Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 3 voturi

Cafea fierbinte la autobaza!


1009 raspunsuri la acest subiect

#11
ralualexandrei

ralualexandrei

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.333 mesaje

Postat 30 noiembrie 2015 - 12:47

[flor]  [flor]  [flor]  [artif] La multi ani Aqai!!!!  [artif]



#12
Fleurdelise

Fleurdelise

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.928 mesaje

Postat 30 noiembrie 2015 - 12:59

Blackcat, mersi de incurajare, stiu cum e cu pisicile, am avut 4 pana acum, 3 in Ro ( nu in acelasi timp, un motan pe care l am lasat la parinti, apoi un motan si o pisicuta) si o pisica aici, am dat o cand barbatul a facut niste crize de astm.

Nu voiam pisica acum...mai vedem cum evolueaza treaba. Principala mea obiectie e curatenia, parul, mirosul.

Si faptul ca a luat o decizie contrara a ceea ce i spusesem eu, ma necajeste.

 

Deocamdata noaptea a fost calma...

 

Mik, sanatate tie si copilului.

 

De la ce varsta ati mers voi cu copiii la cinema?



#13
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.254 mesaje

Postat 30 noiembrie 2015 - 13:36

[cit] Neata dragilor!

 

La multi ani frumosi si fericiti draga Aqai! Sa fii fericita, iubita si ascultata! [bere]

 

Vai Fleur ce ti-a facut colegu'! Eu il trimiteam tot atuncea inpoi cu jivina [:(!] ! Mai ales ca are si alergie (sotul nu pisica [:)] )!!! Plus, 11 ani! Daca o apuca cine stie ce boli, costa vet-ul de sparge!!! 

 

Black, unde ai vazut tu mama pisica de 30 de ani [:)] ???? Eu am auzit ca traiesc maxim maximorum 20!



#14
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.254 mesaje

Postat 30 noiembrie 2015 - 13:38

Domnita Aqai, poate pui si matale linkul de la subiectul anterior pe prima pagina!!! Ar fi fain si pe ultima pagina de la subiectul anterior link la subictul asta, e mai usor de gasit!!!



#15
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.254 mesaje

Postat 30 noiembrie 2015 - 13:44

Si acum sa o inebunesc pe Mickyyy cu scolile in uk! [alcool]

 

In clasele primare primesti un raport anual continind modul cum a progresat copilul precum si note la fiecare obiect. Iti pun un tabel sa stii la ce sa te uiti cind ai sa primesti raportul in vara.Fisier atasat  levels(5).pdf   97,86K   11 descarcari

tabel.jpg

Problema e ca pina la sfirsitul anului habar nu ai ce face copilul la scoala, destul de des nu i se dau teme (de multe ori din cauza ca parintii cer sa nu li se dea teme), manuale sau notite nu aduce acasa si cu greu scoti de la ei ce au facut la scoala. Uneori nici invatatoarea nu vrea sa-ti spuna ce se intimpla, ti se spune sa vii la sedinta cu parintii peste 6 luni si o sa afli atunci.
Pe noi asta ne-a disperat, asa incit din anul 4 l-am mutat la scoala privata, unde si la 1 noaptea sun profesorul si ala imi spune si toaca in cer. Aici au teste saptaminale si iau note: D,C,B,A,A*. Deci stii cam pe unde te invirti, stii unde trebuie sa mai progresezi, au manuale acasa, notite etc.
Eu nu prea stiu ce se intimpla la scolile de stat, de cind nu mai avem treaba cu ele, dar parca stiu ca incepind cu anul 7 au si ei manual si notite pe care le iau acasa si ar trebui sa iti vina raport acasa macar trimestrial, daca nu si la half term. Noua ne vine si la half term. Deci la fiu-meu la scoala nu numai ca au teste in fiecare saptamina unde sint notati, primesc si acest raport cu media notelor la fiecare obiect in parte.
In anul 9 si Malina o sa trebuiasca sa isi aleaga 10 obicte pe care o sa le studieze in anii 10 si 11. La sfirsitul anului 11 da examen la toate cele 10 materii (GCSE) iar notele pe care le obtine sint foarte importante pe viitor, cu cit mai mari cu atita mai bine. Unii angajatori cer sa vada ce note ai obtinut la GCSE la mate si engleza, inainte de a te angaja (chiar pentru un post de vinzatoare), sau la admitere la facultate pot conta, in caz ca se face departajere, etc. Pe baza acestor note esti primit sau nu mai departe la 6 form (anul 12 si 13). De exemplu Malina vrea sa ramina la scoala la care este, dar daca GCSE-urile ei nu sint adecvate, s-ar putea sa nu fie primita mai departe la acea scoala. 6 form nu este obligatoriu. Cei care au note proaste au sansa sa mearga la un colegiu vocational unde studiaza 3-4 materii inca 2 ani (la un nivel mai scazut decit ar face la 6 form) si pot aplica si ei la unele universitati, dar aria este deosebit de restrinsa.
Deci daca vrei facultate, trebuie sa faci 6 form. Ce inseamna asta? In anul 11 ai pina in februarie sa iti alegi 3—4 materii pe care urmeaza sa le studiezi in anii 12-13. Trebuie sa fii foarte atent ce iti alegi, deoarece daca alegi geografie, istorie si mate nu o sa poti da niciodata la medicina sau la Bio=med schools. Cu alte cuvinte, cam trebuie sa stii ce vrei sa faci mai departe, ca o data alese aceste obiecte, nu mai poti sa schimbi. Noi tocmai ce am trimis formularul cu alegeri.
Ah, deja cred ca te-am inebunit! Sorry, sistemul englezesc e ingrozitor de incurcat. Sper ca nu am spus prostii prea multe! Cine ar putea sa ne descilceasca, e ab5174, care e profa de mate la liceu in UK de ani de zile!!!! Daca citeste poate intra si ea pe aici.

 

Oricum, daca ai intrebati concrete, de care te-ai izbit, intreaba si ti se va raspunde!!! Suna foarte profetic!! LOL!

 


Editat de Letitia1, 30 noiembrie 2015 - 13:47 .


#16
Qarina

Qarina

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.754 mesaje

Postat 30 noiembrie 2015 - 13:55

Buna dimineatza Ladies,

 

si multumesc mult! Fleur, my bad ca am fost criptica asa, nu iti fa probleme!

 

vad ca de bine ce vorbiram noi despre caini ai sfarsit cu o pisica :) e bine macar ca ati mai avut, stiti la ce sa va asteptati.

 

letitia, cand ajung la un computer, altfel de pe telefon/  ipad mi se pare greu. Dar am deschis subiectul de-a dreptul de pe telefon!



#17
Qarina

Qarina

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.754 mesaje

Postat 30 noiembrie 2015 - 13:57

Mik, sanatatemulta!

 

dana, voi la ce film mergeti?



#18
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.254 mesaje

Postat 30 noiembrie 2015 - 14:16

Buna dimineatza Ladies,

 

si multumesc mult! Fleur, my bad ca am fost criptica asa, nu iti fa probleme!

 

vad ca de bine ce vorbiram noi despre caini ai sfarsit cu o pisica :) e bine macar ca ati mai avut, stiti la ce sa va asteptati.

 

letitia, cand ajung la un computer, altfel de pe telefon/  ipad mi se pare greu. Dar am deschis subiectul de-a dreptul de pe telefon!

Pune-o pe your "do to" list! [:)]



#19
dana vio

dana vio

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.969 mesaje

Postat 30 noiembrie 2015 - 14:36

Mik, sanatate ! 

Aqai, am fost la Bunul dinozaur si a fost esec total. Alex a plans cand a murit tatal dinozaurelului, apoi in etape de fiecare data cand aparea un animal preistoric si-l fugarea-musca-batea pe micul dinozaurel. Asa ca am plecat la 1/2 filmului. E prima data cand ni se intampla asta. Apoi a trebuit sa ma intorc inapoi ptr ca Alex isi uitase jucaria in sala. Of. Am mai patit asta o data acasa cand a vazut Cainele si vulpea, a reusit sa termine filmul din 4incercari si tot suparata a ramas ca de ce au dus vulpea inapoi in padure. 

Acum ii pregatim felicitarea sarbatoritului si sper ca petrecerea o sa o mai binedispuna. 

Fleur, dupa 5 ani am fost cu ea la cinema. Ecranul e foarte mare si e mult zgomot. Pa.



#20
lili_mar

lili_mar

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.367 mesaje

Postat 30 noiembrie 2015 - 14:46

La mult ani, Aqai!!!




Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Ieri, 22:17

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Ieri, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Ieri, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Ieri, 10:27

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -