockpot) . Am fost in office vreo 15 personae. Si mi-au spus pe toate tonurile posibile ce sarmale bune am facut! 

 

Fii-mea este plecata la cumnata, in Chicago, pana joi, asa ca miercuri trebuie sa ma apuc sa impachetez cadourile si sa le ascund (le pun in valize tot timpul).

 

Mai trebuie sa cumpar un cadou de appreciation pentru o vecina care mai are grija de Veronica. Si cam gata cu gifturile.

 

Am vrea weekendul viitor sa mergem la muzeul de stiinta din Chicago. Mi-a zis husbandul ca ar fi o expozitie despre robotica. Nu am verificat online, dar si mie imi place sa vad chestii noi legate de tehnologie. Mi-aduc aminte ca am fost la acelasi muzeu acum vreo 2-3 ani si au o sala de cinema unde proiecteaza documentare scurte despre stiinta etc, insa scaunele sunt contruite mult pe inaltime, ai efectiv senzatia ca ii cazi in cap celui din fata ta. Ecranul era curb ( precum televizoarele astea modern) si cand vedeai o filmare din avion/elicopter proiectata pe ecranul asta, combinat cu efectul scaunului aveam senzatia ca noi eram in spatiu, nu filmarea era facuta de sus. Extrem de interesanta experienta.

Apoi am mai experimentat o pastila pe care am inghitit-o si peste o jumatate de ora ne-a dat sa lingem o felie de lamaie si nu mai aveam perceptia gustului acru. Absolut deloc. Asta era la o sectie de SF la acelasi muzeu.

 

Va doresc un Craciun imbelsugat, cu liniste sufleteasca si bucurii alaturi de cei dragi [flo2].



#22
Alizee

Alizee

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.337 mesaje

Postat 23 decembrie 2015 - 09:02

Am reusit sa gasesc o poza cu dimensiunea potrivita pt DC. Asta-i catelusa noastra.  [:)]

Miniaturi atasate

  • DSC00866.JPG


#23
dana vio

dana vio

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.969 mesaje

Postat 23 decembrie 2015 - 13:49

Vreau acasaaa. [ascuns]

Mai am ceva cumparaturi usurele (1 smantana, rahat ptr cozonac, de-astea) si pe cai ca framantam. O pun pe Alex sa vorbeasca in soapta si sa nu faca zgomot ca sa creasca cozonacul. [:-)))] Si e linisteeee. [:-)))]

Azi sau maine ar trebui sa ajunga scrisoarea de la Mosh, de-abea astept sa vad reactia lui Alex.



#24
dana vio

dana vio

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.969 mesaje

Postat 23 decembrie 2015 - 13:55

voi nu aveti si cu juam de numar? eu de ex port 37 1/2

Nu prea mai sunt, nu toate firmele mai fac si 1/2 de numar. Asa ca aleg in functie de model si de calapod, la modelul ingust la varf am si nr38. Trebuie probate intotdeauna. Lui Alex i-am luat acum 31 si am avut emotii ca n-au sa-i fie buni. La pantofi i-am luat 30 si le-am schimbat cu nr31. [flo2]



#25
a_alinta

a_alinta

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.780 mesaje

Postat 23 decembrie 2015 - 18:15

alizee, ce bijuterie ai si tu !!! de dimineatza a coborat mandra mea sa-l pupe pe max , care de plictiseala se ocupa cu scosul umputurii paturii care o are in pat  [clo]  si ii spunea cat de cute poate sa fie.  

 

buna ziua din primavara noastra, ploua ca primavara , nu am avut niciodata un craciun atat de calduros. se pare ca frigul s-a dus la michelle.

 

carolyne, acum am pus piftia pe foc , o las sa fiarba la foc mic pana diseara, eu o fac din porc , adica capatana, coada, urechile porcului pe care il cumparam in fiecare an de la o ferma . anul asta am luat jumatate, adica l-am impartit cu cineva .  dupa thankgiving a fost la ferma , l-a ales , ii merge din plin afacerea omului care daca acum 5 ani avea 20 de porci acum are 180  [fal] , ti-l impusca , apoi o cunostiinta care se pricepe la transat de porci ii inteapa la beregata sa-i curga sangele si se duc , ca-s mai multi romani , la varul sef , cum ii zicem noi varului mai mare al lui barbata-miu, care si-a cumparat o casa de vacanta , ferma cum ii zice prin apropiere si unde are garajul dotat cu de toate cele necesare procesarii porcului.  cand vine acasa vine cu porcul facut carnati, toba , caltabosi, carne de sarmale si pachete pe destinatii concrete : oase de ciorba, muschi, scarita si alte forme ale porcului.  

 

nu cred ca poti face piftie din curcan fara a pune gelatina, eu cea mai buna piftie de pasare am facut-o din cocosul nostru din romania, cocos de care mi-era frica sa intru sa le dau sa manance la gaini , care erau jumulite cu perseverenta . ceva in genul cocosului lui mik [:)]

 

in alta ordine de idei, eu sunt libera la munca de acasa , tocmai ce am verificat varza si s-a murat [biz]  iar gogonelele au iesit  o nebunie.  daca poftesti carolyne doar cere!



#26
a_alinta

a_alinta

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.780 mesaje

Postat 23 decembrie 2015 - 18:25

Vreau acasaaa. [ascuns]

Mai am ceva cumparaturi usurele (1 smantana, rahat ptr cozonac, de-astea) si pe cai ca framantam. O pun pe Alex sa vorbeasca in soapta si sa nu faca zgomot ca sa creasca cozonacul. [:-)))] Si e linisteeee. [:-)))]

Azi sau maine ar trebui sa ajunga scrisoarea de la Mosh, de-abea astept sa vad reactia lui Alex.

ce reteta de cozonac folosesti?  ce tare e asta cu linistea pentru a creste aluatul! [:)]



#27
a_alinta

a_alinta

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.780 mesaje

Postat 23 decembrie 2015 - 18:31

am uitat de faimoasele sunci pe care le afuma la afumatoarea facuta din usile din casa. 

atunci cand le-am schimbat le-a gasit o destinatie.  ii dam si vecinului polonez un carnat si o sunca ca sa nu cheme pompierii cand incepe sa fumege afumatoarea! [:-)))]



#28
buflea

buflea

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 15.395 mesaje

Postat 23 decembrie 2015 - 19:04

Buna de dimineata mea ploioasa si calda,

 

Azi raportez 17 grade …maine prognoza spune 23 grade Celsius ..de Craciun, da ?

 

Dragelor, si ai mei daca stau in casa, nu stau decat pe Ipad, la TV sau la xbox. Flavia mai putin la xbox, pentru ca nu prea sunt jocuri de fete si soccerul lui Alex nu ii place. Dar este soimul Youtub-ului.

Eu minecraft nu le-am luat pentru ca atat am citit de parinti care se plang ca copiii lor sunt dependenti de jocul asta, incat mi-e frica de el. De asemenea, ai mei inca nu joaca on-line. Dana, Aqai, ai vostri joaca on-line ?

Pe Flavia o apucase acum ceva timp crosetatul …ei bine, si asta facea la TV. Dar nu a tinut-o mult …

 

Pe de alta parte, sa discutam asa intre noi …ce sa faca mai fetelro daca stau in casa ? Noi ne jucam cu tot felul de alte chestii sau citeam pentru ca nu aveam altceva la indemana …

 

Dar cu iesitul afara eu inca nu am probleme, numai si numai din cauza lui Alex, care in orice moment ar iesi sa bata o minge. Eu greu il scot din casa pe barbata-meu si de multe ori nici nu ma mai obosesc, plec singura cu copiii, acolo unde vor ei …si gata.
Dar subliniez ce am scris mai sus – “sa bata o minge”. Pe bune, voi vreti sa ii luati “la plimbare” ? Plimbarea este pentru mosi, nu pentru copii. Ma mir ca pana acum mergeau cu voi la plimbare … ai mei nu au mers niciodata. Chestii din astea cu admirat natura, stelele, cerul,  vizitat magazinele pe afara, urcat pe multe fara scop, mers in parc de dragul de a merge, nu exista la noi in familie. Noi trebuie sa avem un scop precis cand iesim afara din casa – mergem la tennis, la soccer, mergem cu bicicletele dar in parc la playground, mergem cu rolele dar la supermarket sa luam inghetata (vara) …etc. Imi aduc aminte ca odata am fost in parc sa “ne plimbam” cu rolele si ai mei s-au plictisit, ca cica ce e aia sa mergi asa pe role fara scop …eu vroiau sa ne jucam leapsa, sa facem tricks …etc. Acelasi lucru si despre patinoar … nu le place public skating pentru ca se patineaza fara scop. Ultima data l-au dat afara de pe gheata ca se juca leapsa cu un coleg de la hockey si nu e voie sa alergi cu asemenea viteza la public skating.
Eu banuiesc ca cheful de “plimbare” o sa le vina cand o sa plimbe fete sau fetele se vor lasa plimbate de baieti …atunci ii apuca discutiile, flirtatul …etc, dar astea nu se fac cu parintii.

 

Carolyno, felicitari Rozei tale [:)] …e prima piesa in care joaca ? Am vazut si eu odata o piesa din asta pusa in scena cu elevi din liceu …sunt absolut superbe.

Tot Carolyna … cate sarmale fierbi in crockpot-ul ala ? Tot ii dau tarcoale acestei oale, parca as lua-o, parca mi-e frica de ea …alea pe care le-am vazut eu la Walmart, nu pareau foarte mari , nu cred ca incapeau mai mult de 20 de sarmale in ea

 

Si mie imi e pofta de piftie … dar asta numai noi romanii pur sange mancam. Copiii de romani, nici unul din cati cunosc eu pe aici, nu mananca piftie … oare in Romania, copiii romani pur sange, mananca ?

 

Mamaaaa, ce bine suna muzeul ala de stiinte din Chicago ...

 

Am reusit si eu aseara sa termin cu impachetatul cadourilor si cu facutul bagajelor. In seara asta fierb sarmalele care ii vor ramane barbatului si fac salata orientala si niste pulpe de pui pt petrecerea de maine. Stiu ca e Craciun, porc aduc altii, eu m-am inscris cu pui …si as vrea sa il fac cu portocale. Nu stiu ce mi-a venit …ati facut vreodata ? Aveti vreo reteta incercata ?

 

Maine lucrez doar jumatate de zi si apoi sunt libera pana pe 4 ianuarie



#29
buflea

buflea

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 15.395 mesaje

Postat 23 decembrie 2015 - 19:11

Vroiam sa va mai spun ca cotul barbatului este spre bine dar inca nu rezolvat. A fost iar la doctor si i-a mai dat inca 5 zile de antibiotic. Are aproape 1 luna de cand ia ... se plangea aseara ca are atata bere in garaj care ii face cu ochiul si el numai suc de portocale bea. [:)]

 

In alta ordine de idei, va mai spun ca copilul meu Alex este atat de neindemanatic, incat sper din suflet sa aibe in viitor o meserie banoasa, ca sa poata plati pe cineva sa ii repare lucrurile prin casa.

Ieri l-am rugat sa imi aduca de jos, o punga din aceea ziploc ...ce credeti mai ? S-a dus si in loc sa scoata o punga din cutie, a rupt pur si simpu toata cutia in care erau cele 300 de pungi, desi cutia era desfacuta. Nu ma intrebati de de a rupt-o, ca nu inteleg.

 

Flavia insa este, ca orice viitoare femeie, rabdatoare, atenta ...etc. In schimb cu ea trec printr-o alta perioada ...de cand cu gimnastica asta, toata ziua este in maini, cu picioarele in sus, sprijinindu-se de vreun perete. Sa vedeti cum vorbea de dimineata la telefon cu maica-mea ... telefonul era pe jos, pe podea, ea era in maini, la perete si cu capul in jos,astfel incat gura era deasupra telefonului [:-)))]

Problema este ca, aseara era sa darame TV-ul, pentru ca a cazut exact dupa el.



#30
Mik

Mik

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.238 mesaje

Postat 23 decembrie 2015 - 19:17

Mda, la rubrica nu am destule pe cap, am avut un shoc cu o caprioara asa, la rasarit de soare. Animalul nu a avut nimic, insa masina mea trebuie reparata. Deci telefoane, garaje, poze. Astept cuminte expertiza si inceputul la reparatii.

 

Ai mei se joaca in linie : cel mijlociu la minecraft care e un joc foarte creativ, parerea mea. Cel mare si taicu-su joaca nu-s ce dracii la xbox. Cea mica sta pe Skype cu prietenele. Eu stau pe DC de vreo 11 ani. :)

 

La papuci stau bine : ma incaltz in 36 si cumpar orice pe internet (Geox mai ales) si nu am suprize. Si nu e prea frig pe la noi, deci nu am probleme de sosete.

 

Am vazut catei mumosi si stau deoparte caci n-am avit niciodata si nici nu vreau sa am. Mi se pare prea complicat.

 

Mai trec eu pe la voi.




Panic Questions

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - Ieri, 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

  • Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 18:13

Last Blogs

  • Geanta bebelusului

    LarisaG89
    - Ieri, 22:32

  • Cezariana È™i recuperarea

    AnaDemsa
    - Ieri, 12:03

  • Friiig

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 10:16

  • Geanta bebelusului

    ely4
    - Ieri, 10:14

  • Alegerea numelui

    BiancaDragnea
    - Ieri, 09:39

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -