Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Aspecte legale privind indemnizatia de crestere a copilului - Germania


13 raspunsuri la acest subiect

#1
Afme

Afme
  • Membri
  • 7 mesaje

Postat 12 decembrie 2015 - 12:48

Dragi mamici,

Apelez si eu la ajutorul vostru intrucat ma aflu intr-o dilema si nu stiu foarte bine de unde sa imi culeg informatiile.
Povestea mea este in felul in urmator: De 1 an de zile locuiesc si lucrez in Germania. Sotul meu locuieste si lucreaza in Germania de 6 luni. Ne gandim sa facem un bebe si nu stim cum sa procedam mai bine avand in vedere ca nu ne dorim sa ramanem in Germania.
Sper sa gasesc pe forum mamici care sa ma poata ajuta cu raspunsuri la urmatoarele intrebari:
- Daca locuiesc si lucrez in Germania pot alege sa nasc la o clinica din Romania (evident contra cost intrucat nu mai sunt asigurata) ? As dori sa stiu daca acest aspect imi poate afecta primirea indemnizatiei pentru cresterea copilui.
- Pot alege sa petrec cele 12 luni de concediu de crestere in Romania si totusi sa primesc indemnizatie si alocatie pentru copil. Mentionez aici ca as putea ramane in continuare in acte ca avand o locuinta in Germania, dar as dori sa petrec aceasta perioada in Romania.

Daca aveti idei sau sfaturi, as aprecia tare mult.

Multumesc,
Cu drag,
Afme

 



#2
mianda

mianda

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.267 mesaje

Postat 12 decembrie 2015 - 16:18

Ceea ce vrei tu sa faci e o smecherie tipic romaneasca. N-o sa-ti mearga pentru ca e ilegal.

In momentul in care alegi sa pleci in Romania, este obligatoriu sa-ti faci Abmeldung la primarie, iar in aceste conditii nu poti primi indemnizatie. Alocatie pentru copil poti primi chiar daca tu si copilul locuiti in Romania, conditia este ca tu sa fii casatorita cu tatal copilului, iar acesta sa lucreze legal in Germania. Dezavantajul este ca prelucrarea acestui tip de dosar de obicei dureaza in jur de un an, apoi ti se dau banii retroactiv.

 

Poti naste linistita in Romania, iar apoi sa te intorci cu copilul in Germania. Acest lucru nu-ti afecteaza primirea indemnizatiei aici. Dar nu vad de ce sa nu nasti in Germania, tinand cont ca in spital conditiile sunt exceptionale, iar costurile sunt suportate integral de casa de asigurari.

Toate bune, iti doresc!



#3
Afme

Afme
  • Membri
  • 7 mesaje

Postat 12 decembrie 2015 - 21:11

Multumesc pentru raspuns. Nu vreau sa fac nicio smecherie romaneasca doar ca mi se pare ciudat ca nu pot petrece concediul de crestere in tara mea :( atat timp cat si eu si sotul lucram legal in germania, suntem asigurati si platim toate taxele. Deci nu vad prejudiciul adus statului german ...As vrea sa nasc in Ro pentru ca aici am medicul meu. Si sincer mi se pare nedrept sa nu primesc indemnizatie doar pentru ca aleg sa nasc in alta tara. Daca nu pot pleca un an in tara, care este perioada maxima pe care o pot petrece in Romania fara sa se considere ca am plecat ? Multumesc.



#4
Afme

Afme
  • Membri
  • 7 mesaje

Postat 12 decembrie 2015 - 21:13

Referitor la ce am scris mai sus cu nasterea in Ro am citit pe un alt site ca una dintre conditiile indemnizatiei este ca bebe sa fie nascut in Germania .... nu sunt convinsa insa ca este adevarat...



#5
mianda

mianda

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.267 mesaje

Postat 13 decembrie 2015 - 00:31

Referitor la ce am scris mai sus cu nasterea in Ro am citit pe un alt site ca una dintre conditiile indemnizatiei este ca bebe sa fie nascut in Germania .... nu sunt convinsa insa ca este adevarat...

Primesti indemnizatie chiar daca nu ai nascut in Germania. 

Nu inteleg ca ti se pare nedrept. Indemnizatia nu este un beneficiu al tau ca ai lucrat aici ci o metoda de stimulare a natalitatii. Poti sa nu ai lucrata nici macar o zi in Germania si tot primesti indemnizatie. 

Conditia ca tu sa primesti indemnizatia este sa locuiesti in Germania, cum de altfel, si pentru indemnizatia din Romania exista obligatoriu domiciliul in Romania.

Nu stiu dupa cate zile trebuie sa anunti abmeldungul, dar pt. Anmeldung erau parca 15 zile. Banuiesc ca tot asa.



#6
papelusca

papelusca

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.114 mesaje

Postat 13 decembrie 2015 - 04:30

Afme, te-as sfatui sa suni direct la cei care-ti vor plati indemnizatia asta si sa-i intrebi. E cel mai sigur asa.

 

In Canada indemnizatia de crestere a copiilor se da daca ai lucrat un nr. de ore (in jur de 900), si poti pleca in alta tara, ca tot primesti, e beneficiul tau ca rasplata ca ai lucrat si acum stai acasa sa cresti copilul. Ti se spune sa ii anunti daca pleci din tara- dar asta e doar asa, o formalitate-, nu te afecteaza cu nimic. Sunt sigura ca majoritatea nu ii anunta.

 

Citeste atent care sunt conditiile ca sa primesti indemnizatia.

 

Bafta!



#7
Afme

Afme
  • Membri
  • 7 mesaje

Postat 13 decembrie 2015 - 08:35

Primesti indemnizatie chiar daca nu ai nascut in Germania. 

Nu inteleg ca ti se pare nedrept. Indemnizatia nu este un beneficiu al tau ca ai lucrat aici ci o metoda de stimulare a natalitatii. Poti sa nu ai lucrata nici macar o zi in Germania si tot primesti indemnizatie. 

Conditia ca tu sa primesti indemnizatia este sa locuiesti in Germania, cum de altfel, si pentru indemnizatia din Romania exista obligatoriu domiciliul in Romania.

Nu stiu dupa cate zile trebuie sa anunti abmeldungul, dar pt. Anmeldung erau parca 15 zile. Banuiesc ca tot asa.

Nu vreau sa intru in polemici pentru ca nu asta este scopul. Consider doar ca fiecare persoana care munceste si plateste taxe are dreptul la CIC platit (la fel cum avem dreptul si la concediu medical). Nu consider idemnizatia de crestere ca un bonus de nastere. Fiidca lucrez in Germania si platesc taxe in Germania consider ca statul German ar trebui sa ma ajute sa imi mentin nivelul de trai pe perioada in care aleg sa stau acasa si sa cresc copilul, perioada in care nu mai pot lucra (evident din banii pe care i-am cotizat deja) Voi incerca sa ma interesez care este perioada maxima pe care o pot petrece in Romania fara sa se considere ca nu mai am domiciliu in Germania.

 

Multumesc,



#8
mianda

mianda

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.267 mesaje

Postat 13 decembrie 2015 - 12:22

 

 

In Canada indemnizatia de crestere a copiilor se da daca ai lucrat un nr. de ore (in jur de 900), si poti pleca in alta tara, ca tot primesti, e beneficiul tau ca rasplata ca ai lucrat si acum stai acasa sa cresti copilul. Ti se spune sa ii anunti daca pleci din tara- dar asta e doar asa, o formalitate-, nu te afecteaza cu nimic. Sunt sigura ca majoritatea nu ii anunta.

 

 

Ceea ce povestesti tu aici e "idilic", dar din pacate, Germania nu-i Canada, iar aceste reguli nu sunt aplicabile aici.



#9
mianda

mianda

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.267 mesaje

Postat 13 decembrie 2015 - 16:20

Nu vreau sa intru in polemici pentru ca nu asta este scopul. Consider doar ca fiecare persoana care munceste si plateste taxe are dreptul la CIC platit (la fel cum avem dreptul si la concediu medical). Nu consider idemnizatia de crestere ca un bonus de nastere. Fiidca lucrez in Germania si platesc taxe in Germania consider ca statul German ar trebui sa ma ajute sa imi mentin nivelul de trai pe perioada in care aleg sa stau acasa si sa cresc copilul, perioada in care nu mai pot lucra (evident din banii pe care i-am cotizat deja) Voi incerca sa ma interesez care este perioada maxima pe care o pot petrece in Romania fara sa se considere ca nu mai am domiciliu in Germania.

 

Multumesc,

Da, statul german te ajuta sa iti mentii nivelul de trai pe perioada in care alegi sa stai acasa cu copilul, dar doar atata timp cat locuiesti pe teritoriul ei. Faptul ca tu ai si lucrat in Germania iti confera un avantaj, mai exact ceva bani in plus. Daca o mama care n-a muncit niciodata primeste 300 de euro, tie ti se va calcula un procent de 67% din media veniturilor pe ultimile 12 luni.

Tu poti sa stai in Romania cat vrei, chiar fara sa-ti anunti abmeldungul, dar o faci pe barba ta. Daca esti prinsa, platesti consecintele. Legile sunt foarte clare aici si nu lasa loc la interpretari. Nu te simti ofensata, ca n-am nimic cu tine. Ai pus o intrebare si eu ti-am raspuns asa cum vad eu lucrurile, din perspectiva legalitatii. 



#10
Afme

Afme
  • Membri
  • 7 mesaje

Postat 13 decembrie 2015 - 17:23

Nu ma simt ofensata si chiar va multumesc pentru raspunsuri.

Sunt doar un pic dezamagita si nelinistita ca nu stiu cum sa planific lucrurile.

Voi incerca sa aflu care e perioada maxima pe care o pot petrece in Ro fara sa existe alte implicatii legale.




Panic Questions

  • Cum să scap rapid de ciuperca picioarelor È™i unghiilor?

    MaryJane999
    - Astăzi, 14:34

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Analizele au arătat o deteriorare a stării ficatului. Ce să fac?

    MaryJane999
    - mar 21 2024 12:16

  • Progesteron

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

Last Blogs

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Astăzi, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:30

  • Morfologie 2

    Erika91
    - Astăzi, 12:04

  • Locul de muncă È™i sarcina

    Ioone
    - Ieri, 23:41

  • Kinetoterapie

    Vasilescu Georgeta
    - Ieri, 23:32

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -