Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Copil "indoctrinat"


761 raspunsuri la acest subiect

#1
mamica11

mamica11

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.980 mesaje

Postat 21 decembrie 2015 - 11:06

S-a inchis subiectul cu copiii luati de la parinti in Norvegia pentru ca stiau cantece religioase inainte sa apuc sa pun un filmulet de care mi-am adus de ieri aminte dar fiind duminica am intarziat sa redeschid calculatorul asa ca il atasez aici.

Cred ca are vreo doi ani si va imaginati de cate ori a fost la biserica in loc sa stea pe canapea la televizor fetita asta; bine ca nu locuieste familia ei in Norvegia .

 

https://www.facebook...107/?permPage=1

 


Editat de mamica11, 21 decembrie 2015 - 11:11 .


#2
dianama

dianama

    Membru senior

  • Banned
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.152 mesaje

Postat 21 decembrie 2015 - 11:14

Eeeeeiiiii  se inchid subiecte ....asa pe placul  bunului  admin  al site.ului. 

Ce treaba are userul? ??? [pk] ....

Si mai ales daca un user e ...."atins "...anumiti useri. .. [clo]



#3
mamica11

mamica11

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.980 mesaje

Postat 21 decembrie 2015 - 11:18

A cerut autoarea inchiderea subiectului  la generale vazusem  de ieri dar pur si simplu nu am reusit sa mai deschid .

Dar fetita asta e asa de scumpa ca daca tot am stat si mi-am deschis n mailuri sa o regasesc am zis sa v-o arat.

La 10 ani copilita asta o sa le cante colegilor toata Liturghia pe dinafara nu doar cateva cantece religioase. [:)]


Editat de mamica11, 21 decembrie 2015 - 11:23 .


#4
dianama

dianama

    Membru senior

  • Banned
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.152 mesaje

Postat 21 decembrie 2015 - 11:28

De pe telefon se vede atat de rau forumul  ....adica aproape nimic. 

Nu stiam ca a cerut inchiderea  lui ...nu vad multe postari pe mobil. ..nu stiu nu se incarca. 

Scuze off topic  mamica 11.

 

 

 



#5
Fleurdelise

Fleurdelise

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.937 mesaje

Postat 21 decembrie 2015 - 23:20

Da, Patou a cerut inchiderea topicului. E dreptul ei.

 

Eu as vrea sa se continue discutia cazului, aici sau in alta parte. Mai ales ca avem informatii insuficiente iar procesul e inca in desfasurare.

As fi interesata sa aud informatii noi, din surse credibile, pe masura ce apar.

Ultima stire era ca au fost dati spre adoptie copiii.

 

E greu sa nu fii emotional in comentarea acestui caz. Ma gandesc la familia asta destramata, acum in pragul Craciunului, si plang si ma rog pentru ei.

Ca sa fie clar, parerea mea NU este ca parintii nu sunt vinovati de nimic, din cate am inteles din crampeiele de stiri, aplicau ocazional cate o "palmuta educationala" copiilor mai mari, "metoda educationala" pe care nu o aprob. Dar pedeapsa aplicata o consider disproportionata, inumana, lovind in parinti si copii in egala masura.

 

Imi pare rau ca Romania nu are fermitatea si nici parghiile de constrangere ale Indiei fata de Norvegia, intr un caz asemanator ( copil luat de Barnevernet pt. ca nu folosea tacamurile...) Sper totusi ca povestea asta desprinsa parca din romanele lui Kafka, sa aiba un final fericit. Cum poti sa traiesti Craciunul intr o casa pustiita, fara copii?


Editat de Fleurdelise, 21 decembrie 2015 - 23:25 .


#6
Alizee

Alizee

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.337 mesaje

Postat 22 decembrie 2015 - 08:43

Citesc si ma ingrozesc despre sistemul de asistenta sociala din norvegia. Ma bucur ca traiesc in Romania, din punctul asta de vedere. :P

Ce-ar fi facut, asistenta sociala, daca ar fi aflat ca fie-mea se punea pe urlat, cand era vorba de plecat din parc ? Avea 2,3,4,5 ani. O luam pe sus si o duceam, asa, acasa, oricat de tare urla. De-abia cand a mai crescut a inteles ca nu e cazul sa faca tam tam, ca trebe sa mergem acasa, dupa 4 ore de jucat in parc. :D

 

Mie imi pare un abuz al statului, dictat de interese financiare.

 

Atata timp cat copiii nu sunt maltratati, nu vad de ce statul i-ar lua din sanul familiei, pt a-i duce in casa unor straini.

Ramane de vazut, in vreo 20 de ani, cum vor fi acesti copii traumatizati de faptul ca au fost smulsi de langa parintii si fratii lor, ca adulti.

Familia este baza unei dezvoltari armonioase, daca parintii sunt normali. 

La noi, indoctrinarea religioasa se face inca din scoala :D, de aceea am si scos-o pe fie-mea de la orele de religie.

E clar diferenta de mentalitate, dar tot nu-mi pare in regula modul fascist, in care actioneaza asistenta sociala din norvegia.


Editat de Alizee, 22 decembrie 2015 - 12:58 .


#7
ramiris

ramiris

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.273 mesaje

Postat 22 decembrie 2015 - 11:15

Si eu cred ca ar fi bine sa se continue discutia referitoare la situatia celor 5 copii din Norvegia pentru ca inca nu e inchis cazul si mi se pare revoltator ca, asa cum au fost prezentate informatiile pana acum, statul norvegian a demarat deja procedurile de adoptie.

L-am vazut pe fratele tatalui la tv, a dat si sefa de la protectia copilului o declaratie jenanta din puntul meu de vedere. Singurul demers pe care il face institutia pe care o conduce este acela de a solicita ca cei 5 copii sa fie incredintati familiei unchiului patern care traieste in Romania desi are o cvasi-certitudine ca statul norvegian nu va fi de accord sa fie scosi din Norvegia.

In rest la orice intrebare raspunsul era o variatiune pe tema "nu e de competenta noastra"... Pe modelul institutiilro publice romanesti care se acopera cu hartii si cam atat.



#8
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 22 decembrie 2015 - 12:07

Eeeeeiiiii  se inchid subiecte ....asa pe placul  bunului  admin  al site.ului. 

Ce treaba are userul? ??? [pk] ....

Si mai ales daca un user e ...."atins "...anumiti useri. .. [clo]

omg ce bat unii campii



#9
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 22 decembrie 2015 - 12:25

Dar ce scria in linkul despre baietelul din acea familie mixta, ruso-norvegiana, scos din mainile Barnevetului de acel detectiv, ati citit?

 

Si tot nu ma lamuresc, familiile norvegiene, asa, in general - ca sunt mii de copii trimisi in familii adoptive - dispun de cheful, timpul, resursele necesare pentru a primi in permanenta in sanul lor copii straini? Ce-i acolo, gara?

 

Familiile alea pentru plasament de urgenta, plasament pe termen lung, adoptie, ce fel de familii sunt, au copii, n-au copii?



#10
Alizee

Alizee

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.337 mesaje

Postat 22 decembrie 2015 - 12:35

Da, corect. Cred ca ar fi cazul ca autoritatile internationale sa inceapa sa isi puna intrebari despre metodele si motivele acestui barnevet. Imi pare o institutie care a reusit sa imprime teama si paranoia printre cetatenii norvegieni. Actiunile lor drastice sunt disproportionate fata de realitatea, la care se raporteaza.




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Astăzi, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:13

  • Control

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 21:41

  • Ce am învățat până acum în sarcină?

    Ana1298
    - Ieri, 20:26

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -